Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Orange Cloud

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

#19
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 25.06.2005
Si-a revenit.

#20
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013
Hello,
Your current subscription plan, DemoBasic, has been successfully cancelled.
-- Orange Cloud

Am cerut stergerea acestei optiuni,ala e spatiu de stocare?
Eu am 27 de Gb in Dropbox 25 in Skydrive si ei ma umilesc cu 2 gb? Plus stick de 32 de gb Kingston,so neinteresant,a inceput sa mi se taie si de astia cum isi bat joc de prosti, platesc 100 $ luna asta si ei imi cer 25 de euro ca sa mi dea un nr Gold nu cred ca mai e mult si ne luam adio.
Cartela e sfanta !

#21
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Poti obtine usor in Dropbox mult mai mult, cu ajutorul prietenilor. Skydrive 7-25GB, Google Drive 15GB. Toate gratis. Oferta Orange e inutila si scumpa. Cred ca cea mai inutila chestie cu care puteau veni acum.

#22
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Singura diferenta e ca pt Orange Cloud nu se taxeaza traficul in aplicatie. Din poze pare interesanta aplicatia, dar in AppStore toata lumea spune ca e plina de bug-uri...

Edited by iRunaway, 18 May 2013 - 12:08.


#23
Tehnicul1970

Tehnicul1970

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 02.05.2013

 xperia_ray, on 30 aprilie 2013 - 16:59, said:

Hello,
Your current subscription plan, DemoBasic, has been successfully cancelled.
-- Orange Cloud

Am cerut stergerea acestei optiuni,ala e spatiu de stocare?
Eu am 27 de Gb in Dropbox 25 in Skydrive... si ei ma umilesc cu 2 gb? Plus stick de 32 de gb Kingston,so neinteresant,a inceput sa mi se taie si de astia cum isi bat joc de prosti, platesc 100 $ luna asta si ei imi cer 25 de euro ca sa mi dea un nr Gold nu cred ca mai e mult si ne luam adio.
Cartela e sfanta !
Da' tu,de HDD extern ai auzit?
Pe cuvantul meu daca va pot intelege,cum va lasati datele asa "izmene pe calator" la orice adunatura de agarici cu servere de debara?!? Bine... o sa ma jignesti din nou cu proverbul ala cu cainele ce moare de drum lung... crede-ma,ma doare-n cot de ceea ce faci tu cu datele tale dar nu ma pot abtine sa nu dau un reply,cand vad ce "incredere oarba" aveti voi in ceea ce NU ESTE AL VOSTRU! Poate se enerveaza astia cu serviciile Cloud,sunt prinsi pe picior gresit si li se confisca serverele,sau alte probleme,se inchid pur si simplu! Crezi ca le va pasa lor de datele tale sau ale altora? Vezi sa nu! Nu incepe si tu sa-mi explici de redundante si de "ce sigure si la adapost" sunt datele tale!
NU sunt la loc sigur! Sunt "spanzurate pe gard",mai bine pune mana pe un HDD extern,este cu preturi incepand de la 250 RON,nu cred ca este o avere! Mai bine sa le ai si tu!
Eu mi-am spus un punct de vedere.Tu,fa cum crezi dar eu nu vad acest cloud decat ca pe ceva gen "hai sa spanzuram ce avem pe gardu' altuia" ca are el grija... aiurea!

Edited by Tehnicul1970, 19 May 2013 - 22:41.


#24
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,840
  • Înscris: 26.02.2010
Prefer hdd-ul, desi nu este o masura a garantiei pastrarii datelor, dar macar daca le pierd le pierd pe mana mea. Recomand back-up hard intern si cel putin 1 extern.

#25
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
Nu stiam ca lucrati toti la NASA si aveti date super-mega-importante pe care le tineti, culmea, in vreun serviciu tip Cloud. Cloud-ul e, cel putin deocamdata, pt altceva. O sa va prindeti si voi la un moment dat, cand nu veti mai fi atat de preocupati sa va dati oameni mari. Sau nu. ;)

#26
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Eu nu folosesc Dropbox ca o metoda de pastrare a datelor in sine. Imi convine serviciul "Camera Upload": cum fac o fotografie cu camera telefonului, o transmite automat pe Dropbox si apoi pe calculatorul de acasa. De un an n-am mai conectat telefonul la calculator pentru a descarca pozele.
Pe langa asta, serviciile de cloud sunt bune pentru informatiile care iti trebuie oriunde - nu stiu care ar fi acestea pentru fiecare din utilizatori, dar cred ca toti au cate ceva de plimbat (poate softuri de depanare, kituri etc).

 iRunaway, on 20 mai 2013 - 10:04, said:

Nu stiam ca lucrati toti la NASA si aveti date super-mega-importante pe care le tineti, culmea, in vreun serviciu tip Cloud. Cloud-ul e, cel putin deocamdata, pt altceva. O sa va prindeti si voi la un moment dat, cand nu veti mai fi atat de preocupati sa va dati oameni mari. Sau nu. Posted Image

Ai pus punctul pe i. Cam asa gandeam si eu. Normal ca nu trebuie sa tii datele importante in cloud, desi nu vad care ar putea fi acestea. Dar cand vine vorba de securitatea datelor am vazut aceste reactii care mie mi se par deplasate. Sincer, daca as pierde acei 10-15GB nu ar fi mare lucru. Iar de felul meu nu sunt paranoic si resping "conspiratiile" la moda. Da, nu ma intereseaza ca Google stie ce am cautat anul trecut si nici ca are harta cu locatiile in care ma plimb.

#27
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Adevarul ca hardul extern face exact ce face cloud-ul ca sa preferi hard-ul externul Posted Image  Excluzand toate avantajele disponibilitatii datelor pe care le ai in cloud, realizati ca e aberant sa tii date importante pe un hard disk pe care il freci zilnic pe langa birou, sau mai rau intre diverse dispozitive. E de ajuns sa il bruschezi odata in timp ce scrie si s-a cam terminat cu el asta ca sa nu mai spunem de erorile fizice care pot aparea pe disc si care sunt normale si documentate de producatori in MTBF si mai apropiat de viata reala AFR. Adauga niste overheat la ecuatie care e documentat de Google pe diskurile lor ca poate dubla AFR la discuri de peste 2 ani si te trezesti ca discul tau extern de backup are sanse de moarte naturale de peste 10% dupa 2-3 ani, fara sa-i faci absolut nimic.

#28
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
filipxxx, cred ca multi se refera si la faptul ca datele nu sunt sigure din punct de vedere al intimitatii. Adica la datele din cloud ar avea acces cel putin compania care detine serviciul. Eu sunt mai realist si consider ca nu prea ii intereseaza pe aia ce date le transmit eu. Si chiar daca ar fi nu pun date compromitatoare sau intime acolo.
Daca iti stochezi poze cu tine in costumul lui Adam sau filmuletul in care te calareste amanta, iar astea ajung pe xhamster, asta e, nu poti invinui pe nimeni. Posted Image

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu puteti sa negati ca omul nu are dreptate in totalitate, pentru accesul datelor de oriunde poti folosi un NAS. Nici eu nu am incredere in serviciile astea. Pana la urma ramane la alegerea fiecaruia unde isi stocheaza datele.

Edited by MembruAnonim, 20 May 2013 - 11:50.


#30
12341234

12341234

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 20.01.2013

 iRunaway, on 20 mai 2013 - 10:04, said:

Nu stiam ca lucrati toti la NASA si aveti date super-mega-importante pe care le tineti, culmea, in vreun serviciu tip Cloud. Cloud-ul e, cel putin deocamdata, pt altceva. O sa va prindeti si voi la un moment dat, cand nu veti mai fi atat de preocupati sa va dati oameni mari.

Oooo, maestre, ce ne-am face fara experienta ta de viata. Hai, lumineaza-ne, pentru ce e cloud-ul? Pana atunci, cu backup pe un singur disk extern, este destul sa-ti sparga unul apartamentul si in juma' de minut te lasa si fara laptop si fara hard-disk si uite-asa ai pierdut o gramada de poze pe care poate ai fi vrut sa le ai sa le arati nepotilor.

Mi se pare o prostie sa nu-ti faci backup pe servicii de tip cloud storage, mai ales cand e asa de ieftin. De exemplu acum tin vreo 50 de giga in Amazon Glacier si ma costa fabuloasa suma de $0.60/luna (la care voi mai plati traficul in cazul in care trebuie sa descarc acele date, inca vreo unu doi dolari).


PS: Nu-i asa ca n-avem nevoie nici de camere foto color? Vorba aia, doar nu lucram la Hollywood, ce dracu!

#31
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Da, simple_dreams, dar teoretic, odata ce ai pus NAS-ul pe internet, orice transmisie catre si dinspre el poate fi interceptata, decriptata si asa mai departe. In legatura cu riscul pierderii datelor datorita inchiderii serviciului sau disparitiei fizice a mediilor de stocare de la furnizor (situatie care mie mi se pare aberanta Posted Image ) acesta exista si pe un NAS sau un disc extern. Oricand poate ceda un hdd sau sa ti-l fure cineva (putin probabil dar posibil).
Sa ne intelegem - nu fac apologia serviciilor cloud. Au neajunsurile lor si da, pana la un punct cred ca sunt mai nesigure decat hdd-ul extern aruncat in fundul unui sertar sau ascuns sub pat. Dar, asa cum am spus, trebuie sa ai grija ce pui acolo. Nu cred ca pica cerul daca pierzi, sa zicem, un service pack, o suita de aplicatii portabile, un kit de instalare sau un fisier text ori o poza cu cine stie ce setari ciudate pe care le-am gasit la softul x si asta ca sa dau exemple doar din IT.

Daca esti paranoic cel mai bine e sa scoti cablul de retea, arunci telefonul mobil si gata. Esti "curat". Asa cum am spus, eu folosesc serviciile de cloud pentru Camera Upload (in cazul Dropbox) si pentru transfer de fisiere si documente neimportante din punct de vedere al intimitatii. Pot sa le fure toti cei care vor, nu ma deranjeaza Posted Image

Edited by bodi, 20 May 2013 - 12:22.


#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 12341234, on 20 mai 2013 - 12:10, said:



Oooo, maestre, ce ne-am face fara experienta ta de viata. Hai, lumineaza-ne, pentru ce e cloud-ul? Pana atunci, cu backup pe un singur disk extern, este destul sa-ti sparga unul apartamentul si in juma' de minut te lasa si fara laptop si fara hard-disk si uite-asa ai pierdut o gramada de poze pe care poate ai fi vrut sa le ai sa le arati nepotilor.

Mi se pare o prostie sa nu-ti faci backup pe servicii de tip cloud storage, mai ales cand e asa de ieftin. De exemplu acum tin vreo 50 de giga in Amazon Glacier si ma costa fabuloasa suma de $0.60/luna (la care voi mai plati traficul in cazul in care trebuie sa descarc acele date, inca vreo unu doi dolari).


PS: Nu-i asa ca n-avem nevoie nici de camere foto color? Vorba aia, doar nu lucram la Hollywood, ce dracu!

Si eu 30 giga, $0.30. Perfect pentru datele de care nu prea ai nevoie dar vrei sa le arhivezi nu sa le stergi.

#33
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011

 12341234, on 20 mai 2013 - 12:10, said:



Oooo, maestre, ce ne-am face fara experienta ta de viata. Hai, lumineaza-ne, pentru ce e cloud-ul? Pana atunci, cu backup pe un singur disk extern, este destul sa-ti sparga unul apartamentul si in juma' de minut te lasa si fara laptop si fara hard-disk si uite-asa ai pierdut o gramada de poze pe care poate ai fi vrut sa le ai sa le arati nepotilor.

PS: Nu-i asa ca n-avem nevoie nici de camere foto color? Vorba aia, doar nu lucram la Hollywood, ce dracu!

Maestre, te-ai bagat si tu in discutie ca musca-n... stii tu. Eu nu m-am luat de tine, dar tu bati campii despre experienta mea de viata si despre camerele foto color. Chiar, tu ai inteles ce ai vrut sa spui? Am zis eu ceva de hdd extern, de unul singur sau mai multe? Fiecare isi face backup la ce crede si PE CE crede. Nicio metoda nu e 100% sigura, s-a demonstrat mai sus.

Si btw, camerele foto color au aparut cam de multisor ca sa le dai exemplu in anul 2013.
Si alt btw, daca vrei backup fara dureri de cap, incearca un Mac cu Time Machine. Si sa nu mi-o zici pe aia cu produsele Apple care sunt prea scumpe si doar snobii dau banii aiurea pe ele bla-bla-bla, ca e invechita rau. Vezi ca aia la Hollywood, despre care vorbesti tu cu atata intelepciune, folosesc Mac-uri. ;)

Peace out!

#34
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,104
  • Înscris: 13.01.2013

 Tehnicul1970, on 19 mai 2013 - 22:40, said:

Da' tu,de HDD extern ai auzit?
Pe cuvantul meu daca va pot intelege,cum va lasati datele asa "izmene pe calator" la orice adunatura de agarici cu servere de debara?!? Bine... o sa ma jignesti din nou cu proverbul ala cu cainele ce moare de drum lung... crede-ma,ma doare-n cot de ceea ce faci tu cu datele tale dar nu ma pot abtine sa nu dau un reply,cand vad ce "incredere oarba" aveti voi in ceea ce NU ESTE AL VOSTRU! Poate se enerveaza astia cu serviciile Cloud,sunt prinsi pe picior gresit si li se confisca serverele,sau alte probleme,se inchid pur si simplu! Crezi ca le va pasa lor de datele tale sau ale altora? Vezi sa nu! Nu incepe si tu sa-mi explici de redundante si de "ce sigure si la adapost" sunt datele tale!
NU sunt la loc sigur! Sunt "spanzurate pe gard",mai bine pune mana pe un HDD extern,este cu preturi incepand de la 250 RON,nu cred ca este o avere! Mai bine sa le ai si tu!
Eu mi-am spus un punct de vedere.Tu,fa cum crezi dar eu nu vad acest cloud decat ca pe ceva gen "hai sa spanzuram ce avem pe gardu' altuia" ca are el grija... aiurea!
Da ! Am auzit si chiar am avut unul de 500 Gb acum 3 ani cred,nu mi trebuie HDD extern,am pe desktop 250 gb pe netbook 250 de gb si stick de 32 plus inca un desktop de 40 gb la tara,ce sa fac cu HDD Extern?
Nu fac piaraterie si nu iau de pe torrent decat muzica pe care o sterg dupa ce expira,topurile caci muzica veche e buna si acum dupa 20-30-40 de ani Posted Image
Pe langa Connect-R Posted Image  Da-te n dragostea mea Posted Image ? N am vazut muzica mai imputita ca anul asta si fara pic de calitatea in ea,imi este sila de muzica Kitsch Fm si Radio ZOOPosted Image

Edited by xperia_ray, 21 May 2013 - 03:38.


#35
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
Si totusi, despre ce era topicul asta?

A, da, despre serviciul cloud de la Orange, nu despre oportunitatea si securitatea cloudului. Am luat-o toti pe aratura...

#36
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Se spune ca la abonamentul Colibri 13 , ar fi inclusa optiunea de cloud 5G, am acest aonament dar nu ma pot conecta  cu ajutorul aplicatiei orange cloud romania.
Contul orange il am pentru o cartela pre-pay si pentru acest abonament de date, deci doua intr-un cont. Daca in aplicatia de cloud incerc sa ma loghez cu username si prola de la contul orange, imi spune ca username sau parola incorecte.
Ce ar trebui sa fac? Trebuie anuntt la rc sa activeze ceva? Sau trebuie facut alt cont?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate