Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sony Xperia E

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
Centurion

Centurion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2013
Caracteristicile de baza le gasiti pe www.gsmarena.com.
Ce parere aveti de acest telefon? Cum se prezinta? Merita banutii?

#2
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Vrei sa il cumperi sau? Nu am o parere prea buna, este destul de scump pentru ce ofera...

#3
Bogdan_3690

Bogdan_3690

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 31.03.2013
Parerea mea nu ti-l lua. Acum depinde si la ce pret.

#4
kabookyy

kabookyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2013
Salut. Am  si eu un Sony Xperia E si de vreo 3 zile se aprine ledul care ma avertizeaza ca am notificari, dar nu am niciuna. Ce as putea sa fac sa nu se mai aprinada?

#5
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
La ~700 Ron mi se pare scump pentru ce ofera, la banii astia gasesti second un Xperia Neo,RAY, ARC, ARC S care au mult mai multe atu-uri (camera foto, display, GPU) singurul considerent in plus este ca vine cu Android 4.1 , desi sincer nu stiu cum se va misca pe acesta configuratie .

#6
istrate01

istrate01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 18.06.2012
am acest telefon si sunt sunat f des cu nr ascuns cum pot restricționa apelurile cu nr ascuns,va multumesc

#7
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Telefonul e prezent la oferta promotionala si la VDF si la Orange. am butonat unul de curand si am ramas surprins de cat de bine se misca Os-ul. Avand in vedere ca telefonul poate fi luat la prelungire cu o suma destul de redusa, este in opinia mea una din cele mai bune variante entry-level, pt cineva care acum face trecerea catre smartphone. La liber nu merita achizitionat.

#8
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Acum am vazut ca a aparut si la Orange pe webshop , cine stie merge HD voice pe el ?

#9
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostAndySoft, on 09 septembrie 2013 - 10:00, said:

Acum am vazut ca a aparut si la Orange pe webshop , cine stie merge HD voice pe el ?

Salut,

Telefonul Sony Xperia E nu este compatibil cu serviciul HD Voice.

O zi buna,
Orange Helper

#10
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
What,  de ce sa nu fie?  Pe situl lor de la Sony scrie clar Hd voice!  Eu am luat Xperia V la liber si merge, asta de ce nu ar merge?  Vine și cu 4.1.2 !

Uite aici : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/061JdTi3hww?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
E slabut.Desigur luat pe firma la un abonament minimal cu 4 ron e superafacere. Dar in rest e greoi. Duce greu 4.1. Ecranul e destul de mic in comparatie cu telefonul.Vede 408 rami din 512 (ceea ce e bine fata de altele) dar nu e de ajuns. Camera e slabuta, la 3 mp face poze bunicele in comparatie cu multe dar cam atat, nu are led.Probabil ca un root ar face diferenta dar ca idee nu as da nici 2-300 la abonament. Ganditi-va ca il luati pentru cel putin 1 an doi timp in care vor apare aplicatii mult mai solicitante iar el da rateuri de pe acum.

Edited by searcher8206, 10 September 2013 - 12:53.


#12
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
O sa revin eu cu un review cand il primesc, deocamdata pentru nevastamea este f bun . Eu saunt de parere ca este foarte ok la banii astia, decat un Galaxy Ace sau alte modele cu procesoare pana in 1000 Mhz si 512 ram se misca foarte okcu 4.1.2 . mai ales ca e din fabrica . Am avut si Arc S si Ray si cu  GB cam sughitau , asta macar vine cu JB optimizat pt procesorul si hardwareul lui. Cu Ray spre exemplu in Quadrant scoteam 1100 de puncte asta din ce am vazut scoate 2100 si la specificatii sunt la fel. RAY avea ecran de 3,3 , nu m-a deranjat de loc , era chiar ok .

PS: searcher8206 ce telefon ai ? ... il ai asta ....sau numai ziceai si tu asa .....

#13
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
il am de 2 zile. dupa 20 de min de utilizare m-am prins cu sta treaba.Xperia E are aceleasi specificatii cu XPERIA MINI ST 15i(cu diferenta ca are modele mai noi de compenente). Jelly Bean consuma multe resurse si de aceea se misca greu, nu e vina telefonului. Pe Xperia mini imi vede 350 de rami in comparatie cu XPERIA E care vede 408, cu toate astea mai bine se misca XPERIA MINI pe Gingearbred

pentru xperia mini nu s-a mers mai departe de ics cu updateurile tocmai pentru ca nu corespunde dpdv al hardului
si pe ics se misca greu...

desigur sony a facut o treaba buna ca a reusit sa bage jelly bean pe telefonul asta dar la cat costa, inafara de un JB care se misca greu si de brandul SONY, nu ai nimic. Camera buna pentru una de 3 MP dar proasta in general, nu are blit, ecranul e mult mai mic decat telefonul care e mare. Designul intr-adevar e ok. DIsplayul nu e foarte luminat, culori de calitate si fluide dar in lumina solara cu luminozitate maxima te chiorasti rau, chiar si la intuneric tre sa il tii la 50%.
Problema nu e telefonul in sine ci softul care are cerinte mari. Poate ca se misca mai bine in comparatie cu altele dar asta nu inseamna un mare avantaj. Per total se misca prost. Cu JB este "one task at a time"
Intr-un cuvant cine reuseste sa-l ia la pret foarte mic la abonament si vrea neaparat JB (sa nu uitam ca unele aplicatii sunt actualizate numai pe JB) poate considera ca a facut o afacere buna. Asta daca nu intentioneaza sa-l foloseasca mai mult de 1 an.

Am uitat sa zic totusi un mare avantaj e wi fi-ul care e foarte bun si bateria care duce surprinzator de mult pt sony.

#14
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Mersi de review , daca tine bateria si nu are probleme de blocare /freez -uri eu zic ca totusi e ok, unele persoane nu folosesc mai multe aplicatii deodata si cei 512 mb ajung , depinde cate chestii mai ai deschise in background, poti incerca sa scoti toate widgheturile alea care le baga ei defaulkt pe ecran sa faca curatenie pe acolo si sa bagi chair numai ce ai nevoie.

Am avut si eu telefon cu 512 mb si nu era chiar asa de rau, se putea deschide un browser cu cateva pagini , o muzica si o galerie fara probleme de lag.

#15
searcher8206

searcher8206

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 21.06.2009
Asta da. Poti naviga si asculta muzica binisor chiar in acelasi timp.Ca un alt minus degeaba are multa memorie pt aplicatii. Trebuie sa lasi vreo 2-300 de MB liberi ca sa nu se blocheze. Galaxy 2 mini care e si mai varza si mai vechi si mai ieftin avea 900 de MB pt aplicatii asta are vreo 700 parca.Nu exista freezuri gen care sa solicite restart, insa exista multe d-astea "scurte" de 2-3 sec. Spun din experienta dupa ce am dezactivat toate widgeturile, ecranele suplimentare , instalat fiind Holo Launcher. Periodic trebuie sa intri in TASK MANAGER si sa mai killaresti aplicatii ca sa nu se blocheze.Personal mi se pare un dezavantaj Jelly Bean ca functionalitate pt telef asta insa da bine la imagine, SONY aduce mereu ceva nou sau ceva de gen.
Parerea mea e ca nu isi merita banii, pentru un milion in plus poti sa gasesti un dual core. Faptul ca unele cu procesoare mai puternice se misca greu pe JB se datoreaza faptului ca SONY nu a insistat la optimizarea softului. In schimb la asta se vede munca, la specificatiile care le are e ok.Dar tot nu as dat banii pe el.

Edited by searcher8206, 11 September 2013 - 10:27.


#16
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006

View PostOrange_helper, on 09 septembrie 2013 - 15:48, said:


Salut,

Telefonul Sony Xperia E nu este compatibil cu serviciul HD Voice.

O zi buna,
Orange Helper
Tu ai citit specificatiile inainte sa  postezi, macar  de pe siteul oficial ? ............Aaaaa NU ...ca vad ca si pe siteul vostru de vanzare aveti trecute gresite specificatiile .

In alta ordine de idei, telefonul a sosit ieri si pot sa va spun ca merge perfect HD voice , fiind luat de la portocale bineinteles ca nu s-au abtinut sa isi bage coada prin el un pic , ecranul de inceput este branduit cu logoul Orange si in meniu are cateva stupiditati de ale lor care nu pot fii dezinstalate si niste jocuri de cacat care la fel sunt cam de umplutura .
In rest telefonul se misca foarte bine , mai agata la anumite efecte de tranzitie dar era de asteptat , lag aveam si la RAY cu GB care are cam aceleasi specificatii.
Per total la banii astia eu zic ca merita , sistemul de operare pentru mine e un plus (4.1.1) .
Am incercat si cateva jocuri mai potente si se misca f bine , in Quadrant scoate undeva la 2130 puncte Posted Image
Chestii cool care le-am observat , pe langa ledul de stare care ste undeva in partea de sus pe langa speaker , mai are un led care se apirnde jos in bara aia cromata si isi schimba culoare in functie de tema aleasa dar si in galerie in functie de poza la care te uiti, daca are mai mult rosu poza se aprinde rosu, verde -> verde si asa mai departe  .

va urma....

#17
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View PostAndySoft, on 12 septembrie 2013 - 09:57, said:

Tu ai citit specificatiile inainte sa  postezi, macar  de pe siteul oficial ? ............Aaaaa NU ...ca vad ca si pe siteul vostru de vanzare aveti trecute gresite specificatiile .

In alta ordine de idei, telefonul a sosit ieri si pot sa va spun ca merge perfect HD voice , fiind luat de la portocale bineinteles ca nu s-au abtinut sa isi bage coada prin el un pic , ecranul de inceput este branduit cu logoul Orange si in meniu are cateva stupiditati de ale lor care nu pot fii dezinstalate si niste jocuri de cacat care la fel sunt cam de umplutura .
In rest telefonul se misca foarte bine , mai agata la anumite efecte de tranzitie dar era de asteptat , lag aveam si la RAY cu GB care are cam aceleasi specificatii.
Per total la banii astia eu zic ca merita , sistemul de operare pentru mine e un plus (4.1.1) .
Am incercat si cateva jocuri mai potente si se misca f bine , in Quadrant scoate undeva la 2130 puncte Posted Image
Chestii cool care le-am observat , pe langa ledul de stare care ste undeva in partea de sus pe langa speaker , mai are un led care se apirnde jos in bara aia cromata si isi schimba culoare in functie de tema aleasa dar si in galerie in functie de poza la care te uiti, daca are mai mult rosu poza se aprinde rosu, verde -> verde si asa mai departe  .

va urma....

Salut,

Ne cerem scuze pentru informatia eronata mentionata anterior.
Intr-adevar telefonul Xperia E beneficiaza de serviciul HD VOICE.

O zi buna,
Orange Helper

#18
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Ok se accepta!  

O zi bună!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate