Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat vase si grasimea

Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 

Ilegalitate?

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
Cotojman

Cotojman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.10.2009
Pot sa downloadez continutul unui site si apoi sa il modific eu ?

#2
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,069
  • Înscris: 19.12.2012
daca ai acceptul proprietarului acelui site.

#3
Cotojman

Cotojman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.10.2009

View PostA10, on 15 aprilie 2013 - 16:09, said:

daca ai acceptul proprietarului acelui site.

Si daca nu il am ? Si eu downloadez si apoi il modific si imi fac si eu un site ce se intampla?

#4
catalinuptm

catalinuptm

    Senior CG Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,308
  • Înscris: 11.03.2008
Vrei sa downloadezi un template free si apoi sa-l modifici tu dupa bunul tau plac ?

#5
Cotojman

Cotojman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.10.2009

View Postcatalinuptm, on 15 aprilie 2013 - 16:15, said:

Vrei sa downloadezi un template free si apoi sa-l modifici tu dupa bunul tau plac ?

Am vazut un site si vreau sa imi fac unul identic cu mici modificari .

#6
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007

View PostCotojman, on 15 aprilie 2013 - 16:06, said:

Pot sa downloadez continutul unui site si apoi sa il modific eu ?

Nu cred ca poti downloada 'continutul' unui site. Poate doar daca e alcatuit doar din html si imagini :)). Poate tu vrei sa copiezi modul in care arata un site, gen dai save as la pagina (chiar si asa nu iti salveaza chiar tot) si apoi incerci sa reconstruiesti tu.
in 99% din cazuri (daca nu e vreun site al unei entitati juridice/guvernamentale/adica nu il folosesti pt phishing) nu cred ca vei pati nimic. Doar n-o sa vina X-ulescu din strainatate in RO sa te dea pe tine in judecata ca ai facut o clona nereusita dupa design-ul lui. Iar daca e romanesc la fel. Nu pierde nimeni bani cu procese d-astea.

#7
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007

View PostCotojman, on 15 aprilie 2013 - 16:06, said:

Pot sa downloadez continutul unui site si apoi sa il modific eu ?
Acasă la tine pe calculatorul tău poţi face ce vrei tu, chiar şi să scrii viruşi. Dacă vrei doar să experimentezi cu designul saitului şi reuşeşti să descarci toate fişierele necesare, dă-i bice Posted Image

Dacă în schimb vrei să foloseşti porţiuni din look-ul sau materialele unui sait, atunci devine mai dificil. Conţinutul (articole, poze etc) are o licenţă sau nu, care-ţi îngăduie reproducerea lor sau nu. Tema saitului (CMS sau custom-made) poate fi la rândul ei reprodusă sau nu, în funcţie de licenţa aplicabilă.

În general vorbind nu există vreo poliţie a internetului care să te ridice de pe scaun şi să-ţi pună cătuşe. Dar dacă eşti dovedit ca un măgar plagiator îţi cam pierzi credibilitate în ochii celor care contează, iar proprietarul de drept al materialelor poate cere suspendarea saitului tău de către firma de hosting; în general firmele care se ocupă cu găzduirea nu acceptă să ai pe sait materiale asupra cărora nu ai drepturi de autor.

#8
Cotojman

Cotojman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.10.2009

View Postdaimon, on 15 aprilie 2013 - 16:23, said:

Acasă la tine pe calculatorul tău poţi face ce vrei tu, chiar şi să scrii viruşi. Dacă vrei doar să experimentezi cu designul saitului şi reuşeşti să descarci toate fişierele necesare, dă-i bice Posted Image

Dacă în schimb vrei să foloseşti porţiuni din look-ul sau materialele unui sait, atunci devine mai dificil. Conţinutul (articole, poze etc) are o licenţă sau nu, care-ţi îngăduie reproducerea lor sau nu. Tema saitului (CMS sau custom-made) poate fi la rândul ei reprodusă sau nu, în funcţie de licenţa aplicabilă.

În general vorbind nu există vreo poliţie a internetului care să te ridice de pe scaun şi să-ţi pună cătuşe. Dar dacă eşti dovedit ca un măgar plagiator îţi cam pierzi credibilitate în ochii celor care contează, iar proprietarul de drept al materialelor poate cere suspendarea saitului tău de către firma de hosting; în general firmele care se ocupă cu găzduirea nu acceptă să ai pe sait materiale asupra cărora nu ai drepturi de autor.

Site-ul este in format html , am descarcat un program special pentru descarcarea intreg site-ului . Contine foarte multe fisiere Notepad... Eu vreau sa il modific.. Nu cred ca este nimic rau in asta. Site-ul este din Ro.

#9
Dorin_78

Dorin_78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 09.02.2013
daca iei scheletul(template-ul) site-ului (sau si ceva scripturi) nu e nici o problema

problema e daca iei din continut, de exemplu text, informatii, articole.. acestea intra la drepturi de autor & shit(si oricum e f. greu de demonstrat ceva. legile sunt neclare. oamenii au o mare problema in a intelege ca pe net nu se aplica aceleasi reguli ca-n real life).

pe web nu e ca-n alte domenii, aici fiecare se inspira de la alţii, si e ok, nu-si dau in cap unu altuia. nimeni(cu mici excepţii) nu face un site de la 0. si chiar daca-l de la 0 face asta nu inseamna ca altii nu pot face acelasi schelet sau ca nu pot lua si eu css-ul sau un script de slideshow. nu e nici o problema. la români e o problemă deoarece ei suferă mult de tot ce ţine de proprietate. au impresia ca orice creeaza, e strict al lor, altii nu mai au voie sa vina cu o idee asemănătoare.

Edited by Dorin_78, 15 April 2013 - 16:51.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostCotojman, on 15 aprilie 2013 - 16:27, said:


Site-ul este in format html , am descarcat un program special pentru descarcarea intreg site-ului . Contine foarte multe fisiere Notepad... Eu vreau sa il modific.. Nu cred ca este nimic rau in asta. Site-ul este din Ro.
si ce vrei sa faci cu site-ul modificat? il pastrezi la tine pe calculator, sau vrei sa-l hostezi undeva si sa spui ca e de fapt al tau?

#11
Cotojman

Cotojman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.10.2009

View Post_Smiley_, on 15 aprilie 2013 - 16:50, said:

si ce vrei sa faci cu site-ul modificat? il pastrezi la tine pe calculator, sau vrei sa-l hostezi undeva si sa spui ca e de fapt al tau?


Vreau sa il hostez . Dar vreau sa il modific in proportie de 50 % .

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Nu-i cumva făcut pe o platformă gen wordpress peste care are o temă? Ia vezi în main ce zice, că poate scapi fără câteva zile de modificări cumpărând o temă de 20-50$.

#13
Cotojman

Cotojman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.10.2009

View PostAlexIP, on 15 aprilie 2013 - 17:17, said:

Nu-i cumva făcut pe o platformă gen wordpress peste care are o temă? Ia vezi în main ce zice, că poate scapi fără câteva zile de modificări cumpărând o temă de 20-50$.

Nu stiu la ce te referi . Fi mai explicit daca ai buna-vointa .

#14
Diabolik_01

Diabolik_01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 17.09.2007
O sa te chinui mult degeaba!

Nu are rost sa copiezi cand ti se da asa ceva gratis.

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostCotojman, on 15 aprilie 2013 - 16:27, said:



Site-ul este in format html , am descarcat un program special pentru descarcarea intreg site-ului . Contine foarte multe fisiere Notepad... Eu vreau sa il modific.. Nu cred ca este nimic rau in asta. Site-ul este din Ro.

     Tocmai ce ti s-a explicat ca este un lucru rau in asta. Proprietarii site-ului cu pricina se pot simti legati daca tu faci un site identic cu al lor. Sunt oameni care cheltuie foarte multi bani ca faca un site si sa-l umple cu informatii.
Ceea ce vrei tu sa faci e furt intelectual si inselatorie.
Te pot da in judecata pentru daune. Dupa caz, te poti trezi si cu politia la usa, daca se considera ai incercat sa induci in eroare utilizatorii ca sa colectezi informatii confidentiale.

#16
daimon'

daimon'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 22.09.2007
"fisiere Notepad" ... tipu' habar n-are ce face. O sa-si prinda urechile si o sa abandoneze, eventual o sa-i iasa o magarie foarte diferita de saitul original. N-are rost discutia asta :)

#17
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View PostCotojman, on 15 aprilie 2013 - 16:55, said:

Vreau sa il hostez . Dar vreau sa il modific in proportie de 50 % .
in principiu e incalcarea drepturilor de proprietate intelectuala. iti pot inchide site-ul si iti pot cere si despagubiri in instanta.

depinde insa si ce reprezinta acel 50%, adica ce pastrezi din site-ul lor. de exemplu eu pot lua de aici toata legea: www.codulmuncii.ro , care reprezinta peste 50% din continutul site-ului, si o pot pune unde vreau eu, pentru ca legea nu le apartine celor ce au facut acel site (o pot gasi in Monitorul Oficial, de exemplu). dar nu-i ok daca iau formatul site-ului, culorile si asezarea in pagina, chestii care au fost facute de catre ei.

#18
Cotojman

Cotojman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 28.10.2009

View Post_Smiley_, on 16 aprilie 2013 - 07:22, said:

in principiu e incalcarea drepturilor de proprietate intelectuala. iti pot inchide site-ul si iti pot cere si despagubiri in instanta.

depinde insa si ce reprezinta acel 50%, adica ce pastrezi din site-ul lor. de exemplu eu pot lua de aici toata legea: www.codulmuncii.ro , care reprezinta peste 50% din continutul site-ului, si o pot pune unde vreau eu, pentru ca legea nu le apartine celor ce au facut acel site (o pot gasi in Monitorul Oficial, de exemplu). dar nu-i ok daca iau formatul site-ului, culorile si asezarea in pagina, chestii care au fost facute de catre ei.
Esti prima persoana care a inteles ceea ce vreau eu sa fac. Bafta .

View Postdaimon, on 16 aprilie 2013 - 03:35, said:

"fisiere Notepad" ... tipu' habar n-are ce face. O sa-si prinda urechile si o sa abandoneze, eventual o sa-i iasa o magarie foarte diferita de saitul original. N-are rost discutia asta Posted Image
Cine esti tu sa spui ca nu are rost o discutie ? Notepad, html . vrei si desen?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate