Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Sfat achizitie receptor satelit HD !

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
danny_07

danny_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.01.2008
Salutare! Se da urmatoarea situatie: locuiesc intr-un apartament de servici, dispun de internet de la RDS (abonament pe firma) destul de bun, oricum neesential pentru subiectul in cauza; pe cladire am o antena de la DIGI cea de 0,8 m, perfect functionala, atat ca nu am un receiver pentru ea! Ideea este ca nu pot sa-mi fac abonament TV aici (nu intrebati de ce) si ma gandesc la ceva solutii: se poate folosi cu succes un reveiver HD pe acea antena?? Daca da, ce model imi puteti recomanda pana in 200 RON si ce sfaturi imi puteti da in acest sens? Precizez ca nu sunt un as intr-ale satelitilor< asa ca orice sfat este binevenit! Multumesc mult!

#2
filodendron

filodendron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 12.09.2010
daca mergi pe ideea de receptionare programe hd pe 0,8 w sunt disponibile la un abonament focus sat .abonamentul este de tip reincarcare in functie de ce vrei.se poate cu echipament in custodie sau sa cumperi.

#3
danny_07

danny_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.01.2008
Am inteles! Stiam ca exista asa-numitele programe FTA, necodate, ce se pot receptiona decat cu receiverul respectiv, fara a fi nevoie de card sau ceva de genul asta; bine, acum nici alte variante cu plata nu ies din discutie, ideea este sa le gasesc pe cele mai ieftine!!
In aceeasi ordine de idei, credeti ca un receiver combo, respectiv terestru-satelit, ar fi mai indicat?? Ceva modele recomandate?? Multumesc!

#4
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
sa stii ca aia care dau bani, nu ii dau ca sunt mai fraieri ca tine.....

Edited by opop, 20 April 2013 - 12:26.


#5
danny_07

danny_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.01.2008
Am specificat ca "nici alte variante cu plata nu ies din discutie" asa ca daca vrei sa fii extrem de smecher, iti recomand sa-ti vezi de treaba!! Am zis ca nu prea ma pricep in acest domeniu, respectiv ceea ce tine de sateliti si receivere...nu am zis ca sunt idiot! Sper ca acum am fost mai CLAR!

#6
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011
Receptoare HD până în 200 lei încă nu sunt decât second hand; dar sigur se vor ieftini în câţiva ani.

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Sunt si mai ieftine de 200... era un model de la Alma - fara slot pentru card deci numai pentru canale free si costa aprox. 180-190 de lei

#8
danny_07

danny_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 11.01.2008
Am mai pus putin si voi achizitiona asta: http://www.digitalsa...-s-2100-hd.html
Sper sa fie ok! Multumesc tuturor pt sfaturi!

#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
salut!
ma puteti sfatui si pe mine pentru un receptor ieftin, cu care sa fac homesharing pe o cartela freesat? amiko h265 este okay? merita luat un receptor cu HEVC?
am mai multe intrebari, dar deocamdata atat!
multumesc!

#10
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrich1974, on 12 februarie 2018 - 11:25, said:

salut!
ma puteti sfatui si pe mine pentru un receptor ieftin, cu care sa fac homesharing pe o cartela freesat? amiko h265 este okay? merita luat un receptor cu HEVC?
am mai multe intrebari, dar deocamdata atat!
multumesc!
eu zic sa deschizi un topic nou si sa pui toate intrebarile deodata cu maximum de detalii pentru a ti se raspunde corect.
(in avatarul tau este L. Sandru sau e doar o potrivire, sau ?)

#11
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
multumesc!
Da, ea este....cand era mai tanara.  
Nu prea vad rostul deschiderii unui nou subiect, in conditiile in care titlul asta se potriveste perfect si nici nu e e stofos.
Ma intereseaza o solutie low-cost, ca nu ma dau banii afara din casa. In primul rand, ma intereseaza sa sa pot face home sharing pe cablu LAN, si, in conditiile in care receptorul are mai multe aplicatii, cu atat mai bine. Mama mea are un Evo EZTV LAN pe care m-am jucat si eu putin. am vazut ca are youtube si ca pot baga streamuri de radio.
Intre EVO si AMIKO oscilez. Amiko nu am avut niciodata. Am inteles de pe forumuri ca ar avea suport software mai bun decat evo. Am vazut de asemenea ca are si functia big2small care pare destul de interesanta.

#12
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Instalarea unei retele de tipul home sharing intre doua receptoare model Amiko
a fost dezbatuta recent pe forumul Eutelsat - Freesat  in cuprinsul paginilor 96 / 97

Precizarile facute in postarile Nr 1712, 1718 si 1718 ramin valabile indiferent de
modelul receptoarelor folosite in retea , deci si in cazul receptorului EZ TV LAN ,
care asa cum sugereaza si denumirea lui comerciala , a fost conceput de fabricant
pentru utilizare in retea locala  ( LAN = Local Area Network = reteaua locala)  

Trebuie retinut totusi ca intr-o retea locala se recomanda conectarea unor receptoare
produse de acelasi fabricant , avind instalate aceleasi versiuni de soft , care sa permita
setarea receptorelor in retea drept " server " ( receptorul avind cartela ) ori "client "
( receptorul fara cartela) si avind bineinteles acelasi tip de mufa de conectare
a cablului de retea (mufa Ethernet ori mufa RS 232 seriala )

In cazul conectarii in retea a unor receptoare provenind de la fabricanti diferiti ,
vor putea sa apara probleme datorate procesoarelor / versiunilor de soft instalate.
Daca exista deja un receptor EZ TV LAN instalat , atunci ar fi recomandabila
instalarea sa in retea impreuna cu inca un receptor similar , EZ TV LAN  

Facilitatea receptorului de a decoda (sau nu ..) transmisiunile codate HEVC H 265
nu are influenta in functionarea retelei de home sharing, unde sunt transmise doar
informatiile necesare decriptarii semnalului , indiferent de metoda de compresie
folosita la transmisia acestuia  ( H 265 / H264 / MPEG-2 )

Attached Files


Edited by bowpack14, 12 February 2018 - 20:03.


#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
multumesc.
pana acum am inteles. receptorul evo eztv lan nu este la mine, este folosit de mama mea acasa la dansa. deci, eu nu am receptor pentru freesat, am doar un kendo 1310 hd care oricum nu poate citi cartela conax si e cam obosit.
eu mi-as lua totusi receptoare amiko. am inteles ca ar fi mai de incredere decat evo. adevarul este ca evo mi-a facut figura aia cu data chiar de anul nou. avantajul evo este ca e ceva mai ieftin, dar nu cu mult.
acuma, mai am niste intrebari:
pot avea si acces la internet pe acelasi cablu daca fac homesharing?
intrebam despre h265 in ideea ca, in 2-3 ani, sa nu se pomeneasca astia sa schimbe codarea, si sa ma pomenesc ca trebuie sa cumpar alte receptoare. desi, actual, vad ca nu se prea transmite h265 pe satelit.
am vazut ca telecomanda de la amiko are litere, se poate introduce text asa cum se tasteaza mesajele la telefoanele cu taste?
as fi tentat de amiko mini hd265, asta mi se pare cel mai nou si rezonabil la pret. culmea, pe situl amikostb nu exista modelul asta.

#14
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
de la Amiko poti incerca cu asta: Amiko Mini HD SE

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
multumesc!
vad ca pe elstar este varianta RE. din pacate, asta nu are h265.

#16
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
si la ce ti trebuie H.265 la un receptor HD?
hai sa vedem putin ce inseamna aceasta norma de care am scris cate ceva in mare AICI
H.265 este succesorul lui H.264 sau cu numele mai cunoscut de MPEG-4 AVC, care sunt niste norme de codaj video (AVC este in engleza Advanced Video Coding, deci codaj video avansat)
totusi norma si codecul sunt 2 chestii diferite, norma denumeste un format iar codecul un aparat sau un software capabil sa codeze/decodeze un flux de date (compresie/decompresie de date)
aceasta norma H.265 a fost introdusa pentru a folosii distributiei de continut UHD, 4K, 8K.
astea find zise sa nu crezi ca operatorii nostri mioritici vor face prea mari eforturi de schimbare in transmisiile lor de la SD/HD la UHD sau plus deoarece orice schimbare are un cost iar ei abia reusesc sa rentabilizeze investitiile facute pana acum.
de altfel uita-te cate posturi HD au ca sa-ti dai seama de ce nu vor adopta prea repede alta norma.
e foarte adevarat ca H.265 are un viitor frumos dar daca tot vrei sa investesti pt termen lung atunci trebuie sa-ti indrepti atentia catre aparatura 4K care are implementata aceasta norma, dar atunci trebuie sa bagi mana mai adanc in buzunar.

#17
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
in germania au ales HEVC pentru dvb-t2. si acolo nu cred ca transmit terestru televiziune 4K. de asta spun ca, nu ar fi o surpriza sa se treaca la codarea asta, pe considerentul latinii de banda.
eu am un receptor dvb-t2 cu h265. in fine....
ce poti sa spui despre citirea altui card , cu schimbarea softului, e posibila? am citit pe un forum o faza de genul asta, dar nu mai stiu unde...

#18
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Buna seara am un receptor MEGASAT 3000 si pe lista satelitilor este un satelit Astra 1 eu cand scriu pe net Astra 1 FTA im-i apare alti sateliti sub alte denumiri de ex Astra L SAU G SAU TOTI CARE intrebarea este care compatibil cu Astra 1 ca sa nu-i mai incurc acum antena este fixata pe ASTRA 1 ca asa scrie in meniul Receptorului multumesc frumos

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate