Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

2013 World Snooker Championship

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Ediția din acest an a început deja... cu 2 mari surprize (sau poate că nu așa de mari) - eliminările lui M. Williams (de către debutantul Michael White) și J. Higgins, învins de Mark Davis.

#2
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Si inca una aproape de a se produce... Mark King il conduce pe Mark Allen cu 9-8 si mai are nevoie de un singur frame pentru a se califica mai departe.

#3
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013
Am mers pe mana lui O'Sullivan, am prins cota de 7.5: Deci: Go Go: Diiii Silver! Hai O'Sullivan!

#4
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Post----, on 23 aprilie 2013 - 08:44, said:

Am mers pe mana lui O'Sullivan, am prins cota de 7.5: Deci: Go Go: Diiii Silver! Hai O'Sullivan!
Ai mers bine :) .
Vezi să nu-l doară la următorul meci . Eşti greu ? :)

#5
----

----

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,207
  • Înscris: 08.03.2013

View Postgenius, on 23 aprilie 2013 - 09:11, said:

Ai mers bine Posted Image .
Vezi să nu-l doară la următorul meci . Eşti greu ? Posted Image
Acuma are: Cota: 4.33

Sunt usor nene! Alearga cu mine, are antrenament de la atata jocuri.

#6
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Inca o surpriza azi... thailandezul Poomjaeng (locul 70) l-a eliminat pe Maguire (5) in joc decisiv.

#7
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Bine că şi-a revenit Ştrumfy (cum îi spune mama mea lui Judd) :)
Sper să nu o ia pe arătură iară .

#8
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
A parasit competitia si Neil Robertson invins de englezul Robert Milkins.
Iar in ultima sesiune a zilei am vazut primele 8 jocuri dintre Michael White si Dechawat Poomjaeng, acesta din urma fiind un adevarat fenomen, ca sa zic asa. S-a maimutarit incontinuu, s-a aplaudat singur, radea aiurea, vorbea cu bilele, a interactionat cu publicul ca la un meci de fotbal... si pana la urma a reusit sa castige un singur joc din cele 8 disputate. Probabil ca va primi o atentionare de la oficiali si se va (mai) potoli in zilele urmatoare.

#9
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostMocebon, on 25 aprilie 2013 - 23:37, said:

Iar in ultima sesiune a zilei am vazut primele 8 jocuri dintre Michael White si Dechawat Poomjaeng, acesta din urma fiind un adevarat fenomen, ca sa zic asa. S-a maimutarit incontinuu, s-a aplaudat singur, radea aiurea, vorbea cu bilele, a interactionat cu publicul ca la un meci de fotbal...
... da-i simpatic. :)

#10
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
In doze mici, da... dar mi se pare ca depaseste granita respectului fata de adversar.
Orice jucator mai are mici momente de deconectare, gustate de public, dar thailandezul o luase rau de tot pe aratura.
L-a plictisit pe White in cateva randuri iar pe Michaela a deconcertat-o si a facut-o sa comita (iar) faza cu bila alba.  Posted Image

#11
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Dar de Ronnie când se uită la ceas ce spui ?
E mult mai mult dispreţ .

#12
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Ronnie e un caz special, nu-l poti compara cu Poomjaeng. Dar nici chiar el nu a exagerat atat (Ronnie se enerveaza doar daca nimereste peste un jucator care fragmenteaza meciul, ca sa-l scoata din ritm) si isi face micile "glumite" in limita decentei. Apoi... sa ajunga si thailandezul campion mondial si mai vedem. Posted Image

E o problema cu asiaticii, degeaba se antreneaza ei in UK, au talent, sunt in top... parca n-au prins esenta acestui joc.
Aseara, Poomjaeng clatina din cap sau isi facea de lucru la tac exact in timp ce White era pe lovitura. La un moment dat a comis un fault si a trebuit sa-l intrebe Michaela daca a fost - abia atunci a confirmat si el. Daca are lovituri norocoase nu-si cere scuze, in majoritatea cazurilor.
FairPlay-ul nu e punctul lor forte: anul trecut, un chinez a comis un fault si nu a anuntat, continuand sa joace linistit... tin minte ca Mark Allan s-a enervat teribil atunci si a iesit in presa cu niste declaratii mai dure.


Gafa Michaelei Tabb.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/L8au4lJycEg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004
Eu zic că loviturile norocoase fac parte din joc ca şi golurile . Nu trebuie să-ţi ceri scuze .
Dar este doar părerea mea ...

Mişto gafă :) .

#14
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

Quote

Eu zic că loviturile norocoase fac parte din joc ca şi golurile . Nu trebuie să-ţi ceri scuze .
Desigur ca fac parte din joc, dar snookerul fiind dominat de sportivitate, multi jucatori (in special cei din Marea Britanie) se simt datori sa-si ceara scuze in cazul unei lovituri norocoase... asta le este mentalitatea, asa au crescut de mici, asa s-au antrenat.
De aceea le e greu sa vada cum asiaticii, din cauza diferentelor de mentalitate si cultura, "uita" deseori de fairplay si respectul fata de adversar.


Ieri Shaun Murphy l-a invins greu pe Graeme Dott, cu 13-11, desi la un moment dat il conducea cu 6-2.
Iar azi incepe si mult asteptatul meci dintre Ronnie si Ali Carter.

LE: inca din primul frame Ronnie a reusit sa-si piarda un pantof cand s-a intins pe masa pentru o lovitura... iar pentru 2 secunde s-a gandit sa execute lovitura asa, descult. Posted Image  In cele din urma s-a dat jos de pe masa si s-a incaltat.
Ma intreb ce i-ar fi zis Jan Verhaas, arbitrul intalnirii, in caz ca nu-si punea pantoful inainte de lovitura.

Edited by Mocebon, 27 April 2013 - 15:58.


#15
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Intre timp au iesit din cursa multi jucatori buni, iar semifinalele opun patru englezi.
Ronnie O'Sullivan  v Judd Trump si Ricky Walden v Barry Hawkins

Ronnie a anuntat ca se retrage definitiv din snooker, iar Judd Trump face "gura" si se lauda cat de bun este el, uitand ca a castigat extrem de greu, in joc decisiv, partida impotriva lui Shaun Murphy.
Mi-ar fi placut ca Shaun sa-l invinga si sa-i mai tempereze mandria exacerbata.

Declaratia lui Judd:
Fost finalist la Crucible, în 2011, și fost lider mondial, Judd Trump l-a atacat frontal pe mult mai titratul său adversar, Ronnie O'Sullivan. "Toată lumea se teme de numele lui! Vai, Doamne, joc cu Ronnie O'Sullivan, nu pot să cîștig! Dar dacă vrei să joci pe scena mare, acolo unde vreau să joc eu, atunci trebuie să dovedesc tuturor că se înșală", a explicat tînărul în vîrstă de 23 de ani pentru BBC. Într-adevăr, Trump îl conduce pe Ronnie cu 6-5.
"Toată lumea crede că Ronnie este la o distanță enormă de ceilalți, dar eu l-am bătut de mai multe ori decît m-a bătut el pe mine! Jocul meu cel mai bun e la fel ca jocul său cel mai bun. În plus, fratele meu i-a văzut meciurile și mi-a explicat că nu joacă cine știe ce", a atacat Trump.

Si ce zice Ronnie pentru BBC Sport:
"I've realised I don't miss snooker but I needed a bit of money," he said.
"I'll be honest, I still owe the school money for my children's school fees, I haven't paid the last two or three terms.
"I didn't know what was going to happen here but I've made a little bit of money now so I can go and pay the school fees now for the next two years.
"But really I don't think snooker is for me. This could be my last proper major event."

#16
Alex-Softpedia

Alex-Softpedia

    Împărat Republican

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 10.03.2009
O'Sullivan a fost o fiara in fata lui Bingham, fabulos a jucat.

Apropo de Ronnie materialistul sau Ronnie onestul, avem aici o faza amuzanta (fiti atenti la comentariile comentatorilor):

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AwOQk2b7o6Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007

View PostMocebon, on 02 mai 2013 - 12:00, said:

Ronnie a anuntat ca se retrage definitiv din snooker, iar Judd Trump face "gura" si se lauda cat de bun este el, uitand ca a castigat extrem de greu, in joc decisiv, partida impotriva lui Shaun Murphy.
Mi-ar fi placut ca Shaun sa-l invinga si sa-i mai tempereze mandria exacerbata.
Totuși, în frame-ul decisiv împotriva lui Murphy a dat dovadă de stăpânire de sine și până la urmă loviturile de siguranță (nu cele de buzunar) au avut un rol important în acel joc decisiv. S-a maturizat Judd la acest capitol, nu mai caută lovituri pe care în urmă cu 2 ani le-ar fi atacat imediat la buzunar. Îmbunătățirea jocului de siguranță și câteva reglaje la capitolul tactic îl pot ajuta să devină un jucător foarte greu de învins în următorii ani, unul care poate domina snooker-ul mondial.
Referitor la declarația lui Ronnie... mai vedem, deși de data asta pare împăcat cu sine.

#18
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postmircea21, on 02 mai 2013 - 21:48, said:

S-a maturizat Judd la acest capitol, nu mai caută lovituri pe care în urmă cu 2 ani le-ar fi atacat imediat la buzunar. Îmbunătățirea jocului de siguranță și câteva reglaje la capitolul tactic îl pot ajuta să devină un jucător foarte greu de învins în următorii ani, unul care poate domina snooker-ul mondial.
Mie deja mi se pare extrem de greu de invins si acum, iar la loviturile de siguranta se poate masura cu oricine fara probleme.
E stapan pe el, arata o mare siguranta chiar si cand e condus la diferenta mare, pentru ca stie ca poate reveni.
Singurul lui defect e dat de mandria uriasa si poate o mica frustrare pentru ca i se pare ca nu i-ar fi recunoscuta valoarea.

A inceput in aceasta seara si semifinala dintre Ricky Walden si Barry Hawkins, iar cei doi presteaza un joc destul de bun.
Nu se compara cu ce-am vazut in cealalta semifinala dar oricum e un spectacol ageabil.
Si o captura dintr-un joc incalcit, care a fost refacut in cele din urma, fiind imposibl de construit un break pe acea masa.

Attached File  wsc.jpg   37.35K   8 downloads

Edited by Mocebon, 02 May 2013 - 22:09.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate