Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Probleme blituri Canon 580 EX II

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Am 2 Canon 5D Mark II, 2 Canon 580 EX II si 1 Canon 430 EX II. Le folosesc in fotografia de nunta, eu lucrez pe un body, sotia mea pe celalalt. Am inceput sa avem probleme amandoi cu bliturile la nuntile de anul trecut. Cateodata declansau maxim, se blocau cumva pe putere maxima, trebuia sa oprim bliturile, body, scoteam eventual bateriile, decuplam blitul de pe body si isi reveneau. La inceput a fost rar, apoi mai des. Am sunat la service la Bucuresti si cica trebuie schimbate lampa si nu stiu ce placuta de componente. Stiu ca lampa este consumabil, insa nu ma asteptam sa incepe sa ma lase amandoua. A inceput sa faca figuri chiar si Canon 430 EX II. Deoarece costul inlocuirii lampii si placutei la Chris este in jur de 700 lei (mi se pare f scump) ma gandesc la 2 variante.
1. Inlocuiesc eu sau un electronist lampile originale cu niste lampi chinezesti cumparate de pe ebay. Poate gasesc si placutele astea. Insa nu sunt sigur daca lampile sunt bune.
2. Trec pe blituri Yongnuo, cu banii de reparatie iau 2 blituri foarte bune.
Ce varianta imi recomandati? Daca ar fi sa trec pe Yongnuo ce model sa iau? Din experienta voastra Yongnuo se preteaza la nunti sau nu? Nu as vrea sa am rateuri cu blitul in timpul evenimentului. Lucram amandoi mai mult pe E-TTL, insa vrem sa incepem sa lucram si pe manual. La anu vreau sa cumpar sistem wireless. Apropo de wireless sunt bune Yongnuo YN-622C? In afara faptul ca sunt cam mari, in rest mi se par ok. Dau rateuri?
Una peste alta ma gandesc sa aplic ambele variante. Inlocuiesc eu lampile la 580 EX II si cumpar inca 2 Yongnuo. Posibil sa vand apoi cele 2 580 EX II si sa iau inca 2 Yongnuo. Oricum vreau sa am 2 blituri de rezerva. Nu plecam nici unul dintre noi la nunta fara a avea 1 blit de rezerva.

Edited by Black11, 17 April 2013 - 11:02.


#2
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Salut.Oricum cred ca trebuie reparate blitz-urile, chiar daca le pastrezi sau le vinzi.Numai sa ai grija cine le repara ca nu e chiar asa de usor daca nu ai mai lucrat cu asa ceva.Iti recomand sa gasesti un service foto/video aproape de tine(cei de la Cris isi permit sa ceara aceste preturi pentru ca nu au concurenta in Romania - e singura reprezentanta autorizata Canon - si ei stiu asta si profita din plin).Daca nu gasesti te astept cu un PM.Numai bine.

#3
Black11

Black11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 07.12.2011
Am gasit tutorial pe internet cum se schimba lampa. Imi va fi greu, dar sper sa ma descurc. Eu am dat 10-11 mil pe 1 blit SH, ce fac, dau acum 750 lei pe reparatie? :)

#4
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Clar ca nu....Sa ne tii la curent cu ce rezolvi.Spor la treaba si numai bine.

#5
neanu66

neanu66

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.03.2006
Am avut aceasta problema cu un Speedlite 580 EX II la sfarsitul anului trecut. Singurii care schimba aceasta lampa sunt Cris. Am mai schimbat odata lampa la ei in octombrie 2010 si m-a tinut, in regim intensiv, trei ani si doua luni. Reparatia costa acum, cu schimbarea placutei superioare, 800 ron. Cum stiu ca ma va mai tine trei ani e o varianta fata de un flash no name la jumate din banii astia sau sa iau unul SH a carui vechime si regim de utilizare sunt incerte.
Costul reparatiei este intr-adevar mare insa include inlocuirea aproape a tuturor subansamblelor deci e greu de spus daca pretul este umflat sau nu.

#6
miromulus

miromulus

    c'mon inner peace...!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,613
  • Înscris: 25.01.2006
Peste drum de Cris e un mic atelier de reparat electronice. Din ce am inteles, tipul de acolo repara si blitz-uri de la Canon, la un pret mult mai modest. Banui ca daca e de schimbat ceva major si care se fabrica doar de Canon, o sa fie tot pe acolo preturile. Dar nu strica macar sa incercati.

#7
roberthan

roberthan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.10.2007
Salut, ieri mi-am scapat blitzul pe jos, sa spart lampa Posted Image in doua. Posted Image  . Gasesc lampa originala undeva pe la noi? Cele de pe ebay nu cred ca sunt originale. Daca stiti voi ceva pe ebay ... multumesc. Posted Image

#8
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Salut.Incearca sa cauti prin Bucuresti la service-uri...daca nu te descurci te astept cu un PM.Numai bine.

#9
sorin_cz

sorin_cz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 21.05.2010
Buna ziua,
De cateva luni am achizitionat SH un blitz Canon 580 EX ll. Toate buna si frumoase dar la fiecare sedinta foto aveam impresia ca am prea putina lumina (mult mai putina decat atunci cand foloseam un blitz Sigma EF-500 DG ST EO-ETTL II care din cunostintele mele are un nr ghid de aproximativ 40) chiar daca foloseam blitzul Canon 580 la putere maxima (+3). Bineinteles ca dupa achizitionarea lui 580, sigma si-a gasit locul in fundul sacului cu "poate va mai fi bun vreodata" dar azi m-am gandit sa fac un test cu ambele bltzuri si nu mica mi-a fost mirarea sa constat ca 580-ul nu beculeste nici la jumatatea intensitatii lui sigma.
Intrebarea mea este: e posibil ca lampa blitzului sa piarda in timp din intensitate si sa nu mai lucreze la capacitatea initiala?
va multumesc!

#10
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ai incercat totusi sa pui blitz-ul pe setare manuala de putere si sa pui 1/1?

+3 nu inseamna maxim. Inseamna 3 trepte peste ceea ce considera sistemul TTL ca e expunerea corecta. Daca o expunere corecta ar fi la 1/128 din puterea maxima, +3 iti va da fix 1/32, deci foarte departe de puterea maxima ce o poate produce.

#11
gaby266

gaby266

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2014
salut am si eu un blitz canon 580ex2 si imi face probleme nu mi se incarca cum trebuie adica daca vreau sa dau rafale de poze din 6-7 imi ia decat una cu lumina restul arse ce poate fi???? mentionez ca am acumulatori varta 2700mAh si sunt noi

#12
ovidiu_voinea

ovidiu_voinea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.08.2014
Salutare tuturor!
Va scriu acest replay in speranta ca ma poate ajuta cineva cu o problema ce o am tot la un flash Canon 580EX II.
Practic atunci cand doresc sa efectuez poze in mod TTL lumina flash-ului este inexistenta chiar daca o compensez pana la +3. In schimb atunci
cand trec pe modul MANUAL chiar daca merg pe minim cu flash-ul imi arde poza astfel incat nu se mai intelege nimic.
Totul s-a intamplat brusc la un eveniment dupa ce am tras circa 400 de fotografii cu el, norocul meu ca de fiecare data am backup.
Imi puteti spune ce credeti ca s-a defectat la el ? Am gasit piesele care practic compun tot flash-ul, insa nu doresc sa le cumpar pe toate :) si as prefera sa il repar eu nu sa merg in service decat daca e un service cu preturi omenesti.//Locuiesc in BRASOV//. Cei de la Criss mi-au cerut cel putin 750 RON in conditiile in care problema ar fii de la placa de baza, iar un alt "meserias" din orasul meu 300 ron numai ptr a se uita la el sa vada care este problema el dandu-si cu presupusul ca ar fii un trazistor.
Va multumesc anticipat !

PS: Situl unde am gasit piesele este: http://www.procamera...ndex.asp?page=2

#13
Mihaiash

Mihaiash

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2015
Salutare. Am vazut topicul si am zis sa postez si eu experiența cu un blitz speedlite 580 ex ii. Dupa 6 luni de utilizare a început sa facă rateuri, cand mergea cand nu mergea. Asa ca am fos cu el la cris, vestitul service, singurul de fapt. Mi a cerut 800 lei Petru înlocuirea lămpi, vad ca tuturor le o bagă pe asta. Le am spus ca ma mai gândesc.... Am ajuns acasa si am intrat pe net... Si surpriza. Blițul nu avea nimic, doar contact slab cu aparatul foto. Am gasit un tutorial si am strâns surubelele patinei aparatului...iar de atunci merge struna.... Asa ca sunt satul de cris service si de șmecheriile lor.... Numai bine


#14
cat3y3_2003

cat3y3_2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 09.02.2008
Salut.Ideea este ca nu aveau de unde sa stie ca asta ar fi problema (astea sunt preturile de reprezentanta cu piese originala - fiind singurii autorizati din Romania au posibilitatea de a pune ce adaos doresc ei :) )...Important este ca ai rezolvat problema.Numai bine.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate