Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

The Hunger Games - Catching Fire (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Nu, cica, alea doua mokingjay-uri sunt ultimele.

#20
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r3CuL7N82-k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Posted Image Posted Image Posted Image

#21
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Ok, l-am vazut! La IMAX in 2D, ca oricum in 3D nu l-au facut. Am zis pe-aici ca ma temeam ca, dupa cum arata trailerul, o sa fie un dezastru. Ei bine, n-a fost. Filmul prinde esenta cartii si ii ramane fidel pana la capat.

Cu foarte mici exceptii, modul in care joaca actorii este perfect - inclusiv cei in roluri secundare (cu mentiuni speciale pentru cei care ii joaca pe Prim, Heavensbee si - spre supriza mea - Effie!).

Cum de data asta actiunea a permis sa nu se mai puna in distributie copii, filmul are un aer mai matur, care se potriveste personajelor principale. Exista cateva scene care au fost (putin) modificate fata de carte, dar schimbarile au sens din punct de vedere cinematic, asa ca pot spune ca filmul le-a iesit. I-as da nota 9 din 10.

Acum tot ce-mi ramane e sa astept ultima parte - ma rog, ultimele doua - si sa sper ca n-o s-o dea in bara cu astea la faza cu lungitul peltelei gen The Hobbit.

Edited by kratima, 23 November 2013 - 16:30.


#22
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
http://www.rottentom..._catching_fire/
http://www.metacriti...s-catching-fire
8,3 deocamdata pe imdb , cred ca va sfarsi undeva 7,5-8.
Oricum e foarte bine pentru un astfel de film. Regizorul Francis Lawrence si-a facut bine treaba.

#23
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Cartile, cel putin din punctul meu de vedere, sunt ieftine si proaste, insa filmele sunt clar superioare; pentru ce schelet au, sunt de-a dreptul bunicele.
Si Francis Lawrence, pe romaneste, a facut bici din rahat, iar Jennifer Lawrence, oricat de antipatica mi-ar fi, chiar joaca bine. Mi-a placut, i-am dat 7.5

Si asta e impresia pe care mi-a lasat-o filmul in conditiile in care 13 din 15 oameni prezenti in sala vorbeau despre moda, despre telefoane sau isi povesteau prima parte a filmului. Nu stiu ce-i in neregula cu oamenii, din ce in ce mai des confunda o sala de cinema cu o carciuma sau un circ.

Edited by HighHopes, 27 November 2013 - 01:32.


#24
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View PostHighHopes, on 27 noiembrie 2013 - 01:32, said:

Cartile, cel putin din punctul meu de vedere, sunt ieftine si proaste, insa filmele sunt clar superioare; pentru ce schelet au, sunt de-a dreptul bunicele.
Si Francis Lawrence, pe romaneste, a facut bici din rahat,...

Nu doar tu ai aceasta parere:
http://variety.com/2...vel-1200885504/#
Din punctul meu de vedere Gary Ross pare un regizor chiar mai serios decat Francis Lawrence ,dar nu avut buget si a facut uz prea mult de filmarile alea jerky cu camera umblatoare.

#25
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 14.04.2010
Pe mine nu m-a impresionat filmul... necitind cartile anumite personaje si scene mi s-au parut aruncate ca nuca in perete... unele personaje au murit exagerat de simplu, ma asteptam ca baba aia sa aibe un rol mai important... parca multe chestii nu s-au legat deloc.
Aaaa! Finalul a fost de tot rahatul, daca continuarea venea luna viitoare intelegeam dar sa te lase asa in aer pt un an de zile mi se pare o mare porcarie...

Tot ce am zis este parerea personala ;)

#26
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View PostEngineer_xxl, on 27 noiembrie 2013 - 12:45, said:

Aaaa! Finalul a fost de tot rahatul, daca continuarea venea luna viitoare intelegeam dar sa te lase asa in aer pt un an de zile mi se pare o mare porcarie...

Cica exact asa abrupt se termina si cartea iar scenaristii sub stricta "supravegere" chiar a autoarei cartilor au facut ce li s-a spus. Cica madam Collins aia si-a dat girul la tot ce e in film.

Edited by edigee, 27 November 2013 - 13:02.


#27
zircon

zircon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,676
  • Înscris: 05.03.2004
slabut rau filmul asta!

#28
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Am fost ieri si l-am vazut.
Prima parte a filmului mi s-a parut plictisotoare, fara prea multa actiune. Insa de cand au reintrat in arena, a devenit pe placul meu.
Rochiile lui Effie erau interesante rau (chiar sunt curios cine s-a ocupat de ele). Cele ale lui Katniss erau traznet!
Nu ma asteptam sa fie Lenny Kravitz in rolul lui Cinna. Mi-a placut cum a jucat.
Pacat ca aceste ultime doua parti sunt cam previzibile.

Nu cred ca am rabdare doi ani aa vad cum se termina exact si ma bate gandul sa citesc cartile. Merita?
Aprppo, am vazut ca volumul trei este tradus in romana ,, Revolta", iar cartea in engleza se numeste ,, Mockingjay". De unde provine aceasta diferenta?

Edited by LordRevan, 05 December 2013 - 15:43.


#29
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013
Multi iti vor spune ca merita, eu insa nu sunt de acord. Este o lectura extrem de usoara, saraca in vocabular si detalii, pe care o citesti intr-o zi (pe toate trei) ca pe ziar. Actiunea e prezentata fugitiv, zici ca e un rezumat al unui elev de liceu la profil real. Si e pacat de idee si de actiune, care ar fi putut fi despicata in 14 si valorificata mai mult.   Adica da, este o carte pentru copii, dar asta nu inseamna ca nu poate fi buna.

#30
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View PostLordRevan, on 05 decembrie 2013 - 15:30, said:


Aprppo, am vazut ca volumul trei este tradus in romana ,, Revolta", iar cartea in engleza se numeste ,, Mockingjay". De unde provine aceasta diferenta?
Din acelasi motiv pentru care la noi(atat cartea cat si filmul) Catching Fire a fost tradus Sfidarea. Oricum Mokingjay e un termen intraductibil inventat de madam Collins.

#31
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Sa inteleg ca este sub nivelul sagai A Song Of Ice And Fire. Dar find o lectura usoara,  i-as da o sansa.

Vad ca in film au tradus  termenul mockingjay cu gaita zeflemitoare. Mi se pare inspirata traducerea.

#32
evox

evox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 16.10.2006

View Postedigee, on 05 decembrie 2013 - 20:20, said:

Din acelasi motiv pentru care la noi(atat cartea cat si filmul) Catching Fire a fost tradus Sfidarea. Oricum Mokingjay e un termen intraductibil inventat de madam Collins.

Ia vezi in google translate ce zice la mocking si la jay...

#33
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Pai aia nu s-au obosit sa traduca altfel decat cu google translate si au dat-o in bara.
Mokingbird e o pasare ,un fel de mierla.
Jay e intr-adevar o gaita.
Dar traducerea nu e nici pe departe gaita batjocuritoare sau zeflemitoare. E un fel de mutant :
http://thehungergame...ockingjay_(bird)

#34
zedicus

zedicus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 25.12.2013
Cartile/filmele Hunger Games au o idee interesanta, dar din pacate nu e bine pusa in practica

#35
HighHopes

HighHopes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 03.06.2013

View Postzedicus, on 01 ianuarie 2014 - 23:09, said:

Cartile/filmele Hunger Games au o idee interesanta, dar din pacate nu e bine pusa in practica
Nici n-am vrea sa fie pusa in practica Posted Image

#36
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View PostHighHopes, on 01 ianuarie 2014 - 23:50, said:

Nici n-am vrea sa fie pusa in practica Posted Image
Daca ar fi sa ne luam dupa conspirationisti poate chiar suntem in mijlocul la asa ceva.
Just kidding....
Anyway ,nu vi s-a parut cam stangist mai ales Catching Fire asta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate