Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Cum creez un chestionar cu html si php?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2 replies to this topic

#1
IonutYtaly32

IonutYtaly32

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 15.10.2011
Ma tot chinui sa creez un chestionar in html si php de 10 intrebari si pe fiecare intrebare sa aiba 3 raspunsuri, completand tot chestionaru de 10 intrebari vreau ca la sfarsit sa imi arate pe fiecare intrebare daca a fost raspuns corect sau gresit.


la html ma primcep ceva mai bine decat la php si cam asa arta o singura intrebare.
<form action="raspuns.php" method="post">
Intrebare...<br/>
<input type="checkbox" name="r1">raspunsul 1<br/>
<input type="checkbox" name="r2">raspunsul 2<br/>
<input type="checkbox" name="r3">raspunsul 3<br/>
<input type="submit" name="button"/></form>


In php stiu sa recuperez datele dar nu mai stiu sa fac in asa fel incat sa imi afiseze raspunsul corect sau gresit pe care bine inteles tot eu il decind care dintre cele 3 raspunsuri pe fiecare intrebare este corect sau gresit.

<?php
echo "Intrebare..."
$r1 = $_POST['r1']
$r2 = $_POST['r2']
$r2 = $_POST['r3']

???
??
??


?>



#2
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Vezi ca checkbox inseamna ca poti bifa mai multe. Daca cumva exista un singur raspuns mai indicat ar fi radio button parerea mea. Nu prea ma pricep la programare web dar ma gandesc ca input formurile de genul checkbox, radio etc returneaza in php un fel de valoare precum: checked, true/false. Fiindca tu stii deja care e raspunsul corect, sa zicem r2, in php tu doar trebuie sa-l verifici daca a fost selectat. Ma gandesc ca prin POST se trimit doar variantele selectate nu si restul.
Cauta pe google "checkbox php", "get value checkbox php", "handling checkbox php" pt. lamuriri suplimentare.

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pune
name="r[]"
ca să ai răspunsurile bifate ca array în PHP.

Restul problemei nu ţine de HTML, ci de PHP, deci după ce ai corectat cum am spus, du-te pe PHP > Incepatori şi întreabă acolo.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate