Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Candida in gat (ciuperca)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
KAZONDE

KAZONDE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 02.07.2009
Mi s-a spus ca am candida in gat acum vreo 14 zile si am urmat un tratament cu fluconazol 100 mg timp de 11 zile + gargara cu bicarbonat  insa totusi n am scapat de ea. Problema este ca  am avut niste probleme medicale in aceasta iarna precum o pneumonie interstitiala care a trecut greu de tot  ( aproape 3 luni m-a tinut pe tusa) si vreau sa intreb cam cat tine aceasta ciuperca? 30 de zile pentru sisteme imunitare distruse?  ideea e ca nu ma simt iritat chiar asa tare dar totusi nu sunt vindecat. M-am lasat de fumat de aproape 2 luni. Sper sa aiba efect!  Momentan mai am 6 pastile de FLUCOVIM 100. Deci intrebarile sunt: cat ar putea dura si ce reactii adverse ar putea avea FLUCONAZOLUL + FLUCOVIMUL in cazul in care as lua   prea multe?

Edited by AlexPatan, 06 April 2013 - 08:48.


#2
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Eu as renunta la antifungice si as trece pe urmatoarele: Candida Clear, probiotice, enzime digestive. As face o cura de 3 luni.

#3
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostAlexPatan, on 06 aprilie 2013 - 08:47, said:

Mi s-a spus ca am candida in gat acum vreo 14 zile si am urmat un tratament cu fluconazol 100 mg timp de 11 zile + gargara cu bicarbonat  insa totusi n am scapat de ea. Problema este ca  am avut niste probleme medicale in aceasta iarna precum o pneumonie interstitiala care a trecut greu de tot  ( aproape 3 luni m-a tinut pe tusa) si vreau sa intreb cam cat tine aceasta ciuperca? 30 de zile pentru sisteme imunitare distruse?  ideea e ca nu ma simt iritat chiar asa tare dar totusi nu sunt vindecat. M-am lasat de fumat de aproape 2 luni. Sper sa aiba efect!  Momentan mai am 6 pastile de FLUCOVIM 100. Deci intrebarile sunt: cat ar putea dura si ce reactii adverse ar putea avea FLUCONAZOLUL + FLUCOVIMUL in cazul in care as lua   prea multe?
Ți-ai făcut antifungigramă? De care Candida ai? Albicans, glabrata?

#4
KAZONDE

KAZONDE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 02.07.2009

View Posttzotzolyno, on 06 aprilie 2013 - 11:16, said:

Ți-ai făcut antifungigramă? De care Candida ai? Albicans, glabrata?
nu,n am facut antifungigrama. am fost doar la orelist acum 14 zile si mi -a spus ca am  o mica ciuperca. La vremea aia, luam tratament  pt stafilococ patogen cu Cifran de 500mg

#5
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
Alexpatan-Candida nu este o ciuperca ci un fung.
-Candida este necesara organisnului si ea exista in permanenta de-a lungul intregii vieti in org. uman in stare latenta.
-Odata activata candida este F.F.F.greu de readus in starea latenta.
-Dar si chiar readusa ea se va reactiva periodic.Activarea acestui fung prevesteste declinul luptei sistemului imunitar impotriva dusmanilor nevazuti ai organismului uman,si inceputul bolilor autoimune:reumatism,cancer,sida,etc.
-Cel mai eficient tratament nu este cel alopat ci mai degraba cel naturist.
-Candida este o drojdie care invadeaza intregul organism,dar devine mai evidenta in anumite zone,in cazul tau in gat,dar sa nu-mi spui ca nu ai si un miros urat in zona intima.
-Candida poate fi tinuta in frau cu bicarbonat de sodiu,iaurt,usturoi,si trebuie eliminate total din alimentatie zaharul si tot ce este dulce,laptele si toate produsele din lapte.
Candidoza orala prezinta un aspect de placarde albe, discrete, aderente si confluente, pe mucoasa orala sau faringiana, in special la nivelul cavitatii bucale si limbii. Aceste leziuni sunt de obicei nedureroase, dar fisurile de la colturile gurii pot fi dureroase. Candidoza orofaringiana inexplicabila ridica suspiciunea unei infectii HIV. Candidoza orala este obisnuita in infectia acuta cu HIV si devine din ce in ce mai frecventa odata ce numarul celulelor CD4+ scade. Infectia HIV pare san u fie un factor de risc independent pentru candidoza vulvovaginala.
Candidoza cutanata se prezinta ca zone intertiginoase rosii, macerate, paronichie, balanita sau prurit anal. Candidozele de la nivelul pielii perineale si scrotale pot fi acompaniate de leziuni pustulare discrete pe fata interna a coapselor.

Candidozele mucocutanate cornice sau granuloamele candidozice se prezinta in mod tipic cu aspect de de leziuni cutanate hiperkeratozice circumscrise, unghii distrofice sfaramacioase, alopecie partiala in zonele cu leziuni ale scalpului, precum si ca leziuni orale si vaginale.

Infectia sistemica este foarte rara, dar de afectarea fetei si mainilor poate fi severa. Alte constatari pot include epidermofitia cronica, displazia dentara si hipofunctia glandelor paratiroide, suprarenale sau tiroide. La acesti pacienti au fost descries variate defecte ale functiilor limfocitelor T.

Strategii anticandida
triplu atac :
1.se vor folosi produşi extraşi din plante ca usturoi, suc de aloe, echinaceae, lemn dulce.
2.Refacerea florei intestinale folosind tulpini ca: L. acidophilus, Bifidobacter, inamici naturali ai candidei
3.dieta
alimente de evitat: candida trăieşte din zaharuri de aceea primul lucru de făcut constă în eliminarea zaharurilor pentru minim 3-4 luni.
Lactate: prin conţinutul de lactoză favorizează proliferarea candidei.
toate alimentele care conţin drojdie( pizza, pîine, bere)  şi mucegaiuri( brînză cu mucegai)
fructe uscate
ciocolată, alcool, ceai
fructe prea dulci ca pepene galben şi struguri
se vor introduce în dietă ghimbir, scorţişoară, usturoi, ciuperci, oregano sunt fungicide şi ajută digestia.
Pentru a favoriza funcţia intestinală se va lua zilnic la aceeaşi oră o linguriţă de seminţe de in , fără a le mastica.
Alimente recomandate: legume, fructe proaspete, peşte, ulei de măsline obţinut la rece
  LINK-uri SPRE CANDIDA;
http://forum.romedic...uta=inel&start=
http://www.google.co...biw=800&bih=487
http://www.ymed.ro/tratament-candida/
http://www.yeastrol.ro/
http://sanatate-sexu...candida-1177277
http://www.google.ro...chrome&ie=UTF-8

Edited by Arayan, 06 April 2013 - 13:35.


#6
KAZONDE

KAZONDE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 02.07.2009
Deci e o diferenta intre ciuperca in gat si candida in gat? pentru ca mi s-a spus ca am o  mica ciuperca din cauza multor antibiotice luate. :-??. Iar limba nu ma doare, este usor galbuie si incepe sa-si revina, sau cel putin asa zic eu. Zona intima nu miroase urat, singura durerere fiind iratia din gat.
Initial, cred ca m-am exprimat eu gresit.

Edited by AlexPatan, 06 April 2013 - 15:02.


#7
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Ciuperca nu e fung?!...băi da'-i plin forumul de experți.

Recomandarea mea e să ți se facă o antifungigramă precedată de o identificare exactă a fungului. De obicei era albicans dar în ultima vreme crește ca frecvență glabrata. Au rezistențe ușor diferite la antifungice. Rezistențele au crescut ca frecvență (ca și la antibiotice).

Antifungigrame se fac simplu difuzimetic, E-test sau V-Tek și se testează de obicei amphotericina B, fluconazolul, voriconazolul și 5-flucitosina.

P.S. Da, din cauză că ai dezechilibrat microbiocenoza bucală și faringiană cu antibiotice, ciupercile microscopice care erau ținute în frâu de bacteriile bucale nepatogene comensale și-au dat în petec.

P.S. 2: nu mai luați antibiotice după ureche și pe termen mai lung decât trebuie.

#8
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

View PostArayan, on 06 aprilie 2013 - 13:28, said:

Alexpatan-Candida nu este o ciuperca ci un fung.
E aceeasi chestie.

View PostArayan, on 06 aprilie 2013 - 13:28, said:


-Candida este necesara organisnului si ea exista in permanenta de-a lungul intregii vieti in org. uman in stare latenta.


nu e necesara, e un parazit

View PostArayan, on 06 aprilie 2013 - 13:28, said:

-Candida este o drojdie care invadeaza intregul organism,
Pai hotaraste-te, e fung sau drojdie? Ps- drojdia e microorganism

View PostArayan, on 06 aprilie 2013 - 13:28, said:

.
-Candida poate fi tinuta in frau cu bicarbonat de sodiu,iaurt,usturoi,si trebuie eliminate total din alimentatie zaharul si tot ce este dulce,laptele si toate produsele din lapte.
Deci iei iaurt ca sa scapi de candida dar trebuie sa scoti din alimentatie laptele si toate produsele din lapte. Buun. Auzi, esti inginer?

#9
KAZONDE

KAZONDE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 02.07.2009
Inchideti topicul. Se pare ca am primit numai raspunsuri aiurea. Nu mi-ati spus niciunul ca pentru a ajunge la candida trebuie sa se dezvolte ciuperca, iar eu m-am exprimat gresit in primul post. Sayonara!

Edited by AlexPatan, 07 April 2013 - 08:27.


#10
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostAlexPatan, on 07 aprilie 2013 - 07:59, said:

Nu mi-ati spus niciunul ca pentru a ajunge la candida trebuie sa se dezvolte ciuperca, iar eu m-am exprimat gresit in primul post.
Răspunsul la întrebarea ta cu medicația după ureche pe care o iei din primul post e să faci antifungigramă mai întâi. Că poți să ieș și în doză cvatruplă și degeaba dacă e rezistentă. Tu dezvoți reacții adverse (tata Google) iar ciuperca se uită bine mersi la TV.

Edited by tzotzolyno, 08 April 2013 - 00:48.


#11
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Candidoza se rezolva usor.
Luati antibiotice impreuna cu 2 linguri de orez fiert.
Probioticele se pare ca nu sunt asa de eficiente precum par.
Daca faceti fungigrama si iese sensibil la un antifungic , acesta va rade toata familia de fungi din grupa respctiva si va crea dezechilibru cum fac antibioticele.
Cel mai bun remediu este tot regim fara zahar fara gluten, acidulat acru condimentat cafea alcool.
Proteine multe legume numai la gratar sau fierte ( dovlecel telina morcov) , orice carne slaba , branza numai telemea tare, tinctura de menta daca nu sunteti constipat si de galbenele daca sunteti.
Tincturi si uleiuri antifungice.
Baza sunt proteinele, o friptura mare de vaca cu un morman de orez , o ramurica de brocoli la abur, telina la gratar si morcov fiert. Asta-i cheia succesului.
Fiul meu cand avea 9 luni , a primit in spital numai carne fiarta orez morcov si ceai de menta , facuse candida de la un antibiotic. In spital nu a primit niciun antifungic si s-a redresat intro saptamana.

Edited by cincicinci, 08 September 2020 - 15:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate