Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Combaterea coropisnitelor

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Metoda ideala e in doi pasi, primul cu cca. 10zile inainte, al doilea la plantarea rasadului...succes asigurat 99%

#38
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012

 qwertysecret, on 09 ianuarie 2014 - 22:22, said:

Salut Iorgu!
nu stiu cand si cum hiberneaza coro (eu am avut atacuri la rasadul de salata la sfarsit de noiembrie/inceput de decembrie!
M-am lovit si eu, de acelsi fenomen ca si tine!
Prin octombrie am fetilizat solul cu guano si balegar ros, de cal. Am plantat salatele si dupa cateva zile au inceput sa dispara una-doua-trei. Am avut rasaduri si am inlocuit. Fenomenul continua. La un moment dat, am sapat la radacinuta unei salate si am gasit o ,,larva'', da o ,,larva'' de coro. Era cu firul de salata in gura. Acest lucru s-a repetat de vreo 15-20 de ori. Cum sapam gaseam salata in gura la ,,puiul de coro''.
Acest lucru poate sa fie comfirmat de un coleg de-al nostru de pe forum. Era in vizita la mine. Sicer nu mai retin care coleg (am multe vizite). Cred ca megane.
Rog mult de tot colegul respectiv sa comfirme afirmatiile mele. Am sapat la radacinuta a vreo cateva salate si la totae am gasit larve cu salata in gura.
Deci concluzia finala este ca deja de la stadiul de larva, aceste ,,nesuferite'' sunt distructive. Imi este frica de ce poate sa fie in primavara in solul respectiv. Dar odata cu frezarea, pentru pregatirea terenului in vederea cultivarii de rasaduri, incorporez obligatoriu asa cum a mentionat si virg72 ,,mesurol''. Dumnezeu cu mila!

#39
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Cred ca a fost roadmaster :)

#40
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Exact frate!
Era pe 04 11 2013.
Hai Cristi, comfirma!

#41
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Am fost demascat ,trebuie sa recunosc in fata marii adunari softpediste ! :)
Intr-adevar,eram  in vizita oficiala la colegul nostru si in timp ce admiram rasadurile ,Iorgu imi arata cate un fir cu o abatere de cateva grade si -mi atragea atentia ! Fir retezat ! Si...avea dreptate !
Acum ,lasand gluma la o parte,as incerca sa va propun sa cautam alternative la clasicul furadan sau mesurol,carora nu le contest eficienta,departe de mine gandul ,dar ma gandesc cu groaza la toxicitatea pe care o cream cu buna stiinta pamantului ,poluandu-ne singuri mancarea noastra si a celorlalti beneficiari ai recoltelor,copii ,parinti...clienti !
Am urmarit recent un documentar pe youtube  de n-am mai dormit juma de noapte, si is om batran,greu de speriat !
Seeds of death (semintele mortii) !
Mi ar placea sa gasim alternative mai putin ucigatoare pentru noi,asa cum qwerty si altii incearca !
Fara ingrasaminte chimice care paralizeaza prin saturare solul,fara tratamente cu substante remanente,zau ca nu sunt fugit de acasa !
Cred ca asta e adevarata arta a gradinaritului,sa duci pana la capat o cultura fara sa-ti bagi singur cancerul in organism !
La nivel de amator e mai probabil sa reusesti,la suprafete mari e foarte greu ,sunt convins de asta ,dar totusi,nu credeti ca merita sa incercam ?!
Sa ma iertati pentru off topic,dar ma manca tastatura !



#42
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 1orgu, on 10 ianuarie 2014 - 21:01, said:

o ,,larva'' de coro. Era cu firul de salata in gura

Asta mi-a amintit de larvele de carabusi pe care le-am gasit eu cu fragutele in gura. De la o zi la alta tufele de fragute se blegeau, cand am apucat una si am tras foarte usor, a iesit cu totul si odata cu tufa si 4 larve de carabus, cu radacinile in clontz!

Stiti cumva astea cum se pot combate? Ca mereu cand sap dau prin gradina peste cate o larva de-asta, anul acesta au fost foarte multi carabusi. Cum se combat eficient carabusii?

#43
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

 1orgu, on 10 ianuarie 2014 - 21:01, said:

incorporez obligatoriu asa cum a mentionat si virg72 ,,mesurol''. Dumnezeu cu mila!
Iorgule, pentru binele generatiilor viitoare, insist: ce te costa sa incerci metoda descrisa mai sus? Ai afanat tu ditamai gramada de compost in cautarea unei amarate de foarfeci si nu faci 2, 3 gropi sa pui aceste capcane? daca la primavara nu gasesti nicio coro in galeti, ai tot dreptul moral sa dai cu napalm in toata gradima. Incearca si poate vei fi rasplatit :-)

#44
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Maine nu. Duminica si luni nu. Dar marti bag foto cu metoda invocata de tine. La 132mp. pun 4 ,,capcane''. Am tot ce-mi trebuie si doresc sa primesc (primim) un semnal pozitiv.
Tu (voi) sti (ti) ca ma implic si nu sunt evaziv.

#45
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Problema nu e la  Iorgu, cu siguranta ca pentru nepotica lui ar face orice , e la noi restul care din varii motive,lipsa timp,necunoastere,teama pierderii recoltelor ,nu ezitam sa folosim tratamente chimice mai mult sau mai putin haotice care ne  distrug sanatatea lent si ireversibil ! A avut vreunul din gaus sansa sa duca la un laborator un produs agricol  si sa-i testeze toxicitatea ? Mi e teama ca nu ! Am fi mai speriati decat de cutremurul lui marmureanu !
E o batalie cu putini supravietuitori,foarte putini ....
A pus megane un link cu nocivitatea substantelor active din tratamentele care le folosim....,e vreunul decis sa le scoata din farmacia proprie ?
E greu,al naibii de greu !

#46
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
o metoda absolut eco, in completarea celei prezentate de qwerty, ar fi sa infasori tulpina plantei de doua, trei ori cu o bucata de folie si astfel gangania cand intalneste planta nu mai are ce roade, gusta un pic din folie, dar nu-i place si pleaca mai departe.
aceasta folie o infasori pe tulpina plantei in asa fel incat, cand o plantezi, folia sa fie deasupra pamantului cam unu, doi cm, iar in pamant vreo cinci cm.
rata de reusita de 99,9%.
dupa ce tulpina plantei se mai intareste, se scot aceste bucati de folie , pt nu a fi nicio banuiala ca ar afecta dezvoltarea plantei.
se infasoara tulpina, nu si radacina, pt ca se stie ca coro ataca aproape de suprafata pamantului.
un unchi de-al meu, fie-i tarana usoara, ca de ceva vreme-i in lumea celor drepti, taia bucati de tulpini de floarea soarelui, le taia pe din doua, le scobea de acel miez, dupa care le aplica pe tulpina plantei,  si nu mai avea nicio treaba cu atacul coro.
totodata aceasta tulpina si putrezea cu timpul, lasand planta sa se dezvolte in voie.
pe la noi e f usor de pus in aplicare aceasta metoda pt ca cuburile nutritive sint din acel furtun de folie, iar atunci cand rasadesti, doar ridici acea bucata de furtun in care s-a dezvoltat planta pana in acel moment, il infasori dupa tulpina si gata.
de ce am spus in completare, pt ca o otrava tot trebuie sa le pui, altfel ele se dezvolta si inmultesc in voie,  se fac niste dihanii de-ti rod si folia cate o data, ici, colo.

Edited by virg72, 11 January 2014 - 09:28.


#47
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Cam in ce perioada de timp se dizolva acea folie biodegradabila?
Cred ca este foarte practica daca are timpul de viata scurt. Ma gandesc si la faptul ca este ajutata si de umezeala din irigare.

#48
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
stai, ca eu n-am zis ca-i biodegradabila, dar daca crezi ca ar afecta planta in dezvoltarea ei, cam dupa o luna de la  plantare, poti ridica, scoate acea folie.
daca cumva gasesti biodegradabila, e mai bine cred, oricum, folia trebuie sa aiba si ceva grosime. sa nu fie de la  pungile alea degradabile ca ar trece coro prin ele ca prin branza.

#49
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Am inteles de la inceput ca nu este vb. de folie biodegradabila. Vroiam sa avansez nitel sugetia ta. Intre timp am dat un search si am aflat ca se degradeaza in minim 6 luni. Cam mult.
Totusi ideea in sine este bine venita. Putem incerca si cu buc. de furtun de plastic, din ala moale. Acel binecunoscut varnish. Nu este greu de protejat tulpina. Taiem la 7-8cm., sectionam si matisam planta la partea de jos. Peste vreo doua saptamani, extragem tubul si il pastram ptr. la anul.
Cred ca merita incercat. Pretul este de nimic, iar manopera dureaza cateva secunde. Oare afecteaza cu ceva dezvoltarea plantei acesta metoda? Binenteles ca interiorul furtunului de plastic este ceva mai mare decat grosimea tulpinei.

#50
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
poate niste pahare din carton(hartie mai groasa) fara fund eu cred ca in cateva saptamaini se absoarbe si nu impiedica dezvoltatrea plantei

#51
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 druidu, on 12 ianuarie 2014 - 20:25, said:

poate niste pahare din carton(hartie mai groasa) fara fund

In cazul asta se pot folosi rolele de la...hartie igienica Posted Image

#52
glorindiana

glorindiana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.12.2014
Pentru ca nu s—a mai postat de un an si ceva , propun si eu o metoda de a proteja valoroasele noastre rasaduri de d—nele coro...Se aduna din toamna un brat de bete de cucuta, care se gasesc pe toate drumurile...apoi se pun la uscat si pastrare pana in momentul in care plantam rasadurile in gradina. Cu un fierastrau se taie bucati de 5—6cm lungime din betele de cucuta. Se introduce rasadul prin cucuta si apoi se planteaza astfel incat cucuta sa  aiba 2—3 cm ingropati in sol. Astfel  se protejeaza si de coro... si de greiere ... si de urechelnita. Nu rezolvam insa problema existentei acestor daunatori in sol. Numai bine si spor la treaba!



#53
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

 claudia313, on 12 ianuarie 2014 - 21:49, said:



In cazul asta se pot folosi rolele de la...hartie igienica Posted Image
si cand Doamne iarta-ma strang eu 150-200 de role... ?

#54
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Repede. Nu vezi ce vremuri c......... traim?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate