Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Sisteme profesionale de încălzire în pardoseala cu agent termic (IPAT)-seria 3-2013-..

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
15226 replies to this topic

#11341
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
Sa dau mobila deoparte si apoi sa sparg, trebuie sa ma imbat! Posted Image  
Scula o are sigur, ca el o montat instalatia si teoretic ar fi in garantie. Bine, nu era angajat de mine dar cum fiecare da vina unul pe altul...trebuie dovedit cine a gresit!Posted Image

Daca totusi e sa incerc sa schimb teava din perete, inainte de asta as putea sa pun doua furtune flexibile direct din centrala la distribuitor? Le-as  pune prin spate la mobila, mai am ceva spatiu, in felul asta as vedea daca merge sau nu.

Daca tot sparg, parca as pune cupru si gata!

#11342
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 02.06.2008
Din cate am auzit eu, nu se pune cupru in perete. Dar poate altcineva stie altceva

#11343
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postsnaky_2004, on 18 ianuarie 2019 - 10:28, said:

... inainte de asta as putea sa pun doua furtune flexibile direct din centrala la distribuitor? ....

Foarte buna ideea.
Tragi si tu mobila afara pentru citeva ore, ca nu-ti trebuie mult timp ca sa-ti dai seama daca functioneaza sau nu cu teava mai groasa. Zicem ca 1 ora sa faci improvizatia si sa reincarci si sa aerisesti si inca 1 ora ca sa vezi daca functioneaza cu teava mai "groasa" (cu interiorul mai mare).

Atentie la cupru ca trebuie izolat bine si acolo unde ai coturi ingropate, trebuie sa bagi spuma. Nu are voie sa ajung ghips, mortar, glet, etc la teava de cupru si in special sa nu ajunga la lipitura

View Postbx3m, on 18 ianuarie 2019 - 10:36, said:

Din cate am auzit eu, nu se pune cupru in perete. Dar poate altcineva stie altceva
Pe distanta asa scurta, merge, daca este izolat si umplut santul cu spuma dinaia de pistol, care nu se umfla asa tare.

#11344
bx3m

bx3m

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 02.06.2008
Dar nu e mai bine sa eviti o situatie cu potential de defectare? Adica intreb asa, pentru cultura mea generala, nu e mai bine sa zici NU cuprului ingropat, decat sa zici, in 99% din cazuri nu, dar merge cateodata? Stiu, in tine poti avea incredere cand pui mana si faci tu, dar daca vine Dorel si il vezi ca se scarpina in cap...

#11345
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca nu-l cunosti pe instalator si nici nu ai incredere in el si nici nu ai timp sa-l urmaresti, atunci ai dreptate, mai bine nu pui cupru.
In cazul de fata, distribuitorul se poate spune ca este sub centrala si in cazul asta instalatorul face santul, trage teava, dupa care pleaca. Ulterior tu vezi ce a facut, iar daca-ti comvine, chemi zugravul sa astupe santul. Sau chemi instalatorul sa remedieze ce nu-ti convine. Nu-i o lucrare mare cu portini ascunse pe care sa nu le poti verifica.

#11346
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Cel mai simplu este să se folosească țeavă de cupru moale, gata izolată, pentru că se poate „îngropa” fără nici o problemă. Posted Image

#11347
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,375
  • Înscris: 16.03.2007
atata doar ca din aia gasesti la diametru maximum 22 mm :( ar fi bine sa faca o proba cu diametrul acesta si dupa aceea sa sparga.

#11348
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
Producătorul spune să folosești 3/4, ar trebui sa ajung și 18, nu?

#11349
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Unde ai citit tu treaba asta ?
Teva se alege in functie de ce putere vrei sa duca si de ecartul de temperatura de tur/retur.

Citi metri patrati are apartamentul tau si cite radiatoare ai in casa si de care ?

#11350
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
In manual la beretta scrie racord tur și retur 3/4 iar la apa recensiune calda 1/2. Apartamentul are 55m2.

#11351
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Faptul ca are racordurile de 3/4, nu inseamna ca tu trebuie sa mergi cu 3/4.
Ca si idee, teava de cupru din centrala ta de pe tur/retur schimbator este de 22mm si in functie de grosimea in carne, are interiorul de minim 20mm. Asa ca tu ce cauti cu 18mm ?
Am multe cazuri in care sub centrala pun reductie, robinet de 1" si plec mai departe cu teava de cupru de 28mm, daca instalatia impune treaba asta.
Asa cum am mai spus, la pardoseala eu folosesc intre centrala si distribuitor, teava pexal de 26 care are fitingurile pe 1". Acum nu te gindi ca-i prea mare, ca de fapt nu este. Teava de pexal de 26mm are 3mm in carne si pina la urma interiorul ei care conteaza, este de 20mm (cit are si teva din centrala). Teava de pexal de 26 cu fitinguri de 1", doar pare ca ar fi mare, ca in realitate nu-i.

La apartamentul tau, avind in vedere ca ai minim si un radiator instalat prin baie, eu aproximez ca ai avea o instalatie cu puterea instalata de 6,5kW. Probail ca nu-i asa de mare, dar hai sa zicem ca este cum zic eu. Drept urmare,
- daca vrei sa ai ecart de 10grd, trebuie teava cu interiorul de 20mm. Adica Pexal de 26mm, sau cupru de 22mm, sau PPR 32mm
- daca vrei ecart de 5grd, cum trebuie de altfel la pardoseala, trebuie teava cu interiorul de 28mm, care nici macar la teava de cupru de 28mm nu este asa de mare.
In practica, ai avea nevoie de teava  de cupru de 28mm doar daca te intorci acasa dupa o saptamina de concediu, timp in care ai oprit toal caldura, iar afara sint mai multe zile cu -20grd dupa ce te intorci acasa. In rest, daca menti casa calda, ajunge si teava cu interior de 20mm.

Edited by florin71_skoda, 20 January 2019 - 14:15.


#11352
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
Am pus țeavă de 20 flexibila, pe din afară...
Same shit!
😡

Attached Files



#11353
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Nu rezolvi fara o butelie de echilibrare hidraulica pe pe care sa "debiteze" centrala si inca o pompa de recirculare intre butelie si circuitele de pardoseala..

Edited by nik1965, 23 January 2019 - 10:37.


#11354
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sau GPA special pentru IPAT (GPA = Grup Pompare si Amestec)
(sau alta centrala)

#11355
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,157
  • Înscris: 09.01.2008

View Postsnaky_2004, on 22 ianuarie 2019 - 20:19, said:

Am pus țeavă de 20 flexibila, pe din afară...
Same shit!
��
...poate chiar mai rau decat inainte. Trebuia sa pui teava DN20, nu D20 care este sub 1/2" daca stam sa calculam.

#11356
snaky_2004

snaky_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.11.2007
Interiorul e de 20mm, dar cum spune nik1965, nu cred ca voi scapa fara far GPA.
Alta centrala iese din discutie, pana moare acolo ramane, dar Beretta veci numai cumpar!

#11357
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
Cu GPA vei imbunatatii confortul in casa dar ma tem ca nu vei imbunatatii functionarea centralei, poate chiar mai rau ... ai o sursa de caldura de putere instantanee mare, si un necesar mic, ca sa imbunatatesti functionarea centralei ai nevoie de un mic "buffer" de apa intre centrala si pardoseala ..... prin care centrala sa miste apa cum vrea ea .... din care pardoseala sa ia cat vrea ea .....

#11358
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postnik1965, on 23 ianuarie 2019 - 13:22, said:

.... ca sa imbunatatesti functionarea centralei ai nevoie de un mic "buffer" de apa intre centrala si pardoseala ..... ..
Foarte corect. Dar la ce spatiu are el acolo, unde suparare sa-si mai puna si butelie de egalizare.
Eu am sperat ca se rezolva cu o teava mai groasa intre centrala si IPAT.
(Din pacate colegul Snaky_2004 nu a ascultat nimic si a facut un test aiurea, folosind o teava tot subtire, plus ca a bagat furtun in furtun si a pastrat si filtru Y,  plus robineti peste robineti, si a iar a bagat coturi in distribuitor (cot pe care dadea vina ala cu centrala), adica a facut testul pastrind vechile probleme. )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate