Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Problema piersic

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
JustWhite

JustWhite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 10.03.2013
Seara buna! De o perioada incoace piersicul meu cred ca a contactat ceva  boala.Nu stiu,nu ma pricep.De udat este udat o data la 3-4 zile mai nou de cand a aparut problema asta.Frunzele sunt indoite si nu m-as mira daca ar incepe sa se usuce.Nu vreau sa-l tai,e tanar :D (anul trecut l-am plantat) si mai are mult de trait si chiar as dori sa gasesc niste solutii.Multumesc anticipat.

Attached Files



#2
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Este vorba de basicarea frunzelor (taphrina deformaus -ciuperca).Stropire urgenta cu : Dithane 0,2% sau Captadin 50 PU 0,25% sau Folpan 80 WP 0,2% sau Captan 50 EP 0,25%.Alterneaza substantele pentru un efect maxim.

La interval de 7-10 zile sa fie stropirile.Aduna frunzele afectate si e bine sa le arzi

Edited by RodicaBc, 28 April 2013 - 19:53.


#3
JustWhite

JustWhite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 10.03.2013
Pai frunzele sunt pe tot pomul Posted Image Au mai ramas doar pe varfuri cateva neafectate
Ah,si daca imi poti spune un supermarket de unde pot sa-mi iau.Maine imi cumpar :D

Edited by JustWhite, 28 April 2013 - 19:47.


#4
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Pai am vazut si unele care par ca sunt ok.Ai sa vezi ca o sa creasca altele sanatoase.Daca stai in dubii,intai stropeste.Oricum cele afectate vor cadea intr-un final .Si e bine sa le strangi si sa le arzi.Obligatoriu trebuie efectuate in fiecare an stropirile de iarna .Nu moare pomul,dar daca nu-l ajuti in fiecare an cu stropiri o sa apara scurgeri de clei in timp.

Basicarea e o mare problema la piersici si nectarini

#5
JustWhite

JustWhite

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 10.03.2013
Ok,asa am sa fac.Multumesc mult pentru ajutor

#6
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,688
  • Înscris: 21.08.2008
Stropirile la pomi afecteaza fructul? Se mai considera ca este bio sau nu?
Am avut ani cand am stropit ca la carte toti pomii si nu am observat vreo recolta nemipomenita...

#7
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
<p>asa arata o parte din piersicii mei .... :-(O sa scape cu viata? Ce pot sa fac pentru ei ca sa nu se mai repete povestea asta in anul curent si pentru viitor?

... un cais arata bine in general dar o crenguta a inceput sa se usuce de sus in jos si avanseaza incet si sigur spre trunchi. Ce problema are? Cum se poate rezolva? - pozele 7 si 8 - in poza 9 sunt caisele care au scapat cu bine :-)

Attached Files


Edited by biosystems, 28 April 2013 - 21:25.


#8
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012

View Postdanghetau, on 28 aprilie 2013 - 20:49, said:

Stropirile la pomi afecteaza fructul? Se mai considera ca este bio sau nu?
Am avut ani cand am stropit ca la carte toti pomii si nu am observat vreo recolta nemipomenita...

Bio nu au cum sa mai fie,dar nu are legatura stropitul cu recolta.Aici tine mai mult de taierile de fructificare.Stropitul e pentru sanatatea pomului
Pentru culturi bio trebuie achizitionati pomi cu rezistenta la boli ,la care se vor face minimul de stropiri (cele de iarna si cateva in timpul vegetatiei si acelea cu substante omologate ca fiind ...bio.De exemplu, rapan- sulfat de cupru,fainare - sulf muiabil si nu in ultimul rand diversele macerate -usturoi, coada calului,urzica etc.

@Biosystems -la piersic -ca mai sus,iar la cais pare a fi ...arsura bacteriana ,dar nu sunt sigura.

vad ca la baza ramurii ai niste lastari care par a fi ok.Eu as taia deasupra unuia sanatos si as efectua stropiri.Dithane 0,2% sau Captadin 0,25% sau zeama bordeleza 1,1% - pentru cazul in care este arsura bacteriana

#9
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Nu seamana cu monilinia ? la cais ma refer.

Edited by medelin992, 28 April 2013 - 21:59.


#10
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
mar cu probleme pe scoarta.

cais cu probleme pe scoarta

Attached Files


Edited by biosystems, 28 April 2013 - 22:26.


#11
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Piersicii nu fac basicarea frunzelor mai mult in primii ani de la plantare si mai putin la maturitate sau nu-i nici
o legatura?
Am observat ca-s afectati mai tare pomii tineri.

#12
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna seara.
La piersic apare basicarea frunzelor cand ciuperca monilia se instaleaza pe el, nu conteaza varsta pomului.
Stropirile descrise de colegi mai sus ajuta la evitarea aparitiilor acestor boli.
Sanatate.

#13
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Piersicii mei in fiecare primavara fac boala asta.
Dupa ce ii curat de frunzele afectate si le fac tratament, isi revin.

#14
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Bun, atunci de ce nu le faci tratamentele asa cum ar trebui, inainte sa ai probpeme? Nu e mai simplu si mai eficient asa?

#15
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Basicarea frunzelor la piersic apare mai mult in primaverile reci si ploioase . Multa atentie pentru ca  trebuie tratata preventiv ,curativ nu sint substante.E periculoasa deoarece  dupa citiva ani la rind de atac puternic daca mai vine si o iarna geroasa  rau , pomii pier pe capete!

#16
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Stie cineva de ce apar multe piersici lipite una de alta? Asa-i normal, sau ceva nu-i convine?

#17
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Fructele ingemanate sint o caracteristica de soi. Eu am  intilnit-o mai mult la Flacara si Cardinal mai putin la Springold, Collins si Redhaven.

#18
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,073
  • Înscris: 24.02.2011
Piersicu-i Redhaven si anul asta are multe fructe ingemanate. Am crezut ca-i din taieri...
Pe cele mai mici le-am dezlipit, sa vedem ce-o iesi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate