Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Antena (de camera) pentru FM

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
vopsea

vopsea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.06.2012
'Seara!

M-ar interesa o antena pentru receptie FM, pentru un tuner radio. Trebuie sa fie putin voluminoasa (se va amplasa in camera, nu afara).
Accept ambele optiuni: sa o confectionez (daca nu e prea dificil) sau sa o cumpar din magazin.

Multumesc.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca locuiesti in mediul urban de obicei e suficient un simplu ciot, sarma 50-100cm (ai incercat?), majoritatea statiilor locale asigura peste 45dB indoor.

Vad ca ai postat in aria DAB/HD, banuiesc ca te intereseaza FM-ul analogic pentru ca pe digital nu prea ai nimic disponibil.

Edited by MembruAnonim, 06 April 2013 - 20:22.


#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Detaileaza mai exact, ce anume vrei si pt ce. Adica vrei sa receptionezi posturi mai indepartate? daca da, unu, sau mai multe? daca-s mai multe, toate emit aproximativ din aceiasi directie, sau directii diferite? .

#4
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Cu o antena nescoasa afara o sa prinzi doar cateva posturi.

#5
vopsea

vopsea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.06.2012

View PostMembruAnonim, on 06 aprilie 2013 - 20:19, said:

Daca locuiesti in mediul urban de obicei e suficient un simplu ciot, sarma 50-100cm (ai incercat?), majoritatea statiilor locale asigura peste 45dB indoor.

Vad ca ai postat in aria DAB/HD, banuiesc ca te intereseaza FM-ul analogic pentru ca pe digital nu prea ai nimic disponibil.
Locuiesc la marginea orasului si probabil asta e un dezavantaj in ceea ce priveste receptia FM.
Tunerul a venit cu o antena ("sarma") de 1,5-2 m, dar nu am gasit o pozitie in care sa se receptioneze bine toate statiile FM de care-s eu interesat.

Da, analogicul ma intereseaza (credeam ca aici e si radio analogic, si DAB).

View Postrumegus, on 06 aprilie 2013 - 20:27, said:

Detaileaza mai exact, ce anume vrei si pt ce. Adica vrei sa receptionezi posturi mai indepartate? daca da, unu, sau mai multe? daca-s mai multe, toate emit aproximativ din aceiasi directie, sau directii diferite? .

Sunt interesat de aproximativ 10 statii de radio din cele care emit din oras, insa vreo 2 se receptioneaza slab, indiferent de pozitia antenei pe care o am acum (am spus mai sus ce fel de antena am), iar restul de aproximativ 8 nu se receptioneaza foarte bine simultan (la o pozitie data a antenei)., in sensul ca orice pozitie am alege pentru antena, sunt 1-2-3 de care sunt nemultumit.

Distanta nu poate fi prea mare, ca stau totusi in oras (desi la margine). Legat de directia din care emit, probabil antenele sunt in puncte diferite, dar nu imi dau seama daca putem considera ca directia este aproxinativ aceeasi, eu locuind la marginea orasului.

View PostPrien, on 06 aprilie 2013 - 20:47, said:

Cu o antena nescoasa afara o sa prinzi doar cateva posturi.
O fac si pe asta pana la urma, daca n-am incotro, dar sper sa rezolv cu ceva de camera.

#6
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postvopsea, on 06 aprilie 2013 - 20:13, said:

'Seara!

M-ar interesa o antena pentru receptie FM, pentru un tuner radio. Trebuie sa fie putin voluminoasa (se va amplasa in camera, nu afara).
Accept ambele optiuni: sa o confectionez (daca nu e prea dificil) sau sa o cumpar din magazin.

Multumesc.
Uite aici=>[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bFg43oaMfds?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] tutoriale pt. antene fm indoor homemade Posted Image

Dar poti sa cauti pe youtube cum sa faci antene fm homade.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Si ce legatura au tampeniile alea, c-o antena FM? Antenele se calculeaza, nu se construiesc dupa tampeniile incarcate de oligofreni pe youtube. P-acolo-i plin si de perpetuum mobile, "free energy", dar asta nu-nseamna ca si functioneaza. Exista o gramada de manuale cu antene.
Pt inceput, se poate incerca c-o antena baston, Daca radioul are intrare coaxiala, un dipol, o antena yagi cu 3 elementi, ca pe vremuri, la tv. Atentie la adaptarea de impedanta, frecventa postului pt care se calculeaza antena.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
In ceea ce priveste electronica, inca ma incalt cu fesul, dar daca in construirea unei antele, cae mai importanta etapa este crearea nodului cu care se agata in pom, eu devin academician doctor inginer in electronica.

#9
cristianromania

cristianromania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 06.01.2008
buna
stie cineva de unde pot sa cumpar o antena ptr un radio cu lampi?
este vorba de un radio Stassfurt pe care doresc sa-l pun in sufragerie sa sa ascult FM (daca are asa ceva-habar n'am).
Oricum,chiar daca are sau nu,cred ca-i va trebui o antena. Daca nu se mai gasesc atunci poate stie cineva sa-mi spun acum se poate contrui asa ceva.
Multumesc

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Ar trebui sa mearga o simpla sarma/cablu de 2m daca esti in oras unde semnalul e puternic. Altfel gasesti pe net cum sa faci un dipol.

Edited by neagu_laurentiu, 13 December 2014 - 19:49.


#11
cezardosoftei1974

cezardosoftei1974

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.01.2016
am cumparat o antena dipol pentru un radio stassfurt dar nu reusesc sa receptionez posturi fm  de ce ?

#12
SIG

SIG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 05.05.2006
Imi permit sa pun aici o intrebare legat de antenele indoor, ptr. a nu deschide un topic separat.
Am luat din vechituri antena din atasament. Chestia e ca la unele posturi radio ce prezentau fasait, cu ampliful propriu din dotare, antena reuseste sa reduca din acel fasait. In schimb, la unele posturi locale puternice introduce fasait, daca inchid ampliful din dotare fasaitul dispare. E normal?

In plus, vad ca ambele antene telescopice comunica cu masa mufei coaxiale. E normal?

Multumesc.

Attached Files


Edited by SIG, 05 March 2017 - 13:12.


#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
E normal, amplificatorul asteapta la intrare un anumit prag de tensiune, daca-i prea mare (posturile locale induc tensiune mare, sunt aproape) isi schimba tranzistorii punctul de functionare.
Daca centralul e legat la acel 8, e ok cu cele doua legate la masa.

Edited by neagu_laurentiu, 05 March 2017 - 13:33.


#14
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Salut,

Am un home cinema de la Samsung (HT-D550) la care mai scult radio.
Din pacate cu antena din dotare (o sarma prinsa cu mufa RCA la home cinema) nu merge.
Am incercat cu o alta sarma mai lunga si daca ma misc in camera, semnalul e bun sau prost, in functie de unde stau.
Stau in mijlocul Brasovului asa ca receptia ar trebui sa fie buna. Problema e probabil amplasarea antenei, undeva in spatele dulapului si nu intetionez sa o mut de acolo intr-un loc mai bun ca va fi vizibila.
As vrea sa iau o antena cu aplificare activa, credeti ca am vreo sansa sa maresc semnalul?

Am gasit asa ceva:

https://vikiwat.com/...l?CurrencyID=28

http://www.vitacom.r...ant-114-kn.html

https://www.dedeman....fz-50/p/1034090

Singura problema ar fi conectarea acestor antene la home cinema. Majoritatea antenelor au mufa pentru cablu coaxial (oarecum logic ca sunt pentru TV) iar la home cinema este mufa RCA

#15
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Cumperi o mufă RCA și o pui în locul celei nepotrivite.
Faptul că te afli în centrul orașului este, dpdv radio, un minus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate