Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Link-Academy , merita?

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013
Merita sa urmezi Link-Academy pentru a-ti imbunatati cunostintele in programare? A urmat cineva aceasta "academie" ? Sau cunoasteti cazuri (concrete) ?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Uite ce zic pe aici unii: http://forum.softped...sau-it-academy/

Eu spun ca nu daca ti-ai luat zborul deja in programare. Poti citi deja carti.

Edited by neagu_laurentiu, 12 April 2013 - 13:16.


#3
-DAMON-

-DAMON-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 26.06.2011
e pe bani?
poti invata gratis, la fel de bine. poate chiar si mai bine, de pe site-uri gen khan academy

#4
HurrleyProg

HurrleyProg

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 279
  • Înscris: 15.03.2013
Si mie mi se parea: prea de tot. Adica serios (cum spuneau si altii,) limbajele alea de programare se stapanesc in cativa anisori , acolo intr-un an le sti pe toate.
Mersi de link @neagu_laurentiu.

#5
[ady]

[ady]

    Hopeless Dreamer !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,688
  • Înscris: 23.04.2006
De ce nu încerci coursera( https://www.coursera.org/ ) ? Eu am făcut doar un curs aici, dar mi-a plăcut.

#6
link_a

link_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.08.2013
Numarul inscrierilor cresc foarte mult de la an la an. Acest lucru spune ceva. Este adevarat ca nu poti multumi pe toata lumea si oricand vor exista critici.  

Am tot auzit pareri ale unor persoane care nu au urmat cursurile oferite de LINK Academy. Pentru a face putina lumina, ar fi bine ca mai multe persoane care au urmat cursurile sa expuna pareri obiective.

S-a spus ca nu poti invata atat de multe materii intr-un singur an. Eu cred ca se poate, pentru ca exista teste si exista timp limita de predare ale unor teme. Atunci cand inveti singur nu exista nicio constrangere si timpul de studiu se poate prelungi cu anii.

In plus, orice serviciu platit va fi intotdeauna superior unui serviciu gratuit. Ca sa nu mai spunem de diplome. Ce site cu lecții gratuite iti poate oferi o diploma? Si cursurile gratuite sunt de ajutor, dar nu stiu cate persoane s-au specializat in programare in acest mod.

#7
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,983
  • Înscris: 28.08.2008
Si ti-ai facut cont pentru reclama?

#8
link_a

link_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.08.2013

View Postcristyz, on 21 august 2013 - 17:47, said:

Si ti-ai facut cont pentru reclama?

Nu este cont pentru reclama. Probabil ca utilizatorul s-ar fi numit altfel, iar textul ar fi sunat diferit. In plus, cred ca as fi pus si un link pe acolo.
Este doar o replica. Nu ar avea niciun sens sa fac reclama alaturi de aceste comentarii care nu ne avantajeaza deloc.
Inca astept parerea unor persoane care au urmat cursurile noastre.

#9
me_raul

me_raul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 05.01.2007
Eu am avut o experienta neplacuta cu Link Academy. In primavara optasem pentru un curs de programare in Java la ei. Am sunat pentru a obtine informatii legate de cursul respectiv. Persoana de la celalalt capat al firului, o doamna, mi-a raspuns la intrebarile pe care i le-am pus, intr-un mod strict, fara prea multe detalii. A omis totodata sa imi spuna cand incep cursurile, un detaliu destul de important, si o informatie pe care am aflat-o ceva mai tarziu, chiar inainte sa semnez contractul trimis de ei. Nu mai spun ca pe contract era trecuta o suma de plata gresita, cu mult mai mare decat plata cursului respectic. Am semnalat aceasta greseala cat si faptul ca nu mi s-a comunicat intr-o prima faza cand exact incep cursurile. Cursurile incep in toamna, acest lucru este mentionat pe pagina lor de internet, iar eu aveam de plata in avans luni bune pana cand incepeam efectiv cursul. As fi vrut sa am acest lucru clar din momentul in care am avut prima discutie cu ei, pentru ca astfel hotaram imediat ca nu urma sa continui la ei, ci cautam alte solutii.

Edited by me_raul, 22 August 2013 - 14:21.


#10
CvLd

CvLd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.07.2010

View Postlink_a, on 21 august 2013 - 11:34, said:

Numarul inscrierilor cresc foarte mult de la an la an. Acest lucru spune ceva. Este adevarat ca nu poti multumi pe toata lumea si oricand vor exista critici.  

Am tot auzit pareri ale unor persoane care nu au urmat cursurile oferite de LINK Academy. Pentru a face putina lumina, ar fi bine ca mai multe persoane care au urmat cursurile sa expuna pareri obiective.

S-a spus ca nu poti invata atat de multe materii intr-un singur an. Eu cred ca se poate, pentru ca exista teste si exista timp limita de predare ale unor teme. Atunci cand inveti singur nu exista nicio constrangere si timpul de studiu se poate prelungi cu anii.

In plus, orice serviciu platit va fi intotdeauna superior unui serviciu gratuit. Ca sa nu mai spunem de diplome. Ce site cu lecții gratuite iti poate oferi o diploma? Si cursurile gratuite sunt de ajutor, dar nu stiu cate persoane s-au specializat in programare in acest mod.


Cat tupeu pe voi. Garantez ca "6 cursanti din 5" nu ar recomanda Link Academy, de ce ? pentru ca nu oferiti nimic calitativ. Un suport de tot rasul, ti se raspunde o data la 24/48 de ore si atunci in sila, niste profesori care nu cunosc limba romana,niste teste de tot rasul si tutoriale video citite de o biata fata de pe o foaie A4 cu chiu si vai. Pai cu 1400 de Euro faceam o facultate de 4 ani. Nu faceti greseala sa va inscrieti la aceasta "scoala" de toata jena.

#11
IT-academy

IT-academy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2013
Foarte interesant cat tupeu puteti sa aveti, Link Academy.

Vindeti pentru 1400e cursuri traduse cu google translate din limba sarba, aveti un suport tehnic care abia vorbeste coerent limba romana si nu stie nimic ,tehnic, aprofundat. Cd-urile sunt de 0,7 Ron bucata maxim si aplicati o foita penibila pe ele.

Deci astea sunt servicii de 1400 euro.

Sa nu mai vorbesc de gluma aia de contract care este o hartie igenica, conceputa de un jurist submediocru si in care singurul lucru lamurit, clar, este obligatia financiara.

Prin urmar,e explicatim si mie cum puteti hartui niste clienti de buna credinta pentru neplata cand va bateti joc de noi?
Avocatul meu a ras de contractul dumneavoastra. Si camatarii au contracte notariale mai credibile.
Deja am a trecut peste un an de la singura mea plata si inca ma contactati pentru restul contractului :)
Dragutilor, ca sa stiti, in Romania orice datorie se prescrie dupa 3 ani! Astept de un an sa ma dati in judecata dar teapa!

Stiti ce puteti face pe motiv de neplata!? Sa ne suflati pene-n fund!

Oare de ce ati schimbat numele din it-academy in link academy?

Ca sa intelegeti:

Am scris mesajul mai sus mentionat deoarece sotia a fost speriata zilele trecute de marele departament juridic de la Link Academy, ca voi fi executat silit.

Na, de 5 ore am revenit in Romania. Astept sa-mi luati si casa!

#12
link_a

link_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.08.2013
Ne pare rau ca ati avut o experienta neplacuta cu studiul online.
Oricum, stiati dinainte sa semnati contractul despre toate aceste lucruri - cd-uri, platforma, suport etc. Sunt sigur ca vi s-au explicat.
O data ce avem o inscriere se efectueaza anumite produceri care costa. Din acest motiv, respectarea contractului este foarte importanta.

In momentul semnarii contractului ne-am luat si noi un angajament in a va oferi intreg suportul. Vi l-am oferit pana ati decis ca nu mai vreti sa urmati cursul.

Daca dumneavoastra nu ati putut duce intelegerea pana la capat, nu cred ca problema este la noi.

In plus, limbajul dumneavoastra nu este unul corespunzator si nu am de gand sa ofer mai multe detalii.

Cat priveste numele, nu incercam sa acundem nimic. Era deja in tara o firma cu numele ITAcademy. Asa ca a trebuit sa ne alegem altul.

#13
IT-academy

IT-academy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2013
Adica cand am semnat contractul mi s-a zis ca voi primi un dvd de maxim un leu cu un autocolant pentru care voi cereti 1400e?

Planul dumneavoastra este unul foarte simplu:

1. semnati un contract cu prostii (inclusiv cu mine).

2. ii puneti sa plateasca in avans pentru a beneficia de o reducere de la un pret de 2000-2500e sau cat ne vrajeau domnisoarele de la vanzari.

3. oamenii platesc iar cand vad cursul se iau cu mainile de cap si vor sa renunte. Atunci intra in schema brutele de la juridic si incep amenintarile.

De ce nu apare nicio informatie legata de numarul de studenti ce au promovat cursul dumneavoastra si mai ales cei care au obtinut certificarea internationala?

Pentru mine sunteti niste tepari cu acte, un gen de provident dar in domeniul educational. Ca dovada nici nu ati depus o solicitare de acreditare de la Ministerul Educatiei Nationale si functionati ca un SRL pe un cod Caen vag.

Ce inseamna alte forme de invatamant?

#14
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003

View Postlink_a, on 21 august 2013 - 11:34, said:

Numarul inscrierilor cresc foarte mult de la an la an. Acest lucru spune ceva. Este adevarat ca nu poti multumi pe toata lumea si oricand vor exista critici.


Spune că sunteți mari academicieni, cred. Nu-i așa?

#15
link_a

link_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.08.2013

View PostIT-academy, on 10 septembrie 2013 - 22:58, said:

Adica cand am semnat contractul mi s-a zis ca voi primi un dvd de maxim un leu cu un autocolant pentru care voi cereti 1400e?

Planul dumneavoastra este unul foarte simplu:

1. semnati un contract cu prostii (inclusiv cu mine).

2. ii puneti sa plateasca in avans pentru a beneficia de o reducere de la un pret de 2000-2500e sau cat ne vrajeau domnisoarele de la vanzari.

3. oamenii platesc iar cand vad cursul se iau cu mainile de cap si vor sa renunte. Atunci intra in schema brutele de la juridic si incep amenintarile.

De ce nu apare nicio informatie legata de numarul de studenti ce au promovat cursul dumneavoastra si mai ales cei care au obtinut certificarea internationala?

Pentru mine sunteti niste tepari cu acte, un gen de provident dar in domeniul educational. Ca dovada nici nu ati depus o solicitare de acreditare de la Ministerul Educatiei Nationale si functionati ca un SRL pe un cod Caen vag.

Ce inseamna alte forme de invatamant?

Buna ziua,
Trebuie stiut de la inceput ca noi nu obligam pe nimeni sa semneze contractul. Dumneavoastra ati venit la noi pentru ca ati vrut sa studiati.

1. DVD-ul nu valoareaza un leu. Poate doar luat din magazin si fara informatii pe el. Daca dumneavoastra gasiti astfel de DVD-uri care sa contina cursuri, la pretul de 1 leu, va rog sa ne anuntati si pe noi.
Nu cerem 1400 de euro pe DVD. In acest pret sunt incluse foarte multe lucruri.

2. Este adevarat ca cerem plata in avans si este normal pentru ca nu ne permitem ca studentii sa se razgandeasca in ultimul moment. Se fac niste planuri de studiu si in functie de numarul inscrierilor  avem de urmat anumite proceduri.
Plata in avans nu este un lucru nou. Chiar si la facultatile de stat sau particulare se cere plata in avans.

3.Oamenii sunt invitati la noi la sediu pentru a vedea cursurile, exact asa cum sunt. Mai mult, se fac si conturi demo cu exact aceleasi cursuri pe care le vor urma. Deci oricine doreste poate vedea exact cum se va desfasura studiul. Nu avem nimic de ascuns.

4. Informatiile legate de studenti sunt confidentiale. La fel ca si statisticile.
Va pot spune doar ca numarul cursantilor creste de la an la an.
Daca doriti informatii despre firma, va rog accesati acest link http://www.listafirm...-27062641/  . De aici puteti lua CUI-ul si daca va veti duce pe site ministerului de finante: http://www.mfinante....fiscal.html  , veti vedea ca cifra de afaceri creste in permanenta, semn ca oamenii se inscriu.

5. Codul CAEN este 8559 si nu este vag deloc. Daca urmariti lista codurilor veti vedea ca doar acolo ne putem califica. Acest lucru este valabil pentru toate firmele de cursuri online.

6. Nu avem nevoie de acreditare de la Ministerul Educatiei Nationale pentru ca nu oferim diplome acreditate CNFPA.
In schimb oferim diplomele de la Microsoft, Adobe, Oracle etc. Care nu au nevoie de recunoastere din partea statului. In plus avem certificari din partea fiecarei institutii mentionate.

Va invitam la sediu sa va aratam toate acreditarile si actele de functionare.

Asa cum am mai spus vi se prezinta de la inceput toate detaliile legate de studiu. Decizia de inscrire tine de fiecare persoana in parte.

O zi frumoasa!

View Postalbastru, on 11 septembrie 2013 - 06:42, said:



Spune că sunteți mari academicieni, cred. Nu-i așa?
Va multumesc pentru semnalarea greselii.

#16
dobreanf

dobreanf

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 16.12.2007
Salut
Eu m-am inscris la aceasta academie pe PHP Developement.
In principiu am citit cam tot ce exista pe forumuri despre acest subiect insa ceea ce m-a determinat sa ma inscriu a fost feedbackul primit de la o colega de serviciu care termina anul acesta un curs de Web Design.
Nu va insir aici tot ce mi-a spus ea insa a fost de ajuns ca eu sa incep sa platesc aceasta facultate inca din luna mai desi programa scolara incepe doar in oct-nov .
Am platit deja 4 rate fara sa primiesc nimic :) Am incredere.
Toate cele bune

#17
mesersmith

mesersmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 16.01.2005
Buna ziua.

Am citit multe lucruri despre aceasta forma de invatamant si m-am inscris si eu astazi, online.
Evident, nu voi semna nimic pe hartie pana nu ma voi convinge de anumite lucuri.
De exemplu, am ajuns pe acest forum DOAR pentru ca site-ul dvs se prezinta ca si cum disperarea este maxima si seamana foarte mult cu ceva in stil Teleshopping.
Evident, nu sunt de rea credinta sa iau toate aceste ca si certitudini, dar va spun doar ca m-a frapat foarte tare aceasta prezentare exagerata, incat am cautat pe net alte informatii. Poate, altminteri, nu cautam.
Din ce observ, nu mai sunt locuri la cursurile traditionale, cum le spuneti dvs. Eu va intreb: au existat? Pentru ca parca prea toate sunt ocupate.

Trecem peste.
Spuneati mai sus ca se pot face conturi demo pentru ca vedea platforma si tot ce puneti dvs la dispozitie.
As vrea si eu sa-mi fac un astfel de cont, inainte de a plati sau semna ceva.
De asemenea, astept si eu cu interes sa scrie cineva care a absolvit aceasta forma de invatamant, pentru ca nu as vrea sa platesc aiurea sume atat de mari.
Si totusi, parca nu se vorbea de 1400 euro, parca era mai putin.
In timp ce scriam mesajul asta, m-am intors in pagina dvs si nu vad sa scrie undeva ca aceia sunt euro. Eu am presupus ca sunt lei.

Astept un raspuns concret.

#18
link_a

link_a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 20.08.2013
Buna ziua!

Nu mai sunt locuri la traditional. Va spun cu siguranta ca in trecut au existat, dar pentru ca studentii au trecut pe parcursul anului la online, nu am mai contat pe aceasta forma de studiu.

Este adevarat. Se pot face conturi demo. Trebuie doar sa solicitati acet lucru unuia dintre reprezentantii nostri.

Depinde de modul in care se face plata, in rate sau toata suma o data. Cu toate acestea nici cel mai mare pret posibil nu este 1400 de euro.

Sub tabel este specificat faptul ca preturile sunt in euro.

Dar inainte de a lua o hotarare va asteptam si la sediul nostru, din Bucuresti sau Timisoara pentru a vedea exact toate detalii despre cursuri si despre platforma de studiu online.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate