Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

BlackBerry Q10

- - - - -
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#37
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
N-am folosit BB "curat", doar cu soft Orange, dar stiu multe cazuri de modele de telefoane care au suferit rau la capitolul performanta dupa ce "portocalii" si-a bagat labutele in soft, asa ca nu m-ar mira.

Ref la preturi, treaba e ca aia cu oul si gaina, le vand scump -> n-au suficienti useri -> mai putini dezvoltatori de aplicatii -> si mai putini cumparatori dornici sa plateasca un pret mare ca sa intre in "ecosistemul" BB.
Le vand ieftin, au useri, dar ies mult mai greu din groapa in care sunt.

Deocamdata au cash, deci ar putea sa se distreze putin cu preturile, atat doar ca Thorsten e destul de slab, fiind de altfel foarte contestat pe forumurile externe.

PS: Q5 e la $400 in tari mai calde, unde aia gasesc petrol in spatele casei, deci nu foarte departe de cei 270eur, atat doar ca la noi se face bisnita, nu comert.

Edited by chris_t, 03 July 2013 - 22:08.


#38
Razvan20k

Razvan20k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 23.11.2010
Tocmai vroiam sa intreb "merita?" ... in sensul de a achizitiona unul. Am avut BB 9300, 9360, un Bold mai vechi si mi s-au parut intodeauna bune.

Dar intre timp am vazut un comment si dupa poza ... si unde naiba e butonul de call?

Pentru ce i-a mai pus tastatura daca tot ce este deasupra ei a disparut?

Imi pare rau sa spun asta, sunt fan RIM de ceva timp, push email-ul lor este genial, la fel ca BBM-ul dar s-au tampit. Prima data pun o baterie minuscula pe 9360 si merge in regim normal cam 12 ore. Acum lanseaza un telefon QWERTY dar fara trackpad sau butoanele principale.

Deci revenim inapoi la 9900 ...

#39
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011

View PostRazvan20k, on 21 iulie 2013 - 20:59, said:

Deci revenim inapoi la 9900 ...

Tot e bine ca nu ai revenit inainte.

#40
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
La inceput noul utilizator de Q10 este descumpanit de unele caracteristici ale acestui telefon, cum ar fi lipsa butonului de call, butonului de BBM si a trackpad-ului. Dar va asigur, in 2 zile v-ati obisnuit cu telefonul de parca l-ati avea de 2 ani. E foarte placut de lucrat cu el, pacat ca sunt niste chestii care tin de soft si ar trebui revizuite urgent. Dar e un soft la inceput, normal sa aiba niste lipsuri, eu cred ca se va imbunatati cu fiecare versiune.

Ce e chiar rau pt pt utilzatorii BB, e ca cei care au abonament BIS nu il vor mai putea folosi pt BB 10 (Z sau Q). Push emailul, BBM si toate celelalte servicii merg cu un abonament de date obisnuit. SI merg foarte bine. De aceea sunt utilizatori care revin la vechile lor telefoane BB, fiind legati de abonamentele lor de nisa.

#41
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
sa inteleg ca daca ai o optiune BB care are trafic inclus, pe un BB10 nu s-ar utiliza traficul de internet din optiune ci doar cel la liber (de streaming)? Asta chiar mi s-ar parea o idiotenie in conditiile in care ai contract si vrei sa iti schimbi telefonul cu unul mai nou.

#42
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
In primul rind nu functioneaza optiunea BB cu trafic inclus pe BB10, nu e vorba de vreo prioritate de utilizare. Probabil streamingul ar merge, dar cel mai sigur e sa ai o optiune de date.

#43
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
baieti,sa inteleg ca BB Q5 si Q10 le pot folosi fara sa mai fac acel abonament special de la RIM?Adica pot accesa GPS-ul  , mailul si celelalte la fel ca de pe orice telefon android sau WP8???Intreb pt ca un BB 8900 si chestia asta m-a enervat la culme.

#44
balenax

balenax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 08.02.2004

View Postadycoke2, on 19 august 2013 - 23:20, said:

baieti,sa inteleg ca BB Q5 si Q10 le pot folosi fara sa mai fac acel abonament special de la RIM?Adica pot accesa GPS-ul  , mailul si celelalte la fel ca de pe orice telefon android sau WP8???Intreb pt ca un BB 8900 si chestia asta m-a enervat la culme.
da, toate cele cu BB10 merg fara BIS, doar cu abonament normal de date, ca orice alt telefon.

#45
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
multumesc!cred ca noile BB devin o optiune....

#46
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
Q5 a achizitionat careva?Pareri?

#47
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Da. Prietena mea l-a cumparat ieri. L-am butonat si eu ieri si azi. Desi sunt utilizator de iphone, acest Q5 m-a impresionat. Mi se pare super tare senzatia sa utilizezi asa ceva. Se misca impecabil, OS10 imi place foarte mult, mi se pare bine gandit si comod de utilizat. E un telefon cu personalitate. Fata de vechile blacberry-uri cu os-uri mai vechi, asta chiar e pe gustul meu. Camera e mai slaba decat la Q10 dar e ok, spatiul de stocare e de 8 Gb comparativ cu cei 16 GB ai lui Q10. Dar ii poti pune card micro SD si ai rezolvat problema. Merge foarte bine. Imi place la nebunie. Pretul mi se pare bun, 15 milioane la Vodafone.

Acum depinde si ce te intereseaza. Aplicatii nu ai asa multe ca pe IOS/Android. Pe acest nou BB OS10 nu au aparut inca toate aplicatiile utilizate pe alte OS-uri. Nu ai Viber (inca), dar ai Skype. Joculete gen Temple Run nu am gasit, dar am gasit jocuri serioase, cum ar fi Modern Combat 4. Oricum, nu mi se pare genul de telefon pe care sa te joci, e gandit pentru altceva, parerea mea. Dar poti juca, totusi, daca vrei.
Aplicatii romanesti nu cred ca exista, eu nu am gasit pana acum. Ar fi fost cateva care pentru mine sunt utile (Clever Taxi, Vodafone Cloud). Totusi, nu mi se pare o mare problema.
Ecranul este perfect patrat, ca si la Blackberry Q10. Pozele le poti face 1:1, 4:3 sau 16:9, dupa cum doresti. Clipurile pe Youtube se vad ok.

Deci eu zic ca merita, avand in vedere ca nu are un pret foarte mare. Nu sunt fan Blackberry, dar mi se pare foarte tare. Banuiesc ca pentru utilizatorii de BB vechi e o incantare.

#48
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,477
  • Înscris: 14.04.2002
Cica Q5 merge pe apn bb

#49
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postadycoke2, on 25 august 2013 - 12:01, said:

Q5 a achizitionat careva?Pareri?
Ai review-ul nostru aici: BlackBerry Q5 Review – BlackBerry 10 for the Masses


Dar avand in vedere ca suntem pe topicul de Q10, avem si pentru el review: BlackBerry Q10 Review – The True BlackBerry 10 Smartphone :)

Attached File  BlackBerry-Q10-Review-The-true-BlackBerry-10-Smartphone-379342-3.jpg   103.07K   20 downloads

#50
dacccy

dacccy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 02.10.2010

View Postbalenax, on 20 august 2013 - 01:37, said:

da, toate cele cu BB10 merg fara BIS, doar cu abonament normal de date, ca orice alt telefon.

Am un BB Q 10 ,liber de retea.As dori sa folosesc internetul de la digimobil ,dar nu stiu setarile ..Cred ca am nevoie de setari Apn.
V-as fi recunoscator daca m-ati ajuta.

#51
dpass

dpass

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.03.2009
http://www.digicorp....apn-digi-mobil/

#52
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
A aparut update-ul la noul SO: 10.2.0.424.

#53
ursu1988

ursu1988

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 21.12.2012
Ce softuri pentru gps folositi?Am un nokia 620 pe care vreau sa-l dau si sa-mi cumpar q10 dar folosesc destul de des gps-ul si nu stiu daca gps-ul se pe q10 este mai bun ca cel de pe 620.

#54
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Eu am sistem de navigatie stand-alone, dar am vazut in BBWorld Mireo Don't Panic. Preturile mi se par acceptabile, vreo 60$ Europa Full, cu update-uri lifetime. Sunt si tari separate, Romania e vreo 14$ parca. Si citisem si de vreo 7 zile de trial.

Hartile folosite sunt ok, cele de RO sunt Suncart.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate