Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Alegere proiectoare cu LED, cu sau fără RGB

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Asadar, as vrea sa achizitionez pentru inceput 2 proiectoare cu LED-uri si fiindca nu stiu mare lucru despre ele, sugerez sa incepem aici discutia despre iluminatul auxiliar cu proiectoare formate din 1 sau mai multe led-uri.
In principiu, putem discuta despre proiectoare cu led-uri RGB , cu / fara telecomanda, intensitate variabila, alimentate la 220V sau tensiuni mai mici. Cele RGB dau un efect deosebit filmarii, in sensul ca imprima o atmosfera de discoteca.
Pe diverse site-uri am gasit proiectoare destul de ieftine, cu un singur led, de diverse puteri (10-100W), dar si proiectoare de calitate, cum ar fi cele de la American DJ.

#2
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am 2 bucati proiectoare de anul trecut, pe post de iluminat arhitectural.
Au costat cca 200 RON. merg de rup!

http://dx.com/p/30w-...-85-265v-152272

#3
crysty1975

crysty1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 02.04.2006
la un restaurant unde incap circa 400 de persoane fac fata 4 proiectoare recomandate de tine ?

#4
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Ma indoiesc, 4x30w=120w pentru 400 de persoane? Doar daca vrei semi-intuneric.

#5
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007
Sper sa nu te dezamagesc, dar aia 120w led sunt echivalentul a 600-700w halogen!
La fel egalezi puterea data de un bec economic cu unul pe halogen?

#6
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Pana acum se pare ca cel din foto e cel mai ieftin RGB gasit de mine. Nu stiu cum e dpdv calitativ.

Attached Files



#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012

View Postpustiu_22, on 07 aprilie 2013 - 14:00, said:

Sper sa nu te dezamagesc, dar aia 120w led sunt echivalentul a 600-700w halogen!
La fel egalezi puterea data de un bec economic cu unul pe halogen?

Nu ma dezamagesti deloc. Ti se pare destul pentru o sala de 400 de persoane? Stii cum arata o asemenea sala? Eu am 3 becuri halogen de 100w =>300w pentru o sufragerie de bloc de marime medie si pot sa zic ca e lumina sufiecienta sa nu te chinui sa vezi. Iar pentru un restaurant, sa ai doar 7 becuri x 100w, sau 120w LED cum spui tu? Ar fi amuzant de vazut un eveniment in acea incapere.

Iar in legatura cu becul economic vs halogen eu in camera am un spot de 60w halogen si unul economic de 22w cred care ar echivala (cica) cu 100w halogen. Ghici pe care il folosesc mereu? Mereu am impresia ca pentru a egala cei 60w halogen as avea nevoie de 2 becuri din astea economice care in teorie mi-ar oferi 200w? E o gluma.

#8
stefanjihad

stefanjihad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.07.2014
intre timp tehnologia de iluminare led a evoluat in timp ce preturile au scazut. puteti gasi mai mult de 90 de proiectoare cu senzor de proximitate sau crepscular pentru iluminat exterior led la benefitled.ro

#9
ovidheo

ovidheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.03.2015
Comparatia intre becurile economice si cele cu halogen nu prea isi are rostul. Cred ca in general toata lumea este nemultumita de faptul ca becurile economice au o lumina mai "chioara" > Revenind la panoruile cu LED, pentru a ilumina un restaurant, mai degraba ar merge 2 proiectoare de 137 W, asa ca acesta http://lightsmart.ro...-castor-4m-137w Pe de alta parte, cel mai simplu ar fi sa se apele la o firma specializata care poate face cele mai bune recomandari.

#10
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005
Este cineva care foloseste lumini auxiliare la sala?
M-ar interesa 2 proiectoare cu LED mare, la 220V. Imi poate recomanda cineva ceva bun?

Edited by nirosbog, 24 August 2015 - 18:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate