Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-..

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
15226 replies to this topic

#9883
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

 Bylly00, on 10 august 2017 - 07:56, said:

In calitate de viitor beneficiar de IPAT, sistem umed, sunt intrebari cu care m-am confruntat si eu si am ajuns la urmatoarele concluzii:

1. IPAT NU ridica mai mult praf din simplul motiv ca nu se creeaza curenti mai puternici decat la calorifere. Suprafata incalzita la IPAT este enorma fata de calorifere si temperature suprafetei e mult mai mica. Nu gasesc exact cuvintele sa explic acum. La calorifere ai observant cum sa misca perdeaua in timpul functionarii? E in curent puternic, aerul rece de jos se incalzeste si se ridica, si trece prin zona aceea incalzita din apropierea caloriferului. La ipat zona incalzita e toata podeaua.
2. acest sistem e foarte rar intalnit, eu nu l-am vazut pe forum. Concluzia legata de panouri solare fie pt incalzire fie pentru generare curent ar fi ca sunt bune, dar nerentabile (fara o subventie serioasa din fonduri externe). Sunt o solutie buna acolo unde nu exista alternativa si cam atat (sau daca esti in minitehnicus si stii sa alegi niste echipamente SH ieftine si in stare buna sa iti faci singur sistemul)
3. NU si daca se respecta normele sanitare. adica temperature finisajului 27 de grade maxim.
4. Aici ar fi oportun sa faci in calcul de necesar termic, sa nu te trezesti apoi ca locuinta are pierderi prea mari de energie pentru a fi acoperite in mod eficient de IPAT. Daca la calorifere nu e bai sa dai temperature pe tur mai mare in caz ca nu se ajunge la temperature ambientala dorita, la IPAT e mare bai, mai mult de 50 de grade nu ai cum sa bagi pe tur pentru ca apar problem cu finisajul si daca nu cu finisajul atunci apar problem de sanatate din cauza finisajului prea cald. Se foloseste un aditiv de elasticitate in sapa, pentru a preveni craparea. Pe scurt se pune un minim de izolatie 2-3-5-10cm (in functie de calculul necesarului si de pierderi) apoi vine teava propriu-zisa ~ 2cm si acoperirea cu sapa ~ 2-3cm. Deci te uiti la o "ridicare" de minim 4-5 cm si maxim... depinde, dupa cum am spus.
5. aici nu pot sa raspund, cercetarile mele s-au axat exclusive pe partea de gaz.

DAca pui 50* pe turul IPAT-ului, nu cred ca este recomandat.....
Eu dupa o prima iarna cu IPAT, am reusit sa incalzesc casa cu T/tur, la 39*......
Am impresia ca 50* este cam mult.
Insa, despinde si ce izolatie ai pe casa..... daca nu este suficient de izolata, IPAT-ul nu face fata si atunci trebuie ridicata temperatura pe tur.....

 wizake, on 13 august 2017 - 22:11, said:

multumesc spanu. nici mie nu mi s-au parut f profi ofertele. Am mai primit una, intre timp, care pare mai bine facuta la prima vedere:

Atasez partile mai importante:


De ce nu ii ceri lu Spanu o ofarta pt IPAT???

Edited by BodCasa, 14 August 2017 - 11:41.


#9884
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
pai, sincer, am vazut ca e din Brasov si eu in Iasi Posted Image
O sa il intreb, daca face si deplasari :)

multumesc de sugestie

#9885
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,969
  • Înscris: 23.06.2008
Ca sa fiu si eu in trend-ul emisiunii cu telespectatori, iti recomand colegi profesionisti din Iasi, carora poti sa le soliciti o oferta. Ma refer la @Daco-Get si/sau @Raduk.

Edited by florin71_skoda, 17 August 2017 - 13:10.


#9886
pitigaia

pitigaia

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.08.2015
pentru o sapa peste o instalatie in pardoseala, la mortar este necesara o solutie pentru al face mai flexibil?

#9887
spanu110976

spanu110976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 20.01.2011

 wizake, on 13 august 2017 - 22:11, said:

multumesc spanu. nici mie nu mi s-au parut f profi ofertele. Am mai primit una, intre timp, care pare mai bine facuta la prima vedere:
Doar pare !!! Macar are izolatia cu nuturi, care se stie ca nu este tocmai ok fata de izolatia plana, adica cea fara nuturi.
Aceeasi problema ca si la primele doua oferte. Asta este calculata si la pas de 15cm, deci ai si mai putina teava.
Iaca ca am mai vazut una -DESCHIDERE SANTIER-. Asta ii prea din cale-afara.

Edited by spanu110976, 16 August 2017 - 21:26.


#9888
danysg74

danysg74

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2015
Buna seara :)
Manat de ofertele de montat IPAT fara proiect (noi n-avem nevoie dom'le la cate am facut.. ) si la preturile mari ( dupa opinia mea) am inceput sa caut soft-uri de proiectare. M-am oprit la LoopCad cu care m-am inteles cel mai bine. In final am facut doua variante: una cu pas de 100 si una cu pas  de 150.  Evident diferenta notabila dintre variante vine din lungimea tevii folosite. Din pdv al materialului e irelevant pentru ca am deja teava cumparata suficienta pentru pas de 100. In plus, la cea cu pas de 150 se echilibreaza mai usor diferenta de temp tur-retur la 5-6 grade.
Ce alte aspecte ar trebui luate in considerare in favoarea uneia din cele doua variante ?

#9889
danysg74

danysg74

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2015
In continuare: la 37.5 grade apa pe tur, as avea diferenta de temp de 6 grade la pas 100 si 5 grade la pas 150. In schimb, la pas 100 as avea o putere maxima mai mare (75%-80% in plus fata de pasul de 150) comparativ cu necesarul pe mp.


#9890
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,709
  • Înscris: 25.01.2007
La pas de 10 vei avea distribuitor mai mare. Ai unde sa-l pui?

De asemenea, la pas de 10 te poti gandi teoretic si la racire in pardoseala (nu se stie niciodata).

Totusi pasul de 10 mi se pare mai greu de pus in opera, mai scump, insa avantajele mi se par (cel putin mie) greu de cuantificat.

Cred ca pasul de 15 se preteaza la majoritatea caselor obisnuite. Dar asta au spus-o altii inaintea mea, eu doar constat dupa 2 sezoane.

#9891
cipin85

cipin85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 22.02.2006
Din cate am vazut pe aici lumea a folosit pentru montaj gresie peste IPAT adeziv CM17.

Am gasit acum CM 12 la 38 ron sacul - https://www.dedeman....25-kg/p/5006487

A folosit careva? Pe site la dedeman si la ceresit scrie ca e pentru pardoseli încălzite și suprafețe hidroizolate.

CM 17 e 61 lei sacul sacul, deci 23 ron/sac diferenta.

Multumesc mult,

#9892
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 02.02.2014
Daca esti din PH stiu un magazin cu 55 lei/ CM17.

#9893
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011
Acum sincer cati saci folosesti ca sa merite riscul? Eu stiu ca de la cm 17 in sus e bun la ipat. Pana la urma nu cred ca ai nevoie de mai mult de 10 saci. Nu e o avere raportat la pretul instalatiei :)

Edited by adi_stezar, 17 August 2017 - 20:33.


#9894
danysg74

danysg74

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.04.2015

 godaro, on 17 august 2017 - 08:36, said:

La pas de 10 vei avea distribuitor mai mare. Ai unde sa-l pui?

De asemenea, la pas de 10 te poti gandi teoretic si la racire in pardoseala (nu se stie niciodata).

Totusi pasul de 10 mi se pare mai greu de pus in opera, mai scump, insa avantajele mi se par (cel putin mie) greu de cuantificat.

Cred ca pasul de 15 se preteaza la majoritatea caselor obisnuite. Dar asta au spus-o altii inaintea mea, eu doar constat dupa 2 sezoane.

Am loc pentru distribuitor, nu-i problema. In final voi merge pe pas de 10.
Ceva opiniii despre programul LoopCad ?

#9895
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,709
  • Înscris: 25.01.2007
Cand iti faci calculele sa nu uiti sa iei in calcul distanta dintre distribuitor si camera (x2) PRECUM SI suprafata perimetrala de 10 cm latime de jur imprejurul camerelor. In zona aia nu vei pune teava deci necesarul de teava va fi mai mic cu 10-15%.

Indiferent ce soft folosesti, oricum e mai bun decat Doreii care insira dupa ureche. Mult succes.

#9896
adi_stezar

adi_stezar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,286
  • Înscris: 28.11.2011

 godaro, on 18 august 2017 - 08:02, said:

Cand iti faci calculele sa nu uiti sa iei in calcul distanta dintre distribuitor si camera (x2)
Asta doar la lungimea circuitelor ca la necesar nu e cazul. Aceste tevi reduc necesarul tevilor pe traseu. Eu am folosit OVplan de la Oventrop pentru calcule puteri, debite samd. Planul circuitelor l-am facut de mana.

#9897
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
unde gasesc informatii despre puterea degajata la teava Pexpenta 25x2.3?

ma intereseaza daca pot incalzi o incapere de 14mp la 21 grade , afara -15 grade , cu o temperatura pe tur de 35 grade ?

Edited by almic, 18 August 2017 - 20:27.


#9898
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,709
  • Înscris: 25.01.2007
Izolata cu foaie de cort sau cu termosistem de 30cm? Fix acest mic detaliu lipseste din expunerea ta: necesarul termic.

#9899
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
mediu , 10 cm termosistem si 5 cm sub placa si mai mult de 5 cm  peste placa nu pot pune...

#9900
almic

almic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 18.06.2009
un pas de 10 cm se poate realiza din teava de 25 ?

Edited by almic, 19 August 2017 - 07:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate