Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Raiffeisen in prag de faliment ?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Interesante ultimele 2 articole de pe CPP:

Dezastrul de la Raiffeisen

Dezastru la Raiffeisen: răspunsul băncii

Stiu ca Giurea este mai extremist de felul sau, dar pe partea economica in general a avut dreptate. Iar dupa povestea din Cipru cred ca am invatat cu totii ca nimic nu este imposibil. Interesant comentariul de mai jos:

Quote

da ! mihai are dreptate ! desprinderea electronica s-a realizat pe data de 13 martie 2013 incepand cu ora 11: 30 . atunci ,, a picat,, tot. serverele s-au inchis si 26 de ore nu s-au mai realizat depuneri si retrageri. la toate ghiseele din moldova ! in bucuresti nu stiu cand s-a petrecut totul. in banci erau numai sosoteli iar functionarii nu prea stiau cum sa le explice clientilor ce se intampla.eram la iasi atunci ! bancomatele nu mai margeau iar raiffeisen online era blocat !


#2
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Sa le vedem p'alea grecesti si p'orma mai vorbim.

#3
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Imi place prostia giurgicului: latra mereu cum a salvat el banisorii lui dar si-a uitat slanina proprie in batrana europa.
Ba si face urat la ea.

Acuma cat o sa dureze (in caz de tulburari) pana o sa fie saltat pentru instigare la tulburari?
................
Hai giurgica, in zeghe cu tine, limbricel-istericel ce esti  tu! Posted Image

#4
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Astia nu cumparesera de curand portofoliul Citi pe retail  ? :huh:

#5
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Tu n-ai citit cele doua articole ? :)

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Nu, dar intuiesc ce scrie pe-acolo... Posted Image

#7
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
un paduche retardat care debiteaza doar tampenii... zvonurile false cu privire la falimentul bancilor trebuie pedepsit cu inchisoarea... noroc ca pe paduchele asta nu prea il baga lumea in seama...  (si cam cat de retardat sa fii sa crezi ca nefunctionarea bancomatelor sau ebanking  intre nu stiu ce ore demonstreaza ca o banca intra in faliment?)

Edited by MrReason, 07 April 2013 - 15:07.


#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Mai degraba ar trebui sa faca puscarie bancherii care induc in eroare cu buna stiinta deponentii.

#9
foxtrot5

foxtrot5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 28.01.2011
@ flaviand: tot titluri d-astea "subversive" bagi? Posted Image

@ parapanta: alea grecesti au sanse mai mari s pice, dar toate bancile stau prost.

@ lawrence: ce-are una cu alta? ca au cumparat citi e una. ca mai au putin e alta.

@ cuculili: daca cineva te indeamna sa consumi bergenbier se cheama reclama. daca cineva iti spune ca o afacere in care 5% din actionari vor sa plece simultan da faliment e de fapt piramidala se cheama instigare la tulburari?
MEREU in "afacerile" mele (de la construit casa, la planificat concediu, etc) am planificat doar in functie de ce lichiditati am avut. vroiam mai mult, strangeam mai mult inainte (cum reuseam sa strang atata e treaba mea, pe tine te priveste doar ca era legal). asta se cheama sa fiu SOLVABIL. e un sentiment misto, you should try it...sometimes.
bancile nu cred ca au fost solvabile....vre-o data. chiar si daca ai acoperire 90% nu se cheama ca esti solvabil, mai ales cand bancile au doar...3-5% acoperire.
si tu insinuezi ca un "wake up call" de genu asta e imoral? sau ilegal? (bine, ilagal poate fi, ca e simplu sa dai o lege Posted Image )

Edited by foxtrot5, 07 April 2013 - 15:21.


#10
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008

 MrReason, on 07 aprilie 2013 - 15:06, said:

(si cam cat de retardat sa fii sa crezi ca nefunctionarea bancomatelor sau ebanking  intre nu stiu ce ore demonstreaza ca o banca intra in faliment?)

Intre ce ore nu merg bancomatele si ebanking? Posted Image  Si de ce?
P.S. A... daca vorbeste nashpul despre falimentul bancilor...

 foxtrot5, on 07 aprilie 2013 - 15:19, said:

MEREU in "afacerile" mele (de la construit casa, la planificat concediu, etc) am planificat doar in functie de ce lichiditati am avut. vroiam mai mult, strangeam mai mult inainte (cum reuseam sa strang atata e treaba mea, pe tine te priveste doar ca era legal). asta se cheama sa fiu SOLVABIL. e un sentiment misto, you should try it...sometimes.
bancile nu cred ca au fost solvabile....vre-o data. chiar si daca ai acoperire 90% nu se cheama ca esti solvabil, mai ales cand bancile au doar...3-5% acoperire.

2011, 43 de mesaje. Multumim ca ne-ai impartasit laudele de sine... N-ar strica mai multa seriozitate in abordare. Ca la ce limbaj are Ciurucea ala...

Edited by ParapantaFlavia, 07 April 2013 - 15:34.


#11
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

@ flaviand: tot titluri d-astea "subversive" bagi?

Fac un mic experiment pentru un studiu de evolutie a perceptiei fenomenului economic in ultimii 4 ani.

Sunt curios cat timp va dura pana cineva primeste o "sesizare" si va gasi un motiv, indiferent cat de pueril, pentru schimbarea titlului sau inchiderea topicului...  Posted Image

Edited by flaviand, 07 April 2013 - 16:15.


#12
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005

 foxtrot5, on 07 aprilie 2013 - 15:19, said:

@ cuculili:... daca cineva iti spune ca o afacere in care 5% din actionari vor sa plece simultan da faliment e de fapt piramidala se cheama instigare la tulburari?

Gagiul nu trage doar de maneca.
Indeamna la nesupunere fiscala de mult iar de un timp vrea si sange...arme, decapitari, etc.

Inteleg ca nevoia de accesari il obliga la balivernele care ii umplu gura, dar daca chiar vrea sange ...pai, are cateva litre in el...sa le scoata si pe alea tot pe gura si abia apoi sa indemne la taieri de capete si ...alte atavisme.

Ca Viata conteaza nu unealta-Ban pe care o zeifica.

#13
farxen

farxen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 13.10.2006
Si Esre a preluat BCR printr-un SRL inregistrat intr-un offshore .
La data respectiva maimutoiul Vasilescu a spus ca e in regula .

#14
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 16.10.2007

 flaviand, on 07 aprilie 2013 - 13:52, said:

Interesante ultimele 2 articole de pe CPP:

Dezastrul de la Raiffeisen
Omul este panicar.
Nimic din ce a prevestit el nu s-a intamplat. Este clar ca are niste frustrari. Uitati-va si la articolele scrise in urma cu cativa ani, bate campii (sarind peste faptul ca vede numai sange, comunisti decapitati - unele articole au si poze cu executii, etc.).

Iar cei care raspund la fiecare articol au si ei problemele lor, fie sunt mici intreprinzatori care abia supravietuiesc, fie sunt restanti ai bancilor si abia asteapta sa se declanseze un colaps bancar, doar doar ar scapa de datorie.

#15
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Falimentarii ăștia vor să preia Bank of Cyprus. Rău tare o duc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate