Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Discutii tehnice despre GPA-uri si subansamblurile lor

- - - - -
  • Please log in to reply
467 replies to this topic

#1
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Cum topicul "Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-.." a inceput sa fie plin de informati care sunt nefolositoare pentru userul obisnuit, am mutat aici postarile respective.

#2
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
mai pun inca o data intrebarea...
cat de prietenoasa e o pompa cu turatie variabila fara autoadapt, cu utilizatorul? trebuie intervenit la butoane mai des decat la cele cu autoadapt? ori e suficienta o singura setare la PIF si cu aia ramai toata viata?

cei de la Grundfos zic ca nici macar autoadaptul nu acopera integral nevoia de control/confort din diversele aplicatii, ci doar 80%... pentru restul de 20% din situatii trebuie sa umbli la butoane si sa overrule chiar si autoadaptul.
s-ar deduce simplu ca cu cat pompa e mai autoadaptiva, cu atat frecventa butonarii e mai scazuta. pt unii (mai atehnici, asea, ca mine) asta e mare lucru! Posted Image

deci...da autoadaptul un sentiment de confort mai mare din punctul asta de vedere?

Edited by molbro, 03 February 2014 - 13:00.


#3
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

 molbro, on 03 februarie 2014 - 12:53, said:

mai pun inca o data intrebarea...
cat de prietenoasa e o pompa cu turatie variabila fara autoadapt, cu utilizatorul? trebuie intervenit la butoane mai des decat la cele cu autoadapt? ori e suficienta o singura setare la PIF si cu aia ramai toata viata?

Spune-mi tu mie cum poti sa dai o valoare fixa atunci cand actuatoarele alea se inchid in cateva zeci de configuratii ???

NOTA : vorbim punctual IP nu alte aplicatii.

Edited by Fontanero, 03 February 2014 - 12:59.


#4
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 molbro, on 03 februarie 2014 - 12:53, said:

mai pun inca o data intrebarea...
cat de prietenoasa e o pompa cu turatie variabila fara autoadapt, cu utilizatorul? trebuie intervenit la butoane mai des decat la cele cu autoadapt? ori e suficienta o singura setare la PIF si cu aia ramai toata viata?


Daca nu ai actuatoare e suficient un singur reglaj la pompa cu turatie variabila si cu ala ramii. Daca  in schimb ai actuatoare/automatizare pe camere atunci ar trebui sa reglezi pompa aproape de fiecare data cind se inchide/deschide un actuator sau 2, sau 3-cite bucle sunt pe camera/ele respectiva, daca vrei sa ai o instalatie corecta din punct de vedere al functionalitatii. Asta ar veni si cu o economie a energiei electrice. De exemplu ai un distribuitor cu 12 bucle si esti obligat sa faci setarea cea mai mare care sa cuprinda debitul calculat ptr toate cele 12 bucle, indiferent ca tu vei avea la un moment dat(de fapt la mult mai multe momente) doar 2 sau 4 sau 6 bucle.
Sau sa pui un chinez mic sa faca asta.
La autoadapt nu ai nevoie de chinezul ala mic Posted Image

#5
molbro

molbro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,922
  • Înscris: 22.03.2012
pai poti seta pompa sa functioneze intr-o curba de presiune constanta, nu?

#6
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 molbro, on 03 februarie 2014 - 13:04, said:

pai poti seta pompa sa functioneze intr-o curba de presiune constanta, nu?

 florin71_skoda, on 03 februarie 2014 - 12:22, said:

Mai este si Alpha 2 L care pina la urma nu este altceva decit o pompa cu 4 trepte de turatie fixe. (numai ca are consumul mai mic, fata de pompele clasice cu 3 trepte)


#7
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 gelunechifor, on 03 februarie 2014 - 13:02, said:

Daca nu ai actuatoare e suficient un singur reglaj la pompa cu turatie variabila si cu ala ramii. Daca  in schimb ai actuatoare/automatizare pe camere atunci ar trebui sa reglezi pompa aproape de fiecare data cind se inchide/deschide un actuator sau 2, sau 3-cite bucle sunt pe camera/ele respectiva, daca vrei sa ai o instalatie corecta din punct de vedere al functionalitatii. Asta ar veni si cu o economie a energiei electrice. De exemplu ai un distribuitor cu 12 bucle si esti obligat sa faci setarea cea mai mare care sa cuprinda debitul calculat ptr toate cele 12 bucle, indiferent ca tu vei avea la un moment dat(de fapt la mult mai multe momente) doar 2 sau 4 sau 6 bucle.
Sau sa pui un chinez mic sa faca asta.
La autoadapt nu ai nevoie de chinezul ala mic Posted Image

Ia uita-te matale pe pagina aia atasata si spune-mi unde zice de chinezul ala mic si de reglajele vietii.

Pump type - Yonos Para - Main field of application - floor heating.

Ca sa nu scoatem din context ideea, am pus si toata documentatia.

Attached Files


Edited by PPPPP, 03 February 2014 - 13:32.


#8
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 PPPPP, on 03 februarie 2014 - 13:32, said:

Ia uita-te matale pe pagina aia atasata si spune-mi unde zice de chinezul ala mic si de reglajele vietii.


Nicaieri nu zice.
Ptr tine e nemaipomenit asa cum este.
Face cald ?  Face !

#9
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Stiu - sunt prosti producatorii astia de pompe. Noroc cu tine.
Mai degraba noroc cu pompele colegului tau ce au rotor uscat, sunt negre si sunt fabricate special pt. voi. Alea au chinez integrat si costa doar de 3x cat astea.... care sunt scumpute oricum.

Deh chinezu' subtire cu bani multi se tine...

#10
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 PPPPP, on 03 februarie 2014 - 13:40, said:

Stiu - sunt prosti producatorii astia de pompe. Noroc cu tine.
Mai degraba noroc cu pompele colegului tau ce au rotor uscat, sunt negre si sunt fabricate special pt. voi. Alea au chinez integrat si costa doar de 3x cat astea.... care sunt scumpute oricum.

Deh chinezu' subtire cu bani multi se tine...

"Colegul "  a recunoscut demult ca a gresit.
Bine ca nu ti-a spus ca are pompa cu turatie variabila care are si autoadapt Posted Image  si nu ti-a spus si ca ai nevoie de jumate de km de teava mai mult ca altfel cine stie ce faceai pe aici :)
Deh asa-i cind te pricepi la toate..te apuci si faci  flame...

#11
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 gelunechifor, on 03 februarie 2014 - 12:11, said:

Asta daca ai o instalatie fixa caz in care nici nu pui autoadapt si nici macar turatie variabila.E suficienta si o pompa in 3 trepte ca nu se justifica din pct  de vedere al kw-tilor economisiti sa pui  turatie variabila,nu ?
Asta este un argument de tip "om de paie".
E suficienta o pompa electronica, cu turatie variabila, de tip Grundfos Alpha 2 L sau Wilo Yonos Pico.
Pompa cu turatie variabila se justifica in aproape orice instalatie.

 gelunechifor, on 03 februarie 2014 - 12:11, said:

Si nu numai d.p.d.v. al consumului ci si din punct de vedere al fiabilitatiii si functionarii corecte a sistemului.
E posibil ca ptr multi sa nu insemne mare lucru,adevarat. Conteaza doar ca e mai scumpa ca cealalta .
N-are treaba Autoadapt cu fiabilitatea si functionarea corecta ci doar cu consumul de curent.
Autoadapt inseamna pana la urma tot functionare de tip dP-V, dar cu mici variatii in ce priveste alegerea curbei.
Pompele de tip Grundfos Alpha 2 L sau Wilo Yonos Pico au functionare dP-V, eu folosesc asa ceva si functioneaza perfect.


florin71_skoda said:

Mai este si Alpha 2 L care pina la urma nu este altceva decit o pompa cu 4 trepte de turatie fixe. (numai ca are consumul mai mic, fata de pompele clasice cu 3 trepte)
Imi pare rau dar asta este complet eronat.
Alpha 2 L are si trepte de presiune fixa (dP-C) si are si trepte de presiune variabila (dP-V, baza principiului Autoadapt).
La fel are si Wilo Yonos Pico.
Nu confunda presiune constanta cu turatie fixa.

Si nu confundati Autoadapt cu dP-V.

gelunechifor said:

De exemplu ai un distribuitor cu 12 bucle si esti obligat sa faci setarea cea mai mare care sa cuprinda debitul calculat ptr toate cele 12 bucle, indiferent ca tu vei avea la un moment dat(de fapt la mult mai multe momente) doar 2 sau 4 sau 6 bucle.
Sau sa pui un chinez mic sa faca asta.
La autoadapt nu ai nevoie de chinezul ala mic Imagine publicată
Haideti, domnilor, nu mai dezinformati lumea...
Modul de functionare dP-V, disponibil si in pompele fara Autoadapt, iti asigura exact ce face chinezul acela.

Edited by kolfleading, 03 February 2014 - 13:57.


#12
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 kolfleading, on 03 februarie 2014 - 13:55, said:

Modul de functionare dP-V, disponibil si in pompele fara Autoadapt, iti asigura exact ce face chinezul acela.
Adica  astia de la Wilo si Grudfos au facut cu  pompele autoadapt inutil ? Posted Image

 kolfleading, on 03 februarie 2014 - 13:55, said:

N-are treaba Autoadapt cu fiabilitatea si functionarea corecta ci doar cu consumul de curent.
Autoadapt inseamna pana la urma tot functionare de tip dP-V, dar cu mici variatii in ce priveste alegerea curbei.

.De la 4  la 45 de watti inseamna "mica variatie" in acceptiunea ta ?

 kolfleading, on 03 februarie 2014 - 13:55, said:

Alpha 2 L are si trepte de presiune fixa (dP-C) si are si trepte de presiune variabila (dP-V, baza principiului Autoadapt).


De fapt treptele alea de presiune variabile sunt frectie la picior de lemn dat fiind faptul ca odata aleasa treapta respectiva nu o mai schimba nimeni indiferent de cit de,dinamica este instalatia iar gama de variatie in cadrul unei trepte este intra-devar insignifianta si se poate traduce lejer in turatie fixa.

 kolfleading, on 03 februarie 2014 - 13:55, said:

N-are treaba Autoadapt cu fiabilitatea si functionarea corecta ci doar cu consumul de curent.


Vorbesti serios sau doar tii de un lucru doar asa ca sa fie ?

• Better performance with market leading efficiency
(EEI≤0.15) in a more compact design
• New flow meter just for information, trouble
shooting or balancing
• AUTOADAPT selects best regulation curve for
efficiency and comfort

• Innovative plug simplifies pump


Si :

The intelligent AUTO ADAPT
control mode automatically
adjusts to system demands
and selects the best
proportional pressure pump
curve.

Attached Files



#13
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

 gelunechifor, on 03 februarie 2014 - 13:49, said:

"Colegul "  a recunoscut demult ca a gresit.
Bine ca nu ti-a spus ca are pompa cu turatie variabila care are si autoadapt Posted Image  si nu ti-a spus si ca ai nevoie de jumate de km de teava mai mult ca altfel cine stie ce faceai pe aici Posted Image
Deh asa-i cind te pricepi la toate..te apuci si faci  flame...
Deci daca gusterul se prinde ne cerem scuze... Posted Image. La mine nu tine varianta asta. Pe bani nu ne cerem scuze.
Pasul l-am hotarat eu. Astazi sunt convins (ca in cazul meu particular) nu l-am gresit.
Eu in privinta pompelor m-am documentat si atunci si cand le-am luat pe astea.
Eu stiu ca iti place sa pozezi in victima si ca iti sta in gat cam tot ce am scris pe aici.
Daca topicul nu ar fi luat-o pe aratura cu interesele voastre mi-as fi vazut de drum.
Imi aduc aminte si acum cum se scriau posturi de 1/2 pagina de imbrobodeli cum doar instalatiile "profesionale" merg. Cum sunt oameni care regreta ca nu au ales corect samd.
Acum sa-mi explicati voi mie de ce trebuia sa fiu prost si sa platesc dublu? Sa va stimulez pe voi sa-i imbroboditi si pe altii?

 kolfleading, on 03 februarie 2014 - 13:55, said:

Pompa cu turatie variabila se justifica in aproape orice instalatie.


N-are treaba Autoadapt cu fiabilitatea si functionarea corecta ci doar cu consumul de curent.
Autoadapt inseamna pana la urma tot functionare de tip dP-V, dar cu mici variatii in ce priveste alegerea curbei.
Pompele de tip Grundfos Alpha 2 L sau Wilo Yonos Pico au functionare dP-V, eu folosesc asa ceva si functioneaza perfect.



Haideti, domnilor, nu mai dezinformati lumea...
Modul de functionare dP-V, disponibil si in pompele fara Autoadapt, iti asigura exact ce face chinezul acela.
Aceasta informatie este disponibila si in documentatie. Deh Gelu e ocupat cu chinezii. Cine nu stie, si vrea sa afle, are aici tot ce are nevoie !

 gelunechifor, on 03 februarie 2014 - 13:59, said:

Adica  astia de la Wilo si Grudfos au facut cu  pompele autoadapt inutil ? Posted Image

.De la 4  la 45 de watti inseamna "mica variatie" in acceptiunea ta ?
Chinezul in discutie e de fapt un elvetian ca si cost, cu o economie amarata din care sa-ti cumperi o ciunga. (Asta dupa ce in prealabil ai vandut un rinichi sa cumperi cateva pompe cu chinezi pardon elvetieni).

Edited by PPPPP, 03 February 2014 - 14:07.


#14
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 PPPPP, on 03 februarie 2014 - 14:04, said:


Crezi ce vrei. E o tara libera :)

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 gelunechifor, on 03 februarie 2014 - 14:03, said:

Adica  astia de la Wilo si Grudfos au facut cu  pompele autoadapt inutil ? Posted Image
Marketing.

 gelunechifor, on 03 februarie 2014 - 14:03, said:

De la 4  la 45 de watti inseamna "mica variatie" in acceptiunea ta ?
De la 4 W la 45 W merge si in dP-V si in dP-C. N-are nevoie de Autoadapt.
Cu Autoadapt, s-ar putea ca prima data sa mearga de la 4 W la 45 W, iar apoi sa se intoarca pe o caracteristica dP-V care merge de la 3 la 40 W.


 gelunechifor, on 03 februarie 2014 - 14:03, said:

De fapt treptele alea de presiune variabile sunt frectie la picior de lemn dat fiind faptul ca odata aleasa treapta respectiva nu o mai schimba nimeni indiferent de cit de,dinamica este instalatia iar gama de variatie in cadrul unei trepte este intra-devar insignifianta si se poate traduce lejer in turatie fixa.
Imi pare rau dar asta este absolut eronat, iar dezinformati lumea.
Dinamica instalatiei se va reflecta exact in turatia pompei si in puterea consumata. Pentru asta nici nu e nevoie sa se schimbe treapta.

#16
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 kolfleading, on 03 februarie 2014 - 14:13, said:

Marketing.


Am inteles, acum .
Deci documentatiile si functionarea de tip autoadapt sunt iluzorii.

 kolfleading, on 03 februarie 2014 - 14:13, said:

De la 4 W la 45 W merge si in dP-V si in dP-C. N-are nevoie de Autoadapt.
Cu Autoadapt, s-ar putea ca prima data sa mearga de la 4 W la 45 W, iar apoi sa se intoarca pe o caracteristica dP-V care merge de la 3 la 40 W.

Mai pun odata video-ul asta poate ajuta :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rgyRe-lEWK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/syOLn7B6d-s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Eu consider ca am explicat destul de clar cum sta treaba.
Imi rastalmaciti vorbele intr-un mod care nu face deloc cinste unui moderator si unui profesionist.

Marketingul functioneaza, pentru ca pana si profesionistii ajung sa confunde, in mod eronat, Autoadapt / Dynamic Adapt cu dP-V si cumpara pompe mai scumpe.

Marea mea dezamagire este ca un profesionist incearca sa te abureasca cum ca Alpha 2 L este ca o pompa cu turatii fixe.
Nu stiu de ce: rea vointa sau lipsa de informatii.
Dar ambele variante sunt la fel de triste.

#18
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

 kolfleading, on 03 februarie 2014 - 14:23, said:

Eu consider ca am explicat destul de clar cum sta treaba.
Imi rastalmaciti vorbele intr-un mod care nu face deloc cinste unui moderator si unui profesionist.

Nu am rastalmacit nimic. Spui pur si simplu ca Alpha 2 L = Alpha 2 autoadapt ceea ce este fals.
Nu stiu care dintre noi confunda termenii.

 kolfleading, on 03 februarie 2014 - 14:23, said:

Marea mea dezamagire este ca un profesionist incearca sa te abureasca cum ca Alpha 2 L este ca o pompa cu turatii fixe.


E foarte aproape de o pompa cu turatie fixa avind posibiltatea sa varieze ff putin puterea/turatia in jurul unei valori fixe pe care o poti seta o singura data la PIF, nimic mai mult.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate