Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Dezastru în Bucureºti la un cutremur mare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
302 replies to this topic

#181
rhadooqoo

rhadooqoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.09.2007
Intrebare:
Teoretic - daca blocurile interbelice au rezistat la cutremurul din '40 si cel din '77 (avand varsta cca 40-50 de ani in 77), stiindu-se si ca cel din '40 a fost mai puternic, care sunt sansele ca cele dinainte de 77 (varsta 50-60 de ani astazi) sa pice la un seism asemanator?
Matematic vorbind, raportandu-ne la cele interbelice.

#182
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,594
  • Înscris: 16.03.2008
Ai rabdare, iti va raspunde @leusteanul in curand.

#183
Sockpedia

Sockpedia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 16.08.2021
Cad blocurile noi cu pet uri in structura

#184
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014

View Postrhadooqoo, on 01 iulie 2022 - 13:51, said:

Intrebare:
Teoretic - daca blocurile interbelice au rezistat la cutremurul din '40 si cel din '77 (avand varsta cca 40-50 de ani in 77), stiindu-se si ca cel din '40 a fost mai puternic, care sunt sansele ca cele dinainte de 77 (varsta 50-60 de ani astazi) sa pice la un seism asemanator?
Matematic vorbind, raportandu-ne la cele interbelice.

Marea majoritatea vor rezista dar nu toate, din cele care vor rezista vei mai avea o parte care dupa vor fi de demolate.

Edited by ionutzitaly, 01 July 2022 - 21:39.


#185
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

Quote

Blocurile din beton armat cu regim mare de înălţime (peste parter şi şase/şapte etaje) construite între 1920 şi 1940 sunt nişte bombe cu ceas; în prima jumătate a secolului XX, România nu avea prevederi normative referitoare la proiectarea clădirilor rezistente la cutremur. Şi – atunci când a existat – rezistenţa la cutremur a acestor clădiri interbelice din beton armat cu regim mare de înălţime a fost una întâmplătoare. În general, în aceste imobile, la fiecare etaj era un singur proprietar care avea cerinţe funcţionale şi de compartimentare diferite; din aceste motive adesea, stâlpii de rezistenţă nu aveau acelaşi aliniament pe verticală;  terenul pe care se construia era, adesea, de formă neregulată în plan şi clădirea urma forma terenului. Spun aceste lucruri, deoarece o primă linie de apărare a clădirilor la cutremur este constituită tocmai din alcătuirea sa regulată în plan şi pe verticală.

Quote

Primele prevederi referitoare la proiectarea clădirilor rezistente la cutremur au apărut în anul 1945, dar nu au avut caracter obligatoriu. Aceste prevederi au fost o consecinţă a cutremurului din 10 noiembrie 1940 – când s-a prăbuşit prima clădire din beton armat cu regim mare de înălţime, blocul Carlton cu 14 etaje din centrul oraşului. Efectele cutremurului din 1940 şi lecţiile acestuia au trecut cvasi-neobservate, deoarece a prins România într-o perioadă cruntă a istoriei ei. Nu erau disponibile nici resurse financiare, nici umane calificate şi nici timp pentru studii în acestă direcţie; principala preocupare era efortul pentru război. Astfel că prima normă de proiectare la cutremur a clădirilor a apărut în 1963, inspirată din prevederile normative sovietice, dar şi americane .

Quote

Într-un bloc înalt, făcut între războaie, nu m-aş duce nici în vizită. De ce? Pe de o parte, aceste blocuri au o structură şi o geometrie complet improprii preluării forţelor seismice şi pe de altă parte sunt conştient de istoria nefericită a acestor clădiri. Dacă au avut rezistenţa inerentă la cutremur, aceasta a fost întâmplătoare şi mare parte din ea s-a consumat în urma cutremurelor din 1940 şi 1977.



6.500 de bucureșteni ar muri la un cutremur precum cel din 1977


23.000 de clădiri din București vor fi afectate semnificativ în cazul unui cutremur puternic

Edited by leusteanul, 02 July 2022 - 04:47.


#186
rhadooqoo

rhadooqoo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 26.09.2007
Eu mã gândesc dacã blocurile interbelice nu au cãzut în 100 de ani plus 2 cutremure, multe fiind încã locuibile, nu cred ca ar fi asa mare dezastru în rândul celor dinainte de 77. Nu neg riscurile, evident la 3-0 multe dintre cele interbelice vor fi la pãmânt, dar cred ca multe din cele pre-77 vor tine și la un 2-0.

#187
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021
https://observatorne...000-491023.html
Si alea comuniste s-au învechit. Se mai fura și atunci. Dar tot mai multă încredere am în ele.

#188
slx29

slx29

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,607
  • Înscris: 28.05.2020
“Pretentiile reduse ale clientilor”
“Se cumpara orice, oricum”

Macar recunosc si domnii ca e o bula imobiliara

Edited by slx29, 03 October 2022 - 22:26.


#189
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

View PostVaccinatu, on 03 octombrie 2022 - 22:16, said:

https://observatorne...000-491023.html
Si alea comuniste s-au învechit. Se mai fura și atunci. Dar tot mai multã încredere am în ele.

Marea problema la cele "comuniste" e subsolul.
Inundații infiltratii, focar de infecție

#190
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View PostMicroEdge, on 04 octombrie 2022 - 06:18, said:



Marea problema la cele "comuniste" e subsolul.
Inundații infiltratii, focar de infecție
Fix așa este. Sunt și excepții unde subsolul e foarte îngrijit. Majoritatea însă se complace în mizerie. Or sa ajungă și multe din astea noi în aceeași stare.

#191
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In blocurile vechi habar n-are lumea ce e acolo pentru ca nu sunt vizitabile. Pot fi infiltratii, sobolani si purici.

La blocurile noi, sunt parcari, cum apare vreo problema e observata imediat.

Asta ca sa nu vorbim dpdv al rezistentei seismicie: una e un subsol fara locuri de parcare, alta e 1-2-3 subsoluri cu inaltime mare si cu locuri de parcare.

Cine crede ca pe vremea lu Ceausescu era totul brici, se minte singur...

#192
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Poţi cere o vizită.
Am stat într-un bloc interbelic cu chirie până prin 1987. De ce s-au decis ai mei să se mute? Că a venit cutremurul din 1986 şi au tras o sperietură. Blocul e întreg, că am şi intrat recent pe scară, în 1986 a căzut doar puţin tencuiala, dar tot a fost teama. Habar nu am cum e structura, dar e un bloc de vreo P + 5. Are şi un garaj la subsol, plus ceva acces la subsol dinspre bulevard.

#193
H3llR1s3r

H3llR1s3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 23.05.2010
care e blocul ala?

#194
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,486
  • Înscris: 13.06.2004
Ăsta e: https://www.google.r...954!4d26.095104

#195
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 03.12.2021
Credeti ca Brasovul e mai ferit de cutremur ?

#196
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 17.09.2021

View Postthe_blue_raven, on 09 ianuarie 2023 - 14:51, said:

Credeti ca Brasovul e mai ferit de cutremur ?
Eu cred!

Așa întrebare, așa răspuns!
Mai generație xyz, învățați mă sa folosiți toate cuvintele!
"mai" ăla implică obligatoriu și un "decât". Mai ferit decât cine? Decât Patagonia?

#197
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 03.12.2021
Decat Bucurestiul ( despre care este acest topic).

Multumit ?

#198
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 05 octombrie 2022 - 13:53, said:

Poţi cere o vizită.
Am stat într-un bloc interbelic cu chirie până prin 1987. De ce s-au decis ai mei să se mute? Că a venit cutremurul din 1986 şi au tras o sperietură. Blocul e întreg, că am şi intrat recent pe scară, în 1986 a căzut doar puţin tencuiala, dar tot a fost teama. Habar nu am cum e structura, dar e un bloc de vreo P + 5. Are şi un garaj la subsol, plus ceva acces la subsol dinspre bulevard.
Tot de la seismul din 1986 au decis ai mei sa se mute la casa si s-au mutat in 2000. In 1990 erau la serviciu dar cutremurul din 1986 fiind noaptea, erau acasa si nu le-a placut deloc cum s-a comportat blocul Union din Slatina, o ciudatenie construita in 1985 peste magazinul Vacanta.

7-8 etaje. Mezanin gol, 7 etaje fara mezanin, 8 cu mezanin.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate