Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Discutii tehnice despre GPA-uri si subansamblurile lor

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

#37
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostFontanero, on 03 februarie 2014 - 17:04, said:

Eu am impresia ca oamenii astia au baut din "cana cu toate sunt la fel"
Sa dea dracu sa spui ca alui nu e chiar asa de performanta pe cit crede ca gata ...s-a terminat cu distractia.
Dusman iti va fi in veci :)

View Postscheleton, on 03 februarie 2014 - 17:00, said:



De mintit au mintit aia cu IPAT-ul, dupa cum reiese si din ce-ai scris tu....

Tu ai tras concluzia asta.
Oricum IPAT-ul era mai bun si acum 10 ani asa cum era, decit instalatia cu radiatoare si va mai fi si de aici incolo daca nu se inventeaza altceva.

View Postscheleton, on 03 februarie 2014 - 17:00, said:



producatorii de pompe nu mint.

Bine ca macar asta nu fac.

View PostFontanero, on 03 februarie 2014 - 17:04, said:


Daca va uitati atent la poza postata de mine anterior , aveam 30 grade pe amestec si 24 grade in casa . Deci este o diferenta zic eu . Pot sa postez poza de ieri cu -15 afara si 26 tur amestec la 22 grade interior.
Nu conteaza, face cald ca si la ala cu DT-ul de 10 grade sau de 20??
Ce conteaza ce arati tu acolo?

#38
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postscheleton, on 03 februarie 2014 - 17:09, said:

ai bani sa tii macar 2 pompe Alpha 2 in stoc, si un Stratos Pico ? (in stoc, adica la tine, la interventii, in caz de nevoie..)
Una pentru nevoi imediate, una pentru urgente si ailalta pentru o ..oferta diversificata.
Aaaaaa ...
In primul rand nu sunt distribuitor.
In al doilea rand, daca ar fi nevoie, in situatii de "urgenta", se poate monta un 2L pentru 1-2-5 zile cat dureaza livrarea unui Alpha 2.
In al treilea rand cate astfel de intervenii ati avut pana acum? Care au fost cauzele defectarii?

Parca sa imi aduc aminte ca era o poveste cu drobul de sare ? Posted Image

#39
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcheluakame, on 03 februarie 2014 - 17:34, said:

Aaaaaa ...
pey atunci o sa-l intelegi si pe nea Gigel la care faci referire.. Universul forumistic, aici la softnews sau in alta parte, e una, viata reala e alta.

#40
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Hai sa mai torn si eu putin gaz pe foc, de parca nu-s asa de incinse spiritele Posted Image (probabil ca partea asta ar trebui mutata pe topicul de pompe)

View Postkolfleading, on 03 februarie 2014 - 13:55, said:

Imi pare rau dar asta este complet eronat.
Alpha 2 L are si trepte de presiune fixa (dP-C) si are si trepte de presiune variabila (dP-V, baza principiului Autoadapt).

View Postcheluakame, on 03 februarie 2014 - 16:07, said:

Alpha 2L moduleaza puterea/debitul/turatia in functie de parametrii dictati de instalatie dar pe un grafic pe care il setam (PP / CP sau cum spuneti voi dP-V / dP-C)

Va rog sa-mi explicati si mie, asa ca la prost, ce anume moduleaza pina la urma Alpha 2 L ?

Eu am vazut o singura data doua pompe dinastea in functiune, la un cazan pe lemne. Una era pe post de pompa de bypass si alta pe post de pompa de boiler. Cind le-am alimentat au trecut prin toate cele 4 turatii si in final s-au oprit la turatia 2 (nu II roman ca celalalt 2). Ulterior am inceput sa le butonez si am descoperit ca le pot modifica eu turatia si ca am cele 3 trepte notate cu I, II si III plus celelalte 4 turatii din dreapta, 1, 2, 3, 4. Daca nu cumva ma insel, pina la urma povestim de 7 turatii selectabile. (sper ca nu ma insel, deoarece nu mai tin minte exact cum se mutau ledurile) Daca in schimb le treceam pe auto, ambele pompe se puneau pe treapta 2. Daca ma uit pe net, observ ca toate pozele sunt cu pompe pe Auto si treapta 2. De parca la orice aplicatie exact treapta aia 2 este cea mai buna Posted Image

Attached File  2524_Alpha2L.jpg   180.58K   13 downloads

#41
spanu110976

spanu110976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 20.01.2011

View PostFontanero, on 03 februarie 2014 - 17:04, said:

Daca va uitati atent la poza postata de mine anterior , aveam 30 grade pe amestec si 24 grade in casa . Deci este o diferenta zic eu . Pot sa postez poza de ieri cu -15 afara si 26 tur amestec la 22 grade interior.
Tu iti dai seama ce aberatii spui ???
Matrapazlacuri pot sa postez si eu.

#42
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postflorin71_skoda, on 03 februarie 2014 - 17:55, said:

Va rog sa-mi explicati si mie, asa ca la prost, ce anume moduleaza pina la urma Alpha 2 L ?
Moduleaza turatia astfel incat presiunea diferentiala sa urmeze o anumita lege:
dP-C = presiune diferentiala constanta, indiferent de debit, in limita posibilitatilor pompei
dP-V = presiune diferentiala proportionala, presiunea diferentiala scade odata cu cresterea rezistentei hidraulice a instalatiei

Prin modularea turatiei rezulta si variatia puterii consumate, de la 10% pana la 100% din puterea pompei, in functie de cat efort e necesar pentru a mentie presiunea setata.

View Postflorin71_skoda, on 03 februarie 2014 - 17:55, said:

Daca nu cumva ma insel, pina la urma povestim de 7 turatii selectabile...

Doar 3 sunt trepte de turatii selectabile.
Celelalte 4 sunt trepte in care tu selectezi ce presiune diferentiala vrei, iar pompa isi modifica turatia incat sa mentina presiunea setata (sau, in cazul dP-V, sa mentina presiunea pe caracteristica selectata).

Vezi documentul acesta:
http://net.grundfos....ure-5173525.pdf

Pagina 10 contine explicatiile la cele 7 "trepte".

Attached Files



#43
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postscheleton, on 03 februarie 2014 - 17:41, said:

pey atunci o sa-l intelegi si pe nea Gigel la care faci referire.. Universul forumistic, aici la softnews sau in alta parte, e una, viata reala e alta.
Ce treaba are nea Gigel?
Hai sa nu sarim de la o idee la alta.


View Postflorin71_skoda, on 03 februarie 2014 - 17:55, said:

Va rog sa-mi explicati si mie, asa ca la prost, ce anume moduleaza pina la urma Alpha 2 L ?
Tizule, Alpha 2 L permite modularea turatiei/puterii doar pe 2 curbe respectiv dP-V 1 si 2.
Alpha 2 in regim Auto-adapt permite modularea turatiei/puferii pe o infinitate de curbe situate intre dP-V 1 si 2.

Sau cu alte cuvinte, daca dP-V 1 este prea mic si dP-V2 este prea mare, auto-adaptul gaseste o curba intermediara pe care o "urmeaza".

Modificare ulterioara:
dP-C nu am adus in discutie caci nu are legatura cu auto-adaptul.

Edited by cheluakame, 03 February 2014 - 18:44.


#44
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Ce noroc pe mine ca n-am GPA si nici centrala...
Azi vreme de  5 ore am bagat in pardoseala 40gC aproape gratis. Sincer nici nu mai conteaza cat a consumat pompa IPAT pe langa faptul ca generarea energiei termice necesare a costat cat consumul pompei solare pe 4-5 ore. In timpul asta s-a realizat o crestere cu 3-5 gC in casa. Pentru mine asta inseamna ca am economisit cca 20-25 Kw/h electrici.

#45
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postkolfleading, on 03 februarie 2014 - 18:40, said:


View Postcheluakame, on 03 februarie 2014 - 18:40, said:


Parca era vorba sa-mi explicati ca la prost Posted Image In schimb voi ma puneti sa gindesc Posted Image

In graficul ala nu-mi spune nici cit este Q si nici cit este H. Asa ca trebuie sa mai analizez putin problema asta ca sa ma dumiresc care sunt limitele de adaptare a pompei la cerintele instalatiei. (momentan nu am inteles care-s diferentele)

@kolfleading, tu ai pompa Alpha 2 L ? Daca da, nu o pui te rog pe auto sa vezi unde se opreste ? Nu cumva la PP2 ?

View Postcheluakame, on 03 februarie 2014 - 18:40, said:

Tizule, Alpha 2 L permite modularea turatiei/puterii doar pe 2 curbe respectiv dP-V 1 si 2.
Alpha 2 in regim Auto-adapt permite modularea turatiei/puferii pe o infinitate de curbe situate intre dP-V 1 si 2.
Incep sa ma prind. Dar putin, ca azi in loc sa beau lapte, am baut tuica Posted Image

View Postcamsonat, on 03 februarie 2014 - 19:00, said:

Ce noroc pe mine ca n-am GPA si nici centrala...
Azi vreme de  5 ore am bagat in pardoseala 40gC aproape gratis. Sincer nici nu mai conteaza cat a consumat pompa IPAT pe langa faptul ca generarea energiei termice necesare a costat cat consumul pompei solare pe 4-5 ore. In timpul asta s-a realizat o crestere cu 3-5 gC in casa. Pentru mine asta inseamna ca am economisit cca 20-25 Kw/h electrici.

Tu esti bun de pus in rama. Ai incercat asa de multe surse alternative de ma mir de unde mai ai atita putere si bani ca sa le schimbi. Sunt curios sa aflu care va fi solutia finala. (banuiesc ca nu lemne)

#46
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postcamsonat, on 03 februarie 2014 - 19:00, said:

Ce noroc pe mine ca n-am GPA si nici centrala...
Azi vreme de  5 ore am bagat in pardoseala 40gC aproape gratis. Sincer nici nu mai conteaza cat a consumat pompa IPAT pe langa faptul ca generarea energiei termice necesare a costat cat consumul pompei solare pe 4-5 ore. In timpul asta s-a realizat o crestere cu 3-5 gC in casa. Pentru mine asta inseamna ca am economisit cca 20-25 Kw/h electrici.

tu n-ai zapada pe casa? :P

#47
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010
Uite tizule, Alpha 2L "stie" sa "mearga" doar din punctul A in B sau in C.

Alpha 2 "stie" sa "mearga" din punctul A in oricare din celelalte puncte, practic o infinitate, in functie de necesarul instalatiei.

Cu alte cuvinte, daca gatul tau are pofta de o bere, Alpha 2L iti poate da doar la 2 litri sau la doza, insa nu iti plac aceste cantitati. Alpha 2 iti poate oferi si doza cu 10% in plus, si pet de 1 litru si de 1.5 litri, sau altfel spus ce cantitate doreste gatul tau, insa aceasta cantitate sa fie cuprinsa intre doza si pet la 2 litri.

Amu e bine?

Attached Files


Edited by cheluakame, 03 February 2014 - 19:17.


#48
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012

View Postcheluakame, on 03 februarie 2014 - 19:16, said:

Amu e bine?

pentru mine e perfect! :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dosTM_IgDHA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
@florin, toate cele incercate au devenit finale si sunt in functiune. N-am risipit nici un leu pe ceva care sa nu mearga asa cum mi-a tunat mie.
La vara ma apuc si de semineu.

@molbro, am zapada pe casa dar am acoperis terasa si locuiesc in camp. Cum pe camp zapada n-are mai mult de 20 cm, mici pe terasa nu e mai mare. Prin urmare panourile au mers in plin azi.
Sper ca v-am deviat de la discutia aia cu pompa de 3w.

Edited by camsonat, 03 February 2014 - 19:28.


#50
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postspanu110976, on 03 februarie 2014 - 18:12, said:

Tu iti dai seama ce aberatii spui ???
Matrapazlacuri pot sa postez si eu.

Tu crezi ca eu imi permit sa vorbesc aberatii ?

#51
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postcheluakame, on 03 februarie 2014 - 19:16, said:

Amu e bine?
Super bine. Mai ales ca tu nu esti ardelean si ma iei cu amu.

Ce mai ramine sa studiez io, este daca treptele alea 1-4 mor satisface pe mine au ba.

----------
Sincer, nu am stiut ca am PP si CP ca nu am studiat documentatia.

---------
Acum revenind la oile noastre. Eu zic ca fiecare pompa are scopul si utilitatea ei. Daca ne referim strict la un IPAT cu termostate in fieecare camera si cu o tona de actuatori, eu zic ca totusi trebuie o pompa cu autoadapt. Nu zic ca nu ar merge si o Alpha 2L, dar asta este limitata si depinde foarte mult de cit stie Dorel sa faca PIF-ul. Daca este la mine acsa, atunci imi asum raspunderea. Daca este la client, atunci nu pot da chix. Pina la urma asta este realitatea: clientul plateste pentru ca eu nu sunt capabil sa-i fac un calcul foarte corect in toate situatiile posibile si imposibile. Tu-ti asumi aceasta responsabilitatea ? Adica de cazuri posibile si imposbile ? Raspnsul este NU. Ca ai spus ca nu mai pui PDC daca ai o casa sub 50w/mp.
Pina la urma trebuie sa decretam ca la orice instalatie de IPAT ai nevoie de o pompa cu autoadapt. Ca-i Grundfos sau Wilo nu mai conteza.
In cazuri particulare si cu un proeict bun, merge si altceva.

#52
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostFontanero, on 03 februarie 2014 - 19:36, said:

Tu crezi ca eu imi permit sa vorbesc aberatii ?
Imi pare rau ca trebuie s-o spun dar...n-ar fi o premiera. Posted Image

Quote

Uite tizule, Alpha 2L "stie" sa "mearga" doar din punctul A in B sau in C.
Alpha 2 "stie" sa "mearga" din punctul A in oricare din celelalte puncte, practic o infinitate, in functie de necesarul instalatiei.
Aproximativ de acord. Doar ca "necesarul instalatiei" s-ar putea sa fie altceva decat consumul minim de electricitate...
Iar acea "infinitate de puncte" in final iti aduce o mica economie de curent, economie care nu se apropie de 35W si deci investitia suplimentara de 350 RON in cazul unei pompe de clasa 25-60, nu se recupereaza in 5 ani ci vreo 10 - 15 ani.

Edited by kolfleading, 03 February 2014 - 19:44.


#53
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postkolfleading, on 03 februarie 2014 - 19:39, said:

Imi pare rau ca trebuie s-o spun dar...n-ar fi o premiera. Posted Image

Touche !!!

Replica este buna , restul se poate verifica Posted Image . Sau putem sa-l intrebam pe @costi care nu abereaza asa cum o fac eu ( care aberatii jur ca nu sunt de la ce fumez Posted Image))) , cum functioneaza el la 30 grade tur cu temp interioare de 23 grade la minus 15.

----
Cum nu ma intereseaza sa demonstrez nimic , la mine nu se poate veni Posted Image)

----
Cu documentatia in fata si tot ne e greu sa observam care este diferenta intre autoadapt si turatie variabila. Uite acolo a explicat @chelu sau nici asa nu e bine?

Edited by Fontanero, 03 February 2014 - 19:53.


#54
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postkolfleading, on 03 februarie 2014 - 19:39, said:

Aproximativ de acord. Doar ca "necesarul instalatiei" s-ar putea sa fie altceva decat consumul minim de electricitate...
.
Fa abstractie de la economia de curent.

Eu unul zic ca si tine, ca nu exista economie de curent. Azi dai 2 lei, sau 20 lei pe o pompa si in final peste 10 ani constati ca tot atitia bani ai cheltuit pe pompa + pe curent.
Dor nu crezi ca astia ce vind pompe or fi prosti. Totul este economia de piata sau cum so fi numind studiul asta in care idiferent ce cumperi, in 10 ani platesti la fel.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate