Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Dezastru în Bucureºti la un cutremur mare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
302 replies to this topic

#19
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
teren in berceni (sat): 6000 euro.
Rulota cu 2 axe (2.4x9 metri): 3000 euro.
Cred ca este singura solutie impotriva unui cutremur...

#20
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Cei care s inconstienti pt ca locuiesc in case/blocuri cu risc seismic sint in general "indivizi si individe" care n au nimik comun cu realitatea din ziua de azi,sint visatori si mai mult decit atit cca 75% din ei sint bisnitari care,pe prosteala le au achizitionat de la batrinei,cu "uzufructu",i au ajutat sa crape mai repede,iar politia i a pazit sa le mearga bine,pricepusi cum sta treaba!Faza a 2 a e alta,ca au ramas nevindute,si s mai multe gramezi de ruine care stau inca in picioare unele arata si bine la exterior,la interior e dezastru acoperit cu tencuiala,glet ,lavabila,romanul s a nascut artist,poet si "smecher spre stecher",eu nu s de acord sa le faca consolidarile pe banii mei,si asa le fac "anveloparile " la pret dublu,iar calitatea  e la subsol,ok!
Nu le duc eu grija,ok,si asa fac scandal ca ei nu se muta sa repare,n au unde,n au bani ,totul incepe cu N AM,chef,timp, bani samd,deci de ce statul sa le consolideze,oricum sint bani aruncati,nu s monumente si nici vreun castel,sint predestinate sa cada la un dans de peste 7 gr,nici cu marea majoritate a ctiilor noi nu mi este chiar deloc sigura treaba... s a construit dupa ureche,s a furat fierul,s a turnat beton in console cu fierul pe o singura directie si alte magarii de genul asta,unde era ISC,Primaria de sector/zona,cite faze determinante s au facut pe fiecare bloc pe realitati nu pe spagi ...extrem de putine,stim rezultatele unui astfel de control,nu prea trec "examinarea" nici 3 din 100,cu probleme grave din proiectare ,nu mai vorbim de executie pe structura de rezistenta.
Paradigmatic a scris el un pamflet dar ,tare mi e ca asa se va intimpla,cam spune multe cu "subliminalu",multe ,bune ,reale si toate au o singura directie sigura:catastrofa,exact asta prevad si eu,inconstientii vor platii mai putin cei cu probleme la proiectare si executie,ca asa i in tenis,legile la noi sint de forma,iar in c tii nu se aplica decit pt fraieri,spaga face diferenta ,uitati mereu in ce tara traim.

Edited by bagerajungle, 06 April 2013 - 22:18.


#21
BIDON

BIDON

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 04.04.2013

View PostMembruAnonim, on 06 aprilie 2013 - 17:23, said:

Sari pe geam tu si etajul 10 care iti cade in cap nu iti va face nimic

pai nu ajung toate etajele pana la mine asa repede... pana incepe cutremurul tare, am timp sa-mi dau seama ce se intampla iar in cateva secunde pana se surpa blocul am timp sa sar
in cel mai rau caz, ma aleg cu niste tencuiala in cap de pe margine si cu o entorsa doua
avantaje si dezavantaje....
asa ar avea si aia de sus noroc sa supravietuiasca in cadere cu oase rupte sau nimic fata de cei de jos striviti

mai stiti cati au murit pe scarile de bloc care s-au surpat primele din constructii in 77? au avut ei timp sa-si dea seama wtf, sa descuie usa, sa iasa din casa si sa ajunga in dreptul scarilor... ca a durat 55 de secunde seismul si nu cred ca a cazut ceva in secunda 1.

eu unul confirm una din previziunile anterioare de te topic.... ma duc la furat
deja am asa o schema pt noaptea aia, fur o bicicleta, violez o femeie, sustrag niste bani sau bunuri de unde prind

Edited by BIDON, 06 April 2013 - 22:46.


#22
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Postterratec, on 05 aprilie 2013 - 22:22, said:


Tu chiar nu ai inteles gluma lui Paradigmatic ?
De ce esti impotriva listei cu imobile periculoase, iti doresti ca unii sa vanda þepe ?
Lista insasi e o teapa, stiu concret o cladire mai sigura ca 90% din tot fondul locativ, ce a fost incadrata la gradul 1 cu bulina, si astfel a putut fi scoasa de pe lista monumentelor istorice si vanduta, initial pt a fi demolata, ulterior proprietarul a facut contra-expertiza, si in aceeasi cladire functioneaza un mic si cochet hotel de 5**** unde camera e minim 200 euro pe noapte!

#23
brainkill3r

brainkill3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 13.07.2011

View PostBIDON, on 05 aprilie 2013 - 22:38, said:

eu vreau sa fie cutremur
stau la 1, ma doare-n cot; sar pe geam oricand
ai grija ce iti doresti, s ar putea sa se intample...

#24
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View PostAhasverus, on 04 aprilie 2013 - 08:33, said:

În Bucureşti au fost reabilitate doar 30 de clădiri, în contextul în care la momentul actual există 190 de clădiri ce riscă să se prăbuşească la primul cutremur, încadrate ca pericol public, încă 183 de clădiri cu risc imediat de prăbuşire şi 1631 de clădiri neîncadrate într-o clasă de risc, dar care se află în categorii de urgenţă.




Sursa
Din acestea un nr foarte mare sunt in centru capitalei ,unde se cerea pe 2 camera ,inainte de criza ,300000 euro.Lasa-le sa cada sa se bucure si propietarii aia de cereau atata banet pe niste epave.

#25
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View PostMembruAnonim, on 04 aprilie 2013 - 11:38, said:

Eu nu inteleg de ce statul trebuie sa le reabiliteze? Ori suntem proprietari ori nu mai suntem... A, esti proprietar? Fa-ti asigurare, vb cu asociatia de proprietari si ranfortati-va cladirea. A, costa? Ce chestie... Vinde apartamentul unui alt fraier si muta-te in ceva mai sigur, dar nu ne forta pe toti sa iti platim tie ranforsarea cosmeliei. Pe banii mei si ai altora care nu beneficiem cu nimic din treaba asta.
Si la reabilitarea termica nu e la fel - sustinuta 100 % din bani publici, de multe ori, ca sa nu puna proprietarii intrebari asupra pretului/ calitatii lucrarilor !?

View Postgabian22, on 04 aprilie 2013 - 23:01, said:

Aici e buba.

Ex concret:
Reabilitare termica pt ap: doar pt toata fatada si doar cu acordul scris al tuturor proprietarilor
Problema: unii sunt pensionari/amarati/puturosi si primesc ajutor pt incalzire. Crezi ca vor fi deacord sa cotizeze??
Unii au fost de acord sa contribuie cu ceva, dar au pus intrebari legate de licitatii si atunci...s- a hotarat ca e mai bine sa li se faca pe gratis, integral din banii publici, dar sa nu mai puna intrebari...prietenii stiu de ce...Posted Image
UE nu accepta chestia asta...si s-au cam blocat niste treburi...

Edited by vacantamijlocie, 16 April 2013 - 06:59.


#26
vexatul1987

vexatul1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 13.02.2013
ce bine-ar fi sa vina un cutremur. ar face curateniePosted Image

#27
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View PostBIDON, on 05 aprilie 2013 - 22:38, said:

eu vreau sa fie cutremur
stau la 1, ma doare-n cot; sar pe geam oricand
Muta- te la parter, mai bine.Posted Image

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvacantamijlocie, on 16 aprilie 2013 - 06:55, said:

Si la reabilitarea termica nu e la fel - sustinuta 100 % din bani publici, de multe ori, ca sa nu puna proprietarii intrebari asupra pretului/ calitatii lucrarilor !?
Pai unde am zis ca sunt de acord cu aia? ORicum mie aia mi se pare o masura de a putea creste preturile la energie. Adica noi(primaria) v-am facut reabilitare termica, deci renuntam la subventiile pe incalzire. Cam asa cred eu ca va fi.

#29
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Tare mi-e ca la un cutremur zdravan, tot blocurile ceausiste raman in picioare si or sa fie secerate viloaiele construite cu atata ardoare de baietii jmecheri , "mari investitor imobiliari"!

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Depinde ce inseamna zdravan. Zdravan a la '77 sau ca restul mai mititele de pana in 7 care au mai fost cateva de atunci.  La cum sunt construite (unele din) astea noi mi-e ca le e de-ajuns unul mediu pentru a se fractura structura de baza. Astea mai vechi  macar au trecut testul a vreo 3 cutremure deja, stii la ce sa te astepti. Dar se va vedea rezultatul la primul cutremur.

#31
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Mie imi este oarecum mila pt saracii care intradevar n au de nici unele si locuiesc in blocuri f vechi si care n au mari sanse sa reziste la un cutremur de peste 7 gr,nu mai vb sa tina unda de 7 vreo 10-20 secunde,ar fi masacru absolut,nici nu vreau sa ma gindesc!In schimb pt cei care au cumparat apartamente noi fara sa se informeze,cit de bine sint executate,n am nici un fel de compasiune macar,prostia,naivitatea si domnia se platesc peste totin lume nu numai in Romanica,ok!
Dezvoltatorii nu vor face puscarie pt ca nu sint de gasit,iar daca ii gaseste,spaga rezolva tot,cade beleau pe antreprenorul general si subantreprenorii pe excutie la structura,deci tot "saracimea face puscarie" ca asa i in tenis,ok!
Cit despre anvelopari,sint multe smenuri lamijloc,producatorii de materiale vind la preturi mari materiale de proasta caliatate,muncitorul mai respira si el putin,primariile si antreprenorii fac bani,deci...subventia va fi taiata curind ca sa traiasca si Radet ul,toata lume afericita ,mai putin LOCATARII,care vor avea placuta surpriza sa constate ca au peretii plini de igrasie relativ repede,sa vezi atunci alte vinzari,alti meseriasi si alte spitale pline cu boli de plamini ,inima samd, TBC si cancer nu mai spun....

#32
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,797
  • Înscris: 13.08.2008

View Postbagerajungle, on 19 aprilie 2013 - 21:29, said:

Cit despre anvelopari,sint multe smenuri la mijloc,producatorii de materiale vind la preturi mari materiale de proasta caliatate,muncitorul mai respira si el putin,primariile si antreprenorii fac bani,deci...subventia va fi taiata curind ca sa traiasca si Radet ul,toata lume afericita ,mai putin LOCATARII,care vor avea placuta surpriza sa constate ca au peretii plini de igrasie relativ repede,sa vezi atunci alte vinzari,alti meseriasi si alte spitale pline cu boli de plamini ,inima samd, TBC si cancer nu mai spun....
Mai exact: unii oameni din primarii...Posted Image

#33
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
Va fi vai si amar de Bucuresti la cutremur! http://stirileprotv....ulnerabile.html

http://www.economica...015_143476.html

#34
teza

teza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2017
Primarul Bucurestiului vorbea de 500 mii vicitime in cazul repetarii cutremurului din 1977, acum in 2018

#35
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017
http://stirileprotv....bucurec-ti.html

Radu Văcăreanu, rectorul Universității Tehnice de Construcții: “Că, de fapt, o consolidare mai mult strică decât face bine, că dacă o clădire va trece peste un cutremur va trece şi peste cutremurul următor sau că ea a fost consolidată după 1977. După 1977 nu s-au făcut consolidări, s-au făcut reparaţii, Atât. Consolidare înseamnă să aduc clădirea la o stare mai bună decât era înainte de cutremur”

#36
teza

teza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2017
Si eu am observat ca, de ce oare, toti care au apartamente cu risc seismic sau risc de urgenta, toti spun povestea asta cu "ingineri germani au facut consolidari si de fapt nu mai are niciun fel de risc seismic"

insa cand este vorba de dovezi pentru povestea lor, nu pot prezenta niciun fel de document, niciun fel de poza, nimic

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate