Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Elysium (2013)

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

[ http://www.filmofilia.com/wp-content/uploads/2013/04/Elysium-Poster.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Elysium este categoric unul dintre cele mai promițătoare SF-uri ale lui 2013.Cu Matt Damon în rolul principal, filmul lui Neill Blomkamp reia subiectul segregării sociale explorat de sud-african în marele său succes District 9: în anul 2154, omenirea este împărțită în două clase sociale, cei extrem de bogați, care trăiesc lipsiți de griji pe stația spațială Elysium, și restul lumii, prizonier pe un Pământ supra-populat, cu resursele naturale epuizate.
Secretarul Rhodes (Jodie Foster) e gata de orice pentru a se asigura că legile anti-imigrare sunt respectate, unica șansă ca cetățenii de pe Elysium să-și continue stilul de viață exclusivist. Asta nu înseamnă că cei de pe Pământ nu încearcă orice metodă pentru a-și asigura un loc printre privilegiați. Strâns cu ușa din cauza trecutului său, ghinionistul Max (Matt Damon) acceptă o misiune ieșită din comun care, dacă va avea succes, i-ar salva nu doar viața, ci ar aduce egalitate între cele două lumi atât de diferite.
Îl poți vedea pe Damon în rolul protagonistului, îmbrăcând un exo-schelet din metal care se dovedește a fi unica șansă de supraviețuire într-un Elysium ultra-înarmat și ultra-reticent în fața intrușilor. Nicio informație deocamdată despre motivul pentru care Max „are nevoie” să ajungă pe Elysium, dar cu siguranță secretul va fi dezvăluit pe 16 august, când filmul lui Blomkamp are premiera și în România.

Trailer :


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oIBtePb-dGY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Chestia cu computerul infipt in cap arata a Matrix.

#3
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
pentru ca e facut de nenea care a facut District 9...eu ii dau deja Oscar-ul...

#4
Dany noob

Dany noob

    Bad Robot

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,600
  • Înscris: 14.06.2007

View PostAnn0nyym0us, on 11 aprilie 2013 - 15:34, said:

Chestia cu computerul infipt in cap arata a Matrix.

Premizele utilizarii/conectarii unui computer cu creierul sunt total diferite.Acest "costum" ii ofera avantaje in lupta , spre deosebire de Matrix , in care conectarea la respectivul computer reprezenta doar un "portal" , o "conectare" ,
catre lumea virtuala.

Quote


Max’s exoskeleton is a strength suit inspired by similar models used by the military. Blomkamp said that although it makes Max stronger he is by no means indestructible. It’s a cheap model that someone on poverty-stricken future Earth would be able to get their hands on.
“I personally wrote emails to different companies that I wanted to try to get into the film,” Blomkamp said. “And one of my favorites is Kawasaki, which is on his suit. So the idea is it looks like a dirtbike …  I wanted it to look really grungy and extremely low-end.”

Edited by Dany noob, 12 April 2013 - 18:57.


#5
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
L-am vazut, e ok, dar e mai bun District 9.

#6
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
Mie mi se pare foarte bun.

#7
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Da, e ok, dar are multe ??????,  intelegi? Sfarsitul trebuia mai lucrat, viitorul ala parca e prea indepartat si ca sa citez pe cineva de pe un site de gen:
"1. aia au facut ditamai statia orbitala cu gravitatie si atmosfera (!!!!) dar nu au pus o arma acolo, cu ghiulele de vapor... orice... really!!??!...
2. desi codurile de identificare ale cetatenilor de pe Elysium erau atat de secrete si atat de individualizate incat se corelau cu adn-ul cetateanului, totusi, pe Pamant era un haker care crea coduri... probabil era timisorean... who knows...
3. desi vorbim de o lume suprapopulata, fara resurse, majoritatea traiesc in mizerie, doar o mana de oameni isi mai permit visul californian (palat, gradina si piscina), totusi, filmul are happy end! Adica ii face pe toti sanatosi si nemuritori!
C'mon.... Pa bune e o solutie pe termen lung?..." nextstalker

As mai adauga si faptul ca Damon nu prea mi-a placut, puteau sa gaseasca un actor mai bun, cred ca si Tom Cruise era mai bun in rolul asta.

#8
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012
@DaniJ90, you've got a point, really. Si asemenea scapari mai putem gasi. De exemplu, eu n-am inteles unde erau robotii aia cand au atacat rebelii Elysium. au aparut la spartul targului. Mie totusi mi-a placut filmul pentru ca a pus problema mizeriei  conditiei umane intr-un mod destul de realist.

In rest, mi-a placut cum au jucat actorii. Nu sunt fan Damon, dar mi s-a parut chiar ok, iar Foster a fost fenomenala.

#9
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
Mie nu prea mi-a placut Damon, in rest, cum ai zis si tu, toti au fost fenomenali.Nici eu nu pot sa zic ca nu mi-a placut, a fost bun, idei foarte bune, efecte de nota 10, sunet excelent, coloana sonora buna, dupa cum am zis, actorii au jucat foarte bine, mai putin Damon, care a fost static, dar au fost cateva scapari destul de evidente si enervante care, normal nu trebuie sa se regaseasca intr-un asemenea film.Ma asteptam sa fie mult, muuuuult mai pazita statia aia spatiala si sa nu fie lasat aproape tot pe "mana" robotilor si calculatoarelor.
Se putea mai bine, dar merita vazut in cinema.

#10
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostDaniJ90, on 21 august 2013 - 01:10, said:

As mai adauga si faptul ca Damon nu prea mi-a placut, puteau sa gaseasca un actor mai bun, cred ca si Tom Cruise era mai bun in rolul asta.
chiar ca tom cruise era perfect
ce`ar mai fi daca ar juca el si cu ala, cum plm ii zice moartea femeilor, brad pitt si asta de o arde cu piratii din caraibe, sa joace doar ei 3 in toate filmele ar fi o chestie
chiar plictisitoare treaba
lasa`i si pe cei tineri sa`si faca loc

Edited by Cutzu, 22 August 2013 - 03:34.


#11
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostCutzu, on 22 august 2013 - 03:33, said:

ce`ar mai fi daca ar juca el si cu ala, cum plm ii zice moartea femeilor...

Arsinel?

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostCutzu, on 22 august 2013 - 03:33, said:

lasa`i si pe cei tineri sa`si faca loc
Matt Damon are 43 de ani! Ca poate se simte el tanar asta-i alta treaba.

#13
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View Postedigee, on 22 august 2013 - 11:35, said:

Matt Damon are 43 de ani! Ca poate se simte el tanar asta-i alta treaba.
avand in vedere ca cei 3 de care am amintit sunt cu cel putin 10 ani mai in varsta decat matt damon, il poti considera tanar

#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Si nelinistit !?Posted Image

Multi spun ca e foarte potrivit pentru roluri "de actiune". A facut trilogia Bourne si a facut-o bine.
Eu totusi cred ca cele mai bune roluri le-a facut in filme care nu sunt de actiune si anume Good Will Hunting(cu care a luat si Oscar pt. scenariu!) si recentul Behind The Candelabra. In ultimul chiar a fost foarte ,foarte bun.

#15
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
sunteti culmea, Matt Damon static...era iradiat, nu crucificat! mdea, resursele de pe pamant erau total epuizate dar devenisera nelimitate in vidul cosmic pentru toti pamantenii, si meteorii toti, ocoleau statia aia care ar si foarte ieftin de construit, deabia au facut statia asta internationala care cati oameni gazduieste, 6-7....

ideile filmului conteaza (si care au fost deja comentate) , nu erorile stiintifice care sunt catastrofale, elitele mondiale chiar au asemenea obiective, ca prin puterea banului sa devina un fel de dumnezei....iar statisticile indica ca banii se vor acumula la 1% din populatie (o noua plutocratie), in final rezultand foarte putini superbogati in bani virtuali (reprezentati in 1 si zero pe carduri electronice) dar cu zero resurse si miliarde si miliarde de oameni flamanziti, vor mai exista ca resurse, terenurile desertificate si uraniul din bombele nucleare. Cine va apasa butonul rosu, va stinge ultimul lumina pe planeta.

Doua lucruri mi-au placut in film, efectele speciale chiar daca au fost paralele cu realitatea stiintifica, si acel medalion care-i arata pustiului cat de frumos se vede pamantul din spatiu.

Edited by the_engineer, 22 August 2013 - 18:33.


#16
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
ideea buna, efectele oki, jocul actorilor acceptabil, mesajul insa de tot rahatu' .... se continua inocularea faptului ca nu e nevoie sa-ti construiesti tu o viata mai buna, e indeajuns sa o iei (inclusiv cu japca) de la altii.

#17
FCBK

FCBK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,954
  • Înscris: 24.06.2012
M-au enervat cliseele penale cu toti actorii.
Avem tipul "indragostit" de pretena-sa din copilarie pe care n-a vazut-o de vreo 30 de ani. Un fel de cacat idealizat si rasuflat.
Avem raufacatorii, care bineinteles ca tre' sa fie fosti violatori, asasini cu sange rece, tot cacatul la tava. Absolut toate momentele in care erau implicate tot felu de aluzii sexuale si viol m-au facut sa simt tot filmul ieftinache.
O avem pe aia cu copilul ei mega bolnav de leucemie, care sacrifica tot, pentru copilul ei, femeia in mizerie, cu suflet mare si bun care-si ajuta prietenul nevazut de 30 de ani neconditionat si se pune in pericol.
Personajele au fost mult prea plate si stereotipii care au fost mult prea mult folosite in film. Am inteles deja din prima ca-s violatori aia, nu simteam nevoia sa am vreo 4 scene in care tanti sa fie la pasul de a fi abuzata sexual.
Tot finalul mi s-a parut prost.

#18
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Nici  mie nu mi-a placut avest film Posted Image
Motivele le-a enumerat @FCBK.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate