Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Modificare scari exterioare

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
Buna ziua,
Trebuie sa modific inaltimea treptelor la o scara cu 3 trepte, pe care meseriasii  vietii si-au batut joc si mi-au facut inaltimile inegale, iar acum trebuie sa le fac un fel de sapa apoi sa plachez cu  gresie. Ce material pot folosi pentru inaltare.
Nu foarte scump dealtfel.
Stiu ca se poate cu CM17, dar e 60 ron sacul. Stiti vre-un alt material care sa nu crape?

#2
bibi

bibi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 05.02.2003
Daca ti-a mai ramas ceva ciment, de la trepte, ca sa nu mai cumperi alt sac, cred ca poti amesteca acel ciment cu niste pietre mici.In felul asta ai si rezistenta si un design frumos intre treapta si gresie.

Edited by bibi, 30 April 2013 - 09:50.


#3
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Ai uitat sa spui ce diferente ai de acoperit. Daca e vorba de 3-4 cm, merge o sapa facuta 1:2, adica cu un sac de ciment ai cam rezolvat problema. In plus, daca ai niste resturi de plasa de 4, poti sa dai niste gauri in treapta si sa indoi capetele ca s-o poti introduce in gauri, asta pentru a arma cat de cat sapa aia. Eu asa am facut pe toata terasa, adica vreo 12 metri patrati, si pe cele 3 scari exterioare, dintre care una cu lungime de 4,5 metri. Mi-a luat vreo doua zile toata treaba dar a meritat. In plus, daca te grabesti un pic si pui gresia repede, o sa faca si mai buna priza. Te poti apuca de pus gresie chiar in ziua aia dupa vreo 4-5 ore sau a doua zi.
Inainte de-a turna sapa, curata bine betonul si spala-l, nu strica sa si buciardezi un pic daca nu e mare suprafata. Posted Image
Daca cumva diferenta e mai mica de 2 cm, nu mai merita sa te chinui cu sapa, pui adezivul mai gros si aia e. Posted Image
Alt material care sa nu crape.....orice adeziv elastic. Mapei e foarte bun, dupa parerea mea este mult peste ceresit si e si ceva mai ieftin, in jur de 40 de lei sacul. Vara trecuta era o oferta, la 4 saci unul gratis, cred ca mai e oferta si acum.

Edited by Inginerul_bv, 30 April 2013 - 10:22.


#4
cuticco

cuticco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 02.09.2011
cam asa arata treptele. Pe trotuar vreau sa vin cu un pavaj subtire de 4cm. Ar trebui sa inalt prima treapta cu 4-5cm, iar a doua cu 2-3cm, astfel incat sa fie egale. Credeti ca ar merge facut din cimet+nisip/pietris? Nu ar crapa? Sau mai degraba cu un adeziv flexibil, gen CM11plus? Nu stiu daca gasesc Maipei In Radauti. O sa ma uit.

Attached Files



#5
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Probabil va fisura superficial, sapa, fiind subtire, dar daca pregatiti bine stratul suport, n-ar trebui sa fie probleme. La mine n-au fost. Sapa o pregatesti cu o parte ciment la 2 parti nisip si atat, fara pietris, apa cat mai putina ca sa nu ia din clasa betonului. Cum spuneam, spalat bine betonul inainte si nu torni pe soare puternic. Eventual seara sau cand e umbra. Udat la 2 ore de cand a fost turnat si apoi udat constant cateva zile. Nu strica deloc acea armare. Imposibil sa nu gasesti cateva bucati de plasa si o bormasina sa dai niste gauri. Daca procedezi asa, nu va crapa si mai mult decat atat, va rezista mai bine decat daca ai incarca 5-6 cm cu adeziv. Nu mai punem la socoteala ca e si mai ieftin asa. Ai grija ce ciment folosesti. Nu te zgarci la 2 lei/sac. Eu am patit-o, desi nu m-am zgarcit dar am cumparat de unde era mai aproape.
Grija la cofrat. Scandurile le montezi cu marginea superioara la nivelul la care urmeaza sa torni sapa. Pentru fixare eu am folosit dibluri cu bataie.
[ http://www.metalochimice.ro/images/products/l_8x6026.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

CM11 plus e un adeziv elastic dar nu este de exterior. Probabil nu se va intampla nimic daca placarea cu gresie e facuta bine dar e mai bine sa nu risti. Posted Image

Edited by Inginerul_bv, 30 April 2013 - 11:14.


#6
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Vreau sa acopar, pentru protectie, scarile exterioare (fata si lateralul) cu grinzi si stalpi din lemn (12x12) pe suport metal pt lemn, duplapi de 5 x 10 ca si capriori, lati pt suport tigla, lambriu si tigla beton cum am si pe casa. Casa este palcata cu polistiren de 10 cm, lucrarea se face prin decupare in polistiren pentru montare bucati de lemn in placa peste parter ca si suport pt grinzi si stalpi.
Am primit ca si manopera pt cele doua scari suma de 3000 lei, fara vopsit si montat tigla. Ca orice platitor de manopera mi se pare cam mult, cei drept nici nu am repere. Cum pare pretul pentru cine cunoaste sau a avut de aface. Merci!

PS: Imaginile sun modificate de mine rudimentar pt a avea o idee mai buna.

Attached Files


Edited by Ditian, 19 January 2019 - 17:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate