Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Windows 8.1 RTM Codename: Blue

- - - - -
  • Please log in to reply
2873 replies to this topic

Poll: IMPORTANT - CITITI PRIMUL POST (69 member(s) have cast votes)

Cititi primul post din topic !

  1. Contine informatii utile si linkuri. (47 votes [68.12%])

    Percentage of vote: 68.12%

  2. Va va scuti de repetarea acelorasi intrebari si raspunsuri. (22 votes [31.88%])

    Percentage of vote: 31.88%

Vote Guests cannot vote

#55
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012

View Postrocket1982, on 05 mai 2013 - 19:11, said:

METRO ADUCE CUMVA CEEA CE MICROSOFTULUI II LIPSEA ..interactivitatea .... ai informatii de ultima ora ...direct in screen ,soare frumos afara ..., vremea la zalau, etc,stiri cu sau fara influenta amercicana ..carti de bucate sau softuri de radio , PUBLICITATE si BRANDING ...COMERCIAL

asa cum am mai zis windows 8 este mult mai rapid pe multicore decat 7 ... ceea ce se vede oricand ... daca rulezi un dual boot

Metro este folosibil numai sa nu te astepti ca la birou colegii sa il foloseasca usor.. Posted Image asta nu ... mie mia luat sa zic o ora sa ma acomodez de unde se inchide ce fac aplicatiile alea de iti arata pozele ...pe ecran ... etc...dar weu lucrez in IT ..mamaia nu o sa stie ce si cum plus de asta ... imi doresc sa il vad in mediu ENTERPRISE .... si Bussines .... ! sa vedem cum e acolo ... crapa ca vista ....la orice instal cu UAC ...on sau ... e mestesug.!

da ,cred ca faceai treba buna daca erai in echipa de promovare a surogatului asta de tableta-desktop ,nu de alta dar poate mai crestea rata de marketshare care e de 2 si ceva in ciuda facilitatilor de tot felul ,desi cred ca nici gratis nu miroase macar locul lui w7 in randul utilizatorilor !!!

#56
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View Postrocket1982, on 05 mai 2013 - 19:11, said:

Metro este folosibil numai sa nu te astepti ca la birou colegii sa il foloseasca usor.. Posted Image asta nu ... mie mia luat sa zic o ora sa ma acomodez de unde se inchide ce fac aplicatiile alea de iti arata pozele ...pe ecran ... etc...dar weu lucrez in IT ..mamaia nu o sa stie ce si cum plus de asta ... imi doresc sa il vad in mediu ENTERPRISE .... si Bussines .... ! sa vedem cum e acolo ... crapa ca vista ....la orice instal cu UAC ...on sau ... e mestesug.!
Pai aplicatiile alea nu se inchid :P iar in mediul Enterprise are unele bug-uri si/sau incompatibilitati Posted Image

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,848
  • Înscris: 14.08.2007

View Postpetre1st, on 05 mai 2013 - 22:02, said:

desi cred ca nici gratis nu miroase macar locul lui w7 in randul utilizatorilor !!!
Asta pentru ca utilizatorii aia de Win 7 habar n-au cum e o tableta cu Win 8. Oricum compararea unui desktop cu o tableta e fara sens, au roluri diferite. Iar o tableta cu Win 8 nu e deloc un surogat de tableta, ca ergonomie e probabil cel mai tare SO actual pe o tableta (cel putin eu il prefer clar iOS-ului sau Androidului). Nu te pune nimeni sa folosesti pe tableta desktopul sau aplicatii desktop, aia e doar o optiune pentru cei care vor si chestii mai avansate (si eventual folosesc mouse/tastatura in mod desktop sau ataseaza tastatura facuta special pentru asta si transforma tableta in laptop). La fel cum nimeni nu te pune sa folosesti pe desktop interfata Metro. Problema actuala a tabletelor Win 8 full e pretul, a mea costa in Romania la emag 3600 de lei, fara tastatura atasabila (care mai e vreo 400-500, desi la noi n-am vazut sa se vanda inca cu tastatura), ceea ce evident e mult pentru un Atom de 11.6" cu 2 GB RAM si 64 GB spatiu de stocare, daca compari cu un laptop. In SUA insa a fost 600$ acum 5 luni, iar acum e 500$, ceea ce nu mai e asa de scump deja, dar tot e la pret de iPad pentru ei. E drept ca alte marci au preturi mai decente si in Romania (tot mult peste pretul mediu la Androide), Samsung insa se pare ca a ales sa o vanda la un pret ridicol.

Edited by utopium, 05 May 2013 - 23:06.


#58
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010
Asta e o incercare de a ascunde ... inevitabilul ....  WIN 8 nu a prins la public si e un esec financiar !!!punkt!
Orice patch nu face decat sa  intareasca efectul!  
e.s.e.c.
Idea de mixt 2in1 nu merge ...a fost o idee gresita!
sistemul hibrid nu merge !!!

M$ are un pattern clar care se tot repeta ...
Un sistem de operare bun, unu prost ... si tot asa ...
Posted Image

Si e bine asa ... pentru ca cel prost deschide drumul pentru urmatorul care va fi de success ...
Ca si Millenium, Vista si WIN8 a fost un sistem de test in care s-au experimentat idei noi ...
Iar din cenusa esecului, rasare sistemul urmator ... care revolutioneaza din nou !!!

WIN 9 are sanse sa fie OK.

Edited by adrian_2011, 05 May 2013 - 23:14.


#59
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postutopium, on 05 mai 2013 - 22:56, said:

Nu te pune nimeni sa folosesti pe tableta desktopul sau aplicatii desktop, aia e doar o optiune pentru cei care vor si chestii mai avansate (si eventual folosesc mouse/tastatura in mod desktop sau ataseaza tastatura facuta special pentru asta si transforma tableta in laptop). La fel cum nimeni nu te pune sa folosesti pe desktop interfata Metro.

Asta este si parerea mea, Windows 8 functioneaza perfect atat ca sistem pentru tableta cat si pentru desktop si nimeni nu te obliga sa le folosesti pe amandoua iar ca sistem desktop mie mi se pare mai rapid decat 7. Exceptand disparitia Start Menu-ului, pe care oricum nu il foloseam pentreu ca mi se pare incomod si ineficient, Windows 8 nu are nici un handicap fata de 7 la capitolul desktop, ma rog pot exista unele incompatibilitati cu unele programe si componente mai vechi insa lucrul asta este normal pentru un sistem nou aparut.

View Postadrian_2011, on 05 mai 2013 - 23:06, said:

Si e bine asa ... pentru ca cel prost deschide drumul pentru urmatorul care va fi de success ...
Ca si Millenium, Vista si WIN8 a fost un sistem de test in care s-au experimentat idei noi ...
Iar din cenusa esecului, rasare sistemul urmator ... care revolutioneaza din nou !!!

WIN 9 are sanse sa fie OK.

Cel mai probabil Windows 9 (sau cum s-o numi el) va pastra interfata Moderna (Metro) si nu va mai exista in viitor nici un sistem de operare de la Microsoft exclusiv pentru desktop. Daca ar readuce inapoi butonul de Start impreuna cu meniul de Start si daca vor adauga optiunea care sa permita intrarea automata in Desktop dupa login atunci nu putem nici in ruptul capului sa consideram aceste lucruri ca fiind revolutionare ele fiind practic o intoarcere la trecut.

Nici Windows 7 nu a revolutionat nimic, el fiind aproape identic cu Vista, insa s-a bucurat de un mai mare succes decat predecesorul sau pentru ca acel predecesor avea probleme de performanta care au fost remediate in 7. 8-ul insa nu are nici o problema de performanta fata de 7 din contra cel mai nou sistem de la Microsoft e mai rapid decat predecesorul sau.

#60
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010
@e2k, Da, dar probabil WIN9 v aduce acel `ceva` care face diferenta.
Acel ceva care nu a putut fi adus in win8.
Si acel ceva aduce succesul.
:)

Edited by adrian_2011, 06 May 2013 - 18:16.


#61
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,848
  • Înscris: 14.08.2007
Windows 8 a adus ce trebuia sa aduca, doar ca nu iti dai tu seama pentru ca probabil nu l-ai folosit pe tableta. Pe desktop da, nu a adus mare lucru. Eu zic ca succesul viitor tine de alti factori, nu de SO, ci de pretul hardware-ului, in cat timp pot aduce Atom-ul nou care va fi semnificativ mai performant, softurile care vor mai aparea pentru Win 8 touch, etc. SO-ul probabil va primi un mic update si el in curand.

Pana la urma, tabletele iOS sunt considerate un mare succes, iar in aprilie Win 8 deja a depasit iOS-ul ca raspandire, dupa doar 5 luni (sigur, nu doar ca tablete, ci pe ansamblu, iOS-ul concureaza doar partial cu Win 8). De cand s-a lansat oficial Win 8, actiunile Microsoft au crescut cu 18%, iar cele Apple au scazut cu 25%. Poate ai o explicatie logica de ce cresc actiunile Microsoft daca Win 8 e un esec.

Edited by utopium, 07 May 2013 - 01:42.


#62
Iuda_Iscarioteanul

Iuda_Iscarioteanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 03.01.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KAxXX0m-P_0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

ugly, raman la W7.

#63
ever_forever

ever_forever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,403
  • Înscris: 03.02.2006
credeam ca subiectul e despre win blue, nu despre win 7 vs win 8

eventual despre win 8 vs win 8.1 blue

sa-si dea cu parerea cine a testat vreun build de win blue

#64
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Eu pot să pun pariu că viitorul Win 9 (adică următoarea versiune majoră) va avea limitare expresă interfața touch. Nu ai touch > rămâi la Win 8,x

#65
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postadrian_2011, on 06 mai 2013 - 18:16, said:

@e2k, Da, dar probabil WIN9 v aduce acel `ceva` care face diferenta.
Acel ceva care nu a putut fi adus in win8.
Si acel ceva aduce succesul.
Posted Image

Da, parca vad ca aduc inapoi butonul de start, meniul de start, pun optiunea de a intra direct in Desktop, eventual chiar o optiune de dezactivare reala a tot ceea ce tine de Metro, si ca urmare unii oameni vor considera aceste lucruri ca fiind revolutionare, acel ceva care nu a putut fi adus in Windows 8 dar care aduce succesul in urmatoarea versiune. Posted Image Noutatile revolutionare din trecut (jumatatea anilor 90). Posted Image

Edited by e2k, 08 May 2013 - 11:32.


#66
rocket1982

rocket1982

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.05.2008
@petre1st

da ,cred ca faceai treba buna daca erai in echipa de promovare a surogatului asta de tableta-desktop ,nu de alta dar poate mai crestea rata de marketshare care e de 2 si ceva in ciuda facilitatilor de tot felul ,desi cred ca nici gratis nu miroase macar locul lui w7 in randul utilizatorilor !!!


Daca ai privii un pic mai atent printre randuri ,eu zic ca am citit bine ce aduce microsoft cu w8 desi am fost sarcastic ...... Totusi nu poti lua Cezarului ce e al lui..... .8 e rapid --cel pe 64 de biti pe care il am pe acasa este pot sa zic Zmeu fata de 7 -64  unul din motive ar fi performanta in battlefield 3 ...am si pe 7 si pe 8 acelasi joc ... pe 7 trebuie sa ridic procesorul 955 BE de la 3.2  la 3.7 ca sa am aceelasi fps uri ca in 8 asta ca sa nu mai zic ca am tras de si placa video ....

In 8 la 3.2 si totul stock ...directx uil merge f bine ,

Dar aici ma despart de wingoz ..... pentru stabilitate recomand un LINUX - eu folosesc pe un leptop vechi de 9 ani Zorin OS 6.2 LITE .... si pe desktop Un Ubuntu cu cairo dock /gnome  
Acu numa in echipa microsoft nu sunt desi au sunat pt un interviu inainte de paste

#67
petre1st

petre1st

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 29.05.2012

View Postrocket1982, on 08 mai 2013 - 14:34, said:

@petre1st

da ,cred ca faceai treba buna daca erai in echipa de promovare a surogatului asta de tableta-desktop ,nu de alta dar poate mai crestea rata de marketshare care e de 2 si ceva in ciuda facilitatilor de tot felul ,desi cred ca nici gratis nu miroase macar locul lui w7 in randul utilizatorilor !!!


Daca ai privii un pic mai atent printre randuri ,eu zic ca am citit bine ce aduce microsoft cu w8 desi am fost sarcastic ...... Totusi nu poti lua Cezarului ce e al lui..... .8 e rapid --cel pe 64 de biti pe care il am pe acasa este pot sa zic Zmeu fata de 7 -64  unul din motive ar fi performanta in battlefield 3 ...am si pe 7 si pe 8 acelasi joc ... pe 7 trebuie sa ridic procesorul 955 BE de la 3.2  la 3.7 ca sa am aceelasi fps uri ca in 8 asta ca sa nu mai zic ca am tras de si placa video ....

In 8 la 3.2 si totul stock ...directx uil merge f bine ,

Dar aici ma despart de wingoz ..... pentru stabilitate recomand un LINUX - eu folosesc pe un leptop vechi de 9 ani Zorin OS 6.2 LITE .... si pe desktop Un Ubuntu cu cairo dock /gnome  
Acu numa in echipa microsoft nu sunt desi au sunat pt un interviu inainte de paste


vezi ? inseamna ca am intuit bine cu "Microsoft " , eu pe bune nu inteleg ce tot o dati cu rapiditatea asta a lui w 8 mai ales cand exista si bench-uri pe net despre asta ...... daca de la 60km/h la 63 ,64 iti pare ametitor atunci poti spune ca win 8 e mai rapid , din pacate ptr mine senzatia asta de rapiditate e aproape insesizabila !

#68
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,536
  • Înscris: 15.06.2004
Ceva noutati: dispar Librariile iar Computer ( fostul My Computer ) se redenumeste in This PC

#69
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Nu dispar, ci sunt bagate impreuna cu "Devices and Drives". Au corectat articolul, caci se vede si-n imaginea postata in articol ca-s acolo "Libraries". Posted Image

http://news.softpedi...ot-352160.shtml

Edited by SOCRATE_MMXII, 10 May 2013 - 09:00.


#70
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,536
  • Înscris: 15.06.2004
Pai tot dispar. ca practic se revine la vechea structura din XP.
In versiunile ulterioare chiar ma enervau ca le aveam oricum in Documents folderele de Video, Music, etc, dar le aveam si in Librarii.
Era cam redundant.

Ciudata insa redenumirea in This PC - probabil se gandesc ca in momentul de fata cam toate calculatoarele fac parte dintr-o retea interna. Cel putin pe la americani cam au 2-3 PC-uri prin casa.

Noroc ca cel putin deocamdata se poate redenumi cum doreste utilizatorul...

#71
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Sa speram ca nu vor bloca si optiunea asta.

#72
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Posteiffel, on 10 mai 2013 - 08:38, said:

iar Computer ( fostul My Computer )

Recitind azi postul asta abia acum am constientizat ca My Computer se numeste Computer. Posted Image E adevarat ca nu tin pictograma de Computer pe desktop dar am o scurtatura pentru File Explorer pe task bar si cand il deschid in tree-ul din stanga partitiile discurilor sunt copii ai lui Computer dar efectvi nu am sesizat niciodata ca a disparut My din denumire. Posted Image Schimbarea numelui in This PC in mod cert as fi sesizat-o. N-au decat sa o schimbe cum vor nu ma afecteaza absolut deloc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate