Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferaþi: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Dezastru în Bucureºti la un cutremur mare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
302 replies to this topic

#199
ramof

ramof

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 13.03.2017
oare cat de rezistente sunt blocurile din 85-96 de pe calea calarasilor? cele de la strada nu par din placi, iar cele care nu-s reabilitate inca arata f bine cu tencuiala originala.

#200
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
În perioada de pana în 89 fiecare se "descurca". Se fura pe cât se putea. Dar era mai mult ciupeală. Și exista furtul din economia națională care se jedeca la urgență, maxim 24 de ore. Pentru cazuri grave de neglijență, furt etc exista sabotarea economiei naționale, cu pedeapsă mare, până la închisoare 20 de ani. Au fost cazuri de condamnări la moarte care s-au și pus în aplicare. Asta speria pe mulți. După 89 nu a mai ținut nimeni cont de nimic. Unii au mers din inerție, cum erau învățați, alții au furat pe rupte. Nu ai de unde știi cum e făcut un bloc de după 89.dar majoritatea erau deja construite, doar s-au finisat după 89.
Cel mai bine întrebi un locatar care l-a luat de nou.

#201
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,812
  • Înscris: 14.12.2019

View Postramof, on 16 ianuarie 2023 - 22:37, said:

oare cat de rezistente sunt blocurile din 85-96 de pe calea calarasilor? cele de la strada nu par din placi, iar cele care nu-s reabilitate inca arata f bine cu tencuiala originala.


Doar un singur bloc pe lângă hyperion parcă nu are deloc plăci.


Eu aș sta în ele fără vreo grijă, dar acum sunt cam scumpe apartamentele acolo ca să mai dai banii pe ele.


Majoritatea au plăci, dar doar pe spate.


Uită-te aici https://www.google.c...!7i16384!8i8192


[ https://i.imgur.com/g5bBm27.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Uite cum se construia


[ https://i.imgur.com/BQepoOS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by MarcoSemedo, 16 January 2023 - 23:49.


#202
ramof

ramof

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 13.03.2017
eu la blocurile astea ma refer https://maps.app.goo...3QxVTa7?g_st=ic

#203
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View PostMarcoSemedo, on 16 ianuarie 2023 - 23:45, said:


Uite cum se construia


[ https://i.imgur.com/BQepoOS.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Ce dă locur' dă parcare, bro! Posted Image

Edited by Vaccinatu, 17 January 2023 - 00:20.


#204
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Cred ca topicul asta trebuie sa redevina activ, dupa Turcia.

#205
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Să-l activam, deci:
Ma preocupă o întrebare. Ce ce cutremurele astea au plăcerea de a se produce noaptea? Au msi fost și ziua, dar mai rar. O avea efect rugăciunea aia că dacă e sa mor, să mor în patul meu? Sau cum?

#206
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
În Bucureşti, dacă ar veni ziua, ar fi mai mulţi morţi. Oricât pare de sinistru, dacă ăla din 1977 ar fi avut loc ziua, numărul de morţi ar fi fost mai mare.

#207
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
Tu compari 77 cu acum? Câți ani aveai în 77?
Evident ca acum ar fi mai putini ziua. Oamenii ar fi în trafic ;)

#208
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Degeaba, nu prevãd a se lua mãsuri în privința consolidãrii antiseismice, în viitorul apropiat, în orașele românești.

View Postdjl, on 06 februarie 2023 - 22:42, said:

În Bucureºti, dacã ar veni ziua, ar fi mai mulþi morþi. Oricât pare de sinistru, dacã ãla din 1977 ar fi avut loc ziua, numãrul de morþi ar fi fost mai mare.
Ai gândit-o, nu glumã... Normal cã noaptea e mai nasol, când ești în stand-by, ziua poți reacționa, pe loc, noaptea pânã te trezești...

#209
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 04.09.2018
O sa pun si eu problema aici, ca nu avea sens sa fie topic special  ptr asta.

Ziceau unii de pe un forum cu tema cutremure ca daca la sud-este de Romania va fi un cutremur mare, ar fi mari sanse sa vina si la noi mai repede si mai sigur decat clasicul "Stim ca va veni candva". Adica s-ar parea ca acest eveniment din Turcia ar putea schimba datele problemei cu acel candva, ramane tot candva insa s-ar putea sa fie mai devreme.
Oare asa o fi ? Au argumentat ei dar nu mai stiu ce au zis, am uitat ce forum era, ca as fi intrebat acolo, insa si asa, doream o parere si aici daca s-ar putea si se pricepe cineva in asa ceva.

#210
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,069
  • Înscris: 04.03.2014

View PostVaccinatu, on 06 februarie 2023 - 22:37, said:

Sã-l activam, deci:
Ma preocupã o întrebare. Ce ce cutremurele astea au plãcerea de a se produce noaptea?

Ar fi de vazut o statistica, adica ora cutremurelor care au facut peste x morti.  

M-am gandit si eu la asta, doua cutremure pe care le-am simtit si au cauzat morti. Aquila si Amatrice(Italia), amandoua pe la 3am, dar totusi nu cred ca sunt reprezentative statistic.

#211
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018

View Postdjl, on 06 februarie 2023 - 22:42, said:

În Bucureşti, dacă ar veni ziua, ar fi mai mulţi morţi. Oricât pare de sinistru, dacă ăla din 1977 ar fi avut loc ziua, numărul de morţi ar fi fost mai mare.

daca ar veni ziua ar fi mai bine, ca de bine de rau te prinzi ca e cutremur. daca e noapte iti da somnul de veci tavanul fara sa te prinzi

pe timpul zilei oamenii sunt la birou, copiii la scoala, in fiecare din aceste locuri exista instructaje despre ce trebuie facut in caz de cutremur. acum speram sa se respecte.

Edited by horhescu, 07 February 2023 - 00:11.


#212
ramof

ramof

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 13.03.2017
nu are cum sa prezica nimeni. dar sunt indivizi care au facut statistici. las aici asta, desi pe mine nu m-au convins exemplele https://www.cutremur...rancea.html?m=1

#213
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,104
  • Înscris: 03.12.2021
https://www.bbc.com/...&at_format=link

#214
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020

View Postthe_blue_raven, on 07 februarie 2023 - 22:07, said:


Macar daca am invata ceva din asta (sa nu zic ca suntem mai rau ca atunci, cand cazusera doar 3 blocuri noi)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U92HtAahEec?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#215
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 04.09.2018

View Postdjl, on 06 februarie 2023 - 22:42, said:

În Bucureşti, dacă ar veni ziua, ar fi mai mulţi morţi. Oricât pare de sinistru, dacă ăla din 1977 ar fi avut loc ziua, numărul de morţi ar fi fost mai mare.
Daca vine ziua e mai bine, ca multi nu-s acasa, deci e invers.

#216
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 05.08.2011
Uitandu-ma la ce se intampa in Turcia, nu as vrea in veci sa stau intr-un complex rezidential de la noi facut de turci gen Cosmopolis, Rotar, etc, mai ales cand stiu ca statul si ISC nu te apara in niciun fel.

Edited by skilton, 08 February 2023 - 21:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate