Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Combaterea coropisnitelor

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Si ma rog dece sa nu recomand si la altii? Ai citit ce a scris initiatorul topicului? Si nu uita sa-i atragi atentia si lui 1orgu ca nu este bine ce-a facut.

#20
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Pentru ca nu e o metoda 'omologata' stiintific...lui Conu Iorgu i-am raspuns déjà.

#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Legislatia europeana interzice de foarte multi ani, productia de insecticide puternice.
Ca atare, orice ai cumpara de pe piata, e apa chioara.
     Poti sa-i dai o lingura de insecticid dimineata, una la pranz si una seara unui copil intre 3 luni si 6 ani si nu va pati nimic.
Cam atat de tari sunt insecticidele existente pe piata.
Pe de alta parte, daunatorii au capatat rezistenta la multe substante care se pot folosi inca legal.
      Succes !!

#22
Paun_Duti

Paun_Duti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 02.07.2009

 pufarin, on 16 aprilie 2013 - 19:04, said:

Foloseste metoda asta  si ai scapat de griji. Este folosita intens de taranii de la mine din zona si am adoptat-o si eu iar rezultatele sant excelente.

Multumesc mult pentru aceasta reteta.
Am reusit sa scap de coropisnite. Dupa ce am plantat rasadurile in gradina(si am pus langa firele de rosii, ardei si vinete cate putin malai preparat cu reldan), a doua zi am gasit o gramada de coropisnite moarte iesite la suprafata solului. Sunt deja doua saptamani decand am plantat rasadurile si nu mi-a retezat nici macar un fir. Am oferit aceasta reteta si altor rude carora deja coropisnitele le atacasera rasadurile plantate si a doua zi au gasit si ei multe coropisnite moarte.
Deci, e foarte eficient. Nu stiu cat de nociv e pentru noi, dar nu cred ca e mai nociv decat legumele din piata.

#23
ypanduru

ypanduru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.11.2013
spartura de porumb amestecata cu insecticid novadim curatenie totala

#24
vladislav25

vladislav25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 05.12.2010

 ypanduru, on 15 noiembrie 2013 - 21:01, said:

spartura de porumb amestecata cu insecticid novadim curatenie totala

Asa am scapat si eu de ele! Am luat de la moara 2 saci de crupe, am amestecat cu un litru de novadim intr-o balie si am imprastiat pe 1,5 ha impreuna cu complex dupa care am incorporat in pamant cu freza si adio coropisnite! foarte eficient!

#25
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
La Multi Ani, dragi colegi de breasla!

Long time, no "see", sper ca sunteti cu totii bine si faceti deja incalzirea degetelor pt "prestidigitatia" ce va urma (semanatul cantand la "pianul" din tavitele alveolare :)

Pentru ca se apropie sezonul si nu vrem sa lasam prada "fetele" noastre la "lupii" nesatui, vreau sa va impartasesc o reteta "bio" ce am aflat-o de la varul meu, un legumicultor cu state vechi in domeniu: se ia una bucata (in functie de marimea suprafetei ce urmeaza a fi cultivate, una sau mai multe) galeata de 10-15 l (alea de vopsea lavabila sunt numa' bune), se "ciuruieste" cu un burghiu de diamterul ceva mai mare decat cel al coro, se umple cu balegar proaspat (yummy, yummy pt coro) si se introduce in mijocul ei "bomba cu napalm" (mesurol, reldan, furadan, etc, in combinatie irezistibila foarte cunoscuta, cu tarate sau huruiala, grasime si zahar).

Apoi se face o groapa de dimensiunea galetii si se introduce galeata la nivelul solului. In primavara, cand "fetele" noastre urmeaza a fi transplantate la loc definitiv, se scoate galeata si se arunca continutul in fosa septica, continuitatea bio lasandu-se in seama statiei de epurat

Hope it helps,

Un an mai bun!
dec

#26
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Toate bune si frumoase pana la faza cu fosa. Daca este septica, microorganismele de acolo, ce ne ajuta la descompunerea materialelor umane depuse zilnic, nu vor fi de acord cu adaosul de insecticide.

#27
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
Maddox, din toate relele il aleg(em) pe cel mai mic. Prefer sa fac teste pe bietele micro-organisme din fosa decat pe semenii nostrii. Daca ai o solutie mai eco & bio friendly, in acelasi timp eficienta, d'abia astept s-o aud :)

P.S. Admit ca am aberat cand m-am referit la septicitatea fosei, mai bine ii ziceam hazna si scapam de ochiul critic :)

#28
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Ca idee, cred ca este binevenita. este mult mai eficient sa le adunam noi unde vrem, decat sa vina ele cand vor.
Dar nu cred ca este atat de simplu. Mama Natura a organizat in asa fel toate pe acest pamant, incat ,,coro'' stau a le dreaku la hibernat pana ce timpul se mai incalzeste si noi trebuie sa plantam. Aceasta perioada se suprapune cu dezavantajele pe care le stim.
Ce am observat eu anul trecut, este ca acestea ataca rasadurile plantate, pe o perioada de 7-8 zile, de la plantare. Dupa aceea le lasa in pace. Am avut acesta proba cu plantarea in doua etape asta primavara. Nu am reusit inca sa-mi dau seama care este fenomenul.
Daca reusesc sa le feresc timp de o saptamana, probabilitatea ca ele sa fie victima ,,atacatoarelor'' scade foarte mult.

#29
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Daca e hazna nu mai am prea multe impotriva.
In afara de asta eu nici nu as mai aduce vorba de furadan cu atat mai putin sa-l recomand sau sa-l folosesc.
Daca ne spui din experienta cunostintei tale si ce suprafata acopera o galeata ar fi super.

#30
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca nu-ti arde de joaca, bagi Mesurol in martie in solar si in aprilie in gradina...

#31
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Deja doua pungi a cate 500gr. sunt pregatite.
Pe bune, am concluzionat dupa multe tentative, ca este cea mai eficienta si nestresanta metoda. Am trecut de stadiul ,,joaca''. Mai ales dupa ce le-am prins in direct, cand erau in plina perioada de imperechere (acele zboruri si aterizari).

#32
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca te apuci sa le combati abia dupa ce au intrat in 'calduri', e deja prea tarziu!
Treaba buna se face cand ies din hibernare si sunt flamande...
:)


#33
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nici nu ma gandesc sa plantez ceva, fara sa ,,minez'' imediat terenul.
O punga cu granulele respective, este mult mai ieftina fata de stresul provocat de ,,respectivele''.

#34
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Daca ai ajuns cu crescatoria de coro in faza de calduri, te poti distra noaptea cu o lampa puternica la dansuri nuptiale gratis!
:)


#35
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006

 1orgu, on 09 ianuarie 2014 - 17:57, said:

Dar nu cred ca este atat de simplu. Mama Natura a organizat in asa fel toate pe acest pamant, incat ,,coro'' stau a le dreaku la hibernat pana ce timpul se mai incalzeste si noi trebuie sa plantam. Aceasta perioada se suprapune cu dezavantajele pe care le stim.
Salut Iorgu!

nu stiu cand si cum hiberneaza coro (eu am avut atacuri la rasadul de salata la sfarsit de noiembrie/inceput de decembrie!), cert e ca trag la caldura .. iar acolo vor gasi ceva bun-bun, de-au gasit si suratele/raposatele asta primavara!

Sunt rabdator, lansez "nadele" si nu le scot pana la transplantarea "fetelor". Revin cu rezultate

 maddox_dtv, on 09 ianuarie 2014 - 18:04, said:

Daca ne spui din experienta cunostintei tale si ce suprafata acopera o galeata ar fi super.
Nu m-am gandit sa-l intreb de acest lucru, dar intentionez sa "lansez" cam 4 galeti distribuite strategic in cei 200 m2 de solar. Anyway, il intreb si revin cu raspunsul

#36
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
asta cu galetile e o metoda eco, dar nu este atat de eficienta ca atunci cand imprastii pe toata suprafata incorporat in sol.
iar mesurol vs novadim sau alt insecticid care se poate amesteca cu uruiala de porumb, de departe a doua varianta castiga la pret, eficienta fiind la fel pt amandoua.
singurul neajuns pt amandoua e ca tratamentul trebuie repetat la doua saptamani, asta cel putin la rasaduri, rasaduri semanate pe brazde, daca vrei sa nu risti niciun fel de atac.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate