Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Windows 8.1 RTM Codename: Blue

- - - - -
  • Please log in to reply
2873 replies to this topic

Poll: IMPORTANT - CITITI PRIMUL POST (69 member(s) have cast votes)

Cititi primul post din topic !

  1. Contine informatii utile si linkuri. (47 votes [68.12%])

    Percentage of vote: 68.12%

  2. Va va scuti de repetarea acelorasi intrebari si raspunsuri. (22 votes [31.88%])

    Percentage of vote: 31.88%

Vote Guests cannot vote

#1675
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postdrcrst, on 02 decembrie 2013 - 11:20, said:

Salutare. Doresc sa deschid un pdf. si imi zice: "This app can`t be activated when UAC is disabled". Ma poate ajuta cineva, va rog?
Mutltumesc.
Aplicatiile Metro nu functioneaza daca dezactivezi UAC. Daca vrei Metro, musai UAC sa fie activat, altfel...nu.

#1676
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Posteiffel, on 02 decembrie 2013 - 09:08, said:

N-ai pus driverele placii de baza. Si Probabil Intel Management.

Le-am pus pe toate! Multam!

#1677
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 30 noiembrie 2013 - 17:02, said:


Nu prea ma ajuta asta.
Stiu cum se face Rearm pt. ca folosesc Win 7 Enterprise de mai bine de un an.
Eu am vrut doar sa stiu daca si Win 8.1 Enterprise are aceleasi caracteristici ca si win 7 avand in vedere ca in cazul lui Win 8 Enterprise puteai sa faci un singur Rearm parca.

View Postpetre1st, on 01 decembrie 2013 - 00:54, said:

eu am pus 8-ul de 4 ori si n-am rezistat mai mult de 3 zile ,cu 8.1 nu ma mai obosesc ,experiente de-astea  pe nervii mei cand 7-le merge perfect nu mai fac ,o sa  fac un upgrade cand o sa fie un upgrade adevarat la 7 nu experientele Microsoft pe utilizatorii desktop !

Sincer eu am instalat Win 8.1 Enterprise pe laptopul unui prieten si se misca excelent in comparatie cu Win 7.
De aici m-a batut si pe mine gandul sa il incerc. Dupa ce te inveti cu el este foarte OK si Win 8. Butonul start nu este o chesti cruciala pt. mine si este singurul lucru care il diferentiaza mai tare de Win 7.

Edited by OriOn20, 02 December 2013 - 12:02.


#1678
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 decembrie 2013 - 11:29, said:

Aplicatiile Metro nu functioneaza daca dezactivezi UAC. Daca vrei Metro, musai UAC sa fie activat, altfel...nu.
?????? Eu n-am pomenit :D UAC-ul e primul care il dezactivez.

#1679
drcrst

drcrst

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2011

View Posteiffel, on 02 decembrie 2013 - 12:02, said:

?????? Eu n-am pomenit Posted Image UAC-ul e primul care il dezactivez.
Imi spune-ti si mie cum sa il activez, va rog? Nu stiu...

#1680
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postdrcrst, on 02 decembrie 2013 - 12:08, said:

Imi spune-ti si mie cum sa il activez, va rog? Nu stiu...
Aici iti arata cum sa dezactivezi UAC, dar tu fa invers.
http://techzend.com/...rol-windows-81/

View Posteiffel, on 02 decembrie 2013 - 12:02, said:

?????? Eu n-am pomenit :D UAC-ul e primul care il dezactivez.
Man, nu fi rau. Stii bine ca daca UAC e dezactivat in Windows 8.1, unele app nu vor sa mearga nici de-al dracu'. E un "feature" tipic MS.

View PostOriOn20, on 02 decembrie 2013 - 12:01, said:

Nu prea ma ajuta asta.
Stiu cum se face Rearm pt. ca folosesc Win 7 Enterprise de mai bine de un an.
Eu am vrut doar sa stiu daca si Win 8.1 Enterprise are aceleasi caracteristici ca si win 7 avand in vedere ca in cazul lui Win 8 Enterprise puteai sa faci un singur Rearm parca.

Sincer eu am instalat Win 8.1 Enterprise pe laptopul unui prieten si se misca excelent in comparatie cu Win 7.
De aici m-a batut si pe mine gandul sa il incerc. Dupa ce te inveti cu el este foarte OK si Win 8. Butonul start nu este o chesti cruciala pt. mine si este singurul lucru care il diferentiaza mai tare de Win 7.
Pai ti-am dat ce-ai cerut. Daca vroiai o comparatie intre Win8.1 Ent vs Win7 Ent, atunci te trimiteam aici din prima.
Ce-are-n plus Win8/8.1 Ent fata de Win7 Ent e "Windows To Go".

Edited by SOCRATE_MMXII, 02 December 2013 - 12:18.


#1681
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
Ma intereseaza strict partea ce tine de Rearm. In Win 7 Enterprise(varainta de proba 90 de zile) poti face Rearm de 3 ori si dupa o reinstalare poti folosi normal Windows-ul si sa faci din nou Rearm de 3 ori.
Am fost interesat sa stiu daca poti face acelasi lucru si in Win 8.1 Enterprise (varianta de proba de pe siteul celor de la Microsoft).

Edited by OriOn20, 02 December 2013 - 12:39.


#1682
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004

View PostSOCRATE_MMXII, on 02 decembrie 2013 - 12:12, said:

Man, nu fi rau. Stii bine ca daca UAC e dezactivat in Windows 8.1, unele app nu vor sa mearga nici de-al dracu'. E un "feature" tipic MS.

Pai eu nu m-am lovit de chestia asta. Ce-i drept nu folosesc prea multe aplicatii Metro.

#1683
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View PostOriOn20, on 02 decembrie 2013 - 12:36, said:

Ma intereseaza strict partea ce tine de Rearm. In Win 7 Enterprise(varainta de proba 90 de zile) poti face Rearm de 3 ori si dupa o reinstalare poti folosi normal Windows-ul si sa faci din nou Rearm de 3 ori.
Am fost interesat sa stiu daca poti face acelasi lucru si in Win 8.1 Enterprise (varianta de proba de pe siteul celor de la Microsoft).
Da se poate ce vrei tu, doar ca acum perioada maxima folosind comanda "rearm" de 3 ori e 90 zile.

#1684
opsy091

opsy091

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 12.02.2012
Mie tot imi scoate ochii cu "requires graphic acceleration" Posted Image am zis ca mai m]ult ca sigur este de la driver. Si ce am gasit:
[attachment=1250943:Fără titlu.png

Inainte sa instalez 8.1 aveam 8 si nu am avut problema asta. Am dat sa imi faca update la placa video si mi-a spus ca o am deja. Nu inteleg ce eroare ar putea sa aiba de imi opreste :|

Attached Files



#1685
postelnicudaniel99

postelnicudaniel99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.10.2013
Windows 8 este mai bun decat windows 8.1. Este mai stabil, nu are probleme la drivere, este mai rapid la startup. Nu inteleg de ce folositi Windows 8.1 ? Nu vi-l baga nimeni pe gat fortat. Update-uri si toate cele vei primi la fel ca la windows 7 , ca la windows 8.1, deci de ce sa pun "ultima fita care are bube in cap" ? Stau linistit cu Windows 8.

#1686
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Update-uri va mai primi pana se fac 2 ani de la lansarea 8.1.
Dupa care cine doreste update-uri va trebui sa treaca pe 8.1, ptr ca petr 8 suportul va inceta.

Si apropo de update-uri - undeva prin primavara urmatoare va apare un nou update major. Nume de cod - Threshold.
Sursa - http://www.zdnet.com...ape-7000023832/

#1687
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postpostelnicudaniel99, on 03 decembrie 2013 - 13:37, said:

Windows 8 este mai bun decat windows 8.1. Este mai stabil, nu are probleme la drivere, este mai rapid la startup. Nu inteleg de ce folositi Windows 8.1 ? Nu vi-l baga nimeni pe gat fortat. Update-uri si toate cele vei primi la fel ca la windows 7 , ca la windows 8.1, deci de ce sa pun "ultima fita care are bube in cap" ? Stau linistit cu Windows 8.

Si mie mi-a placut mai mult Windows 8 din anumite puncte de vedere. Din pacate este asa cum a scris eiffel. Esti obligat sa treci pana la urma la Windows 8.1...

#1688
rafan

rafan

    Banned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 04.05.2008

View Posteiffel, on 03 decembrie 2013 - 13:42, said:

Update-uri va mai primi pana se fac 2 ani de la lansarea 8.1.
Dupa care cine doreste update-uri va trebui sa treaca pe 8.1, ptr ca petr 8 suportul va inceta.

Si apropo de update-uri - undeva prin primavara urmatoare va apare un nou update major. Nume de cod - Threshold.
Sursa - http://www.zdnet.com...ape-7000023832/
   Si Windows 8 la fel ca Windows 8.1 ,  http://support.micro...Filter=FilterNO  , va avea suport pana in 2018  minim.

Edited by ursu_florin2002, 03 December 2013 - 17:38.


#1689
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postpostelnicudaniel99, on 03 decembrie 2013 - 13:37, said:

Windows 8 este mai bun decat windows 8.1. Este mai stabil

Toate Windows-urile de la XP pana la 8.1 daca au drivere compatibile (de preferinta scrise de producatorii componentelor hardware) si daca ruleaza aplicatii suportate in general nu au probleme de stabilitate in sensul ca nu se blocheaza si nu dau erori din cauza codului de la Microsoft. Ma rog mai exista si exceptii dar foarte rare si dupa parerea mea practic nu este nici o diferenta intre aceste sisteme la capitolul stabilitate.

In concluzie eu nu sunt de acord cu afirmatii de genul Windows-ul X e mai stabil de Y pentru ca in mare toate de la XP sunt stabile; ma rog inainte de XP au existat si alte sisteme bazate pe tehnologia NT care or fi fost la fel de stabile insa ele nu au fost destinate pentru home useri asa ca nu le iau in calcul.

Windows-ul in cele mai multe cazuri se blocheaza, da erori sau nu functioneaza corespunzator din cauza driverelor sau mai rar din cauza defectelor fizice la componentele hardware. Aplicatiile pot si ele sa nu ruleze corespunzator daca producatorul lor nu a rezolvat eventualele probleme de compatibiliate cu sistemul de operare.

#1690
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013

View Poste2k, on 03 decembrie 2013 - 18:16, said:

Toate Windows-urile de la XP pana la 8.1 daca au drivere compatibile (de preferinta scrise de producatorii componentelor hardware) si daca ruleaza aplicatii suportate in general nu au probleme de stabilitate in sensul ca nu se blocheaza si nu dau erori din cauza codului de la Microsoft. Ma rog mai exista si exceptii dar foarte rare si dupa parerea mea practic nu este nici o diferenta intre aceste sisteme la capitolul stabilitate.

In concluzie eu nu sunt de acord cu afirmatii de genul Windows-ul X e mai stabil de Y pentru ca in mare toate de la XP sunt stabile; ma rog inainte de XP au existat si alte sisteme bazate pe tehnologia NT care or fi fost la fel de stabile insa ele nu au fost destinate pentru home useri asa ca nu le iau in calcul.

Windows-ul in cele mai multe cazuri se blocheaza, da erori sau nu functioneaza corespunzator din cauza driverelor sau mai rar din cauza defectelor fizice la componentele hardware. Aplicatiile pot si ele sa nu ruleze corespunzator daca producatorul lor nu a rezolvat eventualele probleme de compatibiliate cu sistemul de operare.

Corect ar fi pusa problema care windows este mai matur si cu cele mai putine incompatibilitati, si in acest moment windows 7 se pare ca este lider.
Windows 8 dupa ultimele updateuri pot sa afirm ca se comporta mai bine decat cel de acum 10 luni. Windows 8.1 o sa ajunga sa aibe toate bubele corectate poate peste 1 an, asa ca momentan se poate afirma ca un windows este mai bun decat celalat, iar acest argument vine de la "maturizare", este posibil ca peste 2 ani din cauza lui windows 8, majoritate aplicatiilor sa se orienteze spre el si sa neglijeze 7ele, si atunci or sa apara destule nemultumiri fata de 7, cum se intampla astazi cand vine vorba de XP.

#1691
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004
@Tiby84: sunt de acord aproape in intregime cu tine insa de asa zisa maturizare a Windows-ului sunt oarecum responsabili producatorii de software si hardware care trebuie sa rezolve problemele de compatibilitate in driverele respectiv aplicatiile lor. Bine pe de alta parte si Microsoft trebuie sa faca update-uri in mod constant pentru a rezolva bug-urile insa dupa parerea mea la ora actuala nu exista buguri grave care sa faca sistemul sa nu poate fi considerat stabil.

Apoi aceste asa zise probleme de maturitate sunt specifice tuturor sistemelor Windows, cand apare unul nou el nu va suporta de la inceput toate componentele hardware existente pe piata iar unele aplicatii pot avea probleme de compatibilitate.

Eu insa, exceptand o problema cu driverul de la placa de retea pe un sistem si alta problema cu driverul de la placa video pe alt sistem, nu am avut probleme cu compatibilitatea soft si hard pe sistemele mele. Problema cu placa de retea s-a rezolvat cu driverul de la producator iar cea cu placa video cel mai probabil nu se va mai rezolva niciodata pentru ca nu cred ca AMD va face vre-o data driver pentru 8.1 pentru respectivul GPU.

#1692
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Mi-am luat o piatra de pe inima, am dezinstalat de pe cele 2 PC-uri 8.1-ul si am revenit la batranescul 7 SP1, o varianta stabila, sper...
Merg toate! Posted Image

8, 8.1 le recomand celor cu chef de bibilit si timp. E misto, nu neg, cel putin 8.1 e frumos! Posted Image Dar pentru cine vrea ceva stabil, rapid si sigur, windows 7 e de departe alegerea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate