Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Orphan Black (2013 - )

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
In prima faza aduce aminte de Ringer, mai ales prin "preluarea" de catre protagonista a identitatii unei alte persoane, problemele inerente care apar in urma acestei situatii, golurile ce trebuie umplute din mers, etc...
E asa si asa, nu rupe gura targului, dar e bine realizat si poate fi urmarit in perioade de "seceta", printre episoadele serialelor favorite.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/do_BCA-vR9E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orphan Black follows outsider, orphan and street-wise chameleon Sarah.
After witnessing a woman's suicide, Sarah assumes the strangers identity - who happens to look just like her. Expecting to solve all her problems by cleaning out the dead woman's savings, Sarah is instead thrust headlong into a kaleidoscopic mystery as she realizes the dizzying truth - she and the dead woman are clones. As Sarah searches for answers, she discovers the chilling fact that there are more people like her out there - genetically identical individuals who were planted in unsuspecting birth parents and nurtured in completely different circumstances.

#2
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Foarte bun serialul, nu credeam ca poate fi atat de captivant.Posted Image  Imi place ca e plin de conspiratii, mai exact exista o conspiratie uriasa despre care nu s-au dat inca toate raspunsurile.

Sa vedem ce roluri au  mama adoptiva a Sarei care probabil e unul din medicii care au inseminat-o artificial pe negresa, si clona principala, pare ca e cumva la conducerea intregii conspiratii.

Edited by tiestodj20, 02 July 2013 - 19:38.


#3
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Subscriu la ce a spus amicul tiesto mai sus. Un serial peste media celor care au apărut în ultima vreme. Povestea -pe cât e de „cu ochi și cu sprâncene” - pe atât e de captivantă. Maslany - pe care eu unul n-o mai văzusem anterior - face niște roluri foarte bune (sper că o și plătesc pe măsură). La fel Jordan Gavaris (m-a surprins pentru că pe el îl văzusem într-un serial Disney, extrem de septic, pentru adolescenți - Unnatural History, și din rolul ăla, de puști apelpisit, numai în rol de artist poposexual extrem de tonic și de amuzant nu mă așteptam să-l văd) și tipul care-l joacă pe Vic (The Dick) Michael Mando e o adevărată figură de băiat, chiar dacă apare mai puțintel.

Recomand doritorilor de mystery-action drama să deguste cu încredere (dacă nu au făcut-o, desigur, deja)/

Singura notă nașpa: sunt doar zece episoade pe sezon, iar sezonul doi începe doar în 2014 (pauzele prea lungi între sezoane mă enervează la culme. Din păcate au început să devină o modă - până acum m-au mai „faultat” cu The Game of Thrones - la un moment dat a fost nevoie să reiau o parte din primul sezon pentru că nu mai înțelegeam nimic, uitasem personaje, locuri, fapte. La fel se întâmplă și cu Downton Abbey - bine, de ăsta nu-mi mai pare chiar atât de rău că deja s-a cam telenovelizat... Oricum, o pauză mai mare de 4-5 luni între sezoane e „moartea pasiunii” și pentru seriale, iar producătorii din State ar cam trebui să știe treaba asta).

Edited by KoShiMin, 02 July 2013 - 22:10.


#4
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
A aparut si primul episod al sezonului doi.
Ma gandeam ca au anulat acest serial, dar vad ca pana la urma a reusit sa adune o masa de fani care sa-i permita in continuare supravietuirea.

#5
Amytis

Amytis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 28.12.2015
Serialul este foarte bun. Nu-l mai urmareste chiar nimeni?
Cand ma gandesc cate prostii sunt mediatizate... iar unele seriale cu adevarat interesante mai putin cunoscute publicului.

#6
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Vad ca sezonul 5 e cam telenovelistic. Ma declar dezamagit.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAmytis, on 21 august 2016 - 17:22, said:

Serialul este foarte bun. Nu-l mai urmareste chiar nimeni?
Cand ma gandesc cate prostii sunt mediatizate... iar unele seriale cu adevarat interesante mai putin cunoscute publicului.
E buna tipa. Tatiana Maslany. Joaca bine rolul clonelor. AI impresia ca fiecare clona ar fi alta persoana. Cel mai bine ii vine rolul lui Rachel. Punctele tari sunt accentul si gesturile.

Nu pare prea reusit sezonul 5, comparativ cu sezonul 4. AM ajuns la S05 - Ep03.

Cand caut seriale, dupa ceva interesant ma uit. SF/Mister/etc.
Astept revenirea serialului WestWorld.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAmytis, on 21 august 2016 - 17:22, said:

Serialul este foarte bun. Nu-l mai urmareste chiar nimeni?

Stiu de el, cunosc si pe cineva care joaca in film, dar chiar nu mi-a atras atentia in mod deosebit.
E oarecum din categoria serialelor sf canadiene, folosite ca umplutura de televiziuni pe perioadele de vara, cand serialele principale au pauza.

#9
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
Eu luasem pauza de la el inainte de sezonul 4 si nu l-am mai continuat pana acum. E simpatic si bine regizat, dar coborase prea low cost in acel sezon, pentru miza povestii. Ceva mai penibil decat decorul ala din Mexic rar mai vezi...
Plus cum incercau mereu sa ascunda daca sunt in US sau in Canada, desi se plimbau pe tot continentul si aveau si personaje militari (armata cui?), ca sa nu discrimineze o parte din spectatori... jenant. Din ce frunzarisem eu dupa indicii, pareau in general undeva la granita (Minnesota Cosima si Toronto restul), dar nu erau numite.

Edited by N-ter, 20 September 2017 - 21:20.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,529
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in general sf-urile canadiene se fac in Toronto. Mai au fost cateva in Alberta.
Si ar mai fi Vancouver - dar acolo se filmeaza mai mult seriale americane.

#11
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006
E filmat acolo, dar e facut sa fie generic si vag, cum au recunoscut si creatorii.

#12
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Eu, la inceput, am crezut ca sunt doua surori in rolurile principale. Nu-mi vine sa cred cat de bine e realizata treaba asta cu clonele.
Am ajuns la episodul S05E05. Cum spuneam si anterior, s-a cam telenovelizat. Posted Image

#13
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Serialul a fost anulat! Pacat. Ramane inca un serial fara final (ca si "Heroes" sau "Sliders").

#14
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,440
  • Înscris: 02.09.2016
Orphan Black: Echoes 2024
Mmmmmmm: da ce-avem noi aicea?
martie 2013 ... octombrie 2023 (teaser trailer ...) Orphan Black: Echoes are premiera în 2024 pe AMC, BBC America și AMC+.
În aprilie 2022, a fost anunțat un spin-off al seriei originale Orphan Black 2013, intitulat Orphan Black: Echoes !

AMC Networks a lansat primul trailer pentru Orphan Black: Echoes 2024, o serie originală plasată în universul Orphan Black, cu rol principal și produs executiv de Krysten Ritter. Teaserul a fost lansat joi la New York Comic Con ...
Amplasat într-un viitor apropiat, Orphan Black: Echoes se ,,afundă,, adânc în explorarea manipulării științifice a existenței umane, primul sezon de 10 episoade este plasat în viitorul apropiat ...
,,Nu este o provocare mică să mergi pe urmele Tatianei Maslany. În cele cinci sezoane originale din Orphan Black, Maslany a jucat o gamă incredibilă de personaje, clone cu vieți și personalități complet diferite, care au fost toate prinse într-o rețea dezordonată. Dar Krysten Ritter pare pregătită să facă față provocării. În Orphan Black: Echoes, ea o joacă pe Lucy, care se trezește după o procedură misterioasă și nu știe nimic despre cine este si unde se afla.
Părul negru și pielea palidă a lui Ritter nu sunt singurul „ecou” vizual din originalul Orphan Black; femeia care vorbește cu Lucy când se ridică (într-o cameră care amintește de o anumită sufragerie din seria originală) seamănă mai mult cu Delphine (Évelyne Brochu) din serialul respectiv.

Trailer Orphan Black: Echoes 2024:
Orphan Black: Echoes Teaser Trailer | ft. Krysten Ritter | Premieres 2024 on AMC, BBC America & AMC+

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Phi3iaqiJT8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Seria originala:
Orphan Black este un serial de televiziune thriller science-fiction canadian, creat de scenaristul Graeme Manson și regizorul John Fawcett și cu Tatiana Maslany în rol principal. Seria se concentrează pe Sarah Manning, una dintre câteva clone umane identice genetic, iar mai târziu pe unele dintre celelalte clone. Seria ridică probleme cu privire la implicațiile morale și etice ale clonării umane și efectul acesteia asupra identității.
Serialul a fost produs de Temple Street Productions în asociere cu BBC America și Bell Media's Space.
Spectacolul a avut premiera pe 30 martie 2013, la Space în Canada și la BBC America în Statele Unite.
Pe 16 iunie 2016, seria a fost reînnoită pentru un al cincilea și ultimul sezon de zece episoade, care a durat între 10 iunie și 12 august 2017.[Un aftershow, After the Black, a început să fie difuzat în al treilea sezon pe Space și a fost achiziționat de BBC America pentru al patrulea sezon.În aprilie 2022, a fost anunțat un spin-off intitulat Orphan Black: Echoes,

Trailer seria originala 2013:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Vz3jPdCNueM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orphan Black - Season 2 Trailer

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fcnG5R57Pyc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orphan Black Season 3 Trailer

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bEutLWQJDhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orphan Black Season 4 Trailer

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4mbBdkbimVo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orphan Black - The Final Season Trailer

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zKiUVszft-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Orphan Black: Echoes este un viitor serial de televiziune thriller science-fiction creat de Anna Fishko, bazat pe seria originală creată de John Fawcett și Graeme Manson. Serialul o are în rolurile principale pe Krysten Ritter  
Distribuție
Krysten Ritter - Lucy
Keeley Hawes  
Amanda Fix - Jules,
Avan Jogia -  Jack
Rya Kihlstedt - Eleanor,
James Hiroyuki Liao - Darros
...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate