Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Receptie Eutelsat 5 West. Este po...

Poti receptiona semnal de la mai ...

Cabluri HDMI 2.1 de 4m-5m care sa...

zoom comparat cu Google Meet
 Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!
 Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac
 Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 

Cedare contract Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
doraly21

doraly21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.06.2006
Salut,
Sunt posesorul unui contract Prima Casa pentru un apartament . S-au scurs deja 3 ani din acest credit (practic sunt inca in perioada celor 5 ani in care apartamentul nu potate fi vandut).
Am ajuns la concluzia ca apartamentul a devenit neincapator si ma gandesc la o variata de a-l vinde/ ceda pentru a achizitona unul printr-un credit ipotecar standard.
M-am interesat la banca si mi s-a comunica ca singura modalitate de a " scapa" de contract este cedarea acestui contract catre un viitor client, eligibil Prima Casa.

A mai facut cineva asa ceva? Ce alte modalitati mai sunt pentru a "scapa" de acest apartament?

Multumesc

#2
Dragos2k9

Dragos2k9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 04.12.2008
poti sa dai mai multe detalii?  zona, suprafata, anul constructiei, cat a fost creditul si cat e rata lunara, si pe ce perioada? eur sau ron?

#3
doraly21

doraly21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.06.2006
Apartamentul se alfa intr-un complex rezidential nou din Sanpetru, creditul Prima Casa este la BCR, in eur.
Mai multe info pe PM.

#4
goremaharu

goremaharu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.03.2011

 doraly21, on 25 aprilie 2013 - 22:10, said:

Salut,
Sunt posesorul unui contract Prima Casa pentru un apartament . S-au scurs deja 3 ani din acest credit (practic sunt inca in perioada celor 5 ani in care apartamentul nu potate fi vandut).
Am ajuns la concluzia ca apartamentul a devenit neincapator si ma gandesc la o variata de a-l vinde/ ceda pentru a achizitona unul printr-un credit ipotecar standard.
M-am interesat la banca si mi s-a comunica ca singura modalitate de a " scapa" de contract este cedarea acestui contract catre un viitor client, eligibil Prima Casa.

A mai facut cineva asa ceva? Ce alte modalitati mai sunt pentru a "scapa" de acest apartament?

Multumesc



Se poate prin novatie .

Gasesti potentiali cumparatori care sa se incadreze la PC . Cam asta ar fi singura varianta .

Mai platesti 2 ani apoi il poti vinde " la liber "
succes



#5
doraly21

doraly21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 10.06.2006
Revin cu informatii pentru cei interesati.
Eu am gasit o solutie pe cat de legala pe atat de facila si fara batai de cap.
Se cheama promisiune bilaterala de vanzare-cumparare.
Practic cumparatorul se obliga sa cumpere apartamentul dupa trecerea celor 5 ani de interdictie la vanzare iar tu te obligi sa il vinzi.
Cumparatorul iti da avansul si se obliga sa plateasca ratele in continuare la banca in numele tau, iar tu ii cedezi dreptul de a locui in apartament pe toata aceasta perioada.

Trebuie doar sa gasesti cumparator care sa fie interesat de un astfel de contract si tu sa fii deschis la asa ceva..
Pentru detalii va stau la dispozitie...

#6
silvia25

silvia25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2013

 doraly21, on 17 iunie 2013 - 19:41, said:

Revin cu informatii pentru cei interesati.
Eu am gasit o solutie pe cat de legala pe atat de facila si fara batai de cap.
Se cheama promisiune bilaterala de vanzare-cumparare.
Practic cumparatorul se obliga sa cumpere apartamentul dupa trecerea celor 5 ani de interdictie la vanzare iar tu te obligi sa il vinzi.
Cumparatorul iti da avansul si se obliga sa plateasca ratele in continuare la banca in numele tau, iar tu ii cedezi dreptul de a locui in apartament pe toata aceasta perioada.

Trebuie doar sa gasesti cumparator care sa fie interesat de un astfel de contract si tu sa fii deschis la asa ceva..
Pentru detalii va stau la dispozitie...
si eu sunt interesata sa cedez casa ....dar cei de la banca imi spun ca nu se poate ....te rog ...ce varianta ai gasit ...si cum se poate face....am incercat sa obtin un rasppuns de de la banca ....sa mi se faca o restructurare ...tinind cont ca salariile nu mai sunt ca acum 3 ani.....mi s-a spus ca nu se poate .....nu stiu cum sa iau contact cu cei de la fondul de garantare....poate ma ajuti......sau fac un apel la cei care ati achizitionat o casa de 2 -3 ani si vreti o restructurare .....hai sa ne unim si sa facem o petitie catre FOND ...poate cineva ne va auzi .......daca pentru orice alt tip de credit se poate ....de ce nu si la prima casa ...?eu nu sunt interesata sa vind ,sa cedez .....dar nu mai pot face fata .....in conditiile in care salariile nu mai sunt la fel...

#7
goremaharu

goremaharu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 31.03.2011

 silvia25, on 26 august 2013 - 19:52, said:


si eu sunt interesata sa cedez casa ....dar cei de la banca imi spun ca nu se poate ....te rog ...ce varianta ai gasit ...si cum se poate face....am incercat sa obtin un rasppuns de de la banca ....sa mi se faca o restructurare ...tinind cont ca salariile nu mai sunt ca acum 3 ani.....mi s-a spus ca nu se poate .....nu stiu cum sa iau contact cu cei de la fondul de garantare....poate ma ajuti......sau fac un apel la cei care ati achizitionat o casa de 2 -3 ani si vreti o restructurare .....hai sa ne unim si sa facem o petitie catre FOND ...poate cineva ne va auzi .......daca pentru orice alt tip de credit se poate ....de ce nu si la prima casa ...?eu nu sunt interesata sa vind ,sa cedez .....dar nu mai pot face fata .....in conditiile in care salariile nu mai sunt la fel...
Fondul=statul roman
Statul incaseaza taxe si impozite de la contribuabili
Bancile nu sunt institutii sociale .
In caz de executare silita fondul plateste creditul bancii . Din banii contribuabililor
Un presedinte american a spus acum vreo 50 de ani : inainte sa ceri ceva de la stat mai bine vezi ce poti TU sa oferi statului
Programul prima casa = rumenien drim ! Everyone is invited ! Important e sa alergi , sa gasesti o casa , sa depui avansul si sa te muti . Nesemnificative trebuie sa fie eforturile tale pentru mentinerea veniturilor ! E greu cu economia asta reala


#8
KarlaD

KarlaD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 27.06.2015
Buna ziua!

Am si eu o intrebare, este avantajos sa preiei un contract prima casa?

#9
tytyshor

tytyshor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 21.03.2007
Este avantajos sa il preiei doar intr-un singur caz : cand nu esti eligibil.

#10
asilviu2004

asilviu2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 03.08.2007
de ce sa nu fie avantajoasa preluarea???mai ales acum cand nu sunt fonduri...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate