Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

poporul Israel

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#649
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,080
  • Înscris: 10.09.2008
2 Fiara pe care am văzut-o semăna cu un leopard; avea labe ca de urs şi gură ca o gură de leu. Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie şi o stăpânire mare.

#650
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postlogic1, on 25 iulie 2017 - 20:34, said:

2 Fiara pe care am văzut-o semăna cu un leopard; avea labe ca de urs şi gură ca o gură de leu. Balaurul i-a dat puterea lui, scaunul lui de domnie şi o stăpânire mare.
Asadar, cine ridica pe Imparatii lumii acesteia?
Kruger spune ca Dumnezeu.
Ioan Apocalipticul spune ca Balaurul.

Acuma se intelege de ce vorbeste Scriptura despre Dumnezeul lumii acesteia...Posted Image

#651
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 25 iulie 2017 - 19:54, said:

Posted Image
iata deci. Brosura nu se dezminte.
Dumnezeu a trimis pe regele Babilonului care simbolizeaza pe satan sa cucereasca Israelul care simbolizeaza biserica. Tot din brosurica? Mai scrie si ca satan se va aseza in templu dandu-se Dumnezeu. Tot din brosurica?

#652
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 26 iulie 2017 - 07:48, said:

Asadar, cine ridica pe Imparatii lumii acesteia?
Kruger spune ca Dumnezeu.
Ioan Apocalipticul spune ca Balaurul.
E imposibil sa ma inteleg cu un crestin care n-are nicio treaba cu Scriptura, face o harababura din versete dupa cum ii place lui si cu un spirit de batjocura.  

Apocalipsa nu spune ca "Balaurul" ridica stapaniri in ziua de azi, mai omule care te numesti crestin.
- Evenimentul ala este in viitor, intr-un moment in care Biserica nici nu este pe pamant. E vorba de perioada Necazului cel Mare. Pana atunci, raul este impiedicat de la a se manifesta iar personajul ala caruia ii da Balaurul puterea nu se poate arata pana cand "ceea ce il impiedica va fi luat de pe pamant".
- Faptul ca Satan ii va da putere lui Anticrist nu inseamna ca si astazi Satan ridica stapanirile si dregatoriile. Asta e un alt exemplu de situatie in care iti faci doctrina luand ca reper actiunile Satanei, actiuni din alt context si alte vremuri.

Cine ridica stapanirile si dragatoriile azi?
Romani 13:1: "Oricine să fie supus stăpânirilor celor mai înalte, căci nu este stăpânire care să nu vină de la Dumnezeu. Şi stăpânirile care sunt au fost rânduite de Dumnezeu."

#653
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 26 iulie 2017 - 13:09, said:

E imposibil sa ma inteleg cu un crestin care n-are nicio treaba cu Scriptura, face o harababura din versete dupa cum ii place lui si cu un spirit de batjocura.  

Cine ridica stapanirile si dragatoriile azi?
Romani 13:1: "Oricine să fie supus stăpânirilor celor mai înalte, căci nu este stăpânire care să nu vină de la Dumnezeu. Şi stăpânirile care sunt au fost rânduite de Dumnezeu."
Orice crestin il recunoaste pe Hristos ca fiind singurul Domn intronat de Tatal ceresc. Cei din lumea aceasta, adica cei care nu il au pe Hristos ca Domn isi vor alege alti Domni, bineinteles ca prin vot. Respectul e in acelasi fel cand eu ma duc in alta tara si le respect presedintele, legile , autoritatile. Cam in acest fel e respectul. Dar tu stii bine ca liderii lor nu sunt pusi de Dumnezeu , si nici nu poti demonstra cum spune biblia.  E doar o gafa a lui Pavel fara sa precizeze ca e vorba de dumnezeul acestui veac. Apostolii nu sunt infailibili, avem destule erori in biblie, important e sa intelegem ca un crestin se supune in toate lucrurile in care legea e "Buna" (in acord cu Legea Divina)  si cand legea pamanteasca o ia razna se va delimita de ea.

Nu te poti supune unui ordin in care esti chemat sa ucizi pe cineva. nu un crestin adevarat. Treaba asta o poti refuza chiar cu riscul pierderii vietii.

#654
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 26 iulie 2017 - 13:09, said:

E imposibil sa ma inteleg cu un crestin care n-are nicio treaba cu Scriptura, face o harababura din versete dupa cum ii place lui si cu un spirit de batjocura.  
E imposibil pentru ca te autointitulezi crestin, in timp ce pe ceilalti ii numesti necrestini, nesalvati, si alte blablageli de apelative. Posted Image

View Postkruger, on 26 iulie 2017 - 13:09, said:

Apocalipsa nu spune ca "Balaurul" ridica stapaniri in ziua de azi, mai omule care te numesti crestin.
Omule ce te autointitulezi crestin, salvat , blablabla..., Apocalipsa vorbeste la viitor insa noi suntem deja in timpul acela, la peste 2000 de ani de la darea Prorociei.
Pentru ca si tu dispretuiesti Prorocia ca si ceilalti, te inchini Fiarei si Dumnezeului acestei lumi care o ridica. Singura ta sansa e sa te intorci si sa intelegi ca in aceste ultime zile, Diabolul strange imparatii pamantului pentru cel de-al treilea si ultimul "vai"=razboi mondial, prin cei 3 Broscoi care ii storc de bani pe toti imparatii mascarici ca sa cumpere arme pentru ghici ce: a se ucide unii pe altii.Posted Image Asta demonstreaza si unuia fara minte ca toti imparatii laolalta sunt ridicati de Satan sa-i faca voia. Doar ca Dumnezeu a randuit ca omenirea sa treaca si prin aceasta ultima etapa a autoguvernarii ei independente de Creator. Posted Image

ps: ca si majoritatea crestinilor care doar blablagesc din Scripturi, esti cu totul rupt de pozitionarea clara in Istoria omenirii, pozitionare pe care o da Prorocia. De aceea faci cu nonsalanta varza de Anticristi si Balauri in Apocalipsa. Posted Image Tu, ca si ceilalti, va pozitionati citind Apocalipsa ca si cum abia acum, in aceste zile in care v-ati trezit si voi sa o cititi, ar iesi ea , Prorocia, din gura Ingerului. In timp ce in realitate, ea e aproape consumata...Posted Image

View Postkruger, on 26 iulie 2017 - 13:09, said:

- Faptul ca Satan ii va da putere lui Anticrist nu inseamna ca
Posted Image arata-mi un singur vers in care Apocalipsa vorbeste despre Anticrist...ca apoi sa vezi si tu cat habar ai de Scriptura/Prorocie.

View Postzexelica, on 26 iulie 2017 - 10:45, said:

Dumnezeu a trimis pe regele Babilonului care simbolizeaza pe satan sa cucereasca Israelul care simbolizeaza biserica. Tot din brosurica? Mai scrie si ca satan se va aseza in templu dandu-se Dumnezeu. Tot din brosurica?
povestirile astea NU schimba cu nimic faptul ca esti primul dintre brosuristi. Posted Image

@Kruger,

da-mi un singur exemplu de Cezar din lumea in care traim, ridicat de Dumnezeu.Unul singur. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 26 July 2017 - 18:58.


#655
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 26 iulie 2017 - 18:54, said:

povestirile astea NU schimba cu nimic faptul ca esti primul dintre brosuristi. Posted Image
Daca tot ma faci brosurist, ia arata tu de unde copiez eu, stimabile.

Nu scrie ca Dumnezeu a trimis pe regele Babilonului sa cucereasca Ierusalimul?

Edited by zexelica, 27 July 2017 - 09:53.


#656
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 27 iulie 2017 - 09:52, said:

Daca tot ma faci brosurist, ia arata tu de unde copiez eu, stimabile.

Nu scrie ca Dumnezeu a trimis pe regele Babilonului sa cucereasca Ierusalimul?
Da dar numai Satan ca si stapanitorul acestei lumi putea sa faca asta. Tatal ceresc in nici un caz. E ca si cum ai crede ca Tatal ceresc l-a ridicat pe Hitler, sa infiinteze nazismul pentru a starpii evreii. Cu ideile astea o sa ajungeti in pom si pomul in aer. Posted Image

#657
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 27 iulie 2017 - 09:52, said:

Daca tot ma faci brosurist, ia arata tu de unde copiez eu, stimabile.

Nu scrie ca Dumnezeu a trimis pe regele Babilonului sa cucereasca Ierusalimul?
Dumnezeu se foloseste de vasele de ocara care sunt Cezarii mascarici ai pamantului. Din vremea lui Faraon, pana in vremea asirobabilonienilor si pana in zilele noastre. :)

ps: n-ar reusit inca sa deconspirez sursa brosurelilori tale, dar te tin sub observatie foarte atent. Posted Image

#658
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 27 iulie 2017 - 21:17, said:

Dumnezeu se foloseste de vasele de ocara care sunt Cezarii mascarici ai pamantului. Din vremea lui Faraon, pana in vremea asirobabilonienilor si pana in zilele noastre. Posted Image
Da, corect.

Quote

ps: n-ar reusit inca sa deconspirez sursa brosurelilori tale, dar te tin sub observatie foarte atent. Posted Image
Care nu exista, stimabile. Nicio biserica nu foloseste compararea lucrurilor duhovnicesti, deoarece hermenutica lor neaga asta.
E ca si cum te-as face eu homosexual ca o sa te dovedesc eu candva. Asta e OK, in mintea ta?

#659
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 28 iulie 2017 - 09:46, said:

Da, corect.
Spune-i si lui Kruger cand o sa mai mearga la vot. :)

View Postzexelica, on 28 iulie 2017 - 09:46, said:

Care nu exista, stimabile. Nicio biserica nu foloseste compararea lucrurilor duhovnicesti, deoarece hermenutica lor neaga asta.
E ca si cum te-as face eu homosexual ca o sa te dovedesc eu candva. Asta e OK, in mintea ta?
daca ai indicii temeinice, da, ai dreptul sa o faci.

#660
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 28 iulie 2017 - 13:55, said:

Spune-i si lui Kruger cand o sa mai mearga la vot. Posted Image
Am zis eu ca Dumnezeu nu se foloseste de vasele de ocara, printre care si conducatorii pamantului?
S-a folosit de un imparat (vas de ocara) si l-a impietrit ca sa Isi arate puterea in el si sa salveze o prostituata (vas de cinste) -  Rahav a auzit de puterea lui Dumnezeu aratata fata de Faraon si s-a temut de El.

#661
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkruger, on 28 iulie 2017 - 15:07, said:

Am zis eu ca Dumnezeu nu se foloseste de vasele de ocara, printre care si conducatorii pamantului?
S-a folosit de un imparat (vas de ocara) si l-a impietrit ca sa Isi arate puterea in el si sa salveze o prostituata (vas de cinste) -  Rahav a auzit de puterea lui Dumnezeu aratata fata de Faraon si s-a temut de El.
Tatal ceresc se poate folosi de "vasele de ocara" doar intr-un singur sens, acela al binelui. Si singurul pe care l-a intronat Tatal ceresc e isus, ceilalti sunt intronati de un ucigas.

#662
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 28 iulie 2017 - 13:55, said:

Spune-i si lui Kruger cand o sa mai mearga la vot. Posted Image
Votul este obligatoriu.

Quote

daca ai indicii temeinice, da, ai dreptul sa o faci.
Si daca nu am?

#663
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 29 iulie 2017 - 19:18, said:

Votul este obligatoriu.
si uciderile sunt la fel de obligatorii dpdv al Cezarului.


doar ca, in ambele cazuri trebuie dat cu flit: crestinul asculta mai mult de Dumnezeu decat de oameni. Posted Image

View Postzexelica, on 29 iulie 2017 - 19:18, said:

Si daca nu am?
daca nu ai, cauti in continuare. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 30 July 2017 - 07:46.


#664
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 30 iulie 2017 - 07:45, said:

si uciderile sunt la fel de obligatorii dpdv al Cezarului.
doar ca, in ambele cazuri trebuie dat cu flit: crestinul asculta mai mult de Dumnezeu decat de oameni. Posted Image
Condamnarile la moarte nu sunt ucideri din rautate, uciderile in razboi la fel. Si nu sunt condamnate nici de Scriptura.

Quote

daca nu ai, cauti in continuare. Posted Image
Pai tu ma faci brosurist fara sa ai vreo dovada. Sa te fac si eu homosexual?

#665
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postzexelica, on 30 iulie 2017 - 09:41, said:

Pai tu ma faci brosurist
esti. :)

#666
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 30 iulie 2017 - 09:52, said:

esti. Posted Image
Atunci si tu esti homosexual.

Edited by zexelica, 30 July 2017 - 09:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate