Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Radio online legal

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ratmix

ratmix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.08.2007
Salut,

Am nevoie de ajutorul vostru. Stiu ca s-au mai deschis subiecte pe tema asta (le-am citit) dar am unele nelamuriri.  As vrea ca in viitorul apropiat sa deschid un radio onlne. O sa ziceti ca s-a discutat despre asta. Vreau sa fac totul legal cu dreapturi de autor, soft tot ce trebuie. Mentionez ca nu va fi un post cu manele sau muzica de club. Problemele la care am nevoie de ajutorul vostru ar fi:

1. Softul de automatizare: am gasit 2 softuri care sa satisfaca cerintele mele StationPlaylist si unul romanesc Q Sound Soft (pe site-ul lor apare ca softul lor este folosit de mai multe radiouri mari din Romania,respectiv Zu, 21, ProFm,...). Avantajul Q Sound este ca poate fi si inchiriat, dezavantaj costul destul de mare pentru instruirea personalului. Din punctul vostru de vedere care din ele se merita?
2. In afara de SAM Broadcaster ce alt soft mai recomandati pentru folosire?
3. Cum poti monitoriza cati ascultatori ai?
4. Ce softuri folosesc posturile de radio comerciale (Zu, 21, ProFM, Kiss,...) pentru preluarea apelurilor telefonice?

Daca aveti si alte idei despre ce ar trebui pentru a crea un post de radio online cat de cat profesional (soft, aparatura, programe).


Va multumesc si astept comentariile voaste.


O zi excelenta,
Marius

#2
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Chiar n-ai ce face cu banii....sunt o gramada de radiouri, mai mult sau mai putin legale si tu vrei sa lansezi inca unu!
Cu ce vi nou ca sa atragi ascultatori si dupa aceea firme ca sa-si faca reclama la postul tau de radio? Aici ar trebui sa te gandesti mai mult decat la softuri si alte balarii tehnice.

#3
ratmix

ratmix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.08.2007

View Postccf_cristi, on 29 aprilie 2013 - 15:53, said:

Chiar n-ai ce face cu banii....sunt o gramada de radiouri, mai mult sau mai putin legale si tu vrei sa lansezi inca unu!
Cu ce vi nou ca sa atragi ascultatori si dupa aceea firme ca sa-si faca reclama la postul tau de radio? Aici ar trebui sa te gandesti mai mult decat la softuri si alte balarii tehnice.


Este in stadiul de proiect, nu am zis ca maine sau intr-o saptamana o sa-i si dau drumul. Ma gandeam la muzica din anii 70, 80, 90, 2000, ceva talk-show-uri pe diverse teme, ceva muzica care nu este abordata la radio (sau cel putin eu unul nu am auzit, gen Andre Rieu, Sarah Brightman ). Deci cum ziceam muzica diversa din diferite genuri muzicale (mai putin manele, house, rock)

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Modelul de business il ai ? Crezi ca reclamele vin peste tine imediat ?

#5
NexT20

NexT20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 762
  • Înscris: 24.09.2012
Bine ma, si daca  faci radio online legal, de unde o sa scoti bani pentru costurile pe care o sa le ai ?

Edited by NexT20, 29 April 2013 - 16:11.


#6
ratmix

ratmix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.08.2007

View Postneagu_laurentiu, on 29 aprilie 2013 - 16:10, said:

Modelul de business il ai ? Crezi ca reclamele vin peste tine imediat ?


Cat timp este inca proiect, deci nimic concret, inseamna ca trebuie sa ma documentez.... lucru pe care incerc sa-l fac cu ajutorul vostru...sper. Nu a zis nimeni ca va fi usor cu banii. Asteptam niste raspunsuri din partea voastra, nu asemenea intrebari. Proiectul poate fi pus in practica fie peste o luna, doua, poate foarte bine si peste un an!

Asa ca va rog sa fiti cat mai la subiect. Ce am cerut eu poate mai intereseaza si pe altii...

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View Postratmix, on 29 aprilie 2013 - 16:19, said:

nu asemenea intrebari
Ba cu asemenea intrebari trebuie sa incepi. Daca esti doar pasionat si zero la capitolul antreprenoriat vei ramane doar cu pasiunea !

Edited by neagu_laurentiu, 29 April 2013 - 20:43.


#8
ratmix

ratmix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 17.08.2007

View Postneagu_laurentiu, on 29 aprilie 2013 - 20:41, said:

Ba cu asemenea intrebari trebuie sa incepi. Daca esti doar pasionat si zero la capitolul antreprenoriat vei ramane doar cu pasiunea !


Sunt perfect de acord cu tine. In momentul asta sunt la stadiul de documentare, de a face calcule. Asa cum am mai spus nu este un proiect care sa inceapa imediat. Mai intai ne documentam ce ne trebuie, facem calcule si apoi vedem daca renteaza sa mergem mai departe sau nu! Si sa-ti raspund la intrebare, da exista un plan.

Inca astept raspunsurile voastre.

Multumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate