Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Azot lichid

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Ma tem ca lucrurile nu sunt destul de clare. Este vorba de azotul lichid, care este - evident - un lichid. Aici nu are nicio relevanta legea gazelor ideale, care se aplica evident unor gaze. Presiunea este constanta, este presiunea atmosferica. Azotul fierbe la -195.8 0C, deci temperatura ramane constanta, (este elementar ca atunci cand un lichid fierbe temperatura este constanta). Astfel nu putem avea azot lichid la temperaturi mai mari de -195.8 0C pentru ca se evapora.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MaxZwsqstFs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Normal ca nu poti sa ai, credeam ca sa inteles/subanteles...

Am facut experimente cu plante, devin casante ca sticla, am facut si cu soarece mort, tinut un minut in azot lichid si apoi lovit de ciment, brusc, sa spart ca sticla...

Am facut si criogenizarea unui neg pe picior, cand incepe sa se reincalzeasca tesutul, durerea este foarte mare, dar am scapat de el, cred ca este o metoda mai buna decat cea cu arc electric.

In videoclip pare usor de umblat cu azotul lichid, dar... este destul de periculos daca nu sti sa il manevrezi.

Inhalarea nu ridica probleme, nu este toxic, dar o mica neatentie, daca ai varsat pe tine o cantitate mare, tesutul atins este mort, este un fel de arsura ,,la rece '', pot ramane cicatrice.

Edited by crisstonne, 11 April 2013 - 20:58.


#21
mihaid89

mihaid89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 01.11.2012
Eu m-am lamurit cu problema mea :)
Nu trebuie sa ne certam din cauza azotului :D

#22
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Chiar si din ,,off topic '' mai inveti ceva, asa este ?!  Posted Image

#23
Tata-prostilor

Tata-prostilor

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.05.2015
Invatati,Invatati, Invatati !   V.I.Lenin

#24
VipCipy

VipCipy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 22.02.2010
salutare , desii sunt cam vechi postarile poate ma ajuta si pe mine vreunul dintre voi .
Detin un service gsm si am nevoie de masina care ma ajuta sa separ sticla telefoanelor curbate . Acea masinarie foloseste nitrogen lichid , vine cu un termos de 10l izolat . Intrebarile mele sunt daca acel termos este inchis ermetic exista vreun risc de explozie ? De unde as putea procura constant azot lichid ? Care ar fi costurile ?

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
De explodat n-are cum sa explodeze.
De procurat, habar n-am.

#26
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,664
  • Înscris: 23.10.2006
Poate te ajuta: https://www.linde-on...gaze-lichefiate

#27
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 crisstonne, on 11 aprilie 2013 - 12:27, said:

Adevarat, sint ca niste ,,damigene '' izolate termic, un fel de termosuri de zeci de litri, am carat o gramada si sint destul de grele.

Imi aduc aminte din tinerete ce mai faceam la inghetata cu oxigen lichid.Turnam oxigenul peste compozitie si in 2-3 minute era gata inghetata.Lucram totdeauna cu manusi noi foarte curate sa nu exista pericol de explozie sau incendiu.

#28
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Azotul lichid nu explodează, în contact cu flacăra, nu este toxic, ne mai ,,jucam " cu el, respiram din vaporii care ieșeau din damigeană, ca să dăm aburi pe gură.
Dacă îl verși brusc pe ciment, sau pe ceva fierbinte, face o fierbere" violentă, scoate abur mult, împroașcă violent, din cauza evaporării rapide.

Edited by crisstonne, 26 June 2019 - 21:34.


#29
Woland

Woland

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 25.04.2007

 real32, on 11 aprilie 2013 - 19:02, said:

Astfel nu putem avea azot lichid la temperaturi mai mari de -195.8 0C pentru ca se evapora.

Din ce imi mai amintesc eu din fizica, lucrurile sunt putin mai complicate.
Puneti la socoteala si presiunea la care se desfasoara evenimentele.

#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

 Kean, on 26 iunie 2019 - 20:30, said:



Imi aduc aminte din tinerete ce mai faceam la inghetata cu oxigen lichid.Turnam oxigenul peste compozitie si in 2-3 minute era gata inghetata.Lucram totdeauna cu manusi noi foarte curate sa nu exista pericol de explozie sau incendiu.

Oxigenul lichid explodează in contact cu orice urma de grăsime sau cu zaharul. Deci nu, nu era oxigen lichid.

#31
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

 AMETHIST, on 09 aprilie 2013 - 06:05, said:

Exact ca si gazul din bricheta. Cat e inchisa gazul lichid are temperatura mediului inconjurator, dar daca o deschizi sa se evapore gazul, se raceste.

Presiunea, morala de aceasta data, venita din partea a tot ce inseamna sistem de invatamant, indeamna un potential inovator sa-si puna urmatoarea problema :
citez : "un stat dezvoltat industrial gasea o solutie, daca merita economic" !

Respectiv, un potential inovator trebuie infranat din start in gasirea vreunei solutii, pe motiv ca acea solutie trebuia deja gasita de altii !
Cam pagubos mod de gandire, nu-i asa ?

Pai daca gazul lichid are temperatura mediului inconjurator, dar daca o deschizi sa se evapore gazul, se raceste, atunci de ce nu se gaseste o solutie tehnica,
prin care un recipient de azot este deschis ca sa se evapore prin conducte, racind astfel conductele, racind astfel frigiderul ?

#32
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru uz domestic, sistemul ar fi prea voluminos.
Este folosit în industrie.

#33
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Utilizarea azotului lichid, ca si a altor lichide criogenice pentru racire este deseori limitata datorita faptului ca avand temperatura foarte scazuta comparativ cu temperatura corpului care trebuie racit, la contact apare evaporarea puternica si rapida (fierbere), care formeaza un strat fin de vapori la suprafata de contact, reducand semnificativ schimbul de caldura. E ca un strat izolant.  Asa se intampla intotdeauna cand sunt diferente foarte mari de temperatura intre un lichid volatil si corpul cu care este in contact (poate fi si apa acel lichid), dar in cazul lichidelor criogenice care fierb la temperaturi foarte joase, efectul este pronuntat. Eficienta creste insa daca se mareste viteza lichidului de racire, astfel incat stratul de vapori este foarte fin, improspatat mereu, sau chiar "suflat" de tot, la viteze mari (ex. racirea motoarelor racheta cu combustibil criogenic).

Racirea datorata vaporilor care se ridica de la suprafata azotului lichid este foarte slaba, ca si nula daca este spatiu mare, vaporii luand rapid temperatura mediului, plus ca au atat densitate cat si caldura specifica f. mici.

Chiar daca azotul lichid este ieftin, sunt scumpe vasele in care se pastreaza precum si conductele, instalatiile, pentru ca trebuie sa aiba o foarte buna izolatie termica (vase Dewar daca se poate) iar daca e vorba de pastrare mai indelungata, trebuie pe deasupra recipiente rezistente la presiune, prevazute cu supape de siguranta.
Nici un vas pentru lichid crogenic nu este complet inchis, sau nu sta complet inchis in mod permanent, pentru ca nu se poate impiedica schimbul de caldura, respectiv evaporarea azotului lichid. Oricat de bine izolat, dupa o vreme devine gaz, si cum coeficientul de expansiune este foarte mare, explozia sau spargerea sunt ca si garantate, cu atat mai puternice cu cat vasul a fost mai solid si mai bine inchis.
Nu e e joaca.

Edited by Rosebud09, 05 July 2019 - 02:02.


#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016

 LORELYAN, on 04 iulie 2019 - 19:56, said:


Presiunea, morala de aceasta data, venita din partea a tot ce inseamna sistem de invatamant, indeamna un potential inovator sa-si puna urmatoarea problema :
citez : "un stat dezvoltat industrial gasea o solutie, daca merita economic" !

Respectiv, un potential inovator trebuie infranat din start in gasirea vreunei solutii, pe motiv ca acea solutie trebuia deja gasita de altii !
Cam pagubos mod de gandire, nu-i asa ?

Pai daca gazul lichid are temperatura mediului inconjurator, dar daca o deschizi sa se evapore gazul, se raceste, atunci de ce nu se gaseste o solutie tehnica,
prin care un recipient de azot este deschis ca sa se evapore prin conducte, racind astfel conductele, racind astfel frigiderul ?


Intimplator - sa nu - asta e principiul de functionare al frigiderului.
In loc sa te chinui sa aduci butelii cu azot in casa, el ae un compresor si un vaporizator.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate