Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

pret manopera montaj polistiren

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
bogdan_world

bogdan_world

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,118
  • Înscris: 18.02.2002
Buna ziua. Cam ce preturi sunt pentru manopera la montarea la gata a polistirenului pe exterior pentru o suprafata de 400m2?

#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Vrei doar montarea polistirenului (placarea cu polistiren) sau vrei si pusa plasa, dat adezivul si driscuit, si pregatit pentru var sau decorativa?
Sau vrei si var sau decorativa?
Ca sa nu mai vorbim ca cei 400 de metri pot fi in fel si fel de geometrii, care fac ca pretul sa fie variabil. Una e sa plachezi cu polistiren o suprafata dreapta de 8m x 50m, si alta e sa ai de a face cu zeci de muchii si colturi migaloase.

#3
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
in general se invarte pe la 40 ron pe metru patrat; la suprafete mai mari (400 e suprafata mare) se mai negociaza

Edited by khazar, 19 April 2013 - 20:08.


#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Esti sigur ca acela este pretul?

View Postbogdan_world, on 19 aprilie 2013 - 17:40, said:

Buna ziua. Cam ce preturi sunt pentru manopera la montarea la gata a polistirenului pe exterior pentru o suprafata de 400m2?
Ce intelegi prin montarea la gata?

Edited by poadol, 19 April 2013 - 19:59.


#5
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Deci "la gata" suna cam asa:indreptat peretii daca e nevoie altfel consumi 3 camioane de adeziv numai la lipit polistirenul,ok,urmeaza lipit polistiren(la gletiera cu dinti de 10mm),dibluri, plasa +2 miini de masa de spaclu, driscuit (se poate si fara daca iese "ata"),amorsa pt decorativa,decorativa trasa+driscuit.Glafurile se platesc separat,cine include glaful in metrii patrati e clara situatia,iese varza/strimb,inclusiv colturile vilei...
La 40 lei/mp trebuie sa ceri perfectiune,dar sa si pui la dispozitie,materiale bune,polistiren de 10 cm densitate minim 16kg/mp adica af 80,un 18 kg ar fi minunat,adeziv pt polistiren,plasa,dibluri de calitate samd,decorativa,nu te arunca la firme cu renume ca s cam varza,ok,decorativa o recomand acrilica si nu siliconica.
Prin 2007,i am facut unui var de al meu,termosistemul(plin de bani omul!),i am cerut 50 lei/mp cind se lua si 60-70 lei,i am scos opera de arta,m a platit dublu,am ramas mut,sotia lui se inchina ,nu i venea sa creada,m a tinut 3 zile(weekend) in bautura mincare si alte socoteli,e adevarat ca la 350 mp cu vreo 200 ml de glafuri ,am tras de am innebunit,in doar 4 insi,a fost frumos timpul si in 3 saptamini am fost gata,numai materiale profesionale,imi aduc aminte,adezivul weber-masa de spaclu era atunci 480000 rol sacu,decorativa "doar" 2500000 galeata,preturile erau f sus,plus ca nu gaseai meseriasi sa ti faca fatada,de aceea preturile la manopera urcasera la cer.
Nu am facut acest comentariu ca sa imi iau vreo lucrare ok,eu fac de mult timp altceva,asta a fost o exceptie,m a servit cindva  cu ceva si...n am uitat,asa e frumos,indiferent ca e ruda sau amic,prieten,ok!

Edited by bagerajungle, 19 April 2013 - 21:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate