Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-..

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
15226 replies to this topic

#13771
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 02.06.2008
O sa incerc sa vad inainte toate astea, revin cand am toate datele. Mersi!

#13772
rtripon

rtripon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021

 froome, on 22 ianuarie 2022 - 21:22, said:

Scoate GPA-ul dacă nu ai calorifere:

https://www.sibother...ire-pardoseala/
Intr-o situatie similara sunt eu, daca scot GPA-ul din priza instalatia ar functiona in continuare? E o centrala 28kw, instalatie cu 7 circuite, 80 mp, doar parter(etajul e inchis ca nu sta nimeni). Nu o sa pot verifica debitmetrele din pacate, sa vad l/m pe fiecare circuit pt ca sunt negre(apropo, se pot cumva curata fara sa scot toata apa din instalatie?).

#13773
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Din ce știu trebuie scos fizic GPA-ul. Poți curăța debitmetrele în felul următor:

1. Închizi robineții tur-retur de pe distribuitor;
2. La robinetul de golire/aerisire de pe retur pui un capăt de furtun de grădină sau un bidon ca să colectezi apa (la mine a curs sub 150ml apă);
3. Deschizi robinetul de golire/aerisire de pe retur cu un imbus să eliberezi apa din distribuitor;
4. Acum poți desface capacele de plastic de la debitmetre ca să le cureți.
5. După ce au fost curățate capacele debitmetrelor și montate la loc, închizi robinetul de golire/aerisire de pe retur, deschizi robineții tur-retur de pe distribuitor, pui pompa să facă o aerisire a instalației, refaci presiunea în instalație și aia e.

Edited by froome, 25 January 2022 - 10:13.


#13774
rtripon

rtripon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 303
  • Înscris: 30.11.2021
O sa astept atunci primavara sa pot face teste, multumesc. Atasez poze cu distribuitorul, desi din ce-mi dau eu seama cred ca e doar pompa suplimentara. Am cautat modelul pe net(ASKOLL ES2 16-60) nu pare a fi un GPA, sau ma insel eu?.

Attached Files



#13775
distrugatorul

distrugatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.07.2017
Inainte sa scoti grupurile amestec si pompele fa niste calcule respectiv cat debit duce pompa centralei, cate distribuitoare ai si cate circuite pe fiecare distribuitor. Asa iti dai seama usor cam ce debit vei avea pe circuite si daca iti convine sau nu...Eu spre ex daca as scoate grupurile amestec, la 2 distribuitoare cu 11 respectiv 9 crcuite as ajumge cam la 0.75-0,8 l/min ceea ce e cam putin

#13776
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
A venit azi fraierica de instalatorica aka dorelu care facura instalatia.
Plin de nervi ca mi-am permis sa setez apa din centrala la 30 de grade, el nu vrea sa vada sub 45, eventual sa ii dau blana mai ceva ca la calorifer sau ca la centrala pe lemne, din ce am calculat eu ar trebui sa setez apa in centrala la vreo 70 de grade ca sa am 45 la etaj pe ceas.
L-am poftit afara, si acum o sa apelez la baietii de la sibotherm, poate fac ei un pustiu de bine si vin in vizita ca suntem aproape.

#13777
distrugatorul

distrugatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.07.2017
Eu unul nu as merge cu 30 din centrala decat daca ai o izolatie foarte buna a casei...
Altfel 40  e o temperatura corecta.. (daca nu ai grup amestec...cu grup amestec cresti la 45)
Sau daca vrei sa faci o treaba cu cei de la Siboterm pui un senzor de temperatura exterioara iar centrala isi regleaza singura temperatura in functie de senzorul exterior...dar sa faci ce spui tu cu 30 de grade in centrala nu mi se pare ok...ziua cand sunt 0/-1 afara poate merge dar noaptea cand scade sub -8/-10 e posibil sa nu faca fata sau paradoxal sa consume mult mai mult la 30 grade (pt ca merge incontinuu fara sa poata atinge temperatura setata pe termostatele de camera) decât ar consuma la 40 sau 45

#13778
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,850
  • Înscris: 02.02.2014
Nu e chiar asa...Consumul e dat de "izolatia" casei. Cu cat e mai buna cu atat consuma mai putin. Ce poti face este sa optimizezi randamentul centralei (in condensare).
Acum , teoretic, cu cat returul agentului termic e mai rece cu atat recuperarea de caldura de pe evacuare e mai buna doar ca in fisa tehnica a centralelor vad mereu randamentul cel mai bun la temperaturi de 50/30 majoritatea..Am mai vazut si 40/30 dar putine.

#13779
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
40-45 mi se pare sincer sa fiu imens, aveam 50 la calorifere, atunci care mai e avantaju ca am ipat?
Parerea mea, pe jos nu am nimic, doar sapa de 3cm, daca acum la 30 de grade apa nu se incalzeste suficient casa, ce fac dupa ce pun folia si parchetu? inght de frig cu apa la 45 de grade? Nu mai zic ca pe parchet scrie maxim 28 de grade pt ipat.
Si din nou problema cea mai mare, degeaba ii dau 45 din centrala daca eu la etaj am 29 dupa 3 zile, nici detensionarea nu cred ca am facut-o corect.

Edited by Ythrixium, 26 January 2022 - 09:27.


#13780
CARNATUL

CARNATUL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 25.08.2021
Ma fratilor puteti sa-mi recomandati si mie pe cineva din bucuresti pentru automatizare incalzire in pardoseala cu CT gaz?

#13781
distrugatorul

distrugatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.07.2017
Pai nu prea ai de cecsa iti faci griji..dupa cum spuneam mai sus daca ai 45 grade in centrala si si grupuri amestec, in conditiile in care deschixi maxim capul termostat si lasi mixul pe maxim nu vei avea mai mult de 38-40 grade in distribuitor in cel mai fericit caz..Or daca acum nu ai pus inca finisajul si urmeaza sa pui parchet, din experienta iti spun ca va scadea putin randamentul.. Daca fara parchet puteai mentine temperatura in camera cu centrala setata la 40, acum va trebui sa cresti la 45. O sa simti diferenta. Pe de alta parte nu ai de ce sa iti faci probleme cu parchetul laminat, chiar daca prin circuite ai 36-38 chiar 40 la suprafata parchetului nu vei avea mai mult de 24-26-27 grade

#13782
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 02.06.2008
@Ythrixium - ce parchet vrei sa pui?

#13783
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

 Ythrixium, on 26 ianuarie 2022 - 09:26, said:

40-45 mi se pare sincer sa fiu imens, aveam 50 la calorifere, atunci care mai e avantaju ca am ipat?
Parerea mea, pe jos nu am nimic, doar sapa de 3cm, daca acum la 30 de grade apa nu se incalzeste suficient casa, ce fac dupa ce pun folia si parchetu? inght de frig cu apa la 45 de grade? Nu mai zic ca pe parchet scrie maxim 28 de grade pt ipat.
Si din nou problema cea mai mare, degeaba ii dau 45 din centrala daca eu la etaj am 29 dupa 3 zile, nici detensionarea nu cred ca am facut-o corect.
Eu in nordul moldovei nu i-am dat mai mult de 34-35 grade in centrala pt a-mi tine in casa 22 de grade..cand afara erau -10-12 cat au fost acu ceva zile. Nici in alti ani in care au fost -18 nu am trecut de 35-36 grade in tur primar centrala. Nu cred ca am trecut de temp mentionate mai sus vreodata..poate doar cand am facut punerea in functiune si am ridicat treptat pana pe la 40-45 parca pt detensionare sapa IPAT. Doar prin pensiuni am vazut sape super-incalzite in IPAT de nu puteai respira in camera. Mi se pare energie irosita..sau pierderi mult prea mari ale casei.

Edited by manghels, 26 January 2022 - 12:02.


#13784
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
@bx3m laminat de 8mm, cu folie multiprotec sub

@manghels
Cam asa vad si eu normal la ipat, in plina iarna maxim 38 de grade, octombrie, noiembrie, aprilie, mai, preferabil 28-29 grade temperatura apei, altfel...pui calorifere si nu iti mai bati capu cu o instalatie scumpa, complicata, folie de 25 lei mp in loc de 5, adeziv flexibil pt gresie de 45 lei sacu in loc de 20 si tot asa.
Sunt sigur ca agent termic la 45 grade si ipat iesi cu consum mai mare fata de calorifere toata casa si agent de 50 grade.

#13785
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005

 manghels, on 26 ianuarie 2022 - 12:02, said:

Eu in nordul moldovei nu i-am dat mai mult de 34-35 grade in centrala pt a-mi tine in casa 22 de grade..cand afara erau -10-12 cat au fost acu ceva zile. Nici in alti ani in care au fost -18 nu am trecut de 35-36 grade in tur primar centrala. Nu cred ca am trecut de temp mentionate mai sus vreodata..poate doar cand am facut punerea in functiune si am ridicat treptat pana pe la 40-45 parca pt detensionare sapa IPAT. Doar prin pensiuni am vazut sape super-incalzite in IPAT de nu puteai respira in camera. Mi se pare energie irosita..sau pierderi mult prea mari ale casei.

Probabil ai spus pe undeva... ai parchet sau gresie pe jos? :)

#13786
distrugatorul

distrugatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.07.2017
Aici unii vorbesc de pere altii de mere...dar nimeni nu spune ce fel de sistem are.
Daca ai pompa de caldura sau centrala pe gaz si fara grupuri amestec e si normal sa mergi cu maxim 38 cum spui din centrala.
Dar daca ai grup amestec acolo o sa astepti pana la primavara daca pui 38 in centrala.
Cat priveste consumul casa si utilizatorul consuma si nu sistemul..fratelui meu la 125 mp utili si centrala pe 50 grade iar grupul amestec pe 45grade ii consuma 6-7 metri cubi pe 24 ore iar izolatie casei e mediocra (vesnicul polistiren de 10 atat pe pereti cat si in pod)..Sunt curios cat aveti voi consum care mergeti cu 35 grade din centrala

#13787
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008

 mircea812, on 26 ianuarie 2022 - 13:49, said:

Probabil ai spus pe undeva... ai parchet sau gresie pe jos? Posted Image
Gresie.

 distrugatorul, on 26 ianuarie 2022 - 14:00, said:

Aici unii vorbesc de pere altii de mere...dar nimeni nu spune ce fel de sistem are.
Daca ai pompa de caldura sau centrala pe gaz si fara grupuri amestec e si normal sa mergi cu maxim 38 cum spui din centrala.
Dar daca ai grup amestec acolo o sa astepti pana la primavara daca pui 38 in centrala.
Eu am GPA in distribuitoare, pompe DAB si amestecul setat pe maxim in vana cu 3 cai. Ca si consum..in lunile geroase din nordul moldovei ma duc spre 200 mc gaz pe luna la 140mp incalziti.

Edited by manghels, 26 January 2022 - 14:09.


#13788
distrugatorul

distrugatorul

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 31.07.2017
Esti un caz fericit..Ce fel de grupuri amestec ai?Ce temperatura iti indica termometrul distribuitorului pe tur si pe retur? Ai inchis spre 0 mixul returului cu turul? Centrala ce putere are? Si ce izolatie ai ca asta e f important

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

SM_nicu

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate