Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Cel mai scurt drum spre Italia cu ferryboat-ul (Igoumenitsa-Brindisi)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
As vrea sa merg la vara in sudul Italiei , cu ferry din Igoumenitsa  (Bari sau Brindisi , nu conteaza) as avea cateva intrebari pentru cine a fost :

- nu imi e clar care sunt variantele pentru pasageri , pe durata traversarii . Inteleg ca cea mai ieftina e sa stai pe niste banci/scaune . E pe punte deschisa , e curent ( merg cu un copil de 7 ani) , e loc pentru toata lumea ?  Alte variante (cabina, etc) ?
- recomandati trecerea ziua sau noaptea ?  Am o colega care a trecut ziua si a stat pe scaune , a zis ca a fost ok . Eu as fi preferat sa trec noaptea , dar cred ca ar trebui cabina in conditiile astea ( noaptea e mai frig, nu vezi nimic , copilul  se plictiseste).
- ceva recomandari  privind liniile de ferry ? Care ar fi cea mai ok ?
- pentru inceput de iulie sa ma astept la aglomeratie mare ?
- cat au costat biletele ?

#20
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
N-am fost pe ruta aia, dar am fost pe altele in zona Mediteranei, cu diverse companii. Iti pot spune ca sunt 3 categorii de bilete: punte, scaun si cabina.
- la cabina n-am stat niciodata, dar acolo e clar: iei in primire cabina, stai in ea sau te plimbi pe afara.
- scaun (aireseat, pullman, etc. - sunt diverse denumiri): ai un loc rezervat - sunt randuri de scune gen avion/autocar, destul de comode si cu vedere spre vreun televizor. Acum depinde de tine daca poti dormi/sau nu pe un astfel de scaun (unele se si rabateaza putin)
- punte: Asta nu inseamna ca stai afara pe punte, ci doar ca nu ai nicun loc rezervat. Poti sta inauntru sau afara. Afara sunt banci, scaune si sezlonguri, grupate in general la pupa sau in locuri ferite de curent (care e foarte puternic). In interior ai baruri, holuri, magazine, sali de jocuri, etc. O mare parte din cei cu bilet pe punte aleg sa stea la baruri (sunt fotolii, canapele si scaune). Consumi ceva si stai acolo ore intregi, nu se ia nimeni de tine. Poti la fel de bine sa nu consumi nimic, nu-ti tine nimeni evidenta. Mai poti sta oriunde gasesti un loc comod si o sa vezi destui care scot sacul de dormit undeva pe vreun hol (e o mocheta groasa si pufoasa) sau afara pe punte. Unii vin cu sezlongurile lor, iar odata am vazut chiar un cort montat pe punte Posted Image

Noapte sau zi? Nu mi se pare ca e important. Din ce am observat, pe rutele lungi, marea majoritate prefera sa doarma indiferent de zi sau noapte, doar cativa mai citesc, se joaca ceva sau se uita la tv. Ziua poti face plaja si chiar baie daca vasul are piscina.

Sa nu ai asteptari legate de peisaj. In general doar plecatul din port e mai interesant si daca cumva treci aproape de vreun alt vas sau vreo insula. In rest e plictisitor si te ia somnul rapid daca nu ai vreo activitate.

Locuri pentru persoane sunt in general destule deoarce limitarea vine de la numarul de masini.

Pe ruta aia banuiesc ca principalii calatori sunt iatalienii ce merg in concediu in Grecia. La inceput de iulie nu ar trebui sa fie foarte aglomerat avand in vedere ca majoritatea italienilor au concediu in august. Iar legat de pret, arunca un ochi pe site-urile companiilor. Acolo gasesti tot ce ai nevoie.

Edited by biscatrix, 04 February 2016 - 16:49.


#21
gopolici

gopolici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.03.2011

 biscatrix, on 04 februarie 2016 - 16:45, said:

N-am fost pe ruta aia, dar am fost pe altele in zona Mediteranei, cu diverse companii. Iti pot spune ca sunt 3 categorii de bilete: punte, scaun si cabina.
- la cabina n-am stat niciodata, dar acolo e clar: iei in primire cabina, stai in ea sau te plimbi pe afara.
- scaun (aireseat, pullman, etc. - sunt diverse denumiri): ai un loc rezervat - sunt randuri de scune gen avion/autocar, destul de comode si cu vedere spre vreun televizor. Acum depinde de tine daca poti dormi/sau nu pe un astfel de scaun (unele se si rabateaza putin)
- punte: Asta nu inseamna ca stai afara pe punte, ci doar ca nu ai nicun loc rezervat. Poti sta inauntru sau afara. Afara sunt banci, scaune si sezlonguri, grupate in general la pupa sau in locuri ferite de curent (care e foarte puternic). In interior ai baruri, holuri, magazine, sali de jocuri, etc. O mare parte din cei cu bilet pe punte aleg sa stea la baruri (sunt fotolii, canapele si scaune). Consumi ceva si stai acolo ore intregi, nu se ia nimeni de tine. Poti la fel de bine sa nu consumi nimic, nu-ti tine nimeni evidenta. Mai poti sta oriunde gasesti un loc comod si o sa vezi destui care scot sacul de dormit undeva pe vreun hol (e o mocheta groasa si pufoasa) sau afara pe punte. Unii vin cu sezlongurile lor, iar odata am vazut chiar un cort montat pe punte Posted Image

Noapte sau zi? Nu mi se pare ca e important. Din ce am observat, pe rutele lungi, marea majoritate prefera sa doarma indiferent de zi sau noapte, doar cativa mai citesc, se joaca ceva sau se uita la tv. Ziua poti face plaja si chiar baie daca vasul are piscina.

Sa nu ai asteptari legate de peisaj. In general doar plecatul din port e mai interesant si daca cumva treci aproape de vreun alt vas sau vreo insula. In rest e plictisitor si te ia somnul rapid daca nu ai vreo activitate.

Locuri pentru persoane sunt in general destule deoarce limitarea vine de la numarul de masini.

Pe ruta aia banuiesc ca principalii calatori sunt iatalienii ce merg in concediu in Grecia. La inceput de iulie nu ar trebui sa fie foarte aglomerat avand in vedere ca majoritatea italienilor au concediu in august. Iar legat de pret, arunca un ochi pe site-urile companiilor. Acolo gasesti tot ce ai nevoie.

salut,
as vrea o traversare igoumenita-brindisi pe la sfarsitul lui mai.
am inteles toata procedura dar nu inteleg de ce si trebuie sa platesc acum,eu vreau doar sa rezerv binenteles contra unei sume modice(desi nici asta nu mi se pare normal).
ar trebuii sa fie ca la booking fara taxe si cu data fixa de anulare.

exista pe undeva asa ceva deoarece nu as vrea sa blochez 200 de euro pentru 3 luni si daca renunti cu 48 de ore inainte iti returneaza 170 !?

multumesc

salut,
as vrea o traversare igoumenita-brindisi pe la sfarsitul lui mai.
am inteles toata procedura dar nu inteleg de ce si trebuie sa platesc acum,eu vreau doar sa rezerv binenteles contra unei sume modice(desi nici asta nu mi se pare normal).
ar trebuii sa fie ca la booking fara taxe si cu data fixa de anulare.
exista pe undeva asa ceva deoarece nu as vrea sa blochez 200 de euro pentru 3 luni si daca renunti cu 48 de ore inainte iti returneaza 170 !?
multumesc

scuze dar postez asa rar ca uit de fiecare data cum se face

#22
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
324 euro (1500+ lei) in august traversarea cu barca de la igoumenitsa la brindisi si retur, o masina si 2 pasageri. Eftin. Posted Image

Edited by matrwe, 02 July 2018 - 11:56.


#23
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Chiar ieftin 😁
Pana la urma eu am dat 270 eur doar pe un sens (Bari-Durres) in iulie 2016, e adevarat la cabina cu geam. Oricum costa cca 200 eur fara cabina. Eu zic ca a meritat cei 70 de eur in plus pt cabina, a fost o mare &iganeala de albanezi pe punti, pe scaunele Pullman, oriunde se putea intinde o rogojina....

Bari-Igoumenitsa erau ceva mai ieftine dar am preferat Durres pt ca mergeam in Muntenegru.

Edited by kriiss, 22 July 2018 - 08:56.


#24
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
De la Brindisi la Igoumenitsa, 2 adulti si un scuter - 90 euro, 2 adulti si o masina - 100 euro (pret pentru cursa de noapte in data de 1 septembrie 2018). Fireste, loc "pe punte". Cand ne-am intors pe 1 a fost plina ochi barcuta (Florencia), puntea de sus (5) era plina de nu mai avea loc nici macar o motocicleta si au fost si foarte multe tiruri. Am plecat cu 40 min intarziere iar dimineata ne-au anuntat sa mergem la masini inainte de a ajunge "barca" in port; se grabeau tare sa ne debarce.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate