Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Alpha Bank vs. BRD - Prima casã

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Bună ziua,

Aș dori să știu dacă există diferențe între cele două banci, pentru programul Prima Casă. Suma pe care dorim să o credităm este relativ mică, 16500 euro pe 30 de ani. Ratele sunt +/- 5 euro pe lună ca diferență, în favoarea Alpha Bank, dar la final, Alpha Bank ia 12.300 euro, BRD 11.400 euro în plus.

Care dintre cele două unități bancare este mai „serioasă” - Prima casă ? Dobânda e aceeasă, însă la întocmirea dosarului, BRD pare mai stufos și mai costisitor, puțin.

De asemenea, există zvonuri că fondurile pentru acest program sunt pe terminate. Care bancă ar mai avea fonduri alocate pentru acest tip de credit, care să poată fi accesat în următoarea lună ? (Oricum, dacă întrebi, toate băncile au fonduri, până când îți resping cererea, sau te pun în stand by ...)

Sugestii ?

Mulțumesc anticipat !

Edited by cain2k, 10 April 2013 - 08:50.


#2
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Zilele acestea isi face dosarul o prietena apropiata pentru prima casa. Dupa mai multe "plimbari" a ajuns la BRD, unde i se acorda suma necesara in conditiile cele mai bune. Din ce I s-a spus la o sucursala din Piatra Neamt, BRD ar avea fonduri pana la sfarsitul lunii mai.

#3
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
Poti incerca AlphaBank , eu de 2 luni am dosarul acolo , acum este la fond si astept raspuns, s-au miscat destul de repede si nu au fost probleme. La BRD am un coleg de servici care si-a bagat dosaru si cam are probleme, nu e o regula cred ca depinde la o persoana/situatie la alta .
Bafta !

#4
MadalinaTimisoara

MadalinaTimisoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2013
AndySoft, in cat timp ai primit preaprobarea financiara de la Alpha Bank? Eu am fost ieri si mi-au zis ca in 7 zile se primeste, la tine a durat mai mult de atat? Multumesc.

#5
dan_4_you2003

dan_4_you2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 26.12.2012
Alpha Bank se misca rapid ..

#6
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
In aproximativ 1 luna jumate mi s-a aprobat tot dosarul(am facut precontract si am platit avansul de 5 %), a plecat la fond in 1 aprilie  , acum astept raspunsul final . Posted Image
Daca imi aduc bine aminte a durat 1 luna sa analizeze actele si sa trimita evaluatorul pt evaluarea imobilului.

#7
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut,

Din ultimele discuții, se pare că fondurile s-au terminat, dar anumite bănci au primit o suplimentare. Contra unei sume de x euro, se poate rezerva creditul pentru un anumit dosar. Știe cineva ceva ?

Mulțumesc !

#8
ghebriel

ghebriel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 05.01.2009
nu cred! acum o saptamana au anuntat ca sunt ban-i daca se fac dosare in ritmul asta- pt tot anul.

#9
vivire

vivire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 20.02.2013
Veriti-va dragilor de BRD.....noi am depus dosarul din 11 februarie 2013....inca il analizeaza banca Posted Image

#10
MadalinaTimisoara

MadalinaTimisoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2013
Feriti-va si de Bancpost! Am pierdut 1 luna cu ei, cica nu mai acorda Prima Casa... ca au ceva blocaj... parca nu stiau de la inceput... ba mai mult, au zis ca e la fel la toate bancile... din ce scrieti voi vad ca inca se dau credite Prima Casa...

#11
MadalinaTimisoara

MadalinaTimisoara

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.04.2013
AndySoft, imi poti spune, te rog, daca in cazul tau te-a conditionat banca sa aduci actele pentru apartament confort 1? Am auzit ca la Alpha Bank asta ar fi conditia de baza. Multumesc din nou!

#12
klu3klu

klu3klu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.12.2012

 cain2k, on 10 aprilie 2013 - 15:35, said:

Salut,

Din ultimele discuții, se pare că fondurile s-au terminat, dar anumite bănci au primit o suplimentare. Contra unei sume de x euro, se poate rezerva creditul pentru un anumit dosar. Știe cineva ceva ?

Mulțumesc !

Daca aveti prima aprobare financiara de la banca, fondul de garantare va poate rezerva banii pentru o perioada de 18 luni. Taxa aferenta este de 81 euro, daca imi aduc bine aminte. Atentie : aceasta optiune este valabila la BRD, insa nu toti consultantii stiu de ea . Consiliera cu care am lucrat eu mi-a spus ca nu toti colegii ei cunosc procedura. Mai mult de atat unii dintre ei nici nu stiu de aceasta posibilitate.

Edited by klu3klu, 15 April 2013 - 10:20.


#13
AndySoft

AndySoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,215
  • Înscris: 30.03.2006
In data de 12 Aprilie am fost anuntat ca a aprobat Fondu-ul dosarul , maine semenz contractul de VC , deci a durat din 8 feb cand am mers prima data cu actele pana in 12 aprilie toata povestea .

#14
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Și dacă se termină fondurile care este marea problemă?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate