Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Inductie, pentru topit metale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
421 replies to this topic

#415
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
cei care deschid topice care incep cu nu ma pricep de loc la electronica dar vreau sa construiesc amplificatoare de sute de wati / convertoare 12/220 de 2kW sau chiar mai mari / aparate de inductie /surse in comutatie de sute de wati si alte asemenea proiecte care nu sunt la indemana ar trebui descurajati sa investeasca timp si bani care vor ajunge o gramada de piese arse si intr-o zi vreunul isi va da foc la casa sau se va curenta/accidenta in alt fel. Dupa 23 de pagini , bani aruncati , multe ore pierdute si de autor si de cei care au dat indicatii tot aici s-a ajuns. Nu am vazut nici un contraexemplu ca cineva care nici macar legea lui ohm nu o stie sau nu stie nici in ce unitati se masoara condensatorii sa poata realiza un proiect mai complex de 5 piese si aia dupa nspe pagini de indicatii . Fiecare face ce vrea cu timpul lui , poate sa dea mii de indicatii ca in final tot la gramada de piese arse se ajunge. M-am mai uitat la alte proiecte ale lui Ionut si am observat ca toate au fost niste chixuri totale dupa sute de postari si luni de incercari si nu e singurul.

Edited by chilly willy, 13 October 2013 - 23:03.


#416
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Pentru mine nu conteaza doar rezultatul, daca era asa ma dadeam batut de mult, prin greseli am avut ocazia sa mai cercetez despre cum functioneaza nu doar sa o pun acolo. Am invatat ceva, ce e foarte important. Nu cred ca nici unul din voi nu a dat gresi vreo data si toate au iesit perfect chiar dupa ani intregi de facultate.

#417
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostIonu201x, on 14 octombrie 2013 - 00:33, said:

Pentru mine nu conteaza doar rezultatul,

Se  mai intampla si la case mai mari stai linistit, in ciuda figurilor cu care vin unii pe forum si a pretentiilor de semidocti, fac si acestia niste greseli colosale.

Neatentia si lipsa experientei sunt in general doi factori ce influenteaza aparitia fumului magic pentru montajele replicate, pentru cele proiectate in regim propriu e mai cimplicat.

Personal apreciez perseverenta initatorului cat despre bani pierduti asta e irelevant ca putea sa ii manance si sa ii bea si apoi sa ii cace si aia era. Asa macar a mai invatat ceva. Posted Image

#418
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Lasand fineturile la o parte,faptul ca tu incurajezi pe cineva care habar n-are de electronica,sa construiasca o sursa in comutatie,de mare putere,alimentata printr-un autotransformator,denota...nu stiu cum sa-i zic.Ca sa fiu bland,o sa-i spun inconstienta.
A avut cateva postari pe acest topic,Domnul Emil Matei,@em2006,care e tatic in surse comutatie de mare putere.Faptul ca n-a mai postat aici,spune ceva;faptul ca nimeni in afara de tine nu l-a incurajat sa experimenteze o astfel de sursa,care implica multe riscuri,de la electrocutare pana la explozia unor componente,iar spune ceva.
Aici nu e vorba de bani si timp pierdut,e vorba ca se pot intampla accidente.

#419
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postpisicamatache, on 14 octombrie 2013 - 10:12, said:


Lasand la o parte ca nu ma intereseaza parerile tale personale initiatorul a fost avertizat in nenumarate randuri de riscuri si daca te-ai fi deranjat sa citesti ai fi vazut ca lucrurile stau alfel dar cum te-ai simtit cu musca pe caciula te-ai atacatPosted Image

Personal consider ca decat sa lasi pe cineva de capul lui sa faca ceva riscant mai bine il supraveghezi, ca la descurajat toti va pricepeti si la tuflit replici inutile fireste. Si toti sunteti mari experti, ori cand vine vorba de lcururi elementare sunteti in plop si veniti cu aceeasi replica " ce baaa ca eu am facut mii de montaje" .

#420
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
La punerea in functiune a unei surse in comutatie,chiar de mica putere,trebuiesc urmati niste pasi.Se verifica in primul rand forma semnalului de comanda a IGBT/mosfeturi forta.Semnalul trebuie sa fie corect,cat mai dreptunghiular posibil,fara oscilatii care ar putea duce la suprapunerea timpilor de conductie.Oscilatii pot aparea din n motive,rezistenta de grila prea mica,cablaj incorect proiectat,nedecuplarea cu conzi ceramici a tensiunilor alimentare,etc.Daca comanda e corecta,iar fara osciloscop,nici un glob de cristal nu ajuta,se trece la alimentarea partii de forta.Prin traf separator de preferat,si cu o tensiune mica.Alte masuratori pe mosfeti/IGBT,pentru vizualizarea eventualelor oscilatii,etc.Oscilatii care pot duce la depasirea tensiunii maxime DS/CE,iar in timp la distrugerea inexplicabila a acestora.Apoi cresterea treptata a tensiunii,simultan cu inserierea unui bec cu incandescenta,pentru limitarea curentului,etc.Si ar mai fi multe de povestit,dar Ionut nu va pricepe o iota,iar chiar daca ar pricepe,n-are osciloscop.Iar daca ar avea,n-ar sti sa interpreteze cele afisate.
Ma repet,e obligatoriu osciloscopul,ceva experienta ce se capata pe parcurs,incepand cu surse de mica putere,alimentate la tensiune mica,nepericuloasa.
Chiar si asa,apar situatii ce duc la distrugerea componentelor.Pe alt forum,am povestit cum am ars module IGBT,de 200A/1000V,datorita nedecuplarii electroliticilor de filtraj,cu ceramici multistrat.Fara ei au aparut oscilatii,timpii de conductie s-au suprapus,energia acumulata de electroliticii incarcati cu 300V,a fost suficienta sa distruga modulele.Desi sursa era in gol,cu bec inseriat,.....Desi am un osciloscop performant,minime cunostinte,am ars si ard componente.Daca vei intelege ceva din aceasta postare,bine.Daca nu,spor la incurajari!

PS
Te-am intrebat si cu alta ocazie,ai construit o sursa in comutatie,macar cateva sute watti?Ai osciloscop?

Edited by pisicamatache, 14 October 2013 - 11:36.


#421
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Lasand la o parte faptul ca discutia este off topic vad ca ai trecut la replici de genul "ce ba ca eu am scule".

Inca nu ai reusit sa imi demonstrezi ce se intampla cu un circuit LC format de o infasurare de transformator realizata cu folie in loc de fir. Sunt chestii elementare ce nu tin de osciloscop sau scule.

In general nu simt nevoia sa ma justific in public cu lucrarile mele si consider ca o discutie merita argumente nu povesti, suntem pe aria profesionala nu pe pe aria fun sau spiritualitate.

Daca vrei putem continua discutia civilizat, pe privat, daca nu multa sanatate.

#422
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Mi-am cumparat primul osciloscop,un analogic SH,in urma cu cativa ani,cand m-am lovit prima data de comutatie.Apoi am luat un Rigol digital,tot SH.N-am pomenit de osciloscop,sa ma dau mare;am subliniat doar ca e indispensabil in comutatie.
Te asigur ca poti posta de acum incolo,tot ce doresti;eu unul ma opresc aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate