Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Pozitionare obiecte cu CSS

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
danL88

danL88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.03.2013
Am o intrebare.Pozitionarea diferitelor tabele,texte,imagini,etc intr-o pagina se face doar cu 'fixed','absolute'si 'relative'.

#2
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Mai exista si pozitionarea statica, cea default. Citeste aici ca explica mai bine decat as putea explica eu vreodata: http://www.w3schools...positioning.asp

#3
danL88

danL88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.03.2013
ok, m-am uitat rapid pe acel link.acele 'atribute' sunt tot ce-mi trebuie pt. a aranja obiectele intr-o pagina web?
sau mai poate interveni si javascript sau php?
daca acelea sunt tot ce-mi trebuie,atunci trebuie sa-i dau fiecarui element din html o pozitionare cu css?

Edited by danL88, 24 April 2013 - 17:54.


#4
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Da, pozitionarea se face doar cu CSS.
Pentru incepatori si layout-uri fixe merge pozitionarea absoluta.

#5
danL88

danL88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.03.2013
mersi de ponturi.
inca o problema,de exemplu,atunci cand 'doresc' sa fac pagina de net mai mica si trag de partea dreapta, textele din paragrafe si heading-uri nu stau 'fixe' si cu, cat trag mai mult spre stanga ma trezesc ca din, sa zic 3 randuri sa am 5 randuri.ar trebui sa includ paragrafele si heading-urile in div-uri?

#6
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Nu. De cele mai multe ori asta e comportamentul dorit.
Gandeste-te ca exista o infinitate de dimensiuni posibile ale ferestrei de browser, pe o gramada de rezolutii. Vrei ca aceeasi pagina sa fie citibila pe smartphone, tablete, PC-uri mai vechi cu Windows XP si rezolutie 1024x768, PC-uri mai noi full-hd, si orice ar putea sa mai apara in timp. HTML-ul e gandit sa suporte toate chestiile astea.
Dar apoi te trezesti ca nu vrei doar text negru pe alb. Vrei niste meniuri, un header, niste formulare pozitionate mai ciudat, tot felul de javascripturi. Care de cele mai multe ori ar strica asezarea asta default, flexibila.
Asa ca te apuci si folosesti dimensiuni procentuale. Dupa care realizezi ca pe mobile n-are cum sa functioneze, nu vrei acelasi layout dar afisat foarte foarte mic :)
Descoperi responsive design (google it) care e o combinatie de multe alte chestii, deloc usor de implementat pentru un incepator.

#7
danL88

danL88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 14.03.2013
mersi foarte mult, o sa ma uit peste aceasta metoda, reponsive design.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate