Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 

UMF Iuliu Hatieganu Cluj.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
biia12

biia12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.04.2013
Ce parare aveti despre aceasta univeritate? E ok facultatea de medicina? Dar farmacia si medicina dentara?

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da e ok.Cel mai bun prieten e la UMF in anul 3.Aiurea e cu orele ca dintii de la greebla(adica faci ore,ai 2 ore pauza,apoi iar scoala si tot asa),si faptul ca unele sedii de ore sunt destul de departe una de cealalata(Totusi UMF iti da 2 linii gratis la buget).Un alt lucru de mentionat:nu lipsi de la cursuri,risti sa o sugi grav.

#3
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 xeleron, on 08 aprilie 2013 - 15:13, said:

Da e ok.Cel mai bun prieten e la UMF in anul 3.Aiurea e cu orele ca dintii de la greebla(adica faci ore,ai 2 ore pauza,apoi iar scoala si tot asa),si faptul ca unele sedii de ore sunt destul de departe una de cealalata(Totusi UMF iti da 2 linii gratis la buget).Un alt lucru de mentionat:nu lipsi de la cursuri,risti sa o sugi grav.

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#4
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
am mers odata pe tren cu doua asistente universitare de la farmacie cluj...
au trancanit tot drumul numai kkturi...in conditiile in care era in compartiment un pacient care se trata la oncologie cluj si mergea spre casa. inclusiv ca tre sa te regulezi si cu altul ca sa nu creada barba-tu ca esti fraiera.
cand a venit vorba in compartiment de discutii despre citostatice, tratamente pt. cancer n-au avut un pic de inima sa-i dea omului o speranta. s-au comportat exact ca niste tzoape.
a, inca ceva...amandoua era fete de doctor...

Edited by vexatul1987, 08 April 2013 - 15:17.


#5
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Nu-ți face griji. Eu acolo am terminat. Se găsesc „di tăti” formele de umanoizi, mai apropiați sau mai depărtați de statuetea aia de nămol numită Adam.

Calitatea cursurilor: OK, profi OK, cămine OK. Orașul e mai scump totuși ca altele. La chirii „o sugi” cum zice colegu' de la veterinară.

Fain e că nu mai sunt locuri pt taxă.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
@vexatul,exista o anumita limita pana la care poti merge emotional ca si cadru medical,defapt chestia asta e foarte importanta in practica medicala,altfel risti sa iti pierzi mintile.
Edit:tzotolino ,caminul 7,au de viata mea...adica da,ai caldura,apa calda si curent,in schimb netul e...cu taraita,iar lipsa CATV e bataie de joc in conditiile in care  UMF restrictioneaza torrentele (si gasca) la fel si sopcast.

Edited by xeleron, 08 April 2013 - 15:21.


#7
biia12

biia12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.04.2013

 xeleron, on 08 aprilie 2013 - 15:13, said:

Da e ok.Cel mai bun prieten e la UMF in anul 3.Aiurea e cu orele ca dintii de la greebla(adica faci ore,ai 2 ore pauza,apoi iar scoala si tot asa),si faptul ca unele sedii de ore sunt destul de departe una de cealalata(Totusi UMF iti da 2 linii gratis la buget).Un alt lucru de mentionat:nu lipsi de la cursuri,risti sa o sugi grav.

La ce facultate e?

 xeleron, on 08 aprilie 2013 - 15:20, said:

@vexatul,exista o anumita limita pana la care poti merge emotional ca si cadru medical,defapt chestia asta e foarte importanta in practica medicala,altfel risti sa iti pierzi mintile.
Da, da. Asta asa e. Eu as vrea sa merg la Medicina Generala dar toti spun ca e extrem de greu, mult de invatat.. Chestii.

#8
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Frate-miu e la MG an 4 de ex. Ce a zis colegu' se confirmă. Lipsești: golești portofelu'

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 biia12, on 08 aprilie 2013 - 15:21, said:


La ce facultate e?


Da, da. Asta asa e. Eu as vrea sa merg la Medicina Generala dar toti spun ca e extrem de greu, mult de invatat.. Chestii.

Normal ca e mult de invatat,e Medicina,nu Spiru(no offence).Pana la urma si in UMF (ca in orice alta univ) se aplica vorbele stimabilului profesor Miclaus Viorel:din 100 de stundeti care termina facultatea,10 sunt doctori,restul sunt absolventi.

#10
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 xeleron, on 08 aprilie 2013 - 15:25, said:


Normal ca e mult de invatat,e Medicina,nu Spiru(no offence).Pana la urma si in UMF (ca in orice alta univ) se aplica vorbele stimabilului profesor Miclaus Viorel:din 100 de stundeti care termina facultatea,10 sunt doctori,restul sunt absolventi.
Și oricum, a fi unu' silitor nu-ți garantează succesul decât dacă te cari în Deutschland...Deutschland über alles! Posted Image

#11
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013

 xeleron, on 08 aprilie 2013 - 15:20, said:

@vexatul,exista o anumita limita pana la care poti merge emotional ca si cadru medical,defapt chestia asta e foarte importanta in practica medicala,altfel risti sa iti pierzi mintile.

adica tu-mi spui ca ele erau lucide si profesionale...
breaking news ...respectivul pacient traieste...in cele din urma s-a tratat in strainatate, pentru ca si la IOCN exista limite...la nivelul chirurgilor, la cazuri mai complexe e tot loterie ca si-n restu "centrelor universitare"
ele probabil nu stiu sa-ti recomande ceva pentru o dermatita, daramite pentru cancer..

Edited by vexatul1987, 08 April 2013 - 15:28.


#12
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce sa-i faci,daca romanii nu apreciaza,apreciaza vestul.

#13
biia12

biia12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.04.2013

 vexatul1987, on 08 aprilie 2013 - 15:27, said:

adica tu-mi spui ca ele erau lucide si profesionale...
breaking news ...respectivul pacient traieste...in cele din urma s-a tratat in strainatate, pentru ca si la IOCN exista limite...la nivelul chirurgilor, la cazuri mai complexe e tot loterie ca si-n restu "centrelor universitare"
ele probabil nu stiu sa-ti recomande ceva pentru o dermatita, daramite pentru cancer..

Sa fereasca Dumnezeu pe toata lumea de cancer, dar cunosc o tipa (fata unei profesoare din liceu) care e foarte buna si in prezent lucreaza la IOCN. (ca o micuta paranteza :)) )

Edited by biia12, 08 April 2013 - 15:36.


#14
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 tzotzolyno, on 08 aprilie 2013 - 15:26, said:

...Deutschland über alles! Posted Image
Ma rog, asa o fi, cu exceptia salariilor medicilor, care sunt substantial mai bune in UK, Elvetia si Tarile Nordice (ca sa vb doar de Europa).

#15
biia12

biia12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 06.04.2013

 Karhu, on 08 aprilie 2013 - 15:51, said:

Ma rog, asa o fi, cu exceptia salariilor medicilor, care sunt substantial mai bune in UK, Elvetia si Tarile Nordice (ca sa vb doar de Europa).


Trebuie sa fi medic bun sa ai salariu mare. Degeaba ai facut facultate si ajungi asistent.

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

 biia12, on 08 aprilie 2013 - 15:57, said:


Trebuie sa fi medic bun sa ai salariu mare.
In vest, de la un anumit nivel, nu mai mergi neaparat pe salariu ci poti sa lucrezi pe pozitie de consultant. Ai tarifele tale, cine vrea le accepta (si aici ma refer la spitale, la policlinici private etc), cine nu, nu.

#17
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 Karhu, on 08 aprilie 2013 - 15:51, said:

Ma rog, asa o fi, cu exceptia salariilor medicilor, care sunt substantial mai bune in UK, Elvetia si Tarile Nordice (ca sa vb doar de Europa).
Decât rahaturile de salarii în Ro...Am urât dintotdeauna șpaga și n-am cerut niciodată deși de refuzat nu s-a putut întotdeauna. Ce-i drept chiar uneori m-a ținut pe linia de plutire, financiar vobrbind căci uneori erau singurii bani de haleu în anumite zile. Devenise penibil să îmi fac griji de pe o zi pe alta. Și nu pe spinarea altor amărâți care abia își găsesc bani de pansamente.

Germania poate să fie doar o etapă intermediară pt țările nordice sau Elveția/Austria. Nu toți au bulanul să prindă din prima ce ai enumerat.

Edited by tzotzolyno, 08 April 2013 - 17:45.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007
Asa este. Pe de alta parte preturile mai  bune din Germania atenueaza din diferenta. Oricum, in fiecare oras mai mare de aici gasesti medici nemti, iar in Se, No si Dk e si mai si...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate