Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Android 2.3.6

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012
Salutare! De curand am gasit un smartphone la un pret foarte convenabil si as dori sa mi-l cumpar.Problema este ca ruleaza Android 2.3.6 si din cate am auzit, aceasta versiune este una destul de veche (dat fiind faptul ca s-a ajuns la Android 4.2etc. ) Acum vine si intrebarea : are vreo legatura OS-ul cu rularea decenta a aplicatiilor , cu gestionarea resurselor etc. Va rog raspunsuri cat mai detaliate daca se poate , deoarece nu am mai avut nici o tangenta cu sistemele de operare de pe smartphone-uri :)

P.S. Telefonul este Allview A4ALL , toate specificatiile le gasiti aici  http://allview.ro/shop/a4all.html

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Unele aplicatii noi, nu sunt compatibile cu SO-uri mai vechi, deci da, esti informat corect. Tinand insa cont de faptul ca daca te loghezi pe Play, esti informat in legatura cu compatibilitatea aplicatiilor in ceea ce priveste modelul aparatului tau, impreuna cu numarul imens de aplicatii, nu te preocupa de 2.3.6. Unii chiar spun ca 2.3.6. ar fi mai peste 4.0.

#3
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Unele aplicatii nu vor rula pe 2.3.6

http://www.androidau...sandwich-37742/

Edited by LensFlare, 13 April 2013 - 12:15.


#4
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012

View PostYOUR_GOD, on 13 aprilie 2013 - 12:12, said:

Unele aplicatii noi, nu sunt compatibile cu SO-uri mai vechi, deci da, esti informat corect. Tinand insa cont de faptul ca daca te loghezi pe Play, esti informat in legatura cu compatibilitatea aplicatiilor in ceea ce priveste modelul aparatului tau, impreuna cu numarul imens de aplicatii, nu te preocupa de 2.3.6. Unii chiar spun ca 2.3.6. ar fi mai peste 4.0.

Acum , spune-mi te rog ce parere ai despre telefonul acesta in general? Cand l-am vazut mi s-a parut (cu toate ca nu prea le am cu telefoanele mobile) ca pretul este mult prea mic pentru un asemenea telefon. Nu vreau sa imi cumpar un terminal care sa se strice dupa 2 luni de utilizare:)

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,775
  • Înscris: 25.01.2007
Ca specificatii telefonul e o.k., dar vad ca tin secreta memoria interna. Nu te arunca sa il iei, pana nu ai garantia ca se pot instala aplicatii pe card. Daca are o memorie interna de 100-200 mega, daca merg aplicatiile e ultima ta problema, ca nu o sa ai unde sa le instalezi. Ca de rootare la modelul ala, nu cred ca poate fi vorba inca.
Si in general site-ul lor e scump, vand produsele mai ieftin altii. Io am luat din altex si emag produsele lor mult mai ieftin decat le vand pe site.
Ai garantie, daca se stica asta e.

Edited by slai, 13 April 2013 - 12:21.


#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Colegule, telefonul este, dupa cum apare acolo, un produs nou. Nu ca as fi prea cunosctator de Allview-uri. Despre tablete mai stiu catev ceva si le-as acorda, pentru segmentul lor de piata, nota 7.
Telefonul pe care il vizezi, are un procesor OK, vads ca, cel putin in specificatii, sta bine si cu netul, suporta microSD, dar sta prost la capitolul foto, fiind dotat cu o camera de 2 mega, mult prea slaba pentru 2013. DAR, pentru pretul afisat acolo si anume 329 lei si dual SIM, poate fi considerat un best buy.

Edited by 0101010, 13 April 2013 - 14:48.


#7
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012

View Postslai, on 13 aprilie 2013 - 12:21, said:

Ca specificatii telefonul e o.k., dar vad ca tin secreta memoria interna. Nu te arunca sa il iei, pana nu ai garantia ca se pot instala aplicatii pe card. Daca are o memorie interna de 100-200 mega, daca merg aplicatiile e ultima ta problema, ca nu o sa ai unde sa le instalezi. Ca de rootare la modelul ala, nu cred ca poate fi vorba inca.
Si in general site-ul lor e scump, vand produsele mai ieftin altii. Io am luat din altex si emag produsele lor mult mai ieftin decat le vand pe site.
Ai garantie, daca se stica asta e.

Root? Adica sa-i upgradez SO-ul ? Scuza-ma ca pun atatea intrebari :)

#8
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,727
  • Înscris: 28.12.2008
Prin root câştigi drepturi depline de administrator si ai mai multă libertate. Poţi face unele lucruri pe care în mod normal nu le-ai putea face.

Se poate pierde garanţia dacă se face root însă poţi reveni la starea iniţială (fără root).

Edited by driftking91, 13 April 2013 - 12:34.


#9
ionutzm05

ionutzm05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 902
  • Înscris: 23.06.2009
Un lucru iti spun sigur. Nu se compara aplicatiile facute pentru Android 2.3 cu cele facute dupa lansarea Android 4.0. Sunt total diferite. Developerilor li s-a simplificat munca foarte mult de cand cu Android 4.0 (iti pot da multe exemple, dar nu cred ca te ajuta in vreun fel). Nici-un developer nu va mai optimiza o aplicatie sa functioneze pe Android 2.3 sau versiuni mai vechi. Daca functioneaza bine, daca nu, nu-l intereseaza. Parerea mea, nu lua un device care nu are cel putin Android 4.0.

#10
seby318

seby318

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,594
  • Înscris: 23.12.2012

View PostYOUR_GOD, on 13 aprilie 2013 - 12:22, said:

Colegule, telefonul este, dupa cum apare acolo, un produs nou. Nu ca as fi prea cunosctator de Allview-uri. Despre tablete mai stiu catev ceva si le-as acorda, pentru segmentul lor de piata, nota 7.
Telefonul pe care il vizezi, are un procesor OK, vads ca, cel putin in specificatii, sta bine si cu netul, suporta microSD, dar sta prost la capitolul foto, fiind dotat cu o camera de 2 mega, mult prea slaba pentru 1013. DAR, pentru pretul afisat acolo si anume 329 lei si dual SIM, poate fi considerat un best buy.

Nu ma intereseaza capitolul foto-video , cumpar acest telefon mai mult pentru aplicatii si interenet browsing.

View Postionutzm05, on 13 aprilie 2013 - 12:37, said:

Un lucru iti spun sigur. Nu se compara aplicatiile facute pentru Android 2.3 cu cele facute dupa lansarea Android 4.0. Sunt total diferite. Developerilor li s-a simplificat munca foarte mult de cand cu Android 4.0 (iti pot da multe exemple, dar nu cred ca te ajuta in vreun fel). Nici-un developer nu va mai optimiza o aplicatie sa functioneze pe Android 2.3 sau versiuni mai vechi. Daca functioneaza bine, daca nu, nu-l intereseaza. Parerea mea, nu lua un device care nu are cel putin Android 4.0.

Dar as putea sa fac un upgrade la o versiune mai noua?Si daca da , imi va incetinii telefonul ?

#11
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@seby318 in bugetul asta ai 2 variante:

1. Te multumesti cu acel telefon.
2. Strangi bani (~600 lei) si iei ceva mai ok cu Android 4.

Edited by LensFlare, 13 April 2013 - 12:50.


#12
-catalin

-catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 03.07.2007
Pt. 3 mil jumate 1 GHZ si ce mai are el pe acolo e bun :).
Eu inca am Android 2.3.4 pe telefon si nu mi s-a intamplat sa nu pot instala ceva din cauza sistemului de operare. Era o problema daca aveai android 1.x pt. ca majoritatea aplicatiilor cer android 2+.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Seby, nu cred ca telefonul este prevazut pentru actualizare la Android 4. Deci, vei ramane cu 236. Versiuni custom, iarasi vor fi aproape imposibil de gasit.

#14
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

View Post-catalin, on 13 aprilie 2013 - 13:00, said:

Eu inca am Android 2.3.4 pe telefon si nu mi s-a intamplat sa nu pot instala ceva din cauza sistemului de operare...

Iti dau un exemplu foarte simplu: nu poti instala google chrome daca nu ai macar android 4.0. Si exemplele pot continua.

#15
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
Fiica-mea ma tot bate la cap ca vrea un telefon cu Android. Acum are un HTC HD mini care are WM6.5.3 instalat. Probabil ca vede la colegele ei diferite telefoane cu Android si-i place. Pe scurt, desi e inca in garantie pana in decembrie 2013 parca m-ar tenta sa-i pun Android (telefonul e practic nou) si deocamdata am pus de pe SDcard un Android Cyanogen 7.2 (aka 2.3.7) de care sunt multumit pana la un punct. Am vazut pe net ca pe acelasi terminal ruleaza 4.0 si intreb daca sunt diferente mari intre cele doua versiuni si daca nu cumva si pentru 2.3.7 se poate gasi o modalitate de a avea acel AppStore (sau cum s-o numi).
Pe 2.3.7 m-am logat si am avut acces la AppStore insa in mod cert cel de pe 4.0 e mai bun. In rest voi ce spuneti? E mai stabila rularea daca e instalat NAND sau e la fel cu rularea de pe SDcard?

Un lucru care nu mi-a placut: nu am gasit o modalitate de a dezactiva conexiunea 3G din vreun buton, doar daca aveam wi-fi activ nu mai aveam 3G in rest...

Parca as renunta la garantia astora care au un sictir cand aud de reparatii... nu a fost telefon sa-l fi avut la reparatie in garantie care sa fie rezolvat complet asa ca mai bine platesc decat sa-l duc la garantie.

Edited by danghetau, 22 May 2013 - 10:28.


#16
bodi

bodi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,509
  • Înscris: 09.05.2003
4.0 e mult mai rapid ca 2.3.7. Daca poti sa-i pui  4.0 nu ezita.
Nu stiu ce vrei sa spui cu AppStore diferit. Probabil ca vorbesti de Google Play care are, intr-adevar, doua versiuni actuale 3.6 (parca) si 4.0. Problema e ca astepti pana primesti versiunea noua, update silent. Totusi nu cred ca merge pe 2.3.7.

#17
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,596
  • Înscris: 21.08.2008
In 2.3.7 am vazut ca se poate face niscaiva overclock la procesor, el are 600MHz si unii care au testat au spus ca e stabil si suficient la 800MHz.
Am avut pe mana o tableta cu android 2.1 sau 2.2 si stiu ca AppStore/Google Play era diferit macar prin prisma aplicatiilor care in prima varianta erau destul de limitate ca numar. Intreb, ca nefamiliarizat cu Android daca pe o versiune mai veche se poate pune ultima versiune de Google Play si sa se descarce de acolo aplicatiile. Pe de alta parte e posibil sa nu fie compatibile cu versiunea de Android.
Exista un forum care prezinta si pentru acest smartphone diverse ROMuri care pot rula atat de pe SDcard cat si NAND.
Cel mai nou pentru SDcard e 2.3.7 (Cyanogen 7.2) iar pentru NAND pare sa fie 9.2 desi a aparut si 10 insa nu-s suficient testate...
Apoi unii recomanda sa nu se faca update in cazul acestor ROM dezvoltate de "baietii destepti".

#18
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Dacă aplicaţiile alea nu apar ca fiind disponibile e pentru că nu-s compatibile. Poţi folosi un Google Play modificat, sau o aplicaţie gen Market Helper care îi spune lui Play gogoşi despre ce device ai de fapt, sau să instalezi un .apk forţat... Dar tot nu înseamnă că va funcţiona. Compatibilitatea e o combinaţie de capabilităţi hardware şi capabilităţi OS. Poţi instala un alt OS şi câştiga ceva compatibilitate în felul ăsta, dar hardware-ul e cel care e.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate