Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Carnea de porc necastrat (vier, mistret) sau femela in calduri.

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Data trecuta cand am gatit-o am lasat-o intr-un bait . Trebuia sa stea 3 zile dar n-am putut decat 1 zi jumatate si a fost cam tare chiar daca a fost inabusita foarte bine (multe ore din ce-mi amintesc). Nu mai vreau sa repet reteta pt ca baitul respectiv nu mi-a placut ce gust a dat carnii. De data asta o las si 3 zile daca e nevoie. Oala de lut am , dar din pacate nu aici :( iar carnati n-as vrea sa fac cu ea

#38
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
ca sa iti spun sincer tata gateste vanat intrucat e unicul vanator din familie :)

da' de lasat la bait lasa de seara pana dimineata (sau pranz) la frigider in vin+condimente si apoi statea carnea vreo 3-4 ore in oala romana la cuptor. si iesea f.frageda...

dar carnatii (afumati un pic) din mistret sau din mistret+caprioara (cu grasime de porc) sunt de exceptie...acuma...nu e momentul de carnati ca a dat deja caldura, dar pt.la iarna chiar iti recomand.

#39
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 anknic, on 29 aprilie 2013 - 22:07, said:

ca sa iti spun sincer tata gateste vanat intrucat e unicul vanator din familie Posted Image

da' de lasat la bait lasa de seara pana dimineata (sau pranz) la frigider in vin+condimente si apoi statea carnea vreo 3-4 ore in oala romana la cuptor. si iesea f.frageda...

dar carnatii (afumati un pic) din mistret sau din mistret+caprioara (cu grasime de porc) sunt de exceptie...acuma...nu e momentul de carnati ca a dat deja caldura, dar pt.la iarna chiar iti recomand.

Multumesc mult. La iarna, daca se mai vaneaza mistret in zona si mai primesc, poate facem. O sa incerc asa, in vin de data asta. Sper sa nu o dau iar in bara ca e specialitatea mea de Paste pt musafiri:). Vinul alb sau rosu?

#40
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
rosu

#41
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Sensul acestui topic este sa aflu cati dintre noi simt aceasta carne si daca este etic sa fie comercializata. Indiferent ce i s-ar face eu tot simt gustul acestei carni. Poate sa fie procesata, prelucrata, tinuta la bait, tot are gust rau.
Apoi, poate sa fie un bucatar bun sau chiar comerciant de produse din cane unul care nu simte sau nu tine cont de acesta problema?

#42
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 12.08.2008
Se stie din preistorie ca animalele nu se taie/vaneaza in perioada reproducerii Posted Image ! De unde vrei acum carne proaspata???
De ce se taie porcul de craciun si oaia/capra primavara (dupa fatari la o luna), de ce se vaneaza gasca/rata iarna....??
Ramane la latitudinea ta ce vrei sa consumi in anumite perioade ale anului.
PS: sunt animale sacrificate si in perioadele de reproducere dar sunt fragede/tinere deoarece nu au ajuns la maturitate sexuala ... asta inseamna sa te bazezi pe simturi sau daca nuPosted Image  ai un comerciant/furnizor de incredere Posted Image

Edited by mihaiC1, 30 April 2013 - 10:49.


#43
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Nu stiu ce sa zic, ori nu simt diferenta de gust si/sau textura, ori nu am avut ocazia sa gust astfel de carne, dar pana acum, niciodata nu am simtit ceva dubios la carnea de porc/mistret. Dar cine stie, poate am fost eu mai norocos ;).

#44
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 12.08.2008
Deobicei porcii "baieti" sunt castrati inainte de a ajunge la maturitatea sexuala iar "fetele" intra de 2x pe an in rut si... se vedePosted Image !!Mistretul nu se vaneaza in aceste perioade ale anului.
Deci cam greu sa mananci astfel de carne! (doar de la un casap/macelar/braconier disperat..Posted Image !)
PS vierul, scroafa au carnea mai "atoasa"(tare)Posted Image dar cu gust bun atunci cand nu sunt la rut (calduri).

Edited by mihaiC1, 30 April 2013 - 22:43.


#45
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,441
  • Înscris: 04.05.2006
Stiu, ai mei cresteau porci back to my youth....;).Am asistat la destule castrari atat feminine cat si masculine,tata castra si scroafele de mici.

#46
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 mihaiC1, on 30 aprilie 2013 - 10:23, said:

Se stie din preistorie ca animalele nu se taie/vaneaza in perioada reproducerii Posted Image ! De unde vrei acum carne proaspata???
De ce se taie porcul de craciun si oaia/capra primavara (dupa fatari la o luna), de ce se vaneaza gasca/rata iarna....??
Ramane la latitudinea ta ce vrei sa consumi in anumite perioade ale anului.
PS: sunt animale sacrificate si in perioadele de reproducere dar sunt fragede/tinere deoarece nu au ajuns la maturitate sexuala ... asta inseamna sa te bazezi pe simturi sau daca nuPosted Image  ai un comerciant/furnizor de incredere Posted Image

 mihaiC1, on 30 aprilie 2013 - 22:36, said:

Deobicei porcii "baieti" sunt castrati inainte de a ajunge la maturitatea sexuala iar "fetele" intra de 2x pe an in rut si... se vedePosted Image !!Mistretul nu se vaneaza in aceste perioade ale anului.
Deci cam greu sa mananci astfel de carne! (doar de la un casap/macelar/braconier disperat..Posted Image !)
PS vierul, scroafa au carnea mai "atoasa"(tare)Posted Image dar cu gust bun atunci cand nu sunt la rut (calduri).

Da, pertinente mesajele tale. Nu-i deloc greu sa mananc o astfel de carne. Cred ca o simt de cel putin 5-6 ori pe an.

#47
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 12.08.2008
@zorbagrecu  Inseamna ca ai probleme cu gustul/ mirosul Posted Image ! Ori sursa ta de carne de porc i-ti vinde (adica te pacaleste!) numai cu vieri si scroafe in calduri Posted Image
PS eu mananc saptamanal carne de porc (2-4x!), dar in ultimii ani nu am dat de ce zici tu.. poate de unde cumpar eu sunt oameni "cinstiti" si le e frica de sanepid, directia veterinara, sanitara, protectia consumatorului...  , ce zici??

Edited by mihaiC1, 08 May 2013 - 12:33.


#48
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 12.08.2008

 richelieu, on 30 aprilie 2013 - 23:51, said:

Stiu, ai mei cresteau porci back to my youth....Posted Image.Am asistat la destule castrari atat feminine cat si masculine,tata castra si scroafele de mici.

Mmm.. da ce bune sunt fuduliile!

#49
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 mihaiC1, on 08 mai 2013 - 12:27, said:

@zorbagrecu  Inseamna ca ai probleme cu gustul/ mirosul Posted Image ! Ori sursa ta de carne de porc i-ti vinde (adica te pacaleste!) numai cu vieri si scroafe in calduri Posted Image
PS eu mananc saptamanal carne de porc (2-4x!), dar in ultimii ani nu am dat de ce zici tu.. poate de unde cumpar eu sunt oameni "cinstiti" si le e frica de sanepid, directia veterinara, sanitara, protectia consumatorului...  , ce zici??

Nu exagerez; nu trec max 2 luni sa nu simt; sa nu zic lunar. De oriunde as lua, supermarket ori macelarii.
Ultima oara a fost la un restaurant, luna trecuta, pana-n 10 ale luni. Uite a trecut deja 0 luna :) !

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010

 ZorbaGrecu, on 10 mai 2013 - 11:55, said:


Nu exagerez; nu trec max 2 luni sa nu simt; sa nu zic lunar. De oriunde as lua, supermarket ori macelarii.
Ultima oara a fost la un restaurant, luna trecuta, pana-n 10 ale luni. Uite a trecut deja 0 luna Posted Image !

Și eu simt izul acela inconfundabil și insuportabil. Ultima oara la o pulpă de purceluș. M-am ofticat groaznic. Era cumpărată de la selgros nu de la vreo măcelărie obscură de cartier.

#51
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 Freddy12, on 10 mai 2013 - 12:27, said:

Și eu simt izul acela inconfundabil și insuportabil. Ultima oara la o pulpă de purceluș. M-am ofticat groaznic. Era cumpărată de la selgros nu de la vreo măcelărie obscură de cartier.
Asa este; si eu (re)gasesc frecvant gustul asta aiura.

#52
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 12.08.2008
Am cumparat o data care de porc de la Selgros (si nu numai de acolo, ci de la mai multe hiper/super..!!) si m-am lecuit... dar nu avea iz de vier sau scroafa era cu totul aiurea carnea! Am o macelaria de unde cumpar, chiar daca merg 5km, fara rateuri

#53
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Are noroc acel bucatar daca nu simte gustul.
Chiar asa, de ce se comercializeaza carnea de vier? De cate ori mi-am luat teapa..cand imi era pofta mai mare :))
Inainte credeam ca maica-mea cateodata nu stie sa gateasca.

Si mai o chestie cu laptele  de la sat
Venea o femeie si imi aducea lapte de la un sat de langa tm si deodata laptele avea gust ciudat. Si am aflat ca una dintre vacile ei era gestanta sau a fatat, nu mai stiu si ea
imi vindea lapte de la vaca aia. Ce oameni. Eu am tot intrebat-o ce e cu laptele asta si ea zicea ca asa e laptele de la sat ca eu nu stiu ce e laptele adevarat. Pana la urma a venit o prietena si mi-a explicat.

#54
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

 milovme, on 17 mai 2013 - 22:43, said:

Venea o femeie si imi aducea lapte de la un sat de langa tm si deodata laptele avea gust ciudat. Si am aflat ca una dintre vacile ei era gestanta sau a fatat, nu mai stiu si ea
imi vindea lapte de la vaca aia. Ce oameni. Eu am tot intrebat-o ce e cu laptele asta si ea zicea ca asa e laptele de la sat ca eu nu stiu ce e laptele adevarat.
Asa se intampla cu taranii astia "comercianti", ar fi in stare sa vanda si cacat (scuzati-mi franceza).
Pentru ei, ouale vechi, laptele impropriu pentru consum, smantana "indoita", etc... reprezinta doar niste marfuri cu care ies la vanat oraseni creduli.
Nu le pasa de igiena, conditii de pastrare sau transport si alte fineturi din astea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate