Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Lightroom 5

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Deocamdata este disponibil ca varianta beta:

http://blogs.adobe.c...-available.html

#2
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
UUUU meserie. Se pare ca in sfarsit se poate face retusarea pe skin fara plimbare prin photoshop

#3
Fred_Vasilescu

Fred_Vasilescu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 177
  • Înscris: 21.07.2011
Tot nu ştie să ţină catalogul pe un volum partajat în reţea????

#4
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Nici daca mapezi drive-ul?

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Deja incepe sa fie Lightroom-ul tot ce ai nevoie. :)

#6
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Hmmm cam subtireanu healing asta, Cred ca m-am entuziasmat cam tare.   Radial  filter ala e mult mai bun si complex la Nik... Mi se pare penibil smart preview ala.. E  un fel de proxy din ala de faceam pe vremuri in PP sau AEPosted Image..

Edited by nenis, 16 April 2013 - 17:29.


#7
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007
inteleg ca nici recunoastere faciala nu stie ... inca!

mie imi e neclar ceea ce aduce nou versiunea asta !

#8
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009

View Postgodaro, on 19 aprilie 2013 - 15:07, said:

inteleg ca nici recunoastere faciala nu stie ... inca!

ce e aia recunoastere faciala?. Un fel de detect face/ color range. Oricum e o bazaconie si la Portratuire,la Dynamic skin softener de la Nik si la photoshop . .. Sau e altceva?
Par cam entuziasmati tovarasii astia
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dGBWzhIVfxM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nenis, 19 April 2013 - 15:55.


#9
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
Kelby si cu Kloskowski sunt entuziasmati tot timpul cand promoveaza cate un produs :)

Lr5 nu aduce mare lucru in plus, dar oricum voiam sa-l achizitionez, asa ca astept un pic sa se aseze praful si-l iau, cu tot cu Nik filters, pe care le am in trial si sunt ok. 149 coco mi se pare un pret foarte ok pentru ce stiu sa faca, nu stiu ce maniac dadea inainte 450 coco pe asemenea filtre...

#10
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Mersi de clip. Cateva pareri de la mine; le iau in ordinea celor prezentate in clipul de mai sus:
(+) Book layouts: Asta ma scuteste sa mai utilizez programul de la Blurb, care este cam gregar. Valabil pentru cei care tiparesc albume, la Blurb sau la atii.
(0) Smart Previews. E buna pentru faptul ca (banuiesc) ca avand Preview-urile generate atunci editarile / compararile se vor face mult mai fluid. Dar asta faceam si inainte cu Library / Previews / Render 1:1 Previews. Doar ca acuma poti avea RAW-urile pe serverul de backup si poti lucra fara originale. Nu mi se pare neaparat mare sfaraiala.
(0) Spot Removal Tool / Visualize Spots: Nice to have, dar nu mi se pare motiv de upgrade.
(0) Slideshow / mix video-photo: Nice to have pentru incepatori. Eu unul utilizez software mai sofisticat. Dar daca e de facut ceva rasol, probabil ca e suficient.
(0) F-Key: marketing...
(+) Radial gradient: Te scapa sa treci prin PS pentru astfel de job.
(0) Lens Correction / Upright: E mult mai bine implementat fata de LR4. Si acolo se putea face, dar mai greoi. Dar se poate face si in LR4.
(0) Spot Removal / Brush: Intr-adevar, te salveaza sa treci prin PS. Dar nu ma da pe spate, oricum n-o faceam prea des.

Una peste alta, cam subtire motivatia de upgrade... In fine, daca pun un pret de bun-simt la upgrade mai vedem. Altii pot avea alte evaluari.

#11
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,719
  • Înscris: 25.01.2007

View Postnenis, on 19 aprilie 2013 - 15:50, said:

ce e aia recunoastere faciala?

recunoasterea faciala este o functie prin care sunt recunoscute persoanele din poza si se eticheteaza (tag-uieste) automat respectiva poza (sau calup de poze) cu numele persoanelor prezente in ea. este utila pentru cei care vor sa isi tina ordine in poze, nu numai in functie de data, cat si in functie de persoane.

Exemplu concret: vine un pieten/ruda si ma roaga: da-mi si mie te rog toate pozele cu fi-miu facute de tine! iti raman dator cu o bere!
ce dracu' ma fac? sap ca fraierul cu orele dupa acul in carul cu fan !

utilitatea primordiala a LR este organizarea pozelor, iar lipsa unei functii avansate automate de catalogare a persoanelor devine un mare minus dupa parerea mea.
cel mai la indemana utilitar pentru acest scop este Picasa, dar procesul inca este anevoios.

#12
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Nu mi-am dat seama ca la asta te referi .. Am vazut si eu la picassa ca imi aparea cerculetul ala sa bag numele persoanei dar nu m-am gandit ca mi-ar folosi. Asa din ce zici tu se pare ca ar avea  sens si chiar ar trebui bagata si la adobe

Edited by nenis, 23 April 2013 - 11:19.


#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Lightroom 5 a aparut, este disponibil aici. :)

L-a incercat cineva?

#14
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Cat va costa oare?

#15
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Se pare ca va fi 129€ full sau 75€ ca upgrade.

#16
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Sa bage briz-briz-uri, Capture One Pro 7 o sa-l manance cu fulgi cu tot la IQ, in continuare.

Edited by nicolaie, 12 June 2013 - 02:31.


#17
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Versiunea 5 (finala) are cateva bug-uri destul de importante:

Quote

Photos adjusted using Process Version 2003 incorrectly display a “Post Crop Vignette: Paint Overlay” History step. Selecting a subsequent History State can reset existing settings that follow that state in the History panel. This reset cannot be undone, effectively deleting any settings that have been applied after the selected History State. This only occurs with images adjusted in PV2003.

Images exported at less than 1/3 of their original size may not retain Output Sharpening and Noise Reduction settings.

http://regex.info/blog/2013-06-10/2268

http://forums.adobe....tart=0&tstart=0

#18
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Am trecut pe Lightroom 5.
Deocamdata, chiar si doar pentru healing brush si linear/radial gradient consider ca merita toti banii.
Mai sunt cateva aspecte care-mi plac mai mult in DxO Optics Pro (7), dar sper sa le gasesc rezolvare cat mai curand.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate