Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

poporul Israel

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
672 replies to this topic

#217
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 Dude_2nd, on 07 februarie 2017 - 08:30, said:

unde este Templul, unde sunt jertfele poruncite de Moise?Posted Image asta am intrebat eu, pentru ca acestea erau instrumentele prin care se obtinea iertarea divina, de la Moise incoace.

Iertarea divina se obtine - la evrei - prin respectarea celor peste 600 de porunci din Tanach, nu neaparat prin jertfe. Oricum, jertfele pot fi aduse de orice evreu, oriunde, nu numai in Templu si nu numai de catre preoti, dupa cite stiu. Doar pe vremea lui Moise, cel care ar fi stabilit normele pentru sacrificarea de animale lui YHVH, nu exista Templu.

Rambam a explicat de ce nu e nevoie sa fie sacrificate animale pentru YHVH. Jertfele erau pe vremea lui Moise un obicei foarte raspindit. Dat fiind ca omul nu se poate schimba in totalitate de la o zi la alta, s-a hotarit sa se permita evreilor care doreau sacrificarea de animale pentru YHVH. Jertfele nu au fost niciodata obligatorii.

Sacrificarea unei vaci rosii in Templu avea menirea de a purifica locul, nu de a obtine iertarea pacatelor. Asta e motivul pentru care multi rabini evrei interzic evreilor religiosi sa se roage pe Muntele Templului: impuritatea locului.

#218
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Pisa4you, on 07 februarie 2017 - 11:24, said:

Iertarea divina se obtine - la evrei - prin respectarea celor peste 600 de porunci din Tanach
caz in care, cu onestitate trebuie sa recunoastem ca nimeni nu o poate atinge. Posted Image mai e nevoie de ceva.

 Pisa4you, on 07 februarie 2017 - 11:24, said:

Oricum, jertfele pot fi aduse de orice evreu, oriunde, nu numai in Templu si nu numai de catre preoti, dupa cite stiu.
citez:"In fiecare zi sa mai aduci un vitel ca jertfa pentru pacat, pentru ispasire; sa cureti altarul, facand ispasirea aceasta, si sa-l ungi ca sa-l sfintesti."
asta se facea zilnic, la Templu, si de catre preoti.
astea unde sunt azi?Posted Image

 Pisa4you, on 07 februarie 2017 - 11:24, said:

Jertfele nu au fost niciodata obligatorii.
greu de crezut.
nu am sa-ti insiruiesc aci toate citatele.
nici macar pe acela care decreteaza jertfa necurmata.

Edited by Dude_2nd, 07 February 2017 - 11:34.


#219
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

 kruger, on 06 februarie 2017 - 15:28, said:

Statul Israel nu e la fel ca toate celalalte.

Nu era

am corectat
[ http://s22.postimg.org/uainyx3rx/yes.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum este....la fel ca toate celelalte, fiindcă calitatea de israelit - sămânța a lui Avraam este dată de credința în Cristos nu de etnie.

Si, daca sunteti ai lui Hristos, sunteti "samanta" lui Avraam, mostenitori prin fagaduinta. (Gal.3:29)

 Dude_2nd, on 07 februarie 2017 - 08:30, said:

asa este, Dark.
nu mai polua topicele cu clipuri de tot soiul.Posted Image

Dude, iată cum fac eu. Îl descarc frumos de pe youtube, în format mp3 și-l copiez pe mp3 player. Pun frumos căștile și-l ascult în timp ce mă plimb ca să mă aerisesc, prin natură. Sau poate dau cu mătura prin casă. Așa ușor au trecut acele 3 ore...Ce te împiedică să faci și tu la fel, singura deosebire fiind că fișierul îl descarci în smartphone?

Nu te mai agita atâta, că nu s-a întâmplat nimic. Fii calm!

Dealtfel, colegul poate șterge ce nu corespunde, nu mă supăr.

#220
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 dark, on 07 februarie 2017 - 11:42, said:

Dude, iată cum fac eu. Îl descarc frumos de pe youtube, în format mp3 și-l copiez pe mp3 player. Pun frumos căștile și-l ascult în timp ce mă plimb ca să mă aerisesc, prin natură. Sau poate dau cu mătura prin casă. Așa ușor au trecut acele 3 ore...Ce te împiedică să faci și tu la fel, singura deosebire fiind că fișierul îl descarci în smartphone?

Nu te mai agita atâta, că nu s-a întâmplat nimic. Fii calm!
Posted Image ok.ok

totusiPosted Image , lasa-ma sa-ti dau 2 sfaturi ca n-o fi foc:
1. foloseste asupritorul aspiratorul nu matura
2. cauta materiale adevarate de ascultat, nu tinichele si alte ieftinaturi.

[ http://s22.postimg.org/uainyx3rx/yes.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dude_2nd, 07 February 2017 - 11:49.


#221
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

 Dude_2nd, on 07 februarie 2017 - 11:52, said:

1. foloseste asupritorul aspiratorul nu matura

Folosind aspiratorul, nu mai aud în căști.Posted Image

Cu privire la poporul Israel, colegul Logic a postat un mesaj foarte bun, dar pe alt topic.

https://forum.softpe...0#entry20659541

#222
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004
În anul 1948 a fost creat statul secular Israel.Posted Image

#223
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 dark, on 08 februarie 2017 - 11:17, said:

În anul 1948 a fost creat statul secular Israel.Posted Image


De fapt, ce inseamna statul secular Israel ?

#224
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004

 salomee, on 08 februarie 2017 - 12:57, said:



De fapt, ce inseamna statul secular Israel ?

A fost și un film, foarte interesant în care, un grup de evrei, hassidiți, se împotriveau celorlalți evrei care credeau că înființarea statului Israel în acel an este lucrarea lui Dumnezeu. Motivele au fost următoarele: nu au fost profeți, colonizarea teritoriului nu s-a făcut pe model biblic, adică sub călăuzire divină, cu curăție de cuget, așa cum Moise și-a dus poporul în timpurile de odinioară. Înființarea statului Israel a fost o decizie luată de marile puteri, sub umbrela ONU. Asta este lucrarea omului, nu a lui Dumnezeu.

#225
salomee

salomee

    Au incercat sa ne ingroape dar nu au stiut ca suntem seminte...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,335
  • Înscris: 25.01.2013

 dark, on 08 februarie 2017 - 13:18, said:


A fost și un film, foarte interesant în care, un grup de evrei, hassidiți, se împotriveau celorlalți evrei care credeau că înființarea statului Israel în acel an este lucrarea lui Dumnezeu. Motivele au fost următoarele: nu au fost profeți, colonizarea teritoriului nu s-a făcut pe model biblic, adică sub călăuzire divină, cu curăție de cuget, așa cum Moise și-a dus poporul în timpurile de odinioară. Înființarea statului Israel a fost o decizie luată de marile puteri, sub umbrela ONU. Asta este lucrarea omului, nu a lui Dumnezeu.


@dark, Adevarat, nu au mai fost profeti, dar teritoriul nu a trebuit sa fie colonizat, evrei au mai ramas pe aceste meleaguri chiar si dupa distrugerea Templului.

Iar in ultimii 150 de ani au venit evrei de peste tot, lasandu-si casele in care s-au nascut, multi dintre ei cu diplome in buzunar, au venit aici si au inceput
sa lucreze pamantul, sa construiasca case, sa faca sosele, sa sadeasca paduri.
Daca nici asta nu se cheama curatie de cuget, atunci ce ?

Infiintarea statului Israel nu a fost o decizie a marilor puteri, ci doar o aprobare la faptele de pe teren.

Zici ca nu este lucrarea lui Dumnezeu, ci a omului.

Dar implinirea de catre om a proorocirilor, nu are valoare ?

Isaia
27:6. Dar intr-o zi Iacov va prinde radacini, Israel va inflori, va rodi si cu roadele sale lumea o va umple.
27:13. In vremea aceea, trambita cea mare va trambita si cei care se pierdusera in pamantul Asiriei si cei ce se risipisera in tara Egiptului vor veni si se vor inchina Domnului, in muntele cel sfant, in Ierusalim.


Stii ce se vede aici ?
Rabinul Goren sunand din shofar pe Muntele Templului, la unirea Ierusalimului in 1967.

[ http://i1060.photobucket.com/albums/t450/bede8/1967_zpsvsvwa3jr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Iar aici, tot in iunie 1967, prima rugaciune la Zidul Plangerii.

[ http://i1060.photobucket.com/albums/t450/bede8/1967_zps073lxqo8.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#226
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,392
  • Înscris: 16.03.2004
Nu te contrazic, dar creștinii consideră că evreii sunt cei care au credință în Isus, aceștia fiind ”sămânța” și moștenitori ai lui Avraam, privitor la făgăduința făcută acestuia, când era în credință și nu sub Lege.

Galateni 3:16. Acum, fagaduintele au fost facute "lui Avraam si semintei lui." Nu zice: "si semintelor" (ca si cum ar fi vorba de mai multe), ci ca si cum ar fi vorba numai de una: "si semintei tale", adica Hristos.
17. Iata ce vreau sa zic: un testament pe care l-a intarit Dumnezeu mai inainte, nu poate fi desfiintat, asa ca fagaduinta sa fie nimicita de Legea venita dupa patru sute treizeci de ani.
18. Caci, daca mostenirea ar veni din Lege, nu mai vine din fagaduinta; si Dumnezeu printr-o fagaduinta a dat-o lui Avraam.

#227
Pisa4you

Pisa4you

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 03.09.2011

 Dude_2nd, on 07 februarie 2017 - 11:34, said:

caz in care, cu onestitate trebuie sa recunoastem ca nimeni nu o poate atinge. Posted Image mai e nevoie de ceva.

De ce n-ar putea nimeni sa atinga iertarea divina?

De ce anume ar mai fi nevoie?

 Dude_2nd, on 07 februarie 2017 - 11:34, said:

citez:"In fiecare zi sa mai aduci un vitel ca jertfa pentru pacat, pentru ispasire; sa cureti altarul, facand ispasirea aceasta, si sa-l ungi ca sa-l sfintesti."
asta se facea zilnic, la Templu, si de catre preoti.
astea unde sunt azi?Posted Image

Nu pot face exegeza textului pe un citat rupt din context. Am nevoie de numele cartii si numerele capitolului si versetului pentru context si pentru a compara cu versiunea ebraica.

Din cite stiu, jertfele zilnice de care amintesti erau menite fiilor lui Aharon, adica primilor preoti "profesionisti". Pe atunci nu exista Templul, asa ca nu inteleg de ce legi aceste jertfe de Templu. Azi fiii lui Aharon nu mai sint preoti, deci  jertfele menite lor nu mai au sens.

 Dude_2nd, on 07 februarie 2017 - 11:34, said:

greu de crezut.
nu am sa-ti insiruiesc aci toate citatele.
nici macar pe acela care decreteaza jertfa necurmata.

Totusi, jertfele n-au fost niciodata obligatorii pentru iertarea pacatelor, ca de asta era vorba. Ce ai pus tu mai sus era pentru sfintirea locuintei lumesti a lui YHVH si purificarea celor care serveau in acea locuinta. Uite ca iudaismul a rezistat bine mersi si fara jertfe.

#228
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Pisa4you, on 08 februarie 2017 - 18:26, said:

1. De ce n-ar putea nimeni sa atinga iertarea divina?

2. De ce anume ar mai fi nevoie?
1. pentru ca exista ceea ce se numeste onestitate.

2. De parasuta secundara[jertfa pentru iertare in cazul unei caderi], obligatoriu.

 Pisa4you, on 08 februarie 2017 - 18:26, said:

Nu pot face exegeza textului pe un citat rupt din context. Am nevoie de numele cartii si numerele capitolului si versetului pentru context si pentru a compara cu versiunea ebraica.
spre exemplu, Ex.29.36

 Pisa4you, on 08 februarie 2017 - 18:26, said:

Pe atunci nu exista Templul, asa ca nu inteleg de ce legi aceste jertfe de Templu.
exista Cortul intalnirii. Ex.27.21

 Pisa4you, on 08 februarie 2017 - 18:26, said:

Totusi, jertfele n-au fost niciodata obligatorii pentru iertarea pacatelor, ca de asta era vorba. Ce ai pus tu mai sus era pentru sfintirea locuintei lumesti a lui YHVH si purificarea celor care serveau in acea locuinta.

Uite ca iudaismul a rezistat bine mersi si fara jertfe.
deci spui ca jertfele pentru pacat erau optionale?vorbim din perspectiva omului credincios, nu din a celui care nu credea in existenta lui Dumnezeu.

stii cum e vorba aia: dupa ce se obisnuieste, si spanzurat ii place omului. :D
de rezistat a rezistat, dar nu dupa principiile mozaice ale VT, eu asa vad lipsa asta a jertfelor.

 dark, on 07 februarie 2017 - 11:57, said:


Folosind aspiratorul, nu mai aud în căști.Posted Image
hai, nu mai comenta tu la orice. :D

ia unul din asta, si treci la asuprit:

[ https://s5emagst.akamaized.net/products/741/740872/images/res_19dfc34cf73708ecd25ec7d496f1a9af_450x450_7dmv.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Dude_2nd, 08 February 2017 - 19:45.


#229
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 dark, on 07 februarie 2017 - 11:57, said:


Folosind aspiratorul, nu mai aud în căști.Posted Image

Cu privire la poporul Israel, colegul Logic a postat un mesaj foarte bun, dar pe alt topic.

https://forum.softpe...0#entry20659541
si cand i s-au adus contra-argumente a amutit

 Dude_2nd, on 07 februarie 2017 - 11:34, said:

citez:"In fiecare zi sa mai aduci un vitel ca jertfa pentru pacat, pentru ispasire; sa cureti altarul, facand ispasirea aceasta, si sa-l ungi ca sa-l sfintesti."
asta se facea zilnic, la Templu, si de catre preoti.
astea unde sunt azi?Posted Image
unde erau si in timpul robiei babiloniene
ca sa faci sacrificiu, trebuie sa reconstruiesti Sfantul Templu
4. Şi va plăcea Domnului jertfa lui Iuda şi a Ierusalimului, ca înainte vreme şi ca în anii cei de altădată.

#230
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,044
  • Înscris: 10.09.2008

 ThinkAbout, on 14 februarie 2017 - 12:07, said:

argumentul este nesustenabil in contextul Romani 11
26. Şi astfel întregul Israel se va mântui, precum este scris: "Din Sion va veni Izbăvitorul şi va îndepărta nelegiuirile de la Iacov;
27. Şi acesta este legământul Meu cu ei, când voi ridica păcatele lor".
acolo este vorba de un intreg Israel care se va mantui  prin venirea Izbavitorului care va indeparta nelegiuirile de la Iacov
Pavel vorbeste de viitor si ca sa nu existe dubiu, chiar subliniaza
28. Cât priveşte Evanghelia, ei sunt vrăjmaşi din pricina voastră, dar cu privire la alegere ei sunt iubiţi, din cauza părinţilor.

 ThinkAbout, on 14 februarie 2017 - 14:54, said:

Israel a fost ales pe o baza diferita, in timp ce Biserica lui Hristos este aleasa pe baza credintei
in plus biblia vorbeste despre poporul lui Dumneze si despre Biserica  si nu le confunda

Ce viitor multimilenar vezi tu când Pavel spune că ”sunt vrășmași” (la acel timp)?
Și cum crezi tu că Pavel s-ar contrazice de la un capitol la altul?

Romani 9

25 După cum zice în Osea: „Voi numi „popor al Meu” pe cel ce nu era poporul Meu şi „preaiubită” pe cea care nu era preaiubită.
26 Şi acolo unde li se zicea: „Voi nu sunteţi poporul Meu”, vor fi numiţi fii ai Dumnezeului celui Viu.”
27 Isaia, de altă parte, strigă cu privire la Israel: „Chiar dacă numărul fiilor lui Israel ar fi ca nisipul mării, numai rămăşiţa va fi mântuită”.


Deci apostolul știa clar că nu va exista o convertire ca popor. De aceea spune că Israel a fost lepădat și (puzzle) în același timp n-a fost lepădat (Romani 11:1, 15). A fost lepădat ca popor ales, dar n-a fost lepădat ca popor dintre popoare, așa cum nu sunt lepădați grecii și romanii. Pavel dă ca argument cazul lui de evreu mântuit după lepădare:

Romani 11:1

Spun deci: A lepădat Dumnezeu pe poporul Său? Nicidecum! Pentru că şi eu sunt israelit, din sămânţa lui Avraam, din seminţia lui Beniamin.


Pavel a putut fi mântuit așa ca orice grec și roman, devenind creștin. Deci lepădarea nu afectează persoanele individuale, care se pot converti și mântui ca și creștini în biserică. În acest sens nu afectează poporul Israel. Afectează doar poziția lui de popor ales și mântuirea în virtutea acestei poziții. După lepădare, poporul lui Dumnezeu este biserica:

1 Petru 2

8 Ei (evreii) se poticnesc de Cuvânt, fiind neascultători: la aceasta au şi fost rânduiţi. 9 Dar voi (creștinii) sunteţi seminţie aleasă, preoţie împărătească, naţiune sfântă, popor dobândit pentru Sine, ca să vestiţi virtuţile Celui care v-a chemat din întuneric la lumina Sa minunată; 10 voi, care odinioară nu eraţi popor, iar acum sunteţi popor al lui Dumnezeu.


Edited by logic1, 14 February 2017 - 18:35.


#231
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 logic1, on 14 februarie 2017 - 18:32, said:

Ce viitor multimilenar vezi tu când Pavel spune că ”sunt vrășmași” (la acel timp)?
Și cum crezi tu că Pavel s-ar contrazice de la un capitol la altul?

Romani 9

25 După cum zice în Osea: „Voi numi „popor al Meu” pe cel ce nu era poporul Meu şi „preaiubită” pe cea care nu era preaiubită.
26 Şi acolo unde li se zicea: „Voi nu sunteţi poporul Meu”, vor fi numiţi fii ai Dumnezeului celui Viu.”
27 Isaia, de altă parte, strigă cu privire la Israel: „Chiar dacă numărul fiilor lui Israel ar fi ca nisipul mării, numai rămăşiţa va fi mântuită”.


Deci apostolul știa clar că nu va exista o convertire ca popor. De aceea spune că Israel a fost lepădat și (puzzle) în același timp n-a fost lepădat (Romani 11:1, 15). A fost lepădat ca popor ales, dar n-a fost lepădat ca popor dintre popoare, așa cum nu sunt lepădați grecii și romanii. Pavel dă ca argument cazul lui de evreu mântuit după lepădare:
Nu sunt argumente viabile, ti-am aratat deja pe topicul despre sabat, asa ca nu ma mai repet

#232
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 ThinkAbout, on 14 februarie 2017 - 14:54, said:

unde erau si in timpul robiei babiloniene
pai nu stiu...Posted Image
unde erau?

 ThinkAbout, on 14 februarie 2017 - 14:54, said:

ca sa faci sacrificiu, trebuie sa reconstruiesti Sfantul Templu
4. Şi va plăcea Domnului jertfa lui Iuda şi a Ierusalimului, ca înainte vreme şi ca în anii cei de altădată.
nu este oare reintoarcerea la jertirea animalelor o negare a jertfei lui Isus?Posted Image

#233
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Daca Maleachi afirma ca-i va fi placuta Domnului jertfa, atunci ai 2 posibilitati
-sa afirmi ca Maleachi batea campiile
-sa admiti ca ultimul capitol din Maleachi este destinat evreilor si sa intelegi Tanach-ul ca si evreu

 Dude_2nd, on 14 februarie 2017 - 22:19, said:

pai nu stiu...Posted Image
unde erau?
in timpul robiei babiloniene nu a exista jertfirea animalelor
ca orice robie, are un sfarsit

#234
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 ThinkAbout, on 14 februarie 2017 - 22:34, said:

in timpul robiei babiloniene nu a exista jertfirea animalelor
ca orice robie, are un sfarsit
astazi ce robie este, ca nici azi nu se jertfesc animalurile?Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate