Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Pisica cu cancer

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
http://postimg.org/image/pyiqa7u2t/
http://postimg.org/image/qi18ga0cz/

i-a analiza sangelui/lichidului din umflatura de mai sus i-a iesit ca este maligna

acum pisica nu pare ca ar durea-o nimic(nu miaune), mananca, bea apa, se si joaca.

eu o sa mai cer parea si la un alt doctor sa fiu sigur.

din radriografi am inteles ca nu este adanca tumoarea.

nici nu stiu ce sa fac, sa o operez + tratament cu citostatice dar nu as vrea sa o chinui degeaba.

este posibil ca analizele de la lichidul ala sa fie gresite?

pisica are 5 ani si este castrata

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,546
  • Înscris: 07.02.2003
Am avut un caine care a murit de cancer, facuse un guguloi ca o bila de vreo 1kg, s-a extirpat la operatie da a mai trait doar 6 luni pentru ca mai avea o gramada peste tot mai mici.

#3
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
eu m-am gandit sa nu o oprerez.
sa o las asa. adica cat traieste macar sa poata manca, sa se joace etc. nu sa ajunga leguma.

o sa mai cer maine parerea unui alt doctor.

ca daca as sti ca se vindeca as opera-o

azi am aflat ca este maligna, mi-a pierit cheful de tot.

#4
-Andrei-

-Andrei-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 17.07.2009
Am citit si ma doare sufletul...Posted Image

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
Motanul meu are vreo 8-9 ani cred deja, a avut exact ceva de genul asta anul tracut, am simtit ca ii creste ceva de cand era o mica galma care s-a tot marit, noi sperand ca o sa ii treaca de la sine (ca prostii)
Am decis asupra operatiei foarte tarziu cand galma era f mare, asa ca i-a extirpat cam mult si din regiunea invecinata prin urmare a avut o taietura foarte lunga dupa operatie si abia tineau copcile marginile lipite
In convalescenta i s-a desprins de vreo 3 ori si a fost groanzinc de fiecare data a trebuit sa il coasa mai strans, taietura aia imensa arata oribil.
In final s-a sudat si acum e la fel de dragut ca inainte dupa ce i-a crescut blana la loc, totusi daca il operam mai din timp nu ar mai fi trecut prin faza cu rupturile copcilor (pur si simlu pielea era intinsa la maxim)
Acum e foarte putin diform (doar daca te uiti cu atentie) dar merge si alearga la fel de bine ca inainte.
Nu puteam sa il las sa moara, are o personalitate de milioane.

#6
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Operatie cat mai rapid si tratament. Spre deosebire de oameni, oricat de rezistente ar pare animalele, sunt destul de fragile la schimbari majore de sanatate..

#7
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
sincer sa iti zic eu sunt de parare ca sunt mult mai rezistente decat oamenii din cauza lipsei constiintei asupra bolii.
Impactul psihologic al unei asemenea tumori (proportional cu marimea corpului) la un om este este devastatoare.
Ptr ca omul se gandeste ca chiar daca o sa supravietuiasca o sa fie schilodit pe veci cu ditamai cicatricea, etc.
Gandurile si grijile pot sa omoare un om chiar daca corpul lui ar supravietui.
Motanul insa nu avea nicio treaba, dupa cateva zile cand a reusit sa se miste din nou vroia afara sa se joace prin curte. Nu avea el treaba ca avea o taietura cat jumate de corp.

Edited by onlyone, 07 April 2013 - 13:15.


#8
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007
Tocmai de aia sunt cu mult mai sensibile animalele...

#9
address

address

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 13.08.2012
Buna ziua.
E dureros sa vezi ca i se intampla asa ceva unui ghemotoc de blana.
Trebuie operat, si inca repede, si urmat tratament - insa cu grija, medicatia dauneaza ficatului.
Un remediu care functioneaza la oameni este cura de morcovi - stiu sigur ca functioneaza. Este confirmat stiintific. Insa la pisicute poate da probleme de fermentatie datorita zaharului. Oricum, alimentatia cat mai naturala nu poate decat sa ajute. Sfatuiti-va cu mai multi medici, pentru a gasi solutia cea mai buna.
Sa dea Bunul Dumnezeu sa se vindece !

#10
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007

View Postonlyone, on 07 aprilie 2013 - 12:48, said:

Motanul meu are vreo 8-9 ani cred deja, a avut exact ceva de genul asta anul tracut, am simtit ca ii creste ceva de cand era o mica galma care s-a tot marit, noi sperand ca o sa ii treaca de la sine (ca prostii)
Am decis asupra operatiei foarte tarziu cand galma era f mare, asa ca i-a extirpat cam mult si din regiunea invecinata prin urmare a avut o taietura foarte lunga dupa operatie si abia tineau copcile marginile lipite
In convalescenta i s-a desprins de vreo 3 ori si a fost groanzinc de fiecare data a trebuit sa il coasa mai strans, taietura aia imensa arata oribil.
In final s-a sudat si acum e la fel de dragut ca inainte dupa ce i-a crescut blana la loc, totusi daca il operam mai din timp nu ar mai fi trecut prin faza cu rupturile copcilor (pur si simlu pielea era intinsa la maxim)
Acum e foarte putin diform (doar daca te uiti cu atentie) dar merge si alearga la fel de bine ca inainte.
Nu puteam sa il las sa moara, are o personalitate de milioane.

tumoara maligna?  a luat citostatice? ce efecte a avut pastilele asupra pisici?

unde am fost la control nu stie daca o opereaza sigur, sa vada luni, dar nu garanteaza ca se face bine, ca este posibil sa creasca din nou etc.

plus ca este si partea financiara, 300 lei am cheltuit cu 3 injecti de antibiotic 1 radiografie si analiza la sange.
urmeaza operatia minim 300 lei dar nu stie ca poate costa mai mult,  vad luni cat cere doctorul.
apoi biopsia si alte analize  etc ar rezulta in 5 zile 1200 lei
dar nu garanteaza ca se face bine.

apoi sunt atentionat ca sunt sanse maricele sa ii creasca din nou. iar alte analize si alta operatie.

Edited by freetools, 07 April 2013 - 16:23.


#11
mikydutza0202

mikydutza0202

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.04.2013
freetools, la ce medic ai fost? vad ca esti din bucuresti. iti pot recomanda si eu uo clinica si o doctora destul de buna, unde au si preturi acceptabile. Categoric trebuie sa ceri parerea mai multor medici si trebuie operata acolo unde stii ca se ocupa cel mai bine de ea. Daca as fi in aceeasi situatie, as cauta cel mai bun medic care ii poate face operaia si as programa o acolo negresit. Cel putin la noi pisicuta noastra e parte din familie si as lupta, as incerca sa o ajut pana in ultimul moment.

#12
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
noi am mers pe operatie cu inlaturare totala a tumorei si a zonei inconjuratoare, fara citostatice.
si a functionat. (a fost nasol cand s-a desfacut operatia ulterior caci motanul meu e unul obraznic si nelinistit, mai si tragea de firele copcilor)
important este sa gasesti un veterinar bun care sa inlature atat cat este nevoie din zona afectata.
nu mai cheltui bani pe analize, opereaza-l direct.
a trecut 1 an deja si nu a recidivat se simte bine si asa cum am zis e un motan cu o personalitate de milioane.

Edited by onlyone, 07 April 2013 - 20:14.


#13
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
ce ma enerveaza este ca nu mi s-a dat rezultatele la sange si la tumoara pe hartie, doar verbal.
cica nu a mers printarea etc. eu tot insist si ei amana.

azi pe la 5 o sa ma duc la alt doctor.

credeti ca eu nu am vrut fara toate analizele alea sau mai putine dar nu au vrut sa verifice fara analize.

daca stiam faceam si analiza la sange/puroi direct la facultatea de medicina veterinara, lasam alte cabinete partilulare

Edited by freetools, 08 April 2013 - 10:09.


#14
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
am fost la alt doctor si nu se baga la operatie, nu risca.
cica este prea complicata treaba, ca este o zona puternic vascularizata, si ca este prea intinsa tumoarea etc.
iar aia de la radiogrfie mi-au zis ca nu este intinsa si nu este adanca.

#15
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Du-te si la Fac de Med. Vet. Ei cred ca se baga. Logic ca te vor atentiona asupra riscurilor...daca e sa supravietuiasca, supravietuieste Eu una as da oricat, as risca orice in speranta ca ar supravietui. Sunt precum copii mei, sunt sufletul meu....
Tumorile se trateaza operativ+-citostatice+-radipterapie. Tratamentele naturiste NU sunt o solutie. Nu exista NICIO dovada stiintifica in acest sens.

#16
mikydutza0202

mikydutza0202

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 07.04.2013
La ce doctor ai fost sa i faci analizele?

#17
freetools

freetools

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.10.2007
am fost si la alt doctor.
s-a facu analize la sange si ecografie.
toate analizele au iesit bine, adica organele interne nu sunt afectate.

aceasta doctorita a vorbit cu un doctor de la Fac de Med. Vet, i-a artat analizele si nici el nu se baga la operatie

deja sunt 2  doctori care au spus ca nu risca operatia iar un al 3-lea o dadea pe ocolite, probabil nici el nu se baga.

#18
cojocaru-diana

cojocaru-diana

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 17.05.2009
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate