Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Cum va intelegeti cu copiii vostri?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,473
  • Înscris: 15.06.2007
De cateva zile ne intelegem incredibil de bine. Nici nu stiu ce s-a intamplat, o fi de la mancare?? Pur si simplu parca IQ ul sau a evoluat puternic.. ma si gandeam ca poate nu trebuia sa-l inscriu sa repete grupa mare la gradi. Dar e inca prea mic pentru clasa 0.
Se schimba rapid de la o saptamana la alta, nici nu mi-am imaginat ca se poate intampla asa ceva. Azi i-am facut dus prima data,  fara nici un fel de rugaminti, implorari,  impotriviri.
Doar la magazin, cand am cumparat o carioca speciala de retus de culoare neagra, tot insista sa cumparam si una albastra. I-am explicat ca masinile sunt una neagra si cealata e verde. El , nu, ca ne trebe si una albastra. Sa cumparam un Mercedes albastru  sa-l vopsim cu carioca. O limuzina lunga Mercedes.

#38
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Posttfmercedez, on 17 iulie 2017 - 23:19, said:

Doar la magazin, cand am cumparat o carioca speciala de retus de culoare neagra, tot insista sa cumparam si una albastra. I-am explicat ca masinile sunt una neagra si cealata e verde. El , nu, ca ne trebe si una albastra. Sa cumparam un Mercedes albastru  sa-l vopsim cu carioca. O limuzina lunga Mercedes.
Si asta inseamna ca nu va intelegeti? :D Inseamna ca e copil si are imaginatie.

#39
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Fiul mi-e plecat în tabără de duminica trecută și vine abia sâmbătă. Fata arena job pe timpul vacanței în oraș și vine la 2 săptămâni acasă, stă la apartament în chirie. Mi-e dor de ei, mi-e casa pustie fără ei. Mama mea se uită la serialele ei iar eu măsor curtea până la poartă și ulița și mă uit spre gară fără să vreau și îmi caut cu privirea în zare odraslele. Mă topesc fără ei. Abia aștept să își facă și ei familii, să îmi umple casa de nepoți să am curtea și casa plină de gălăgie așa cum îmi place mie. Eu aș muri dacă aș fi singur. Mă îngrozește singurătatea.

De aia nu am nici somn, mă topesc pe picioare de dorul copiilor. :(

#40
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Ce trist :(

#41
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Ei las' că mi-a mai trecut. Am vorbit ieri seară cu el la telefon iar mâine vine acasă. Totul o să reintre în normalitate.

#42
Starswar

Starswar

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 16.09.2017

View PostNataliaMiron, on 28 aprilie 2013 - 19:17, said:

Buna !
Ma numesc Natalia, sunt maritata si urmeaza sa devin mamica in iunie .

Aud tot mai des cate vreo prietena plangandu-se ca nu se intelege cu copilul, ca il cearta mereu, sunt mereu stresate  ... Si daca mai ai si vreo soacra cu capsa pusa ...

De aceea vroiam sa va intreb : Cum va intelegeti  cu copiii vostri? Cat de des apar conflictele? Cum le solutionati? Ati apelat la ajutor specializat? Va ganditi sa apelati?


Un copil se creste cu dragoste. Vorbesti tot timpul cu el, il ajuti sa inteleaga ce i se intampla, ii explici ce nu are voie, dar, mai ales, de ce; altfel va face opusul, indiferent de varsta.

#43
AL_DRAGON

AL_DRAGON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 06.09.2017

View PostNataliaMiron, on 28 aprilie 2013 - 19:17, said:


1. Aud tot mai des cate vreo prietena plangandu-se ca nu se intelege cu copilul, ca il cearta mereu, sunt mereu stresate  

2.  conflictele? Cum le solutionati?
1. Nu mă mir.
Unde greşesc multe femei este că sunt stresate şi nevrotice în loc să gândească limpede şi logic educaţia copilului.
Apoi îl învaţă şi pe copil să fie la fel de stresat şi de nevrotic precum sunt ele.
Degeaba ţipi, urli, te isterizezi şi te agiţi cu copilul, că nu vei avea rezultate mai bune şi mai rapide. Îl agiţi şi pe el şi te consumi şi tu degeaba.


2. Cu cap. Logic. De obicei diferit faţă de cum le rezolvă ceilalţi 90%.

#44
anamarianicolaescu

anamarianicolaescu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.10.2017
Hei!
Am si eu o dlema, nu prea are legatura cu subiectul.
Eu am 21 ani iar fratele meu 8 ani.
Extrem de des, in momente de furie, mama noastra ii spune fratelui ca mai bine il  avorta, ca regreta ca l-a nascut.
Am observat ca in timp ce doarme se agita  f mult, tremura, ofteaza.
Cat de afectat pote fi la varsta de 7-8 ani? cat de mult constietizeaza?
am incercat sa discut cu mama dar niimic nu da roade.
ce as putea face pt fratiorul meu?

#45
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Din pacate nu prea poti face ceva....
Se simte nedorit si in nesiguranta... naspa chestie...

#46
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Daca maica-ta e scapata de la balamuc ( ca asa se comporta ) macar tu ofera-i dragostea de sora , atat de necesara spunandu-i mereu ca fara el viata ta ar fi pustie ca orice se intampla o sa fiti mereu impreuna etc .

Edited by Baxon, 04 October 2017 - 23:36.


#47
adds

adds

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 706
  • Înscris: 08.10.2007
@anamaria, sunt doar curioasa: ce o face sa-si iasa din minti in asa hal? Eu cred ca e putin instabila, din moment ce poate arunca asa vorbe propriului copil.
Trebuie sa preiei din atributiile ei, sa-i oferi lui ceea ce ''mama'' nu vrea/poate(afectiune, ocrotire) pentru a-ti creste fratele sanatos si integru.
Ma doare sufletul numai imaginandu-mi ce e in sufletelul lui ...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate