Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Copilitul

- - - - -
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Din data de 06 oct. 2012, cand m-am apucat de solar, pana in 31 dec. 2012, am avut un repertoir din ala normal cu foi dictando.
La 01 ian. 2013, am trecut pe un repertoir studentesc, cu patratele. Asta este o.k.! Ala de dictando era cu paginile pline.
Absolut, dar absolut, tot ce am facut, este trecut pe zile si ore. Cred ca nici cand eram pusti si aveam un ,,oracol'' nu eram atat de meticulos. Poate varsta m-a facut sa-mi notez etapele prin care trec. ,,Verba volant, scripta manet''! Foto cred ca am pana acum, vreo 2000!
Sincer, personal nu-mi pare rau de evidenta tinuta. Asigur ca am cuprins toate etapele parcurse, vizite facute, vizite primite, realizari, esecuri, de la inceput pana in prezent. Poate si cu gandul ca dupa implinirea ciclului de 1 an in aceasta activitate foarte complexa de legumicultura, sa trag niste concluzii.
Parerea mea este ca am procedat corect!
,,Si parerea mea conteaza''!!!

#92
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Referitor la copilire, de abia acum am vazut acest topic, pina acum intrebasem in topicul cu tomate. Referitor la pozele din prima pagina, cea cu copilii, vreau sa spun ca al 2-lea sau al 3-lea brat al unei plante poate sa apara si din frunzele laterale. Cel putin asa am observat la plantele mele de tomate, s-au format inca 2 brate laterale din frunzele de la baza plantei. Deci nu din copili, acestia au fost intre aceste 2 noi brate (foste frunze) si tulpina principala, dar i-am eliminat.

#93
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Nu stie nimeni? :(

Edited by sov, 26 June 2015 - 10:15.


#94
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Ce sa stie ?

#95
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Deci: Am roşii nedeterminate plantate in câmp, si vreau să le conduc pe un singur fir. Am observat ca apar brate suplimentare de la frunzele de la bază, si nu de la copili, pe care i-am eliminat. Pt că vad ca frunzele de la bază se ingroasa, se lungesc si aproape ajung ca lungime tulpina. Acestea deci trebuiesc suprimate? Că din ce am mai citit pe net, braţele suplimentare apar de la copili, însă văd că la mine apar din frunzele de la bază. Multumesc

#96
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Nu apar de la frunze,in continuarea frunzei, sint tot copili crescuti tot de deasupra frunzei, nu de sub frunza.Si, da, trebuie rupti, astia cresc de obicei mai tirziu decit aia  sau ala care creste imediat sub inflorescenta.La baza rosiei tot o sa apara astfe de copili, trebuiesc rupti, doar sa-i lasi pe ei mai tirziu, dupa ce planta mama si-a facut treaba, sa o tai si sa lasi unul din acesti copili sa creasca in locu plantei mama.

#97
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postvirg72, on 27 iunie 2015 - 21:25, said:

..... dupa ce planta mama si-a facut treaba, sa o tai si sa lasi unul din acesti copili sa creasca in locu plantei mama.

Nu-l mai complica pe colegu`! ... oricum cultura e in camp: sanse mici pentru ciclul doi!

#98
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
De cand ar trebui lasati copilii pentru a nu mai planta rasaduri ciclul II ? Eu am lasat cativa,acum fructele sunt in parga,dar din nefericire nu am notat data.

#99
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
2 saptamani sa creasca, 2 saptamani sa se prinda bine, 1 saptamana sa se caleasca la soare. Deci 4-5 inainte de transplantare, zic eu.

#100
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Nu ma refeream la transplantere,zipcode.Am vazut undeva un solar cu tomate,pe la sfarsit de august,in urma cu vreo trei ani...planta mama era taiata la vreo 50 de cm fata de sol,iar din acel ciot crestea un copil, care la vremea aceea avea doar flori (proprieterul spunea ca intarziase in acel sezon si nu era sigur daca mai apuca sa recolteze fructe coapte).La vremea aceea doar am inregistrat imaginea,fara sa-mi pun intrebari,dar dupa o postare a serrifului privind pretul mic al tomatelor intre sfarsit de iulie si sfarsit de august,m-am gandit ca asta ar putea fi o solutie pentru a avea tomate ciclul i si tomate ciclul ii pe o singura planta.Nu am mai vorbit cu respectivul,dar sunt aproape sigur ca procedeaza asa in fiecare an, pentru a nu epuiza potentialul de productie al plantelor intr-o perioada cu preturi de nimic.Anul acesta am incercat si eu pe cateva plante, sunt multumit de rezultat,dar nu mi-am notat data " actiunii".Ar fi de interes ,poate, sa deprindem si aceasta tehnologie,de" cepuire" i-as spune.

#101
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Daca copilul are flori, dupa cam 6-8 saptamani ai rosii coapte din el daca vremea e inca calduta.
Daca de abia tai, ma gandesc inca undeva la vreo 2-3 saptamani sa iasa un pui si sa faca si flori.

Edited by zipcode, 09 September 2015 - 10:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate