Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Operatorul MVNO Enigma System, preluat de un operator mai mare?

- - - - -
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#1
vlad87

vlad87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.08.2011
Conform unei știri publicate de Ziarul Financiar, operatorul MVNO Enigma System a fost vândut de către antreprenorul Mihai Eftimie!

Oare unul dintre cei 4 jucători de pe piața de telefonie mobilă de la noi (Orange, Vodafone, Cosmote sau RCS&RDS) să fie cel care a achiziționat Enigma System?

Quote

Mihai Eftimie, fondatorul companiei Enigma System - un operator virtual de telefonie mobilă (MVNO) care urma să-și lanseze serviciile în acest an, și care voia să se diferențieze pe piață oferind servicii noi precum posibilitatea de a avea același număr de mobil pe două telefoane, a vândut compania, potrivit datelor obținute de ZF de pe piața de telecom, confirmate de antreprenor.
  “Am decis să vând firma.  Dar nu pentru bani (căci ce am primit este egal cu zero pe lângă sumele investite oficial și neoficial, fără să mai pun la socoteala timpul, nervii, etc.), ci cu speranța că, poate, cineva (…) va reuși să spargă bariera”, a spus Eftimie pentru ZF, fără a oferi alte detalii despre valoarea tranzacției sau identitatea cumpărătorului. Anul trecut, Eftimie declarase că investiția în lansarea MVNO-ului va fi mai mică de un milion de euro.
Decizia de vânzare pare a fi legată în mod direct de problemele întâmpinate de companie în relația cu alți furnizori de pe piață, care au dus la întreruperea de la data de 1 aprilie a posibilității clienților Enigma de a primi și iniția apeluri spre alte rețele naționale. Compania Enigma System a avut în ultimele luni litigii cu GTS Telecom și Vodafone România în legătură cu contractele de servicii. Compania nu a oferit date despre numărul de clienți.
http://www.zf.ro/bus...mpania-10711722

Știe cineva care era numărul de clienți în momentul tranzacției?

Cei de la Enigma System au avut o ofertă pentru portarea numerelor din rețeaua Zapp, dar nu cred că au adunat prea mulți abonați, ținând cont că prețurile erau mari, atât la telefoane, cât și în ceea ce privește abonamentul lunar.

#2
macette

macette

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 19.09.2008
Si de ce ar avea nevoie un operator mare cu retea proprie sa preia un MVNO ? Sa fim seriosi... ca enigma-system nu cred ca avea nici 200 de clienti.

#3
vlad87

vlad87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.08.2011
Păi poate pentru acei 200 de clienți sau câți erau. Sau poate pentru echipamentele sau ideile celor de la Enigma (mă gândesc acum la faptul că sunt singurii de la noi care au venit cu telefonie prin satelist sau cu opțiunea de a avea același număr pe mai multe telefoane mobile). Habar n-am..........

Mai mult ca sigur că e cineva din piață, asta se înțelege din secretomania lui Mihai Eftimie, antreprenorul care a deținut Enigma până acum. Dacă era Xulescu, nu era greu să anunțe tranzacția cu el, dar se pare că e vorba despre o tranzacție care ar putea intra inclusiv în vizorul Consiliului Concurenței.

PS: Mă gândesc la RDS, ei preluau inclusiv rețele de cartier cu câteva sute de abonați.

#4
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012
foarte bine ai facut eftimie; FOARTE BINE...

#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 macette, on 04 aprilie 2013 - 11:52, said:

Si de ce ar avea nevoie un operator mare cu retea proprie sa preia un MVNO ?
Exact din motivul pentru care exista MVNO-uri detinute de operatorii mari: vor sa concureze cu aia ieftini dar nu pot sa micsoreze preturile ca ar pierde din profit, practic toti clientii care stau la ei fiind, prin definitie, dispusi sa plateasca preturile mari. Adica vor sa mentina preturile mari pentru toti clientii actuali si pentru eventualii pelicani care se duc la mall si isi fac un abonament si isi iau un telefon dar nu stiu nici macar la ce operator s-au dus (zic asta dupa ce am vazut exemple pe softpedia) si vor sa-i prinda si pe aia care se uita pe internet dupa variante cit mai ieftine si compara la cent.

Prin prisma asta MVNO ar fi interesant in Romania pentru operatorii scumpi si in ultimul rind pentru erdesh.

#6
vlad87

vlad87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.08.2011
Deci tu zici că unul dintre operatorii mari a cumpărat Enigma System?

Probabil valoarea tranzacției, deși neanunțată oficial, e undeva în jurul a 1.000.000 de euro, că tot se menționează de milion în articol.

De urmărit cum va evolua în perioada următoare Enigma System, cu un nou patron, poate mai entuziast, mai priceput, mai dornic........

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu stiu ce sa zic, dar un MVNO "de al operatorului" dupa mine nu ar avea sens decit in contextul pe care l-am spus, vorbind de Romania.

Dar asta nu inseamna ca ei trebuie sa se ia dupa "sensul" meu; in Germania de exemplu sint MVNO-uri care de care mai stupide; de-ale supermarketurilor (si nu ma refer la alea gen Real/Metro/etc ci de-alde Penny, Lidl, Aldi), e cel putin un ziar care are MVNO, un post de televiziune si naiba mai stie cite alte chestii fiecare cu cartela lui. Exista si operatori virtuali in cadrul operatorilor virtuali, care dau minutele cu inca un cent mai ieftin...

#8
vlad87

vlad87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.08.2011
Mai e posibil si ca nea Eftimie asta sa fi dat faliment sau sa-si fi bagat picioarele si sa se fi urcat in primul avion spre vest. Poate s-a saturat sa se lupte cu romanii si si-a luat adio de la tara asta.

#9
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
... Ajungem sa aflam din presa si nu direct de la "sursa" ca operatorul "a spalat putina"....

Civilizat ar fi ca daca ai un client sau "n" potentiali clienti sa fii obligat sa ANUNTI oficial aceasta schimbare de actionariat....
Pune un anunt pe site, la news ceva.... Pana si ofertele de preluare fortata am vazut ca  sunt anuntate oficial pe site-urile companiilor din vest, la noi zuzu.....

 macette, on 04 aprilie 2013 - 11:52, said:

Si de ce ar avea nevoie un operator mare cu retea proprie sa preia un MVNO ? Sa fim seriosi...

In multe cazuri, cand se lanseaza un MVNO, operatorul participa si el si-si asigura un minim de 20-25% din actiunile MVNO-ului, cu drept de preemtiune..... Nu inteleg de ce Eftimie n-a facut acelasi lucru, sa-si atraga de partea sa operatorul, pentru o participatie oarecare, n-ar fi avut de luptat de unul singur ....

Probabil ca s-au epuizat toate resursele, daca s-a vandut tot business-ul.... Culmea, Lyca Mobile tocmai anunta expansiunea spre Eastern Europe, dupa ce lansasera un MVNO in US, m-as fi bucurat sa fi fost Lyca cei care preluau afacerea.

Vanzarea poate fi un boost pentru acest MVNO, sa vedem cine-l cumpara....

N-o sa fie nicio ancheta/investigatie din partea Consiliului Concurentei pt. ca nu s-a intamplat nimic!
Astazi a fost o zi normala in care nimeni n-a castigat, poate doar Eftimie a pierdut....

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Scuzati daca am pierdut firul prin celalalt topic, stie cineva de fapt pe ce operator mergeau astia sau e tot "enigma"?
Ma gindesc ca ar fi de stiut daca aveau chiar si 200 clienti.

Edited by f300, 04 April 2013 - 17:00.


#11
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
Eu tot n-am inteles cum e treaba cu clientii Enigma, din moment ce nu s-a lansat oficial.... Vorbim doar de clientii Zapp si de oferta prin satelit? Nu mi-ar placea sa fiu in locul acelor pagubiti, sa dau vreo 200 si ceva pe modem si ma trezesc dupa nici 2 saptamani ca nu mai pot apela/ fi sunat....

Nu stiu sa fi existat vreo oferta, macar pentru beta-testing avansat, asa s-ar fi asigurat macar ca respecta clauzele de interconectare, daca mai avea cativa utilizatori care apelau din Enigma alte retele....

N-au ramas prea multi operatori la care sa aiba o usa deschisa, din moment ce cu RDS nu vorbeau ungureste iar Vodafone le-a taiat interconectarea....
Raman Orange sau Cosmote posibili dezvoltatori ai acestui proiect, daca n-au aparut altii, straini.

Edited by IP-XCENTRIC, 04 April 2013 - 17:15.


#12
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012
Scuzati daca am pierdut firul prin celalalt topic, stie cineva de fapt pe ce operator mergeau astia sau e tot
Ma gindesc ca ar fi de stiut daca aveau chiar si 200 clienti.
avea pe naiba... sunt sigur ca eftimie era singurul client...
si cand te gandesti ca imi oferise procente din afacere...
te doare capul...

Edited by total_commander, 04 April 2013 - 17:26.


#13
vlad87

vlad87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 04.08.2011

 total_commander, on 04 aprilie 2013 - 17:24, said:

avea pe naiba... sunt sigur ca eftimie era singurul client...
si cand te gandesti ca imi oferise procente din afacere...
te doare capul...
Te referi la discutia de pe forum de acum cateva luni in care Eftimie invita userii sa negocieze cu operatorii acordurile de interconectare?

El era singurul client, good one. :D

#14
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Si cand v-am zis eu ca e mult zgomot pentru nimic...

#15
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012

 alexa32, on 04 aprilie 2013 - 20:36, said:

Si cand v-am zis eu ca e mult zgomot pentru nimic...
si eu am zis la fel; din pacate (pentru el) nici macar eftimie nu m-a crezut...
eftimie in stilul caracteristic neoas romanesc vroia pe cineva sa ii faca treaba; s-a si dovedit ca nu era in stare sa o faca singur...
vezi doamne s-a luptat cu statul si sistemul l-a invins... povesti nemuritoare de adormit copiii

Edited by total_commander, 05 April 2013 - 07:34.


#16
jovan

jovan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 05.05.2005
Poate a fost cumparat de UPC, la asta nu s-a gandit nimeni? :)

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,525
  • Înscris: 20.10.2006
Sau de alt isp, gen Alienstation.

#18
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Mai bine , l-ar fi luat UPC.

Si asa aveau de gand sa lanseze MVNO anul asta, asa luau infrastructura gata + plaja de numerotatie + interconectare partiala

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate