Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

BlackBerry Q10

- - - - -
  • Please log in to reply
491 replies to this topic

#1
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Are cineva informatii despre lansarea Q10 in Romania? Auzisem ca apare luna asta, dar vad ca e aproape jumatatea lunii si nu se face niciun anunt.

Punem si-o poza, sa fie frumos  Posted Image


Update: BlackBerry Q10 Review – The True BlackBerry 10 Smartphone

Attached File  BlackBerry-Q10-Review-The-true-BlackBerry-10-Smartphone-379342-3.jpg   103.07K   69 downloads




[ http://cdn2.gsmarena.com/vv/pics/blackberry/blackberry-q10-ofic.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Stefan_CM, 31 August 2013 - 09:23.
update review/poza


#2
alexander_vasile1

alexander_vasile1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 10.11.2006
Pe la sfarsitul lunii aprilie se lanseaza in Canada , la noi cu noroc se lanseaza pana in iunie :))

#3
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Zicea la un moment dat quickmobile ca il va aduce soon

#4
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
E disponibil la precomanda pe quick, probabil o sa-l aduca luna viitoare, dar pretul e prohibitiv deocamdata.

#5
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012
BlackBerry Q10 review:   http://www.theverge....erry-q10-review

[ http://cdn3.sbnation.com/entry_photo_images/8111413/Q10-1-hero_verge_super_wide.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
tchoara

tchoara

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 05.02.2007
Destul de partinitor review-ul, tinand cont ca autorul mentioneaza ca este "a chronic Android and iOS user".

Pe langa partinire, tipul este si destul de subiectiv.

Vezi afirmatiile de genul "this is the part of the review where I tell you that the smartphone landscape has changed, that no one actually wants portrait QWERTY anymore, that full-touch is the only way to go."

Eu am Z10 acum si sincer oftez dupa formatul de telefon portrait QWERTY. Are foarte multe avantaje Z10-le - ecran mare, lizibilitate buna, incap file intregi de document pe ecran, pagini web la zoom mai bun etc., dar mi-e dor de momentele cand efectiv zburam cu degetele pe tastatura qwerty, cu shortcut-uri si tot tacamul.

Prietena mea, care are un 9780, a zis ca nu vrea sa treaca la Z10 pentru ca vrea qwerty fizic.

Deci ce zice baiatul ala acolo cu "no one actually wants portrait QWERTY anymore, that full-touch is the only way to go" este foarte, foarte subiectiv.

Din aceeasi categorie de afirmatii este si "Q10 is trying to be the best of a dead and irrelevant breed".

#7
Dragos-020578

Dragos-020578

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iQuO8yXKC5w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Poate cineva sa imi explice si mie ce face telefonul asta pentru 800+ de euro?

Adica ma uit pe gsmarena si nu vad nimic iesit din comun la specificatii.

#9
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
De azi disponibil la Orange

#10
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011

 Arkouda, on 16 mai 2013 - 17:37, said:

Poate cineva sa imi explice si mie ce face telefonul asta pentru 800+ de euro?

Adica ma uit pe gsmarena si nu vad nimic iesit din comun la specificatii.
E 589 de euro nu 800 dar mi se pare o tampenie, e cu 50 de euro mai scum ca Z10!

#11
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Asta e un pret mai omenesc. Cand l-am vazut eu pe mobileshop.eu era 809 euro.

Oricum, tot e enorm de scump avand in vedere ca mi-am cumparat iphonul 5 cu 609 euro livrat acasa.

Edited by Arkouda, 22 May 2013 - 18:53.


#12
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Nu incape nicio comparatie intre iPhone si BB, pretul e irelevant. Pur si simplu cei care aprecieaza BB o fac pentru cu totul si cu totul altceva decat ofera iPhone. Valabil si invers, cei carora le place iOS sau Android n-o sa inteleaga niciodata un BB, sunt telefoane extrem de diferite, iar comparatia de pret efectiv nu conteaza.

Eu unul nu mi-as cumpara alt telefon decat BB, pur si simt ma simt "acasa" cu acest telefon. Recunosc, Galaxy-ul sotiei e destept, are functii interesante, un ecran excelent, dar pur si simplu ma simt aiurea cand il butonez, parca nu inteleg nimic. Si stiu ca aceeasi senzatie o au si cei obisnuiti cu IOS/Android cand butoneaza un BB...

#13
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Eh, cum dracu sa nu conteze pretul? E ca si cum si-ai cumpara Renault la pret de BMW numai pentru ca esti fan.

#14
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,000
  • Înscris: 15.04.2011
Acasa? Intr-un sistem de operare nefinisat, plin de buguri si cu un magazin de aplicatii ca si inexistent?  BlackBerry 10 OS e o gluma proasta, as lua oricand un Nokia Lumia 925 cu WP8 in detrimentul lui.

#15
wrongeu

wrongeu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 05.03.2010

 Papillon_, on 23 mai 2013 - 08:11, said:

Acasa? Intr-un sistem de operare nefinisat, plin de buguri si cu un magazin de aplicatii ca si inexistent?  BlackBerry 10 OS e o gluma proasta, as lua oricand un Nokia Lumia 925 cu WP8 in detrimentul lui.

ce aplicatii folosesti si nu le gasesti pentru bb? ca si la wp bate vantul prin aplicatii....si la android asa este au "miliarde" de aplicatii si???? ti le-ai instalat pe toate? nu inteleg ura asta intre posesori de telefoane android/ios parca ati avea actiuni la aceste companii...nu-ti place bb, foarte bine nu te forteaza nimeni sa-l cumperi nu? bug-uri de unde stii ca are bb10? ai avut ? sau vorbesti din auzite...mi se pare corect si normal sa ai argumente cand blamezi ceva( sa stim de ce telefoane/os-uri sa ne ferim)... nu? de ex si eu am avut htc cu android dar pentru ca nu m-am descurcat cu el(nu suport touch) asta nu inseamana ca de-acu ar trebui sa spun cat de kkt sunt si ce bug-uri am avut(si au fost)...salutare

#16
Allex

Allex

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,051
  • Înscris: 02.01.2003
Pentru un BB Q10, Orange Romania exagereaza cu pretul: 250 de euro la un abonament de 39 de euro x 24 de luni.

T Mobile ofera Q10 la 77 de euro (99 USD) la un abonament de 15,5 euro (20 USD) x 24 de luni.

Deci daca Orange vrea pe Q10 minimum 1.186 de euro in 2 ani, T Mobile ofera acelasi telefon pentru 449 de euro.

Stimati bosi Orange, chiar ne credeti prosti daca indrazniti sa veniti cu oferte atat de lacome. Trezirea, un telefon este un telefon, clientii vor servicii, nu telefoane in rate. Inteleg ca vreti profit, dar mai mult decat dublu fata de T Mobile?!

Blackberry va ajunge in sapa de lemn pe baza operatorilor. Preturile sunt exagerate. Q10 este doar o strutocamila de telefon, nu vreun telefon revolutionar. Pretul umflat nu va face decat sa fie un mare esec la vanzari.

Dar poate deal-ul operatorilor este sa vanda Samsung, Apple si alte marci cu preturi bune, in timp ce pe BB cerem cat nu face.

#17
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
In UK iti iei Iphone 5 cu zero lire la un abonament de 45 de lire pe luna timp de 2 ani. Iar abonamentul e de genul vreo 2000 de minute nationale, nelimitat in retea, nelimitat text, internet 2 Gb.

UK este un paradis din punctul asta de vedere.

Edited by Arkouda, 23 May 2013 - 18:46.


#18
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
M-am jucat azi cu unul alb si cu unul negru. Ca design cel alb (albul in sine) arata GROAZNIC! E galbui de parca a stat in soare.
Se misca si arata foarte bine. Mi-a placut mai mult decat Z.
La ORG vine codat, are 4G si HD Voice

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate