Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Echivalare Studii Superioare Spania

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Scrubalina

Scrubalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2013
Salut. Sunt absolvent al unei facultati de constructii cu specializarea cai ferate drumuri si poduri. Am titlul de Inginer Diplomat, iar durata de studiu a fost de 5 ani. As dori sa stiu cum pot sa imi echivalez aceasta diploma in Spania, in vederea emigrarii si obtinerii unui loc de munca acolo pe aceasta meserie. Am tot citit forumuri dar din pacate tot ce am gasit erau add-uri vechi (2007-2011) . Am intrat si pe site-ul Ministerului de Invatamant  din Spania dar m-am cam pierdut pe acolo.

Daca stie cineva sa imi spuna exact  ce pasi ar trebui sa urmez pentru echivalare si eventual un site unde pot sa vad care este echivalentul Diplomei mele in Spania.

Va Multumesc.

#2
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Vrei o comparatie sau cum? Studiile tale in Spania se numesc studii universitare.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Poate pe aici afli mai multe: http://www.cnred.edu.ro/#Activitati

#4
Scrubalina

Scrubalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2013

 PlasticBoy18, on 20 aprilie 2013 - 13:53, said:

Vrei o comparatie sau cum? Studiile tale in Spania se numesc studii universitare.
Studiile mele sunt facute in Romania, si am inteles ca pentru a lucra in Spania ca inginer trebuie ca ei (spniolii) sa imi recunoasca Diploma obtinuta aici (in Romanica). Nu stiu exact care e procedura sau daca e o procedura sau daca am sau nu nevoie de ceva aditional de la ei .





@ neagu_laurentiu  Am mai intrat acolo si am citit dar aceeasi procedura era explicata si in niste posturi din 2007 si nu sti daca mai e valabila sau cel putin valabila pentru studiile mele. Din ce am aflat, pentru cei care au absolvit facultati tehnice gen constructii , politehnica etc nu ar mai fi nevoie de viza CNRED si nici de vreo aprobare ulterioara din partea Ministerului de invatamant din Spania. Problema mea e ca informatiile gasite de mine pe internet sunt destul de ambigue si m-ar ajuta foarte mult daca as primi vreo indicatie de la o persoana care sa se fi confurntat cu ceva similar.

Edited by Scrubalina, 20 April 2013 - 14:55.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Dar pana la echivalare, angajatorul spaniol ce spune ? El e primul in ecuatia asta.

#6
Scrubalina

Scrubalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2013

 neagu_laurentiu, on 20 aprilie 2013 - 14:57, said:

Dar pana la echivalare, angajatorul spaniol ce spune ? El e primul in ecuatia asta.
Eu vreau sa stiu ca sunt in regula cu "studiile" mai intai cu alte cuvinte inca nu exista un angajator spaniol . In cazul in care aplic la un job acolo si sunt acceptat/refuzat macar sa fiu sigur ca nu e din cauza diplomei sau a actelor mele.

P.S. La nemti de exemplu poti sa stii sa faci ceva mai bine decat oricine dar daca nu ai o diploma in care sa zica ca stii sa faci aia  nu te iau...

Edited by Scrubalina, 20 April 2013 - 15:04.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pana la urma se echivaleaza ele ( http://romaninspania...re-a-studiilor/ ) tu cauta jobul.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 Scrubalina, on 20 aprilie 2013 - 15:03, said:


P.S. La nemti de exemplu poti sa stii sa faci ceva mai bine decat oricine dar daca nu ai o diploma in care sa zica    ca stii sa faci aia  nu te iau...

     Un farmacist spaniol nu poate practica in Romania daca nu este acceptat de colegiul farmacistilor din Romania. Pentru asta are nevoie sa aiba studiile necesare si cativa ani de practica in Romania.
     In ce priveste un medic situatia sta cam la fel.
     Tot asa se prezinta situatia si in tarile din vest, dar la un nivel mult mai extins. Nu merge sa faci o postliceala in Romania si apoi sa te duci in Spania ca electrician. Aia te invita frumos sa obtii o certificare nationala. Asta inseamna ca trebuie sa urmezi niste cursuri si sa dai niste examene practice si teoretice.
     In ce priveste functia de inginer fabricat la Ploiesti, toti angajatorii din Spania vor spune NU.


#9
Scrubalina

Scrubalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2013

 neagu_laurentiu, on 20 aprilie 2013 - 15:18, said:

Pana la urma se echivaleaza ele ( http://romaninspania...re-a-studiilor/ ) tu cauta jobul.
Se pare ca tot trebuie sa ajung pe la Ambasada Spaniei la Buc. Oricum mersi de informatii, sper ca cei de la Biroul atasat de invatamant al ambasadei sa ma poata lamuri Posted Image .

 cspot, on 20 aprilie 2013 - 15:30, said:


In ce priveste functia de inginer fabricat la Ploiesti, toti angajatorii din Spania vor spune NU.

Inginer fabricat la Ploiesti......adica ce vrei sa spui? Eu am o diploma valabila iar exemplul de mai sus l-am dat in sensul urmator -> In tara poti fi mare Doctor inginer master etc dar cand iesi din "frumoasa" noastra comunitate strainul poate spune ca NU tu nu esti nimic, ai fost degeaba la scoala in Romanica si ca el nu recunoaste nimic din ce ai studiat, cu alte cuvinte poti fi in ochii lui doar un asolvent de liceu. Din acest motiv incerc sa aflu daca Diploma pentru care am muncit imi este recunoscuta in afara tarii + ca as vrea sa scap odata de mizeria asta din estul europei.

Edited by Scrubalina, 20 April 2013 - 15:50.


#10
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009

 Scrubalina, on 20 aprilie 2013 - 15:34, said:

(...) ca as vrea sa scap odata de mizeria asta din estul europei.
Mizeria asta te-a făcut inginer(ă), să știi...! Eu v-aș pune să plătiți școala făcută acasă!

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 crislacor, on 20 aprilie 2013 - 16:09, said:

Eu v-aș pune să plătiți școala făcută acasă!
Ca sa faci asta ar trebui mai intai sa le oferi ceva de lucru si ei sa refuze.

#12
Scrubalina

Scrubalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2013

 crislacor, on 20 aprilie 2013 - 16:09, said:

Mizeria asta te-a făcut inginer(ă), să știi...! Eu v-aș pune să plătiți școala făcută acasă!
Cand am zis mizeria nu m-am referit la respectabilii profesori care m-au indrumat ci la altele care exista pe aici pe la noi si la care majoritatea inchid ochii si inghit in sec. Este o tara unde nu ti se respecta drepturile, unde stai la coada sa le dai bani, unde daca esti fiu de senator poti omora pe oricine pe trecerea de pietoni, unde toti s-au nascut destepti, unde daca muncesti si esti corect esti scuipat in fata, unde stresul, nervii si violenta sunt un mod de viata, unde putoii de 17 ani te jignesc din masini de lux, unde cei care fura sunt acuzati, condamnati si apoi eliberati si pusi sa te conduca,etc. Deci scuza-ma draga patriotule, dar prin prisma anilor pe care i-am trait aici, decent de multi cat sa nu fiu crud la minte, si a informatiilor pe care le am prin functia si jobul meu la actalul loc de munca, am tot dreptul sa ma scarbesc despre ce se intampla in tara asta. Da o fi ea o tara frumoasa dar cand dai toti banii pe facturi, faptul ca tara ta are munti, paduri, mare, nu cred ca iti tine de foame. Eu unul m-am saturat, fiecare face alegerile lui , dar din punctul meu de vedere tara mea e tara care imi da de mancare, si nu aia care ma omoara cu zile vanzandu-mi brasoave.

Edited by Scrubalina, 20 April 2013 - 16:53.


#13
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,042
  • Înscris: 20.06.2009
Du-te unde vrei...dar înainte de a pleca, spune-le și ”respectabililor profesori” (care au ales să trăiască în mizeria asta de țară pentru a oferi educație unor generații viitoare, poate cu speranța că aceștia vor schimba ceva...) toate cuvintele care le-ai scris mai sus... Apoi să pleci...să-ți cauți de mâncare...

#14
Scrubalina

Scrubalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2013

 crislacor, on 20 aprilie 2013 - 17:16, said:

Du-te unde vrei...dar înainte de a pleca, spune-le și ”respectabililor profesori” (care au ales să trăiască în mizeria asta de țară pentru a oferi educație unor generații viitoare, poate cu speranța că aceștia vor schimba ceva...) toate cuvintele care le-ai scris mai sus... Apoi să pleci...să-ți cauți de mâncare...
Nu are rost sa ma contrazic cu tine, daca ai sta putin sa cugeti poate ai observa ca ei nu a ales sa stea aici ci altii au ales pentru ei. Profesorii cu care am invatat eu, aveau varsta de 55 + in anii 90. Pana atunci te lasa cineva sa pleci fara sa spui cat si de ce si sa dai raportari la baietii cu ochi albastrii? ce s-a schimbat in 23 de ani de la revolutie? in esenta ce s-a schimbat? Te invit sa incerci sa faci ceva, ceva pentru comunitate , orice, ca sa reusesti aici tre sa deschizi multe usi, si usile se deschid cu euro. Cand o sa fii tu in situatia sa muncesti 14 ore pe zi, si apoi sa vii acasa sa fii si sot si tata, si sa vezi ca din banii care ii faci nu reusesti sa asiguri copiilor tai macar minimul necesar, atunci o sa ai dreptul sa comentezi. Am invatat si am muncit pe branci pana acum si cu nici un folos. Nu ma plang dar exista un moment in viata cand fiecare va alege ceea ce el crede ca este mai bun pentru el.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 Scrubalina, on 20 aprilie 2013 - 17:30, said:

Am invatat si am muncit pe branci pana acum si cu nici un folos.
Nu se rezuma totul la asta. Trebuie sa pui toate acele lucruri in economia si specializarile cautate in tara. Doar Ceausescu a vrut sa producem tot aici si s-a dovedit a fi o aberatie.

#16
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Procedura cred ca a ramas aceeasi:
1) Ministerul Educatiei din Romania trebuie sa-ti aplice apostila de la Haga pe diploma, foaie matricola si programa analitica
2) Dupa ce ai obtinut apostila traduci in spaniola cele trei documente (mi se pare ca acum traducerea trebuie facuta numai de catre traducatori recunoscuti de ambasada spaniola)
3) Traducerile se supralegalizeaza la Ministerul Justitiei din Romania

Cred ca 1 si 3 se pot realiza si in judete, nu mi e nevoie sa te deplasezi la Bucuresti.

Cererea de echivalare a studiilor si toate documentele de mai sus le trimiti prin posta la Ministerul Educatiei din Spania, nu stiu cat dureaza probabil in jur de un an pana iti recunosc diploma. Intreaba si la amabasada Spaniei sa te indrume exact.

Echivalentul diplomei tale il stabileste Ministerul Educatiei din Spania in functie de programa analitica. Suna ciudat "Inginer Diplomat cu 5 ani de studii", in Spania titlul de "Diplomat" se refera la subingineri (3 ani de studiu). Ai grija ce anume ceri sa-ti recunosaca, pentru 5 ani de studii si Inginer se acorda de obicei titlul de "Licentiat" sau "Inginer".

Lista cu titlurile universitare care se pot recunoaste:
http://www.mecd.gob....ersitarios.html

Pagina cu toate informatiile necesare:
http://www.mecd.gob....ersitarios.html

Daca nu ai domiciliul in Spania, nu mai stiu daca poti obtine permisul de munca or dat o lege acum 1 an si ceva. Intereseaza-te. Pe de alta parte locurile de munca in constructii sunt din ce in ce mai putine de cand a inceput criza, incearca sa te interesezi cumva ce se cauta in constructii.

#17
Scrubalina

Scrubalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.04.2013
@soarce. Multumesc pentru raspuns. Da urmatorul pas este sa merg la ambasada Spaniei la Bucuresti pentru indrumari. Din ce am inteles din ce am citit si pe alte forumuri nu mai e nevoie de apostila de la Haga. Despre partea cu diplomat, ce sa zic..asa e acum la noi, am fost ultima generatie care a facut 5 ani si ne numim Ingineri Diplomati. Cei care termina 4 ani acum se numesc Ingineri Licentiati si au nevoie de un master pentru a avea toate drepturile unui Diplomat.(semnatura pe proiecte si inca cateva) . Tot din ce am mai citit echivalentul in U.E se numeste ceva de genul Master of Science, nu sunt sigur dar ma voi interesa, sunt convins ca cei de la Biroul Atasat de Invatamant al ambasadei Spaniei imi vor da toate datele.

Da, stiu ca in Spania nu se mai fac permise de munca pentru romani, pe motiv ca au somajul pe la 24%, dar daca exista un post pe care il scoti si la care iti aplica o serie de canditati iar tu nu gasesti nici 1 compatibil spaniol sau cu permis de munca in Spania, se deblocheaza si acelui angajator ii este permis sa angajeze pe oricine crede el ca este calificat si compatibil cu necesitatea lui. Stiu ca sunt sanse mici dar daca un incerci nu ai cum sa reusesti niciodata. Legea pe care au dat-o cu permisele de munca a fost data acum 3 -4 ani, si restrictia pentru romani ar expira la sfarsitul anului 2013, asta in fericitul caz in care nu o vor prelungi.

Edited by Scrubalina, 20 April 2013 - 23:26.


#18
Andries112786

Andries112786

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.08.2016
Buna ziua.
Va rog ajutati-ma cu o informatie:sunt farmacista in Romania si vreau sa ma inscriu in Colegiu Farmacistilor in Spania.Ce acte am nevoie pentru a face lucru asta si ce presupune a profesa ca farmacist in Spania.Sunt cursuri care pot fi facute?
Multumesc frumos.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate